Doppelgänger. Sobowtór (2023)

Film

Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Opis

Doppelgänger. Sobowtór (2023) to film dramatyczny z elementami thrillera i filmu szpiegowskiego, którego akcja rozgrywa się w Polsce i Niemczech na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Film opowiada historię dwóch mężczyzn o imieniu Hans i Bitner, którzy są do siebie łudząco podobni. Hans jest agentem służb specjalnych, który został wysłany na Zachód, aby zbierać informacje dla PRL. Bitner to zwykły człowiek, który pracuje w stoczni.

Hans to młody, ambitny mężczyzna, który marzy o karierze w służbach specjalnych. Jest inteligentny, bystry i ma dobre przygotowanie fizyczne. Jest również gotów na wszystko, aby osiągnąć swój cel.

Bitner to skromny, pracowity człowiek, który żyje spokojnym życiem z żoną i córką. Jest oddany swojej rodzinie i nie ma żadnych powiązań ze służbami specjalnymi.

Losy obu mężczyzn splatają się, gdy Hans zostaje wysłany do Strasburga pod przybraną tożsamością Bitnera. Hans musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i stworzyć nową tożsamość. Musi również uniknąć wykrycia przez służby specjalne Niemiec Zachodnich.

W Strasburgu Hans poznaje rodzinę Bitnera. Jego brat Helmut jest urzędnikiem w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej, a jego córka Nina jest nastolatką, która marzy o karierze aktorki. Hans szybko staje się częścią rodziny i zaczyna czuć się jak u siebie w domu.

Hansowi udaje się zdobyć zaufanie Helmuta i Niny. Dzięki temu jest w stanie uzyskać dostęp do poufnych informacji. Hans zaczyna również romansować z Niną.

Wkrótce jednak Hans zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia. Zdaje sobie sprawę, że oszukuje ludzi, którzy mu zaufali. Zaczyna również wątpić w sens swojej pracy.

W tym samym czasie Bitner zostaje aresztowany przez SB. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec Zachodnich.

Hans musi podjąć decyzję, co zrobić. Czy powinien kontynuować swoją karierę szpiegowską, czy może powinien wrócić do swojego prawdziwego życia?

Film „Doppelgänger. Sobowtór” to historia o tożsamości, zdradzie i miłości. To film, który porusza ważne tematy, takie jak zimna wojna, służby specjalne i ludzka natura.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można dodać do opisu filmu:

 • Film został wyreżyserowany przez Jana Holoubka, który znany jest z takich filmów, jak „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i „Wszystko będzie dobrze”.
 • W rolach głównych występują Tomasz Gierszał i Sebastian Schuchardt.
 • Film był kręcony w Polsce, Niemczech i Łotwie.

Oto kilka synonimów, które można zastosować w opisie filmu:

 • Agent można zastąpić słowami: szpieg, wywiadowca, tajny agent, funkcjonariusz służb specjalnych.
 • Tożsamość można zastąpić słowami: identyczność, osobowość, charakter, byt, istota.
 • Zdradę można zastąpić słowami: oszustwo, kłamstwo, nadużycie zaufania, perfidia.
 • Miłość można zastąpić słowami: uczucie, namiętność, oddanie, przywiązanie.

Oto kilka przykładów, jak można zmienić szyk zdania:

 • Zamiast „Agent służb specjalnych przejmuje tożsamość innego mężczyzny” można napisać „Innego mężczyznę przejmuje tożsamość agent służb specjalnych”.
 • Zamiast „Hans jest młody, ambitny mężczyzna” można napisać „Młody i ambitny jest Hans”.
 • Zamiast „Hans musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości” można napisać „W nowej rzeczywistości musi odnaleźć się Hans”.

Mam nadzieję, że ten opis spełnia Twoje oczekiwania.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jan Holoubek
scenariusz Andrzej Gołda
gatunek Thriller, Psychologiczny, Polityczny
produkcja Polska
premiera 18 września 2023 (Światowa) 29 września 2023 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Jan Holoubek (współpraca scenariuszowa)
dystrybucja Next Film
studio TVN (produkcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie)
tytuł oryg. Doppelgänger. Sobowtór
inne tytuły Doppelgänger. The Double Miedzynarodowe

Doppelgänger. Sobowtór to polski dramat psychologiczny z elementami thrillera i filmu szpiegowskiego, w reżyserii Jana Holoubka. Film został wyprodukowany przez TVN Grupa Discovery i miał swoją premierę 27 października 2023 roku.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. i 80. XX wieku, w okresie zimnej wojny. Głównym bohaterem jest Józef (Mateusz Kościukiewicz), agent służb specjalnych PRL-u, który zostaje wysłany do Strasburga, aby zdobyć informacje o tajnych pracach naukowych prowadzonych w Niemczech Zachodnich. Józef jest bardzo podobny do Hansa (Marcin Gierszał), młodego Niemca, który mieszka w Strasburgu. Wykorzystując tę podobieństwo, Józef przejmuje tożsamość Hansa i zaczyna budować nowe życie.

W Strasburgu Józef poznaje Niną (Emily Kusche), córkę Helmuta (Joachim Raaf), brata swojej matki. Nina jest piękna i inteligentna, a Józef szybko się w niej zakochuje. Jednocześnie Józef musi mierzyć się z wyzwaniami związanymi z życiem pod przykrywką. Musi nauczyć się mówić po niemiecku, poznać zwyczaje i kulturę zachodnią. Musi też unikać podejrzeń ze strony służb bezpieczeństwa Niemiec Zachodnich.

Im dłużej Józef żyje w Strasburgu, tym trudniej mu jest utrzymać balans między swoimi dwoma życiami. Zaczyna się zastanawiać, kim tak naprawdę jest. Czy jest Józefem, szpiegiem z PRL-u, czy Hansem, młodym Niemcem, który marzy o wolności?

Motyw sobowtóra

Motyw sobowtóra jest centralnym wątkiem filmu. Sobowtór to osoba, która jest fizycznie identyczna z inną osobą. W filmie "Doppelgänger. Sobowtór" sobowtórem Józefa jest Hans. Józef wykorzystuje tę podobieństwo, aby przejąć tożsamość Hansa. Sobowtór staje się dla Józefa drogą ucieczki od jego dotychczasowego życia. Pozwala mu na rozpoczęcie nowego życia, w którym może być kimś innym.

Sobowtór może być również symbolem niepewności tożsamości. Józef, żyjąc pod przykrywką, musi udawać kogoś, kim nie jest. Zaczyna się zastanawiać, kim tak naprawdę jest. Czy jest Józefem, szpiegiem z PRL-u, czy Hansem, młodym Niemcem, który marzy o wolności?

Temat zimnej wojny

Film "Doppelgänger. Sobowtór" rozgrywa się w okresie zimnej wojny. Jest to czas napięć i niepewności. Świat jest podzielony na dwa bloki: komunistyczny i kapitalistyczny. Oba bloki rywalizują ze sobą o wpływy na świecie.

Akcja filmu rozgrywa się na granicy między tymi dwoma blokami. Józef, jako szpieg PRL-u, jest wysłany do Strasburga, aby zdobyć informacje o tajnych pracach naukowych prowadzonych w Niemczech Zachodnich. Jego misja jest niebezpieczna, ponieważ może zostać zdemaskowany przez służby bezpieczeństwa Niemiec Zachodnich.

Film "Doppelgänger. Sobowtór" pokazuje, jak zimna wojna wpływała na życie ludzi. Józef, aby zrealizować swoją misję, musi żyć w ciągłym strachu. Nie może ufać nikomu, nawet tym, którzy są mu najbliżsi.

Ocena filmu

Film "Doppelgänger. Sobowtór" to dobrze zrealizowana produkcja, która porusza ważne tematy. Film jest utrzymany w napięciu, a historia Józefa jest wciągająca.

Mocne strony filmu to:

 • Dobrze napisany scenariusz, który porusza ważne tematy, takie jak tożsamość, miłość i zimna wojna.
 • Świetna obsada, w której Mateusz Kościukiewicz i Marcin Gierszał stworzyli przekonujące kreacje.
 • Przepiękne zdjęcia, które oddają klimat lat 70. i 80. XX wieku.

Słabe strony filmu to:

 • Nieco zbyt długi czas trwania. Film trwa ponad dwie godziny, co może być dla niektórych widzów zbyt długim czasem.
 • Kilka wątków, które zostały potraktowane po macoszemu.

Podsumowując, film "Doppelgänger. Sobowtór" to dobra propozycja dla widz

Aktor Postać
Józef Wieczorek vel Hans Steiner
Jan Bitner
Nina Steiner
Olga Bitner
Helmut Steiner
Ojciec Wieczorka
Oficer prowadząca
Marie Steiner
Helga
Dziennikarz Pierre
Matka Wieczorka
Pułkownik
Śledczy Levefre
Studentka
Inżynier w stoczni
Marcel
Agent
Alfred Marne
Agent
Naczelnik wydziału paszportowego
Pani Ziarko
Adwokat Hansa
Zabójca
Nastoletnia Marysia Bitner
Brigitte
Fritz
Helga Steiner w roku 1946
Kadrowa Hania
Ksiądz Jerzy Popiełuszko
Urzędniczka w domu dziecka
Wuj na stypie Zofii Bitner
Żałobnik na stypie Zofii Bitner
Ciocia na stypie Zofii Bitner
Kasia w wieku 10 lat
Mała Kasia Bitner
Mężczyzna w kitlu
Facet z dworca
Ksiądz
Student w barze
Student w barze
Studentka w barze
Polityk
Akordeonista
Operator Pierre'a
Chuligan
Chuligan
Kelnerka w kawiarni
Urzędniczka z biura Hansa
Agent
Noworodek, syn Helgi Steiner
Pracownica Czerwonego Krzyża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *