Operacja Piorun / Thunderball (1965)

Film

Czas trwania: 2 godz. 10 min.

Opis

Film „Operacja Piorun” (Thunderball) z 1965 roku, w reżyserii Terence’a Younga, przenosi widzów w świat intryg, szpiegowskich misji i niebezpiecznych konfrontacji. Sean Connery, już po raz czwarty w roli ikonicznego Jamesa Bonda, wchodzi w skomplikowany taniec z Organizacją WIDMO, która odkrywa swoje mroczne oblicze, kradnąc głowice atomowe NATO. Przed agentem 007 staje misja ocalenia milionów istnień i zapobieżenia katastrofie o niewyobrażalnych konsekwencjach.

W filmie, emocje sięgają zenitu, gdy James Bond musi stawić czoła Emilio Largo, bezwzględnemu członkowi Organizacji WIDMO. Groźba zdetonowania skradzionych głowic atomowych wisząca nad Miami sprawia, że Bond musi działać szybko i skutecznie. Cała historia skupia się na jednym mężczyźnie, który stoi między światem a zagładą, a jego imię to James Bond.

Organizacja WIDMO, pod przywództwem Largo, snuje intrygujący plan porwania bombowca Vulcan, który przechowuje dwie bomby atomowe. Zagrożenie dla państw członkowskich NATO staje się realne, gdy Largo zamierza szantażować je za ogromny okup. Tymczasem Bond, będący na pozornie spokojnym urlopie w angielskiej klinice, zostaje wplątany w tę zawiłą intrygę. Śmierć pilota Francois Dervala i zastąpienie go hrabią Lippe, przeszłym operację plastyczną, to jedno z wielu zawiłych obrotów akcji.

Film rozgrywa się w ekscytującym tempie, gdy Bond otrzymuje informację o porwaniu bombowca, a czas zaczyna biec nieubłaganie. Organizacja WIDMO domaga się olbrzymiego okupu w postaci diamentów, grożąc zdetonowaniem bomb atomowych, co dodaje niepewności i presji na już i tak skomplikowaną sytuację. Wszyscy agenci „00” są zaangażowani, ale to James Bond jest tym, który odnajduje trop skradzionej broni i kieruje się do siedziby Largo, gdzie czeka go basen pełen rekinów oraz spotkanie z piękną Domino.

Tajemniczy napastnik, zdolny przedostać się na pokład brytyjskiego samolotu wojskowego, staje się kluczowym elementem tej niebezpiecznej układanki. Zabijając załogę i przejmując dwie głowice atomowe, stawia on rząd Wielkiej Brytanii przed ultimatum: sto milionów funtów w diamentach w ciągu dwóch dni, w zamian za bezpieczeństwo. Mimo regeneracji sił po poprzedniej misji, Bond nie ma wyboru i musi opuścić leczenie, aby zanurzyć się w mrocznych głębinach, gdzie przestępca ukrył skradzioną broń. Jak zawsze, towarzyszy mu piękna kobieta, a akcja pod wodą dodaje filmowi niezwykłego napięcia.

„Operacja Piorun” to nie tylko film szpiegowski, ale również emocjonująca podróż przez świat niebezpieczeństwa, zdrady i adrenaliny. Terence Young, reżyser doskonale znanego z poprzednich części serii, ponownie dostarcza widzom porcję ekscytujących scen, mistrzowsko budując napięcie od pierwszej do ostatniej minuty. Sean Connery, w roli nieustraszonego agenta 007, prezentuje się znakomicie, dodając postaci Bonda kolejny wymiar. „Operacja Piorun” to klasyka gatunku, która na zawsze zapisała się w historii kina jako jedno z najbardziej udanych dzieł szpiegowskich.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Terence Young
scenariusz John Hopkins, Richard Maibaum
gatunek Sensacyjny
produkcja Wielka Brytania
premiera 9 grudnia 1965 (Światowa) 29 grudnia 1990 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $141 195 658 na świecie$63 595 658 w USA$77 600 000 poza USA
budżet $9 000 000
na podstawie Kevin McClory (materiały do scenariusza, historia) / Jack Whittingham (materiały do scenariusza, historia) ...więcej
studio EON Productions
tytuł oryg. Thunderball
inne tytuły James Bond, Secret Agent Miedzynarodowe Ian Fleming's Thunderball (pełny tytuł) Wielka Brytania Longitude 78 West Wielka Brytania 007: Thunderball Australia
Emocjom nie ma końca, gdy agent 007 wkracza do akcji. Sean Connery już po raz czwarty w roli Jamesa Bonda, który tym razem stawia czoła Emilio Largo, potężnemu złoczyńcy, grożącemu zrównaniem z ziemią całego Miami w razie nie otrzymania ogromnego okupu. Zagrożone są miliony istnień, a ich przyszłość spoczywa na barkach jednego człowieka - Jamesa Bonda.
Na zebraniu Organizacji WIDMO nr 2 - Emilio Largo przedstawia błyskotliwy plan porwania bombowca Vulcan. Vulcan ma na pokładzie dwie bomby atomowe. Po ich kradzieży Largo chce zaszantażować państwa członkowskie NATO. Tymczasem Bond przebywa na urlopie w jednej z angielskich klinik. Jest tam także Francois Derval - pilot bombowca Vulcan. Zostaje zabity a w jego miejsce pojawia się hrabia Lippe, który przeszedł operację plastyczną aby się do niego upodobnić. Lippe kradnie bombowiec i ląduje nim w wodach przybrzeżnych na Karaibach. Tam Largo przejmuje głowice. Do Londynu dochodzi informacja o porwaniu samolotu...
Organizacja WIDMO potrzebuje pieniędzy i opracowuje diaboliczny plan, by zmusić Brytyjczyków do zapłacenia okupu. Zostaje uprowadzony bombowiec z dwoma głowicami nuklearnymi na pokładzie. Jeśli rząd nie dostarczy porywaczom diamentów wartych 100 milionów funtów; bomby zostaną zdetonowane. Wszyscy agenci "00" zostają zaangażowani, by zapobiec nieszczęściu, lecz tylko James Bond wpada na ślad skradzionej broni i trafia do siedziby Emilio Largo z basenem pełnym rekinów, i gdzie poznaje piękną Domino.
Tajemniczy mężczyzna dostaje się na pokład brytyjskiego samolotu wojskowego, zabija jego załogę i ląduje na morzu. Udaje mu się zdobyć dwie głowice atomowe dla człowieka, który chce zaszantażować nimi rząd Wielkiej Brytanii. Żąda za nie wypłaty stu milionów funtów w diamentach w ciągu zaledwie dwóch dni. Bond (Sean Connery) regeneruje siły po poprzedniej misji, ale nie ma wyboru. Musi przerwać leczenie i zejść pod wodę, bo pod jej powierzchnią niebezpieczny przestępca ukrył skradzioną broń. Tradycyjnie podczas podwodnej wyprawy towarzyszy mu piękna kobieta.
Międzynarodowy syndykat zbrodni Spectra żąda okupu w wysokości 100 mln funtów, grożąc - w razie nieotrzymania pieniędzy - zdetonowaniem dwóch bomb atomowych wykradzionych z arsenałów NATO. Z pomocą pięknej Domino, kochanki szefa organizacji Emilio Largo i siostry majora Dervala z NATO, Jamesowi Bondowi udaje się zlokalizować karaibską kryjówkę przywódcy Spectry. Agent 007 odkrywa także, że bomby umieszczono w podwodnej grocie, ale zanim zdoła przekazać tę informację do CIA, zostaje schwytany i uwięziony. Emilio Largo przenosi bomby na pokład swego ogromnego jachtu i wyrusza w kierunku Miami. Rannemu w nogę Bondowi udaje się wreszcie wydostać z podwodnego"więzienia". Rozpoczyna się szaleńcza pogoń za szefem Spectry.
Organizacja przestępcza uzyskała dwie bomby nuklearne. Żądają 100 milionów funtów okupu w diamentach. Rząd Wielkiej Brytanii ma siedem dni na zapłacenie okupu albo broń zostanie zdetonowana. Wywiad brytyjski wysyła Jamesa Bonda na Bahamy by po raz kolejny ocalił świat.
Aktor Postać
James Bond
Dominique "Domino" Derval
Emilio Largo
Fiona Volpe
Felix Leiter
Hrabia Lippe
Patricia Fearing
Paula Caplan
M
Q
Panna Moneypenny
Minister spraw zagranicznych
Pinder
Angelo Palazzi
Madame Boitier
Quist
Vargas
Wladislav Kutze
Janni
Kenniston
Pułkownik Jacques Bouvar
Ernst Stavro Blofeld
Ernst Stavro Blofeld
Pan Karlski
Madame LaPorte
Dziewczyna w klubie Kiss Kiss
Pani Karlski
Kapitan wodolotu
Pułkownik
Członek organizacji WIDMO
Nurek z organizacji WIDMO
Wicemarszałek lotnictwa
Członek organizacji WIDMO
Strażnik w bazie RAF
Najemnik organizacji WIDMO
Członek organizacji WIDMO
Członek organizacji WIDMO
Oficer lotnictwa
Palący mężczyzna w kasynie w Nassau
Członek załogi "Disco Volante"
Prue
Pomocnik w karetce
Członek organizacji WIDMO
Asystent Pindera
Kobieta tańcząca w "Cafe Martinique"
Mężczyzna w kasynie w Nassau
Kapłan na pogrzebie Bouvara
Emilio Largo
Pułkownik lotnictwa Dawson
Operator radaru
Członek załogi bombowca Vulcan
Dominique "Domino" Derval
Członek załogi bombowca Vulcan
Starszy oficer sztabowy RAF
Pilot bombowca Vulcan
Członek organizacji WIDMO
Agent 006
Gość kasyna
Gość kasyna
Gość kasyna
Gość kasyna
Mężczyzna na spotkaniu armii
Oficer Marynarki w centrum operacyjnym
Kobieta w Café Martinique

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *