Podziemny krąg / Fight Club (1999)

Film

Czas trwania: 2 godz. 19 min.

Opis

Podziemny krąg (ang. Fight Club) to amerykański film neo-noir z 1999 roku w reżyserii Davida Finchera, zrealizowany na podstawie powieści Chucka Palahniuka pod tym samym tytułem. Film opowiada o sfrustrowanym pracowniku korporacji, który znajduje ujście dla tłumionych uczuć, gdy wraz z tajemniczym nowym kumplem zakłada brutalny podziemny klub.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w Los Angeles w latach 90. XX wieku. Narrator (Edward Norton) jest młodym mężczyzną, który pracuje jako pracownik biurowy w dużej korporacji. Jest sfrustrowany swoim życiem, które uważa za pozbawione sensu i pustawe. Narrator cierpi na bezsenność, a jedynym sposobem na jej złagodzenie jest oglądanie samobójstw w telewizji.

Pewnego dnia Narrator poznaje tajemniczego mężczyznę o imieniu Tyler Durden (Brad Pitt). Tyler jest anarchistą i nihilistą, który wyznaje kult siły i przemocy. Tyler i Narrator szybko się zaprzyjaźniają i zaczynają wspólnie spędzać czas.

Pewnego dnia Narrator i Tyler postanawiają założyć podziemny klub walki. Klub gromadzi mężczyzn, którzy chcą wyładować swoje frustracje i agresję w brutalnych walkach. Klub szybko zyskuje popularność i zaczyna się rozrastać.

Narrator i Tyler zaczynają również prowadzić podwójne życie. W ciągu dnia są zwykłymi pracownikami, a w nocy są założycielami podziemnego klubu.

Postacie

 • Narrator jest głównym bohaterem filmu. Jest młodym mężczyzną, który jest sfrustrowany swoim życiem. Narrator jest nieśmiały i wycofany, ale w głębi duszy jest silny i odważny.
  [Image of Edward Norton jako Narrator w filmie Podziemny krąg]
 • Tyler Durden jest tajemniczym mężczyzną, który staje się przyjacielem Narratora. Tyler jest anarchistą i nihilistą, który wyznaje kult siły i przemocy. Tyler jest charyzmatyczny i przyciąga ludzi swoimi poglądami.
  [Image of Brad Pitt jako Tyler Durden w filmie Podziemny krąg]
 • Marla Singer jest kobietą, którą Narrator spotyka w grupie wsparcia dla osób z chorobą nowotworową. Marla jest cyniczna i sarkastyczna, ale jest również inteligentna i interesująca.
  [Image of Helena Bonham Carter jako Marla Singer w filmie Podziemny krąg]

Tematyka

Podziemny krąg to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Kryzys tożsamości – Narrator to człowiek, który nie wie, kim jest i czego chce od życia. Tyler Durden oferuje mu nową tożsamość, która pozwala mu poczuć się silnym i wolnym.
 • Kryzys społeczny – Film krytykuje konsumpcyjny styl życia i brak wartości w społeczeństwie. Podziemny krąg pokazuje, jak ludzie są zniewoleni przez system i jak szukają ucieczki w przemocy.
 • Kryzys płci – Film pokazuje, jak stereotypy płciowe ograniczają ludzi. Narrator i Tyler są postaciami, które przełamują te stereotypy.

Motywacje postaci

Narrator zakłada podziemny klub walki, aby znaleźć ujście dla swoich frustracji i agresji. Jest sfrustrowany swoim życiem i czuje się uwięziony w systemie. Tyler Durden jest założycielem klubu, ponieważ chce zniszczyć ten system. Tyler wierzy, że przemoc jest jedynym sposobem na zmianę świata.

Koniec filmu

Koniec filmu jest otwarty i budzi wiele interpretacji. Narrator i Tyler są w końcu zmuszeni do konfrontacji ze sobą. W wyniku tej konfrontacji jeden z nich musi umrzeć.

Interpretacje

Podziemny krąg to film, który można interpretować na wiele sposobów. Niektórzy widzowie uważają, że film jest metaforą buntu przeciwko konsumpcyjnemu stylowi życia i braku wartości w społeczeństwie. Inni widzowie uważają, że film jest ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami przemocy i anarchizmu.

Niezależnie od interpretacji, Podziemny krąg to film, który zapada w pamięć i porusza widzów.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria David Fincher
scenariusz Jim Uhls
gatunek Thriller, Psychologiczny
produkcja USA, Niemcy
premiera 10 września 1999 (Światowa) 11 lutego 2000 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $101 209 702 na świecie$37 030 102 w USA$64 179 600 poza USA
budżet $63 000 000
na podstawie Chuck Palahniuk (powieść)
studio Fox 2000 Pictures (przedstawia) / Regency Enterprises (przedstawia) / Atman Entertainment /
tytuł oryg. Fight Club

Podziemny krąg (1999) to amerykański thriller psychologiczny neo-noir w reżyserii Davida Finchera, oparty na powieści o tym samym tytule autorstwa Chucka Palahniuka. Film opowiada historię mężczyzny, który cierpi na bezsenność i prowadzi nudne, monotonne życie. Pewnego dnia poznaje Tylera Durdena, tajemniczego mężczyznę, który sprzeciwia się konsumpcjonistycznemu społeczeństwu. Razem założą podziemny klub bokserski, w którym mężczyźni mogą się wyładować swoją agresją.

Film rozpoczyna się od sceny, w której tytułowy narrator (Edward Norton) opisuje swoje życie. Jest pracownikiem korporacji, który cierpi na bezsenność. Jego życie jest monotonne i pozbawione sensu. Pewnego dnia narrator poznaje Tylera Durdena (Brad Pitt), tajemniczego mężczyznę, który mieszka w jego mieszkaniu. Tyler jest przeciwnikiem konsumpcjonistycznego społeczeństwa i twierdzi, że jedynym sposobem na wyzwolenie się z niego jest przemoc.

Narrator i Tyler zaczynają spotykać się w piwnicy, gdzie walczą z innymi mężczyznami. Walki te stają się dla nich sposobem na wyładowanie swojej agresji i odnalezienie spełnienia. Wkrótce do klubu zaczynają dołączać inni mężczyźni, którzy są zdesperowani, aby znaleźć sens w swoim życiu.

Klub szybko staje się popularny i zaczyna mieć wpływ na społeczeństwo. Mężczyźni, którzy do niego należą, zaczynają niszczyć symbole konsumpcjonizmu, takie jak sklepy z luksusowymi towarami. Tyler staje się symbolem buntu przeciwko establishmentowi.

Jednak to, co zaczyna się jako ruch wyzwoleńczy, szybko przeradza się w coś niebezpiecznego. Tyler zaczyna planować ataki terrorystyczne, które mają na celu obalenie rządu. Narrator, który zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że Tyler jest niebezpieczny, próbuje go powstrzymać.

Podziemny krąg to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak konsumpcjonizm, tożsamość i przemoc. Film jest wciągający i trzyma w napięciu do ostatniej sceny.

Oceny i krytyka

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków. Recenzenci chwalili reżyserię Finchera, scenariusz, zdjęcia i występy aktorskie. Film został nominowany do dwóch Oscarów, w tym za najlepszy montaż dźwięku.

Wpływ na kulturę popularną

Film miał znaczący wpływ na kulturę popularną. Stał się kultowym klasykiem i jest często cytowany w mediach i popkulturze. Film inspirował również wiele innych dzieł, takich jak filmy, seriale telewizyjne i utwory muzyczne.

Wnioski

Podziemny krąg to film, który pozostaje aktualny i poruszający do dziś. Jest to film, który skłania do myślenia i inspiruje do dyskusji na ważne tematy.

Oto kilka kluczowych wątków, które pojawiają się w filmie:

 • Konsumpcjonizm: Film krytykuje konsumpcjonistyczne społeczeństwo, które zniewala ludzi i czyni ich nieszczęśliwymi.
 • Tożsamość: Film porusza temat tożsamości i tego, jak ludzie mogą być manipulowani i wykorzystywani przez innych.
 • Przemoc: Film pokazuje, jak przemoc może być zarówno destrukcyjna, jak i wyzwoleńcza.

Podziemny krąg to film, który może być interpretowany na wiele sposobów. Jest to film, który skłania do myślenia i inspiruje do dyskusji.

Aktor Postać
Narrator
Tyler Durden
Marla Singer
Robert "Bob" Paulsen
Angel Face
Richard Chesler
Mechanik
Ricky
Inspektor Dent
Thomas
Stażysta
Przywódca grupy wsparcia
Mówca
Płacząca kobieta
Przywódczyni grupy wsparcia
Chloe
Inspektor Bird
Kobieta z obsługi poczekalni na lotnisku
Barman w Aureoli
Sierżant
Sprzedawca samochodów
Policjant
Raymond K. Hessel
Detektyw Stern
Steph
Właściciel pralni chemicznej
Kelner w "Waiter at Clifton's"
Lou
Ochroniarz Lou
Detektyw Kevin
Walter
Detektyw Walker
Przeciwnik z następnego miesiąca
Detektyw Andrew
Kierowca autobusu ze złamanym nosem
Mężczyzna w garniturze
Reporterka Kanału 4
Susan, sprzedająca kosmetyki
Policjant w budynku Marli
Kierownik w restauracji
Portier
Kobieta w samolocie
Posiniaczony klient w barze
Posiniaczony klient w barze
Mówca na bankiecie
Komisarz Jacobs
Student seminarium
Mężczyzna w sklepie samochodowym
Mężczyzna w sklepie samochodowym
Asystent na lotnisku
Salvator, mrugający barman
Recepcjonistka w hotelu
Oficer ochrony na lotnisku
Uczestnik walk mówiący "I don't know. What's going on?"
Pasażer ściskający oparcie
Pracownik baru mówiący "Nazywa się Robert Paulsen"
Uczestnik walk
Riley Wilde, uczestnik walk
Skandujący uczestnik walk
Uczestnik walk
Zwycięzca walk
Kierownik sali w restauracji
Klient w klubie walk / Facet w wypożyczalni video
Brutalny uczestnik walk
Kelner
Gość na bankiecie
Irvin
Sprzedawca BMW
Uczestnik walk
Uczestnik walk
Obserwator walk
Kelner
Widz wymiotujący podczas walki
Członek grupy wsparcia
Człowiek w klubie
Widz na walce
Space Monkey
Space Monkey
Kelner w apartamencie korporacji wideo Bridgeworth
Sąsiadka Marlasa
Widz
Wojownik
Sanitariusz
Ocalały od raka jądra
Pieszy
Facet w reklamie bielizny Gucci
Osoba w klnie
Student

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *