Basen / Swimming Pool (2003)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

„Basen” – Pomiędzy Fascynacją a Niechęcią

W południowej Francji, otulonej ciepłym blaskiem słońca, rozgrywa się przewrotna historia zatytułowana „Basen” – pierwszy anglojęzyczny film utalentowanego reżysera François Ozona. Sarah, uznana angielska autorka powieści kryminalnych, zafascynowana i zniechęcona jednocześnie, znajduje ucieczkę od rutyny w domu swojego wydawcy na prowansalskich ziemiach. Jednak spokój pisarki zostaje zakłócony przez nieoczekiwany przyjazd Julie, nieokiełznanej córki Johna, wydawcy i przyjaciela Sarah.

Historia rozpoczyna się w Londynie, gdzie Sarah (w rewelacyjnej roli w wykonaniu Charlotte Rampling), zdobywczyni sławy i bogactwa poprzez swoje bestsellery, wyznaje swoje frustracje Johnowi, postaci zagranej przez Charlesa Dance’a, jej wydawcy. Zniechęcona brakiem spełnienia artystycznego, zgadza się na propozycję Johna: wyjazd do jego domu na południu Francji, aby oddać się pracy nad nową powieścią. To miejsce odgrywa kluczową rolę w filmie, zmieniając surowe barwy Londynu na rozświetlone kolorami Luberon, czarujące tłem dla rozwoju wydarzeń.

Spokój Sarah zostaje jednak naruszony przez przyjazd Julie, w interpretacji Ludivine Sagnier. Zuchwałe i nieokiełznane zachowanie młodej dziewczyny irytuje pisarkę, prowadząc do konfliktu i wzajemnej wrogości. Niemniej jednak, im dłużej Sarah obserwuje Julie, tym bardziej zaczyna być nią zafascynowana. To zderzenie dwóch różnych światów kobiecości, reprezentowanych przez dojrzałą i doświadczoną Sarah oraz młodą, niepokorną Julie, staje się źródłem napięcia i dramatyzmu.

Ozon, mistrzowsko operujący kamerą, przenosi widza do malowniczych pejzaży południowej Francji, jednocześnie eksplorując subtelne niuanse psychologiczne między głównymi bohaterkami. Basen, który jest jednym z centralnych motywów filmu, staje się metaforą napięcia między realnością a fantazją, pożądaniem a zbrodnią. To woda, która odzwierciedla zakłócone emocje bohaterek, stając się świadkiem ich coraz bardziej skomplikowanych relacji.

Film Ozona, choć utrzymany w konwencji thrillera erotycznego, unika łatwych stereotypów, przedstawiając kobiety jako złożone, wielowymiarowe postaci. Charlotte Rampling, z subtelną siłą oddaje niezadowolenie i pragnienia swojej bohaterki, podczas gdy Ludivine Sagnier przekonująco wciela się w rolę buntowniczej Julie, wnosząc do filmu świeżość i energię.

Opowieść „Basenu” to także swoista gra między rzeczywistością a fikcją, gdzie granice pomiędzy tymi dwoma światami stają się coraz bardziej zamazane. Pod wpływem fascynacji Julie, wyobraźnia Sarah zostaje uwolniona, co wyzwala serię erotycznych snów i marzeń. Ozon w mistrzowski sposób prowadzi widza przez labirynt zmysłów, sprawiając, że film staje się zarówno intelektualną podróżą, jak i emocjonalnym rollercoasterem.

Warto podkreślić, że „Basen” to nie tylko opowieść o zmaganiach i konfliktach między dwiema kobietami. To także film, który, w sposób subtelny, porusza tematy związane z kobiecością, przyciąganiem przeciwieństw oraz zderzeniem rzeczywistości ze światem skrywanych fantazji. Atmosfera utworu przywodzi na myśl dzieła Alfreda Hitchcocka, wprowadzając widza w stan nieustannego napięcia i niepewności.

Podsumowując, „Basen” to arcydzieło François Ozona, w którym mistrzowsko łączy on elementy thrillera erotycznego z głęboką psychologiczną analizą postaci. Dzięki doskonałym kreacjom aktorskim i malowniczemu tłu południowej Francji, film staje się fascynującą podróżą przez labirynt ludzkich emocji i pragnień.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria François Ozon
scenariusz François Ozon, Emmanuèle Bernheim
gatunek Erotyczny, Psychologiczny, Thriller
produkcja Francja, Wielka Brytania
premiera 18 maja 2003 (Światowa) 5 września 2003 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $22 441 323 na świecie$10 130 108 w USA$12 311 215 poza USA
studio Fidélité Productions (przedstawia) / Canal+ (udział) / FOZ (koprodukcja) /
tytuł oryg. Swimming Pool
Sarah (Charlotte Rampling), angielska autorka kryminałów, ma na koncie serię bestsellerów, które przyniosły jej sławę i pieniądze, ale nie zaspokoiły twórczych ambicji. Jest sfrustrowana i zniechęcona. Mówi o tym swojemu wydawcy Johnowi (Charles Dance), a ten proponuje, aby oderwała się od codzienności i wyjechała na czas pisania jej kolejnej książki do jego domu w Prowansji. Tam Sarah odpoczywa i szybko rozpoczyna pracę nad nową powieścią. Jej spokój zostaje zburzony niezapowiedzianym przyjazdem córki Johna, Julie (Ludivine Sagnier). Zuchwałe zachowania młodej dziewczyny, pozbawionej jakichkolwiek zahamowań, irytują Sarę. Im dłużej pisarka obserwuje dziewczynę, tym bardziej jest ciekawa. A ciekawość podsyca wyobraźnię, wyzwala seksualne sny i marzenia.
Pierwszy anglojęzyczny film Francois Ozona, (twórcy `8 kobiet`). Thriller z ładunkiem erotyki, rozgrywający się w plenerach południowej Francji. Przewrotna opowieść o związkach między fascynacją i niechęcią, rzeczywistością i fikcją, pożądaniem i zbrodnią. Brytyjska autorka powieści z dreszczykiem odwiedza swojego wydawcę w domu na południu Francji. Jej wzajemne relacje z bardzo niezwykłą córką wydawcy nadadzą tej wizycie wyjątkowego charakteru i dramatyzmu. [opis dystrybutora]
Najnowszy, a zarazem pierwszy anglojęzyczny film Françoisa Ozona, twórcy 8 kobiet to thriller erotyczny rozgrywający się w plenerach południowej Francji. Sarah (Rampling), angielska autorka kryminałów, ma na koncie serię bestsellerów, które przyniosły jej sławę i pieniądze, ale nie zaspokoiły twórczych ambicji. Jest sfrustrowana i zniechęcona. Rozmawia o tym ze swym wydawcą, Johnem (Charles Dance), a ten proponuje, by oderwała się od codzienności i wyjechała na czas pisania kolejnej książki do jego domu w Prowansji. Wraz ze zmianą miejsca akcji zmienia się też kolorystyka filmu - zgaszone, surowe barwy Londynu ustępują miejsca ciepłym, rozświetlonym kolorom Luberon, gdzie autorka odpoczywa i szybko rozpoczyna pracę nad nową powieścią. Jej spokój zostaje jednak zburzony niezapowiedzianym przyjazdem córki Johna, Julie (Sagnier). Zuchwałe zachowanie młodej dziewczyny i jej całkowity brak jakichkolwiek zahamowań bardzo irytują Sarah, co w końcu doprowadza do wzajemnej wrogości. Im dłużej jednak pisarka obserwuje dziewczynę, tym bardziej jest jej ciekawa. A ciekawość podsyca wyobraźnię, wyzwala seksualne sny i marzenia? Dzięki zaproszeniu na plan aktorek tak różnych pod względem wieku, doświadczenia i temperamentu, jak Charlotte Rampling i Ludivine Sagnier, udało się Ozonowi stworzyć przewrotną i przykuwającą uwagę opowieść o różnych obliczach kobiecości, przyciąganiu się przeciwieństw. To także, mająca wiele z atmosfery filmów Hitchcocka, historia o zderzeniu rzeczywistości ze światem skrywanych fantazji.
Aktor Postać
Sarah Morton
Julie
John Bosload
Franck
Marcel
Córka Marcela
Pierwszy mężczyzna
Drugi mężczyzna
Kelnerka w kawiarni
Starszy mężczyzna
Julia
Terry Long
Kobieta w metrze
Ojcies Sary
Sekretarka Johna Bosloada
Barman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *