Podziemny krąg / Fight Club (1999)

Film

Czas trwania: 2 godz. 19 min.

Opis

Dwóch mężczyzn znudzonych rutyną zakłada klub, w którym co tydzień odbywają się walki na gołe pięści.

Oglądaj online za darmo

Wersja językowa: Lektor PL   Jakość: 720p

reżyseria David Fincher
scenariusz Jim Uhls
gatunek Thriller / Psychologiczny
produkcja Niemcy / USA
premiera 10 września 1999 (świat)
boxoffice $101 209 702 na świecie$37 030 102 w USA$64 179 600 poza USA
budżet $63 000 000
na podstawie Chuck Palahniuk "Podziemny krąg" (powieść)
studio Fox 2000 Pictures (przedstawia) / Regency Enterprises (przedstawia) / Atman Entertainment /
data produkcji 1999
tytuł oryg. Fight Club
inne tytuły Podziemny krąg Polska
Młody yuppie (Edward Norton), wbity w narzucony przez "wyścig szczurów" styl życia, cierpi na bezsenność. Za namową lekarza trafia na spotkania terapeutyczne ludzi ciężko i śmiertelnie chorych. Paradoksalnie odnajduje - w spotkaniach pełnych bólu i cierpienia - spokój. Wkrótce spotyka na swej drodze przewrotnego anarchistę Tylera Durdena (Brad Pitt), który imponuje mu swym nieskrępowaniem i wyzwoleniem. Obaj szybko stają się swoim wzajemnym dopełnieniem. Organizują zamknięte walki - Podziemny Krąg, który przeradza się w paramilitarną organizację anarchistyczną.
Narrator, trzydziestokilkuletni Jack, pracuje w dużej firmie. Ma dobrze płatną posadę, perspektywę awansu i komfortowe mieszkanie. Przez telefon kupuje kolejne luksusowe artykuły, ale pozycja społeczna go nie cieszy. Czuje się samotny. Od pół roku cierpi na bezsenność. Lekarz sugeruje mu, aby wybrał się na spotkanie grupy wspierającej mężczyzn chorych na raka, co pozwoli mu nabrać dystansu do własnych cierpień. Na jednym spotkań Jack poznaje intrygującą i pewną siebie cyniczkę, Marlę Singer, która zbiorową terapię traktuje jako darmową rozrywkę. Wkrótce los styka go z charyzmatycznym Tylerem Durdenem. Wyrabia on i sprzedaje mydło, produkowane z tłuszczu osób, które poddały się operacji odtłuszczania. Tyler uważa się za anarchistę. Dorabiając jako operator w kinie, wkleja do kopii filmów familijnych ujęcia pornograficzne, a pracując jako kelner, sika bogaczom do zupy. Kiedy mieszkanie Jacka zostaje zniszczone w wyniku tajemniczego wybuchu, Tyler ofiaruje mu gościnę. Piją na umór i w barze, dla zabawy, wszczynają bójkę na pięści, która nieoczekiwanie przynosi im dużą satysfakcję...
Bezsenność męczy bezimiennego bohatera (Edward Norton), zagubionego we współczesności. Receptą mają okazać się terapie grupowe ludzi poważnie dotkniętych przez los. Z czasem anonimowy bohater uzależnia się od cierpień innych, podobnie jak Marla Singer (Helena Bonham Carter), którą stale spotyka. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Tyler Durden (Brad Pitt) - hardy, pewny siebie, przebojowy, destrukcyjny. Zaprzyjaźniają się. W wyniku dziwnego splotu okoliczności ulega zniszczeniu mieszkanie głównego bohatera. Tyler proponuje koledze zakwaterowanie. Większość czasu panowie spędzają w barach. Po wypiciu morza alkoholu dla frajdy zaczynają się bić. Z czasem dołącza do nich zainteresowana Tylerem Marla, która mieszka z nimi. Panowie wspólnie organizują podziemny klub, w którym odbywają się walki na pięści. Klub powoli zmienia się w organizację, w której siłą napędową jest Tyler ze swoją nihilistyczną postawą.
Co ty możesz o sobie wiedzieć, jeśli nigdy nie walczyłeś? W tym niezwykłym, pełnym niespodziewanych zwrotów akcji i nie pozbawionym swoistego humoru filmie w reżyserii Davida Finchera ("Siedem") oryginalne i dynamiczne kreacje stworzyli Brad Pitt ("Siedem") i Edward Norton ("Lęk pierwotny"). Jack (Norton) cierpi na chroniczną bezsenność i jest całkowicie znudzony swym dotychczasowym życiem. Do czasu, gdy spotyka charyzmatycznego Tylera Durdena (Pitt) - sprzedawcę mydła o dość pokrętnej filozofii życia... Uważa on bowiem, że samo-doskonalenie jest dla słabeuszy, a to co rzeczywiście sprawia, że warto żyć to samo-destrukcja. Kiedy mieszkanie Jacka zostaje kompletnie zniszczone w wyniku tajemniczego wybuchu, Tyler oferuje mu gościnę. Spotykają się w barze, piją na umór i wszczynają bójkę na gołe pięści, która nieoczekiwanie przynosi im ogromną satysfakcję. Wkrótce cotygodniowe walki stają się celem ich życia i przyciągają coraz to nowych zwolenników. Zainicjowany przez nich Podziemny krąg obejmuje swym brutalnym zasięgiem cały kraj i odnosi oszałamiający sukces. Jednak już niedługo Jacka spotka szokująca niespodzianka, za sprawą której zmieni się wszystko...
30-letni pracownik firmy ubezpieczeniowej, Jack (Edward Norton), to przeciętny, niczym nie wyróżniający się mężczyzna, który nie jest zadowolony ze swojego życia. Nie ma dziewczyny, a praca nie daje mu satysfakcji. Będąc przywiązanym jedynie do dóbr konsumpcyjnych, czuje, że jego egzystencja nie ma żadnego znaczenia. Kiedy zaczyna miewać problemy ze snem, lekarz radzi mu, aby uczęszczał na spotkania różnych grup wsparcia. O dziwo, Jack idzie za radą i znajduje w nich ukojenie. Jego spokój burzy pojawienie się Marli Singer (Helena Bonham Carter). Obecność kobiety sprawia, iż znowu zaczyna on cierpieć na bezsenność. Podczas jednej z podróży służbowych mężczyzna poznaje ekscentrycznego producenta mydła, Tylera Durdena (Brad Pitt). Gdy po powrocie z przerażeniem odkrywa, że jego mieszkanie wyleciało w powietrze, postanawia zwrócić się do niego o pomoc. Tyler oferuje mu miejsce w swoim domu. Niecodzienny styl bycia przyjaciela sprawia, że Jack z czasem diametralnie zaczyna zmieniać swoje podejście do życia i zupełnie inaczej postrzegać otaczający go świat.
"Podziemny krąg" to opowieść człowieka, który stanął na życiowym zakręcie, w obliczu próby: poznajemy go na dachu budynku, który zaraz ma wylecieć w powietrze, trzymającego w ustach rewolwer. Ów mężczyzna, określony jako Narrator, to trzydziestoparoletni yuppie, który wydawać by się mógł wybrańcem losu: ma dobrze płatną pracę, perspektywę awansu, eleganckie mieszkanie. Odczuwa jednak wewnętrzną pustkę, sukces nie sprawia mu radości, dręczy go poczucie niespełnienia. Do tego stopnia dał się wciągnąć w wyścig szczurów, nazywany eufemistycznie "samodoskonaleniem", że zapadł na chroniczną bezsenność. Pomocy szuka w terapeutycznych grupach wsparcia, gdzie poznaje bezczelną i cyniczną Marlę, która zbiorową psychoterapię traktuje jako darmową rozrywkę. Pewnego dnia w samolocie, Narrator poznaje tajemniczego Tylera Durdena, który zarabia na życie handlując mydłem. Durden to ucieleśnienie marzeń człowieka zniewolonego: kpi ze wszystkiego i wszystkich, za nic ma "samodoskonalenie". Uważa też, że człowiek rozwija się, doświadczając bólu i nieszczęść. Kiedy mieszkanie Jacka dziwnym trafem wylatuje w powietrze, Tyler oferuje mu lokum u siebie - w dziwacznej ruderze, która cudem trzyma się w całości. Wyzywa jednak Narratora na przyjacielski pojedynek bokserski na gołe pięści. Wkrótce zamieszkuje z nimi również Marla, która zostaje dziewczyną Tylera. Między mężczyznami rodzi się dziwna przyjaźń. Zaczynają odbywać regularne walki, w których z upływem czasu bierze udział coraz więcej uczestników. Powstaje elitarny, sekretny klub. Jego członkowie swoje frustracje i agresję wyładowują najpierw na ringu, później także w aktach wandalizmu i terroru. Ale sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli założycieli klubu.
Głównym bohaterem filmu jest Jack (Edward Norton), młody, wyalienowany mężczyzna. Ma dobrze płatną pracę, ładne mieszkanie, ale nie czuje się w życiu spełniony. Jego jedynym hobby jest robienie zakupów w Ikei. Do całej beznadziejności jego życia dochodzi jeszcze dręcząca go bezsenność, więc wolny czas zapełnia chodzeniem na specjalne grupy wsparcia, przygotowane dla ludzi z różnymi problemami. Pewnego razu, lecąc samolotem, poznaje młodego anarchistę, Tylera Durdena (Brad Pitt), który jest jego zupełnym przeciwieństwem. Durden jest bowiem zbuntowany a do tego robi co mu się podoba. Mężczyźni zakładają "Podziemny Krąg" - klub, w którym ludzie niezadowoleni z własnego życia mogą wyładować swoje skrywane emocje, bijąc się do upadłego.
Dobra materialne i dobrze płatna praca nie dostarczają Jackowi (Edward Norton) satysfakcji. Czuje się samotny i cierpi na bezsenność. W ramach leczenia uczęszcza na spotkania zrzeszające ludzi dotkniętych poważnymi chorobami. Kuracja zaczyna przynosić efekty, dopóki na drodze Jacka nie staje Marla Singer (Helena Bonham Carter), która zapisała się do grup wsparcia w poszukiwaniu rozrywki. Podczas jednej z podróży służbowych narrator poznaje Tylera Durdena (Brad Pitt) - swoje zupełne przeciwieństwo, kogoś kim podświadomie zawsze chciał być. Jego nowy przyjaciel jest przystojny, dobrze zbudowany, niezależny zawodowo i za nic ma konsumpcyjny styl życia, z którego drwi na każdym kroku. Z pozoru nie ma nic, ale i tak jest bardziej szczęśliwy od Jacka. Mieszka w ledwo stojącej ruderze. Gdy mieszkanie Jacka staje w płomieniach, Tyler pozwala mu się do siebie wprowadzić. Razem zakładają Podziemny krąg - tajną organizację, której członkowie poprzez przemoc pozbywają się frustracji i rozwijają samych siebie. Z czasem Tyler zaczyna wykorzystywać ją do własnych celów. Gdy nagle znika, Jack chce za wszelką cenę go odszukać. Nie wie, że jego przyjaciel nie jest tym, za kogo się podaje.
Aktor Postać
Edward Norton Narrator
Brad Pitt Tyler Durden
Helena Bonham Carter Marla Singer
Meat Loaf Robert "Bob" Paulsen
Jared Leto Angel Face
Zach Grenier Richard Chesler
Richmond Arquette Stażysta
David Andrews Thomas
George Maguire Przywódca grupy wsparcia
Eugenie Bondurant Płacząca kobieta
Christina Cabot Przywódczyni grupy wsparcia
Sydney 'Big Dawg' Colston Mówca
Rachel Singer Chloe
Christie Cronenweth Kobieta z obsługi poczekalni na lotnisku
Tim DeZarn Inspektor Bird
Michael Shamus Wiles Barman w Aureoli
Leonard Termo Sierżant
Holt McCallany Mechanik
Stuart Blumberg Sprzedawca samochodów
Eion Bailey Ricky
David Jean Thomas Policjant
Joon Kim Raymond K. Hessel
Thom Gossom Jr. Detektyw Stern
Evan Mirand Steph
Christopher John Fields Właściciel pralni chemicznej
Ezra Buzzington Inspektor Dent
Edward Kowalczyk Kelner w "Waiter at Clifton's"
Peter Iacangelo Lou
Carl Ciarfalio Ochroniarz Lou
Markus Redmond Detektyw Kevin
David Lee Smith Walter
Michael Girardin Detektyw Walker
Robby Robinson Przeciwnik z następnego miesiąca
Van Quattro Detektyw Andrew
Bennie Moore Kierowca autobusu ze złamanym nosem
Rob Lanza Mężczyzna w garniturze
Lauren Sanchez Reporterka Kanału 4
Valerie Bickford Susan, sprzedająca kosmetyki
Lou Beatty Jr. Policjant w budynku Marli
Joel Bissonnette Kierownik w restauracji
Charlie Dell Portier
Dierdre Downing-Jackson Kobieta w samolocie
Scotch Ellis Loring Posiniaczony klient w barze
Anderson Bourell Posiniaczony klient w barze
Tyrone R. Livingston Mówca na bankiecie
Pat McNamara Komisarz Jacobs
Matt Winston Student seminarium
Todd Peirce Mężczyzna w sklepie samochodowym
Mark Fite Mężczyzna w sklepie samochodowym
Owen Masterson Asystent na lotnisku
Paul Carafotes Salvator, mrugający barman
Andi Carnick Recepcjonistka w hotelu
Bob Stephenson Oficer ochrony na lotnisku
Jawara Uczestnik walk mówiący "I don't know. What's going on?"
Kevin Scott Mack Pasażer ściskający oparcie
Alekxia Valdez Pracownik baru mówiący "Nazywa się Robert Paulsen"
J.T. Pontino Uczestnik walk
Gregory Silva Riley Wilde, uczestnik walk
Eddie Hargitay Skandujący uczestnik walk
Matt Cinquanta Uczestnik walk
Tommy Dallace Zwycięzca walk
Jim Jenkins Kierownik sali w restauracji
Trey Ore Klient w klubie walk / Facet w wypożyczalni video
Brian Tochi Brutalny uczestnik walk
Chad Randau Kelner
Phil Hawn Gość na bankiecie
Paul Dillon Irvin
Michael Arturo Sprzedawca BMW
Marcio Rosario Uczestnik walk
Hugh Peddy Uczestnik walk
Louis Ortiz Obserwator walk
Baron Jay Kelner
Tom Falzone Widz wymiotujący podczas walki
Michael Zagst Członek grupy wsparcia
Gökhan Öncel Człowiek w klubie
Greg Bronson Widz na walce
Philip Centanni Space Monkey
Marc Cinquanta Space Monkey
Bruce Holman Kelner w apartamencie korporacji wideo Bridgeworth
Summer Moore Sąsiadka Marlasa
Jeffrey J. Ayers Widz
Julian Flynn Wojownik
Neal MacMillan Sanitariusz
Waide Aaron Riddle Ocalały od raka jądra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *