Niesamowity jeździec / Pale Rider (1985)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Niesamowity jeździec to western Clinta Eastwooda z 1985 roku, w którym aktor wciela się w postać tajemniczego kaznodzieja, który staje w obronie nękanych mieszkańców niewielkiej osady górniczej.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie gorączki złota w Kalifornii. W niewielkiej osadzie Carbon Canyon mieszka grupa poszukiwaczy złota, którzy prowadzą spokojne życie. Pewnego dnia ich spokój zakłóca przybycie Coya LaHooda, bezwzględnego potentata górniczego. LaHood postanawia przejąć kontrolę nad osadą i jej złożami złota. W tym celu zatrudnia bandę rewolwerowców, którzy terroryzują mieszkańców.

Wśród poszukiwaczy złota jest Hull Barret (Michael Moriarty), który staje na czele obrony osady. Jednak jego wysiłki są bezskuteczne. Wtedy do osady przybywa tajemniczy jeździec, który przedstawia się jako pastor. Z początku mieszkańcy są sceptyczni wobec niego, ale z czasem zaczynają wierzyć, że jest on ich jedyną nadzieją.

Pastor jest nie tylko duchowym przywódcą, ale też biegłym rewolwerowcem. Podejmuje walkę z bandą LaHooda i pomaga mieszkańcom osady stanąć w obronie swoich praw. W wyniku jego działań dochodzi do konfrontacji między mieszkańcami osady a bandytami. W ostatecznym starciu pastor zostaje zabity, ale jego śmierć nie jest daremna. Mieszkańcy osady zwyciężają i odzyskują kontrolę nad swoimi ziemiami.

Motywy

 • Walka dobra ze złem to jeden z podstawowych motywów westernu. W Niesamowitym jeźdźcu zostaje on przedstawiony w klasycznej konwencji. Pastor to postać reprezentująca dobro, natomiast LaHood to symbol zła. Ich walka toczy się o losy osady i jej mieszkańców.
 • Ochrona słabych to kolejny ważny motyw filmu. Pastor jest postacią, która staje w obronie słabszych i uciśnionych. Jest on symbolem nadziei i sprawiedliwości.
 • Walka o prawa to motyw, który jest szczególnie aktualny w kontekście współczesnego świata. W Niesamowitym jeźdźcu mieszkańcy osady walczą o swoje prawa do własności i wolności. Ich walka toczy się wbrew przemocy i bezwzględności.

Ocena

Niesamowity jeździec to klasyczny western, który do dziś cieszy się dużą popularnością. Film jest dobrze zrealizowany i posiada wszystkie cechy, które czynią go udanym przedstawicielem tego gatunku. Clint Eastwood w roli pastora stworzył jedną ze swoich najlepszych kreacji. Jego postać jest pełna charyzmy i magnetyzmu. Film jest także wart uwagi ze względu na poruszane w nim tematy, które są aktualne do dziś.

Ocena techniczna

 • Reżyseria Clinta Eastwooda jest sprawna i konsekwentna. Eastwoodowi udało się stworzyć film, który jest zarówno dynamiczny, jak i klimatyczny.
 • Scenariusz napisany przez Mayo Metzgera jest dobrze skonstruowany i zawiera wszystkie elementy niezbędne do stworzenia dobrego westernu.
 • Zdjęcia Bruce’a Surteese’a są piękne i realistyczne.
 • Muzyka Ennio Morricone jest wspaniała i podkreśla klimat filmu.

Ocena aktorska

 • Clint Eastwood w roli pastora jest doskonały. Jego postać jest pełna charyzmy i magnetyzmu.
 • Michael Moriarty jako Hull Barret jest przekonujący.
 • Richard Dysart jako Coy LaHood jest groźny i bezwzględny.
 • Sydney Penny jako Sarah Wheeler jest urocza i pełna nadziei.

Podsumowanie

Niesamowity jeździec to klasyczny western, który warto obejrzeć. Film jest dobrze zrealizowany i porusza ważne tematy. Clint Eastwood stworzył w nim jedną ze swoich najlepszych kreacji.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Clint Eastwood
scenariusz Michael Butler, Dennis Shryack
gatunek Western
produkcja USA
premiera 13 maja 1985 (Światowa)
boxoffice $41 410 568 w USA
budżet $6 900 000
studio Malpaso Company, The
tytuł oryg. Pale Rider

Niesamowity jeździec to western z 1985 roku w reżyserii Clinta Eastwooda. Akcja filmu rozgrywa się w okresie gorączki złota w Kalifornii. Głównym bohaterem jest tajemniczy wędrowny kaznodzieja, który przybywa do osady górniczej terroryzowanej przez miejscowego potentata. Kaznodzieja staje w obronie nękanych mieszkańców i pomaga im walczyć o swoje prawa.

Górnicy w opresji

Akcja filmu rozpoczyna się w niewielkiej osadzie górniczej Carbon Canyon. Mieszkańcy osady wydobywają złoto na niewielkich polach rudnych. Ich działalność nie przeszkadza jednak miejscowemu potentatowi Coyowi LaHoodowi, który pragnie przejąć kontrolę nad całym terenem. LaHood wynajmuje bandę rewolwerowców, którzy terroryzują górników i zmuszają ich do opuszczenia osady.

Przybycie kaznodziei

Pewnego dnia do osady przybywa tajemniczy wędrowny kaznodzieja. Mężczyzna jest skromny i nieśmiały, ale ma w sobie niezwykłą siłę i odwagę. Kaznodzieja staje w obronie nękanych mieszkańców i wygłasza kazanie, w którym krytykuje działania LaHooda. Kaznodzieja nazywa LaHooda "diabłem" i zapowiada, że przyjdzie dzień, gdy zostanie ukarany.

Zjednoczenie górników

Kaznodzieja przywraca górnikom nadzieję i wiarę w sprawiedliwość. Dzięki jego inspiracji górnicy postanawiają walczyć o swoje prawa. Pod przywództwem kaznodziei górnicy organizują się i przygotowują się do walki z LaHoodem.

Walka o sprawiedliwość

LaHood nie zamierza oddać bez walki swoich wpływów. Doprowadza do wybuchu starcia między górnikami a jego bandą rewolwerowców. W walce ginie wielu ludzi, ale w końcu górnicy zwyciężają. LaHood zostaje pokonany, a górnicy mogą wreszcie żyć w pokoju i wolności.

Motywy filmu

Film Niesamowity jeździec porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Walka o sprawiedliwość i prawa człowieka
 • Pogarda dla bogactwa i władzy
 • Wiara w dobro i zwycięstwo dobra nad złem

Film jest również metaforą walki dobra ze złem. Kaznodzieja jest symbolem dobra, które staje w obronie uciśnionych. LaHood jest symbolem zła, które dąży do zniszczenia dobra.

Ocena filmu

Niesamowity jeździec to klasyczny western, który zachwyca znakomitą grą aktorską, w tym kreacją Clinta Eastwooda, pięknymi zdjęciami i mroczną atmosferą. Film jest również poruszającym dramatem o walce o sprawiedliwość i prawa człowieka.

Mocne strony filmu:

 • Znakomita gra aktorska, w tym kreacja Clinta Eastwooda
 • Piękne zdjęcia
 • Mroczna atmosfera
 • Poruszająca historia o walce o sprawiedliwość

Słabe strony filmu:

 • Film może być zbyt brutalny dla niektórych widzów
 • Tempo akcji jest czasami zbyt wolne

Podsumowanie

Niesamowity jeździec to jeden z najlepszych filmów Clinta Eastwooda. To klasyczny western, który zachwyca znakomitą realizacją i poruszającą historią.

Aktor Postać
Kaznodzieja
Hull Barret
Sarah Wheeler
Josh LaHood
Coy LaHood
Megan Wheeler
Club
Spider Conway
Teddy Conway
Jed Blankenship
Ulrik Lindquist
Jake Henderson
McGill
Zawiadowca stacji Whitey
Zastępca szeryfa Kobold
Zastępca szeryfa Folke
Elam
Eddie Conway
Zastępca szeryfa Tucker
Jeździec
Jeździec
Jeździec
Kasjer w banku
Ma Blankenship
Ev Gossage
Stockburn
Jagou
Woźnica
Górnik Tom
Bossy
Biggs
Bess Gossage
Tyson
Zastępca szeryfa Mather
Zastępca szeryfa Grissom
Zastępca szeryfa Sedge
Jeździec
Jeździec
Jeździec
Jeździec
Jeździec
Jeździec
Kowal
Dentysta / Fryzjer
Bagażowy
Telegrafista
Woźnica
Woźnica
Blondwłosa dziewczynka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *