Anonimus / Anonymous (2011)

Film

Czas trwania: 2 godz. 10 min.

Opis

„Anonimus” (2011), w reżyserii Rolanda Emmericha, to poruszający thriller polityczny, który snuje hipotetyczną teorię na temat prawdziwego autorstwa dzieł Williama Szekspira. Film skupia się na postaci Edwarda de Vere, hrabiego Oksfordu, utalentowanego pisarza, który ze względu na swoje arystokratyczne pochodzenie nie może publikować swoich dzieł pod własnym nazwiskiem. Za autora jego sztuk publiczność podaje się jednak aktora o nazwisku William Szekspir.

Akcja filmu toczy się w elżbietańskiej Anglii, a główny wątek skupia się na próbie rozwikłania zagadki dotyczącej prawdziwego autora dzieł Szekspira. Historia przenosi nas w czasie do ponad 400 lat temu, w okresie kończącego się panowania królowej Elżbiety I.

Edward de Vere, hrabia Oksford, staje się centralną postacią filmu. Jego utalentowanie jako pisarza koliduje z ówczesnymi normami społecznymi, które uniemożliwiają arystokracie publikowanie dzieł pod własnym nazwiskiem. W obliczu tego ograniczenia de Vere decyduje się na niekonwencjonalne rozwiązanie, wybierając aktora, Williama Szekspira, aby ten występował jako oficjalny autor jego prac.

Film ukazuje nie tylko tę intrygującą historię literacką, ale również wplata w nią elementy politycznych intryg i zakazanych romansów na dworze królewskim. Akcja osadzona jest w czasach pełnych tajemniczych układów i walki o władzę. Królowa Elżbieta I, w przekonujący sposób zagrana przez Vanessę Redgrave, odgrywa kluczową rolę w kontekście rozwoju wydarzeń.

„Anonimus” to film, który stawia pytania o tożsamość i autorstwo w historii literatury, poddając w wątpliwość powszechnie uznawaną postać Williama Szekspira. To także podróż w głąb elżbietańskiego świata, gdzie kulisy dworu, polityczne intrygi i nieujarzmiona miłość splatają się w fascynującą opowieść o ukrytych kuluarach władzy i sztuki.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Roland Emmerich
scenariusz John Orloff
gatunek Thriller, Polityczny
produkcja Niemcy, Wielka Brytania, USA
premiera 11 września 2011 (Światowa) 10 listopada 2011 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $15 395 087 na świecie$4 463 292 w USA$10 931 795 poza USA
budżet $30 000 000
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Columbia Pictures (przedstawia) / Achte Babelsberg Film (koprodukcja) / Anonymous Pictures (koprodukcja) /
tytuł oryg. Anonymous
inne tytuły Anonymous (I) Wielka Brytania

Anonimus (2011) to polityczny thriller historyczny w reżyserii Rolanda Emmericha, opowiadający o Edwardzie de Vere, hrabiemu Oksfordu, który według niektórych hipotez był prawdziwym autorem dzieł Williama Szekspira. Akcja filmu rozgrywa się w Anglii w XVI wieku, w okresie panowania królowej Elżbiety I.

Edward de Vere to utalentowany pisarz, który ze względu na swoje arystokratyczne pochodzenie nie może publikować dzieł pod własnym nazwiskiem. Jest kochankiem królowej Elżbiety I, co sprawia, że jest on w centrum politycznych intryg.

William Szekspir to aktor i dramaturg, który jest znany ze swoich sztuk, które są uważane za arcydzieła literatury angielskiej. Jednak jego pochodzenie i wykształcenie nie wskazują na to, że był on zdolny do napisania tak wybitnych dzieł.

Film przedstawia hipotezę, że to Edward de Vere jest prawdziwym autorem dzieł Szekspira. De Vere miał dostęp do najlepszych szkół i nauczycieli, a także był dobrze zorientowany w politycznych realiach Anglii. Jego sztuki są pełne politycznych aluzji i komentarzy, co sugeruje, że były pisane przez kogoś, kto znał się na tematach, o których pisał.

Akcja filmu rozpoczyna się od intrygi przeciwko królowej Elżbiecie I. Grupa arystokratów planuje obalenie królowej i zastąpienie jej jej kuzynem, Jakubem VI Szkocji. De Vere zostaje wciągnięty w tę intrygę, a jego sztuki zaczynają być wykorzystywane do propagandowych celów.

Film ukazuje Edwarda de Vere jako człowieka złożonego i pełnego sprzeczności. Jest on utalentowanym pisarzem, ale także ambitnym i bezwzględnym politykiem. Jest gotów poświęcić wszystko, aby osiągnąć swoje cele, nawet miłość królowej Elżbiety I.

Anonimus to film, który wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy krytycy zarzucają mu, że jest to film pseudohistoryczny, który nie przedstawia dowodów na prawdziwość przedstawionej w nim hipotezy. Jednak inni uważają, że jest to film ciekawy i intrygujący, który przedstawia nową perspektywę na życie i twórczość Williama Szekspira.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem i wspaniałym kunsztem. Sceny historyczne są bardzo realistyczne, a aktorzy grają świetnie. Szczególną uwagę warto zwrócić na kreację Edwarda de Vere przez Rhysa Ifansa. Jest to jedna z najlepszych ról w jego karierze.

Anonimus to film, który warto zobaczyć. Jest to ciekawa i intrygująca propozycja dla wszystkich miłośników historii, literatury i kina.

Oto kilka kluczowych scen z filmu:

  • Scena, w której Edward de Vere spotyka się z królową Elżbietą I. Jest to scena pełna napięcia i emocji. De Vere i królowa są do siebie przyciągani, ale ich romans jest zakazany.

  • **Scena, w której de Vere pisze swoją sztukę „Hamlet”. Jest to scena bardzo emocjonalna. De Vere ujawnia swoje własne lęki i niepokoje.

  • Scena, w której de Vere zostaje oskarżony o spisek przeciwko królowej. Jest to scena pełna dramatyzmu. De Vere musi walczyć o swoje życie i reputację.

Anonimus to film, który pozostawia widza z wieloma pytaniami. Czy Edward de Vere był prawdziwym autorem dzieł Williama Szekspira? Czy jego sztuki były wykorzystywane do celów politycznych? Czy królowa Elżbieta I była zaangażowana w spisek przeciwko sobie? Odpowiedzi na te pytania każdy widz musi znaleźć sam.

Aktor Postać
Hrabia Oxfordu
Królowa Elżbieta I
Ben Jonson
William Shakespeare
William Cecil
Robert Cecil
Hrabia Southampton
Hrabia Essexu
Młody Hrabia Oxfordu
Młoda Królowa Elżbieta
Francesco
Christopher Marlowe
Thomas Dekker
Thomas Nashe
Kapitan Richard Pole
Prolog
Spencer
Heminge
Condell
Papież
Sly
Przesłuchujący
Philip Henslowe
Richard Burbage
Bessie Vavasour
Anne De Vere
Bridget De Vere
Młoda Anne De Vere
Hrabia Oxfordu w wieku dzięciecym
Robert Cecil w wieku dzięciecym
Hrabia Southampton w wieku dzięciecym
Arcybiskup
Piechur
John De Vere
Król Jerzy I
Szpieg braci Cecil
Pan Beaulieu
Piersiasta dama
Generał z Essexu
Dama dworu
Dama dworu
Sprzedająca służąca
Widz stojący w teatrze
Odźwierny
Organizujący walkę niedźwiedzia z psami
Służący Hrabiego Oxfordu
Lekarz Hrabiego Oxfordu
Kierownik planu w Nowym Jorku
Karzeł / Chochlik
Quince
Bottom
Titania
Dziecko Oberon
Dziecko Titanii
Dowódca
Wykonawca sceniczny
Wykonawca sceniczny
Wykonawca sceniczny
Wykonawca sceniczny
Wykonawca sceniczny
Wykonawca sceniczny
Wykonawca sceniczny
Wykonawca sceniczny
Wykonawca sceniczny
Tancerka
Tancerka
Tancerz
Tancerka
Tancerka
Tancerz
Tancerz
Tancerka
Tancerka
Tancerz
Tancerka
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerka
Lady Cecil
Lord of Court
Żona Roberta Cecila
Szlachcic w kapeluszu z piórem
Młoda dama dworu
Młody, wściekły człowiek w teatrze
Osobisty ochroniarz Elżbiety
Lady De Vere
Kapitan straży
Jawajski szlachcic
Młoda dama dworu
Strażnik więzienny
Zabójca z Essexu
Młody Lord of Court
Dama dworu
Dama dworu
Pierwsza Dama króla Jamesa I

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *