Crash: Niebezpieczne pożądanie / Crash (1996)

Film

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Opis

„Crash: Niebezpieczne pożądanie” to film z 1996 roku, wyreżyserowany przez mistrza kontrowersji Davida Cronenberga, który przenosi widza w mroczny świat ludzi uwikłanych w obsesję wypadków samochodowych. W świecie, gdzie granice pomiędzy przyjemnością a perwersją zacierają się, główny bohater, 30-letni James Ballard, zostaje wciągnięty w wir niebezpiecznych pożądania.

Ballard, spowodowawszy tragiczny wypadek samochodowy, nieświadomie otwiera drzwi do zakazanego świata, gdzie ludzie czerpią ekscytację z koszmaru. W tym ponurym kręgu poznaje Helen, tajemniczą kobietę, która prowadzi go w głąb swoich własnych obsesji. Romantyczny związek Jamesa z Helen nabiera nowego, niebezpiecznego wymiaru, gdy oboje odkrywają wspólną fascynację wypadkami drogowymi.

W filmie spotykamy także innych bohaterów, których erotyczna spełnienie splata się z fizycznymi doznaniami związanymi z maszynami. Cronenberg mistrzowsko ukazuje tę niezwykłą symbiozę pomiędzy ludźmi a samochodami, gdzie adrenalina płynąca z ostrzej jazdy na granicy ryzyka miesza się z zapachem spalonej gumy i metalu.

Obrazy krwawych katastrof i zwichniętych pojazdów stają się dla postaci filmowych symbolem nie tylko niebezpieczeństwa, lecz również namiętności. Dla Jamesa i jego towarzyszy, drogowe wypadki nie są jedynie tragedią, lecz również źródłem ekstatycznych doznań.

Cronenberg w mistrzowski sposób eksploruje psychologiczne aspekty obsesji, ukazując jak granica między fascynacją a zboczeniem staje się coraz bardziej mglista w świetle ich działań. Wizja reżysera przenosi widza w świat, w którym erotyczne pragnienia są nasycone zapachem krwi i benzyny, a ciało staje się jednością z metalową karoserią.

„Crash: Niebezpieczne pożądanie” nie jest jedynie filmem o fetyszyzacji wypadków samochodowych; to głęboko osadzona analiza ludzkiej psychiki i jej niezwykłych zakamarków. Cronenberg wyprowadza widza poza granice komfortu, konfrontując go ze skomplikowanymi kwestiami seksualności i ludzkiej natury.

W filmie dominuje atmosfera nieuchronnej eskalacji, gdzie granice pomiędzy życiem a śmiercią zlewają się w jedną, nieodłączną całość. Dla bohaterów „Crash”, każdy nowy wypadek to nie tylko ekscytujące doświadczenie, lecz również kolejna okazja do odkrywania głębszych, często zakazanych zakamarków własnej egzystencji.

Ścieżka dźwiękowa filmu, skomponowana przez Howarda Shore’a, doskonale podkreśla tę mroczną atmosferę, wprowadzając widza w hipnotyczny stan, gdzie realizm splata się z surrealistycznymi wizjami. Dzięki tej muzyce, każda scena nabiera dodatkowego wymiaru, pogłębiając emocjonalne doznania oglądającego.

W „Crash: Niebezpieczne pożądanie”, Cronenberg nie unika trudnych tematów ani kontrowersyjnych wizji. Przez śmiały kunszt reżyserski oraz głębokie zanurzenie się w psychologię postaci, film staje się nie tylko arcydziełem kina, lecz również prowokacyjnym wyzwaniem dla widza, stawiającym pytania o granice ludzkiej fascynacji i pożądania.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria David Cronenberg
scenariusz David Cronenberg
gatunek Erotyczny, Thriller
produkcja Kanada, Wielka Brytania
premiera 17 maja 1996 (Światowa) 17 stycznia 1997 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $21 995 688 na świecie$3 168 660 w USA$18 827 028 poza USA
budżet $9 000 000
na podstawie J.G. Ballard (powieść)
studio Alliance Communications Corporation / Movie Network, The (TMN) / Recorded Picture Company (RPC) /
tytuł oryg. Crash
Dwie pasje XX wieku, seks i samochody znalazły tu wspólny mianownik. Trójka bohaterów seksualne spełnienie łączy z fizycznością maszyn, ostrą jazdą na granicy ryzyka i wypadkami na drodze. Samochodowy fetysz i makabryczne sceny katastrof stanowią dlań największe źródło podniecenia.
James Ballard powoduje wypadek samochodowy, dzięki któremu nawiązuje romans z atrakcyjną i tajemniczą Helen i wkracza w szokujący świat ludzi ogarniętych obsesją wypadków samochodowych. James odkrywa, że niebezpieczeństwo, zapach skóry, metalu i palonej gumy mają w sobie coś perwersyjnie erotycznego.
Aktor Postać
James Ballard
Helen Remington
Vaughan
Catherine Ballard
Gabrielle
Colin Seagrave
Prostytutka na lotnisku
Vera Seagrave
Sprzedawca
Tatuażysta
Asystent reżysera
Chwytacz
Mężczyzna na haku
Dziewczyna z kamerą
Trask
Sprzedawca wraków samochodowych
Mężczyzna w salonie tatuażu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *