Szczęki 2 / Jaws 2 (1978)

Film

Czas trwania: 1 godz. 56 min.

Opis

Szczęki 2 (1978) to amerykański film grozy w reżyserii Jeannota Szwarca, kontynuacja filmu Szczęki (1975) Stevena Spielberga. W rolach głównych wystąpili: Roy Scheider, Lorraine Gary, Murray Hamilton, Joseph Mascolo, Jeffrey Kramer i Collin Wilcox Paxton.

Akcja filmu rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach z pierwszej części. Miasteczko Amity, które zostało doszczętnie zniszczone przez rekina, powoli odbudowuje się. Mieszkańcy mają nadzieję, że koszmar się zakończył.

Jednak pewnego dnia na brzegu morza znajduje się zmasakrowane ciało młodej kobiety. Szeryf Martin Brody (Roy Scheider) jest przekonany, że to dzieło rekina. Jego podejrzenia potwierdzają kolejne ofiary.

Miejscowe władze, chcąc uniknąć paniki i powrotu kryzysu gospodarczego, próbują ukryć przed opinią publiczną prawdę o rekinie. Brody, sprzeciwiając się tym decyzjom, zostaje zwolniony ze stanowiska.

Tymczasem synowie Brody’ego, Michael (Mark Gruner) i Sean (Marc Gilpin), wraz z przyjaciółmi wypływają żaglówkami na otwarte morze. Nie wiedzą, że w pobliżu czai się śmiertelne niebezpieczeństwo.

Rekin, który przeżył starcie z Brodym w pierwszej części, znów atakuje. Tym razem jego ofiarami padają nie tylko plażowicze, ale także młodzi ludzie, którzy wypłynęli na morze.

Brody, mimo zakazu władz, postanawia powstrzymać rekina. Wyrusza na pokładzie łodzi ratunkowej na poszukiwania bestii.

Po długich poszukiwaniach w końcu znajduje rekina. Dochodzi do ostatecznej konfrontacji między człowiekiem a drapieżnikiem.

Film Szczęki 2 jest typowym horrorem klasy B. Zawiera wszystkie elementy, które przyniosły sukces pierwszej części: przerażającego rekina, grozę oceanu i nieuchronną tragedię.

Film otrzymał mieszane recenzje od krytyków. Chwalono go za efekty specjalne i napięcie, ale krytykowano za brak oryginalności i powtórzenia schematów z pierwszej części.

Niemniej jednak Szczęki 2 okazał się sukcesem komercyjnym. Zdobył ponad 200 milionów dolarów, co czyni go jednym z najpopularniejszych filmów grozy w historii.

Oto kilka szczegółów, które warto podkreślić w opisie filmu:

 • Mijają cztery lata od wydarzeń z pierwszej części.
 • Mieszkańcy Amity chcą zapomnieć o koszmarze i odbudować swoje życie.
 • Pojawiają się nowe ofiary.
 • Władze Amity próbują ukryć prawdę przed opinią publiczną.
 • Synowie Brody’ego wypływają na otwarte morze.
 • Rekin, który przeżył starcie z Brodym, znów atakuje.
 • Brody wyrusza na poszukiwania rekina.
 • Dochodzi do ostatecznej konfrontacji między człowiekiem a drapieżnikiem.

Można również wprowadzić do opisu pewne elementy humorystyczne.

 • Brody jest przekonany, że to rekin jest sprawcą tajemniczych wydarzeń.
 • Mieszkańcy Amity nie chcą w to wierzyć.
 • Brody jest zwolniony ze stanowiska.
 • Synowie Brody’ego ignorują zakaz ojca.

Ostatecznie decyzja o tym, jak napisać opis filmu, należy do Ciebie.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jeannot Szwarc
scenariusz Howard Sackler / Carl Gottlieb
gatunek Thriller
produkcja USA
premiera 16 czerwca 1978 (świat)
boxoffice $187 884 007 na świecie$81 766 007 w USA$106 118 000 poza USA
budżet $20 000 000
studio Universal Pictures
data produkcji 1978
tytuł oryg. Jaws 2
inne tytuły Szczęki 2 Polska

Szczęki 2

Reżyseria: Jeannot Szwarc

Scenariusz: Carl Gottlieb

Obsada:

 • Roy Scheider jako Martin Brody
 • Lorraine Gary jako Ellen Brody
 • Murray Hamilton jako burmistrz Larry Vaughn
 • Joseph Mascolo jako Len Peterson
 • Jeffrey Kramer jako zastępca szeryfa Jeff Hendricks
 • Collin Wilcox Paxton jako dr Lureen Elkins
 • Ann Dusenberry jako Tina Wilcox
 • Mark Gruner jako Michael "Mike" Brody
 • Marc Gilpin jako Sean Brody

Słowa kluczowe:

 • rekin
 • horror
 • thriller
 • sequel
 • Amity Island

Opis:

Minęły cztery lata od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Amity Island. W tym czasie na terenie miasteczka nie pojawił się żaden rekin. Wkrótce jednak ponownie zaczyna dochodzić do dziwnych wydarzeń. W tajemniczych okolicznościach giną kolejni plażowicze. W dodatku na brzegu zostaje odnaleziona zmasakrowana orka.

Martin Brody (Roy Scheider), szef miejscowej policji, który miał już do czynienia z rekinami jest przekonany, że sprawcą tych wszystkich wypadków jest żarłacz biały. Zabrania swoim synom zbliżać się do morza. Jednak starszy z nich, Michael (Mark Gruner), ignoruje zakaz ojca i wczesnym rankiem wypływa jachtem nad morze wraz z przyjaciółmi.

Wkrótce po tym, jak Michael i jego przyjaciele wypływają w morze, rekin atakuje ich łódź. Michaelowi udaje się uciec, ale jego przyjaciele giną. Brody, który dowiaduje się o tragedii, wyrusza na poszukiwania syna.

Tymczasem w Amity Island atmosfera jest napięta. Mieszkańcy miasteczka obawiają się, że rekin znów zaatakuje. Burmistrz Larry Vaughn (Murray Hamilton), chcąc uniknąć paniki, ukrywa przed publicznością informacje o rekinie.

Brody, który nie może liczyć na pomoc władz, postanawia stawić czoła rekinowi na własną rękę. Zabiera ze sobą łódź i wypływa na poszukiwania bestii.

Wkrótce po tym, jak Brody wypływa na morze, rekin atakuje jego łódź. Brody, który jest doświadczonym myśliwym, udaje mu się zabić rekina.

Pokonanie rekina przez Brody'ego przywraca spokój w Amity Island. Mieszkańcy miasteczka są wdzięczni szeryfowi za to, że uratował im życie.

Analiza:

Szczęki 2 to kontynuacja kultowego horroru Stevena Spielberga z 1975 roku. Film opowiada o powrocie rekina-ludojada do Amity Island.

Film został wyreżyserowany przez Jeannota Szwarca, który znany jest z takich filmów jak Niesamowity Spider-Man (1977) i Nieustraszony (1979). Scenariusz do filmu napisał Carl Gottlieb, który był również scenarzystą pierwszej części Szczęk.

Szczęki 2 jest filmem utrzymanym w konwencji horroru. Film jest pełen scen przemocy i grozy. Film wywołał kontrowersje, ponieważ niektórzy widzowie uznali go za zbyt brutalny.

Szczęki 2 to film dobrze zrealizowany. Film ma ciekawą fabułę i świetne efekty specjalne. Film jest również dobrze zagrany przez Roya Scheidera, który ponownie wciela się w rolę szeryfa Brody'ego.

Podsumowanie:

Szczęki 2 to dobry film akcji, który dostarczy widzom niezapomnianych wrażeń. Film jest pełen akcji i grozy. Film jest również dobrze zrealizowany i świetnie zagrany.

Aktor Postać
Szeryf Martin Brody
Ellen Brody
Burmistrz Larry Vaughn
Len Peterson
Zastępca szeryfa Jeff Hendricks
Dr Lureen Elkins
Tina Wilcox
Michael "Mike" Brody
Tom Andrews
Crosby
Sean Brody
Nurek 1
Grace Witherspoon, starsza dama
Paul "Polo" Loman
Lucy
Eddie Marchand
Marge
Brooke Peters
Patrick
Doug Fetterman
Larry Vaughn Jr
Timmy Weldon
Jackie Peters
Andy Nicholas
Pani Silvera
Pan Posner
Harry Wiseman
Pani Taft
Phil Fogarty
Pani Bryant
Bob
Diane, dziewczyna kierująca motorówką
Terri, narciarka wodna
Renee
Red, stary marynarz
Sparky, asystent nurków
Zirytowany "Letterbox" mężczyzna
Kierowca karetki
Zirytowany tancerz
Pływak z dzieckiem
Pływak
Pilot śmigłowca
Pływaczka
Ratownik
Nurek
Żeglarka
Żeglarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *