Obława (2012)

Film

Czas trwania: 1 godz. 28 min.

Opis

Film „Obława” (2012), w reżyserii Marcina Krzyształowicza, przenosi nas w czasy II wojny światowej. Akcja toczy się w mrocznych realiach okupowanej Polski, gdzie losy czterech głównych postaci splatają się w nieprzewidywalnej intrydze. Kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, nie tylko stawia czoła niemieckim najeźdźcom i zdrajcom z kraju, ale również musi zmierzyć się ze swoją własną burzliwą przeszłością.

W filmie zatytułowanym „Obława”, wyreżyserowanym przez Marcin Krzyształowicza, II wojna światowa stanowi brutalne tło dla opowieści o zemście, zdradzie i psychologicznych konsekwencjach. Głównym bohaterem jest kapral Wydra, którego życie naznaczone jest nie tylko walką z wrogiem, ale także własnymi demonami.

W centralnej roli kaprala Wydry zobaczymy utalentowanego Marcina Dorocińskiego, który mistrzowsko oddaje skomplikowany charakter postaci. Obok niego brilluje Maciej Stuhr, debiutujący w roli czarnego charakteru, Weronika Rosati w niejednoznacznej kreacji docenionej przez krytyków, oraz Sonia Bohosiewicz, odkrywająca nowe aspekty swojego aktorskiego talentu. Obsada dopełniona jest przez Andrzeja Zielińskiego oraz niełatwo rozpoznawalnych Annę Guzik i Alana Andersza.

Fabuła „Obławy” rozwija się na tle II wojny światowej, rzucając widza w wir partyzanckiej walki i psychologicznych napięć. Marcin Krzyształowicz przedstawia film jako partyzancką balladę, ukazującą autentyczną twarz okupacji, a zarazem poruszający wojenny thriller. Kapral Wydra, specjalista od egzekucji na zdrajcach, staje w obliczu zemsty za tragiczny los swojego oddziału partyzanckiego.

W malowniczym obozie ukrytym w środku lasu, polscy partyzanci toczą walkę z hitlerowskimi siłami. Atmosfera grozy, nieustanne zmęczenie, zimowa zawierucha, a także głód stanowią codzienność tych żołnierzy, wśród których jest także sanitariuszka o kryptonimie „Pestka”. Kapral Wydra, wykonując rozkazy Armii Krajowej, przeprowadza kolejne egzekucje na zdrajcach, jednocześnie konfrontując się z własnym bagażem emocjonalnym.

W filmie „Obława” nie brakuje elementów inspiracji autentycznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, zwłaszcza losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej znanego jako „Wydra”. Historia zemsty kaprala na zdrajcy, który doprowadził do tragicznej śmierci jego towarzyszy broni, stanowi serce filmu. Równocześnie, opowieść rzuca światło na psychologiczne skutki zdrady, której cień ciąży nad życiem kilku postaci.

Marcin Krzyształowicz, w swoim filmie, proponuje widzom nieheroiczną wizję okupacji, odepchniętą od tradycyjnych martyrologicznych ujęć i jednoznacznych podziałów na dobro i zło. Wojna jawi się tutaj jako brutalna codzienność, a bohaterowie, podążając za instynktem przetrwania, odczuwają ciężar moralnych dylematów. Dynamiczna kamera Arkadiusza Tomiaka zgrabnie oddaje atmosferę spowitego mgłą zimowego lasu oraz ujęcia utrudnionych twarzy żołnierzy, podkreślając codzienny trud bohaterów.

Narracja filmu jest fragmentaryczna, oparta na licznych przeskokach czasowych i zmianach perspektywy, co dodatkowo wzmacnia wrażenie chaosu i zagubienia postaci. Widzowie są zanurzeni w nieprzewidywalnym świecie „Obławy”, gdzie każda postać skrywa mroczną tajemnicę, a zdrada odsłania swoje zaskakujące oblicze. Film ten nie pozostawia widza obojętnym, zdobywając uznanie za sugestywne przedstawienie wojennego dramatu i psychologicznych konfliktów.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Marcin Krzyształowicz
scenariusz Marcin Krzyształowicz
gatunek Thriller, Wojenny, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 9 maja 2012 (Światowa) 19 października 2012 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Krakowskie Biuro Festiwalowe (koprodukcja) / Non Stop Film Service (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. Obława
inne tytuły Manhunt Miedzynarodowe
W mrocznych czasach losy dwóch mężczyzn i dwóch kobiet splączą się w nieprzewidywalnej intrydze, w której każda postać skrywa mroczną tajemnicę, a zdrada objawi wszystkie swoje zaskakujące oblicza... W doborowej obsadzie, obok genialnego Marcina Dorocińskiego, świetny Maciej Stuhr, który debiutuje jako czarny charakter, Weronika Rosati w uznanej przez krytyków za rewelacyjną kreacji skrajnie odmiennej od jej wizerunku, oraz odkrywająca również nowe wcielenie Sonia Bohosiewicz. W drugim planie "Obławy" pojawiają się też Andrzej Zieliński oraz - trudni do rozpoznania - Anna Guzik i Alan Andersz.
Akcja "Obławy" rozgrywa się podczas II wojny światowej. Film Marcina Krzyształowicza to z jednej strony partyzancka ballada, pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller. Jego głównym bohaterem jest kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, który zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością ...
Film inspirowany wojennymi losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej pseudonim "Wydra". Historia zemsty kaprala Wydry - specjalisty od wykonywania wyroków - za skrytobójczą śmierć jego oddziału partyzanckiego. To także opowieść o psychologicznych konsekwencjach pewnej zdrady, która zaciąży nad życiem kilku osób.
Obóz w środku lasu, II wojna światowa. Grupa polskich partyzantów ukrywa się przed hitlerowcami. Poczucie zagrożenia, ciągłe zmęczenie, walka z mrozem i głodem – to codzienność żołnierzy, wśród których znalazła się sanitariuszka "Pestka". Kapral Wydra z polecenia Armii Krajowej wykonuje kolejne egzekucje na zdrajcach. "Tu jest wojna, zakręcisz się, można wyjść na swoje", poucza go Kondolewicz, kolega z czasów szkolnych i niczego nieświadomy miejscowy kolaborant, którego Wydra wkrótce ma zlikwidować. Marcin Krzyształowicz proponuje nieheroiczną wizję okupacji, bez martyrologii i jednoznacznych podziałów na dobro i zło. Wojna nie ma tu nic wspólnego z filmową przygodą, to codzienny mozół podążających za instynktem bohaterów. Sugestywnie oddaje to dynamiczna kamera Arkadiusza Tomiaka, która ukazuje spowity mgłą zimowy las i utrudzone twarze. Fragmentaryczna narracja, oparta na częstych przeskokach czasowych i zmianach perspektywy, dodatkowo potęguje wrażenie chaosu i zagubienia postaci.
Aktor Postać
Kapral "Wydra"
Henryk Kondolewicz
Hanna Kondolewiczowa
Sanitariuszka "Pestka"
Porucznik "Mak"
Waniek
"Rudzielec"
Kucharz
"Szumlas"
"Ludwina"
"Stary Wiarus"
Jeniec
Ojciec Kondolewiczowej
Matka Kondolewiczowej
Parobek Kondolewiczów
Tłumaczka
Sprzedawca
Nadzorca
Żandarm w klatce
Białas
Wartownik
Chory
Partyzant
Partyzant
Partyzant
Ksiądz
Spadochroniarz z nożem
Spadochroniarz z gazetą
Cywil
Dziewczynka z watą cukrową
Chory
Wiszący spadochroniarz
Spadochroniarz jedzący zupę
Spadochroniarz jedzący zupę
Spadochroniarz
Spadochroniarz
Spadochroniarz
Spadochroniarz
Spadochroniarz
Partyzant
Partyzant
Partyzant
Partyzant
Partyzant
Partyzant
Partyzant
Partyzant
Partyzant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *