Panaceum / Side Effects (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 46 min.

Opis

Panaceum to amerykański thriller psychologiczny z 2013 roku w reżyserii Stevena Soderbergha. Film opowiada historię Emily Taylor (Rooney Mara), młodej kobiety, która po aresztowaniu męża za oszustwa finansowe popada w depresję. Aby wyleczyć się z choroby, Emily zaczyna zażywać eksperymentalny lek antydepresyjny, który wywołuje w niej szereg nieprzewidzianych skutków ubocznych.

Początek

Emily i Martin Taylorowie to zamożna para z Manhattanu. Mają wszystko, co można sobie wymarzyć: piękny dom, drogie samochody, wygodne życie. Jednak pewnego dnia świat Emily wywraca się do góry nogami. Martin zostaje aresztowany za oszustwa finansowe i trafia do więzienia. Emily pogrąża się w depresji. Nie może pogodzić się z tym, co się stało. Jej psychika nie wytrzymuje napięcia.

Terapia

W końcu Emily trafia pod opiekę psychiatry dr. Jonathana Banksa (Jude Law). Banks przepisuje jej różne antydepresanty, ale żaden z nich nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W końcu doktor decyduje się podać Emily eksperymentalny lek o nazwie Abilify.

Skutki uboczne

Abilify początkowo wydaje się działać. Emily czuje się lepiej. Jest bardziej energiczna i optymistyczna. Jednak po pewnym czasie zaczynają pojawiać się u niej niepokojące objawy. Emily ma halucynacje, staje się agresywna i niekontrolowana.

Morderstwo

Pewnej nocy Emily dopuszcza się morderstwa. Ofiarą pada jej szef, dr Victoria Siebert (Catherine Zeta-Jones). Policja aresztuje Emily i umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym.

Śledztwo

Policja prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa. Podejrzewają, że Emily zabiła dr. Siebert pod wpływem narkotyków. Jednak dr Banks nie wierzy w tę wersję wydarzeń. Uważa, że Emily jest niewinna i że za morderstwem stoi coś więcej.

Finał

W toku śledztwa wychodzą na jaw niepokojące fakty. Okazuje się, że dr. Siebert była zamieszana w nielegalne eksperymenty z Abilify. Lek był testowany na ludziach bez ich zgody.

W filmie „Panaceum” Steven Soderbergh porusza wiele ważnych tematów, takich jak: depresja, skutki uboczne leków, korupcja w świecie farmaceutycznym. Film jest świetnie zrealizowany i aktorsko. Rooney Mara i Jude Law stworzyli kreacje, które zapadają w pamięć.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film był kręcony w Nowym Jorku i Los Angeles.
  • Budżet filmu wyniósł 25 milionów dolarów.
  • Film otrzymał 4 nominacje do Złotych Globów, w tym za najlepszy film dramatyczny.

Ocena filmu

„Panaceum” to dobry film, który porusza ważne tematy. Jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Film może być jednak trudny w odbiorze dla osób, które mają problemy z depresją lub które boją się skutków ubocznych leków.

Ocena: 7/10

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Steven Soderbergh
scenariusz Scott Z. Burns
gatunek Thriller
produkcja USA
premiera 31 stycznia 2013 (Światowa) 19 kwietnia 2013 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $63 414 135 na świecie$32 172 757 w USA$31 241 378 poza USA
budżet $30 000 000
dystrybucja Monolith Films
studio Di Bonaventura Pictures / Endgame Entertainment / FilmNation Entertainment
tytuł oryg. Side Effects
inne tytuły The Bitter Pill (tytuł roboczy) USA Side Effects (I)

Panaceum to amerykański thriller psychologiczny z 2013 roku w reżyserii Stevena Soderbergha. Film opowiada historię Emily Taylor, młodej kobiety, która po tym, jak jej mąż trafia do więzienia za oszustwa finansowe, popada w depresję. W celu poprawy stanu zdrowia psychicznego Emily rozpoczyna terapię u psychiatry, dr Jonathana Banksa. Lekarz przepisuje jej eksperymentalny lek, który ma pomóc w walce z depresją. Niestety, skutki uboczne leku okazują się być tragiczne w skutkach.

Fabuła

Emily Taylor (Rooney Mara) jest młodą, piękną i zamożną kobietą. Ma kochającego męża, Martina (Channing Tatum), który jest odnoszącym sukcesy biznesmenem. Ich życie jest usłane różami, do czasu, gdy Martin trafia do więzienia za oszustwa finansowe.

Pobyt Martina w więzieniu to dla Emily ogromny cios. Kobieta pogrąża się w depresji, z którą nie jest w stanie sobie poradzić. Zaczynają u niej występować objawy takie jak: bezsenność, zaburzenia apetytu, utrata zainteresowań, apatia i myśli samobójcze.

W celu poprawy stanu zdrowia psychicznego Emily rozpoczyna terapię u psychiatry, dr Jonathana Banksa (Jude Law). Lekarz przepisuje jej eksperymentalny lek, Ablixa, który ma pomóc w walce z depresją.

Na początku terapia wydaje się przynosić pozytywne rezultaty. Emily zaczyna czuć się lepiej, jest bardziej aktywna i zainteresowana życiem. Jednak po pewnym czasie pojawiają się u niej niepokojące objawy. Kobieta staje się agresywna, ma halucynacje i natrętne myśli.

Pewnej nocy Emily dopuszcza się morderstwa. Zabija swojego terapeutę, dr Jonathana Banksa.

Motywy

Depresja

Panaceum to film, który porusza temat depresji. Film pokazuje, jak depresja może zniszczyć życie człowieka. Emily jest inteligentną i atrakcyjną kobietą, która ma wszystko, czego można chcieć. Jednak depresja sprawia, że jej życie staje się piekłem.

Leki psychotropowe

Film porusza również temat leków psychotropowych. Lekarze przepisują leki psychotropowe, aby pomóc osobom zmagającym się z problemami psychicznymi. Jednak leki te mogą mieć poważne skutki uboczne. W przypadku Emily skutki uboczne leku Ablixa są tragiczne w skutkach.

Wina i zemsta

Panaceum to film, który porusza również temat winy i zemsty. Emily czuje się winna za to, co zrobiła. Jednak jej poczucie winy przeradza się w żądzę zemsty. Kobieta chce pomścić śmierć swojego terapeuty.

Osiąganie celu za wszelką cenę

Panaceum to film, który pokazuje, jak niebezpieczne może być osiąganie celu za wszelką cenę. Emily chce wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Jednak jej pragnienie wyzdrowienia prowadzi do tragedii.

Interpretacje

Panaceum to film, który można interpretować na wiele sposobów. Film można interpretować jako ostrzeżenie przed depresją i lekami psychotropowymi. Można go również interpretować jako komentarz do współczesnego świata, w którym ludzie są skłonni do osiągania celu za wszelką cenę.

Ocena

Panaceum to dobrze zrealizowany thriller psychologiczny. Film jest interesujący i wciągający. Rooney Mara i Jude Law grają świetnie i budują napięcie w filmie.

Panaceum to amerykański thriller psychologiczny z 2013 roku w reżyserii Stevena Soderbergha. Film opowiada historię Emily Taylor, młodej kobiety, która po utracie męża zapada na depresję. W nadziei na poprawę swojego stanu zdrowia, Emily rozpoczyna terapię u psychiatry dr. Jonathana Banksa. Ten przepisuje jej nowy, eksperymentalny lek, który początkowo wydaje się przynosić oczekiwane rezultaty. Jednak wkrótce Emily zaczyna doświadczać niepokojących skutków ubocznych, które prowadzą do tragedii.

Początek

Film rozpoczyna się sceną, w której Emily i jej mąż, Martin, świętują urodziny swojego syna. Są szczęśliwą i kochającą się rodziną. Jednak idylla kończy się, gdy Martin trafia do więzienia za oszustwa finansowe. Emily pogrąża się w depresji i odizolowaniu. Przestaje dbać o siebie i o swoje otoczenie. Jej życie staje się monotonne i pozbawione sensu.

Terapia

W nadziei na poprawę swojego stanu zdrowia, Emily rozpoczyna terapię u psychiatry dr. Jonathana Banksa. Ten diagnozuje u niej depresję i przepisuje jej nowy, eksperymentalny lek o nazwie Ablixa. Lek początkowo wydaje się przynosić oczekiwane rezultaty. Emily staje się bardziej aktywna i towarzyska. Odzyskuje radość życia.

Skutki uboczne

Jednak wkrótce Emily zaczyna doświadczać niepokojących skutków ubocznych przyjmowania Ablixy. Zaczynają się u niej halucynacje i urojenia. Dochodzi również do zaburzeń osobowości. Emily staje się agresywna i impulsywna.

Morderstwo

Pewnej nocy Emily w niejasnych okolicznościach dopuszcza się morderstwa. Ofiarą jest jej mąż, Martin. Emily trafia do szpitala psychiatrycznego, a następnie pod obserwację specjalistów. Dr Banks obarczony jest winą za całe zdarzenie.

Zakończenie

Film kończy się sceną, w której Emily wychodzi ze szpitala psychiatrycznego. Jest pod opieką nowej terapeutki, dr Karen Fletcher. Emily wciąż mierzy się z konsekwencjami swoich czynów, ale ma nadzieję na odbudowę swojego życia.

Analiza

Panaceum to film, który porusza trudne tematy, takie jak depresja, skutki uboczne przyjmowania leków oraz odpowiedzialność lekarzy. Film jest dobrze zrealizowany i angażujący. Rooney Mara w roli Emily Taylor daje przekonującą kreację kobiety, która pogrąża się w szaleństwie.

Film podejmuje również istotną kwestię wpływu leków na psychikę człowieka. Ablixa to lek, który początkowo wydaje się być panaceum na depresję. Jednak wkrótce okazuje się, że ma szereg niebezpiecznych skutków ubocznych. Film pokazuje, jak ważne jest, aby przed rozpoczęciem przyjmowania leków dokładnie zapoznać się z ich działaniem i możliwymi działaniami niepożądanymi.

Podsumowanie

Panaceum to film, który warto zobaczyć. Jest to dobrze zrealizowany thriller psychologiczny, który porusza ważne tematy społeczne.

Aktor Postać
Dr Jonathan Banks
Emily Taylor
Dr Victoria Siebert
Martin Taylor
Dierdre Banks
Matka Martina
Szefowa Emily
Carl
Adwokat Emily
Joan
Augustin
Reprezentantka firmy farmaceutycznej
Strażniczka więzienna za biurkiem
Smutna odwiedzająca
Policjant w szpitalu
Pielęgniarka z recepcji
Organizatorka konferencji
Kayla
Policjant Beahan
Farmaceutka
Współpracownik Banksa
Współpracowniczka Banksa
Ezra Banks
Pacjentka Banksa
Sanitariusz
Sanitariusz
Detektyw
Zastępca prokuratora okręgowego
Transportujący policjant Klein
Prowadzący program "Good Morning America"
Dr Peter Joubert
Reporterka
Reporter
Pacjent Banksa
Pacjent Banksa
Jeffrey Childs
Sędzia
Susan
Zarządzająca Wards Island
Pacjentka na ECT
Pielęgniarz na ECT
Zdenerwowana pacjentka na telefonie
Pielęgniarka z recepcji Wards Island
Pielęgniarka z Wards Island
Sanitariusz Wards Island
Sędzina
Policjant dokonujący aresztowania
Zach
Pracownik warsztatu
Barman
Młody makler giełdowy
Chłopiec
Juror
Gość w restauracji
Policjant
Agent
Członek personelu medycznego Wards Island
Policjant
Pielęgniarka
Strażnik
Psychiatra Wards Island
Śmiejący się przechodzień
Policjantka
Policjant
Miłośnik makaronu
Sierżant na służbie
Więzień
Zamożna darczyni
Przechodzień
Więźniarka
Gość w restauracji
Seksowna asystentka
Psychiatra
Uczestniczka konferencji medycznej
Pielęgniarka
Kobieta z depresją w reklamie Ablixy
Kwestarz
Pacjent z Wards Island
Pacjentka w dziwnym poncho
Pacjent z Wards Island
Pielęgniarka
Kobieta z depresją w reklamie Ablixy
Pasażer metra
Pielęgniarka podająca tabletki
Pielęgniarka
Matka w reklamie leku Intenin
Strażnik z Wards Island
Gość w restauracji Le Circ
Kobieta na więziennym widzeniu
Kobieta w szpitalu
Ofiarodawczyni na gali
Więzień
Gość na gali w smokingu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *