Historia Roja (2016)

Film

Czas trwania: 2 godz. 20 min.

Opis

Tytułowy bohater „Historii Roja (2016)”, reżyserowanej przez Jerzego Zalewskiego, to Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz, którego życie splata się z dramatycznymi wydarzeniami roku 1945. Film przenosi nas do wiosny tegoż roku, kiedy to dwudziestoletni Mieczysław, używający pseudonimu „Rój”, traci starszego brata. Brat ten był dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu i padł ofiarą morderstwa popełnionego przez sowieckich żołnierzy. Ten tragiczny epizod skłania młodego Mieczysława do powrotu do rodzinnych stron i przystąpienia do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

W kolejnych latach, przez sześć intensywnych lat, Mieczysław Dziemieszkiewicz staje na czele partyzanckiego oddziału, kontynuując walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem. Jego działania stają się przyczyną paniki wśród funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa oraz kolaborantów. Jednakże komunistyczne władze nie zamierzają pozostawić „Roja” w spokoju. Przeciwnie, podejmują wszelkie możliwe środki, aby zlokalizować i zlikwidować tego „wroga władzy ludowej”.

Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz, starszy sierżant o młodym sercu, staje się symbolem polskiego antykomunistycznego oporu. To dwudziestoletnie ogniwo polskiego podziemia, wcielające się zarówno w struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, jak i Narodowych Sił Zbrojnych. W roli dowódcy oddziału partyzanckiego, Rój nie tylko konfrontuje się z wrogiem zewnętrznym, ale także doświadcza miłości, szczęścia, buntu i zdrady, które towarzyszą życiu młodych partyzantów. Film nie skupia się jedynie na opisie walki i akcji zbrojnych, lecz ukazuje także bogaty emocjonalny krajobraz postaci głównego bohatera.

Losy „Roja” osiągają swój punkt kulminacyjny w 1951 roku, kiedy ginie w obławie zorganizowanej przez Korpuse Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludową Armię Polską. Jego tragiczna śmierć staje się punktem zwrotnym, zamykającym rozdział sześcioletniej walki i oporu. Jednak historia „Roja” oraz jego towarzyszy broni podlegają manipulacjom i zafałszowaniom w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pomimo upływu lat, ta historia pozostaje w zdecydowanej mierze nieznana, skrywając w sobie wiele tajemnic.

Jerzy Zalewski, utalentowany reżyser, z wielkim wyczuciem oddaje w filmie atmosferę tamtych czasów, ukazując nie tylko dramatyczną rzeczywistość walki partyzanckiej, ale także skomplikowane relacje międzyludzkie, które kształtują losy bohaterów. W filmie „Historia Roja”, Zalewski posługuje się barwną paletą emocji, ukazując nie tylko bohaterstwo, ale również ludzką słabość. Jego talent reżyserski pozwala na głębokie przeniknięcie w psychikę postaci, co sprawia, że widzowie z łatwością utożsamiają się z bohaterami i ich losami.

Warto również zwrócić uwagę na staranne odwzorowanie historycznych realiów. Film nie tylko przenosi nas w realia powojennej Polski, ale również szczegółowo rekonstruuje wydarzenia związane z walką partyzancką. Autentyczność scenografii i kostiumów sprawia, że widzowie przenoszą się w czasie i przestrzeni, doświadczając atmosfery tamtych dni.

„Historia Roja” to nie tylko film o bohaterstwie jednego człowieka, ale także opowieść o zbiorowej determinacji do walki o wolność. Film ukazuje z jednej strony brutalną rzeczywistość politycznych represji, a z drugiej – niezłomność ducha oporu. Jerzy Zalewski, poprzez swoje dzieło, przypomina o wydarzeniach, które kształtowały losy Polski w czasach powojennych, odkrywając przed widzami mało znane fakty i ukazując odmienny, często zatajany obraz historii.

W obliczu zatajonych faktów i zniekształceń, film „Historia Roja” staje się swoistym świadectwem czasów, które warto pamiętać i zrozumieć. To nie tylko historia jednego bohatera, ale także próba odtworzenia zbiorowej pamięci, której próbowano pozbawić autentyczności. Jerzy Zalewski, przemyślaną reżyserią i wyrazistą narracją, rzuca światło na wydarzenia, które kształtując losy jednostki, miały równocześnie wpływ na całą społeczność.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Zalewski
scenariusz Jerzy Zalewski
gatunek Wojenny
produkcja Polska
premiera 29 lutego 2016 (Światowa) 4 marca 2016 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Agencja Filmowa Telewizji Polskiej (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej
tytuł oryg. Historia Roja
inne tytuły The Story of Swarm (Roj) or You Hear Better Underground USA
Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim "Rój", traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować "wroga władzy ludowej".
Kim jest tytułowy „Rój”? Jest to starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz. Młody, dwudziestoletni działacz polskiego antykomunistycznego podziemia, a oprócz tego żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca oddziału partyzanckiego. Film ukazuje nam nie tylko historię walki i akcji zbrojnych, ale też miłość, szczęście, bunt i zdradę, które towarzyszyły życiu młodych partyzantów. Losy Roja kończą się po sześciu latach działania oddziału, kiedy w 1951 roku ginie w obławie zorganizowanej przez  KBW, UB i LWP. Historia Roja oraz podlegających mu żołnierzy w okresie PRL została zafałszowana i pozostaje właściwie nieznana do dnia dzisiejszego.
Aktor Postać
Starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój"
Starszy strzelec Bronisław Gniazdowski "Mazur"
Wyszomirski
Kapitan Zbigniew Kulesza "Młot"
Chorąży Józef Kozłowski "Las"
Porucznik Roman Dziemieszkiewicz "Pogoda"
Matka "Roja"
Marta Burkacka
"Ostoja"
Funkcjonariusz UBP
Ildefons Żbikowski "Tygrys"
Plutonowy Władysław Grudziński "Pilot"
Bolesław Szyszko "Klon"
Witold Borucki "Dąb"
Henryk Pszczółkowski "Myśliwiec"
Tadeusz Skoczylas "Kot"
"Góral"
Czesław Czaplicki "Ryś"
Stanisław Świercz "Grom"
Stanisław Tadżak "Wilk"
"Żbik"
Bolesław Częścik "Orlik"
"Burza"
Stanisław Borodzicz "Wara"
Matka Marty
Ojciec Marty
Żona "Młota"
Władysław Nasierowski
Jerzy Osowiecki
Ksiądz
Funkcjonariusz UBP
Oficer śledczy
"Sarna"
Siostra "Pilota"
Dziewczyna "Pilota"
Prostytutka
Panna młoda
Żołnierz radziecki w knajpie
Żołnierz radziecki na dworcu
Oficer sowiecki
Sołdat w sadzie
Sołdat w sadzie
Obrońca "Lasa"
Prokurator na procesie "Lasa"
Sędzia na procesie "Lasa"
Kasjerka
Pracownik banku
Jerzy Dziemaszkiewicz, brat "Roja"
Regina Dziemaszkiewicz, siostra "Roja"
Henryk Pszczółkowski "Myśliwiec"
"Wal"
Hrabina Gąsowska
Milicjant
Milicjant
Żona "Lasa"
Strażniczka w śnie "Roja"
Jurek w śnie "Roja"
Traktorzysta Wacek
Milicjant z Ciechanowa
Kolejarz z Ciechanowa
Bończak
Chłop
Dziewczynka
Chłopiec
Żołnierz radziecki na dworcu
Żołnierz radziecki na dworcu
Staruszek siedzący przy "Roju"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *