Czerwony smok / Manhunter (1986)

Film

Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Opis

Czerwony smok / Manhunter (1986) to amerykański film kryminalny w reżyserii Michaela Manna, oparty na powieści Thomasa Harrisa o tym samym tytule. Film opowiada historię Willa Grahama, byłego agenta FBI, który zostaje wezwany do pomocy w śledztwie w sprawie seryjnego mordercy zwanego Czerwonym Smokiem. Graham, który ma wrodzony dar empatii z psychopatami, zwraca się o pomoc do Hannibala Lectera, niebezpiecznego kanibala, którego przed laty wtrącił do więzienia.

Fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się w 1980 roku. Will Graham, były agent FBI, specjalista od spraw psychopatycznych morderców, prowadzi spokojne życie na prowincji z żoną Molly (Kim Greist) i synem Kevinem (David Seaman). Pewnego dnia zostaje wezwany przez swojego przełożonego i przyjaciela, Jacka Crawforda, by pomóc w śledztwie w sprawie seryjnego mordercy, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy zamordował już trzy rodziny.

Graham szybko orientuje się, że ma do czynienia z wyjątkowo niebezpiecznym przeciwnikiem. Morderca jest inteligentny, przebiegły i doskonale zna się na psychologii. Graham, który ma wrodzony dar empatii z psychopatami, zdaje sobie sprawę, że aby go powstrzymać, musi zrozumieć jego motywacje.

Graham kontaktuje się z doktorem Hannibalem Lecterem, niebezpiecznym kanibalem, którego przed laty wtrącił do więzienia. Lecter, choć jest szalony i niebezpieczny, jest także niezwykle inteligentny i zna się na ludzkiej psychice. Graham wie, że Lecter może mu pomóc w schwytaniu Czerwonego Smoka, ale musi być ostrożny, bo Lecter może go wykorzystać.

Graham i Lecter zaczynają współpracować. Lecter analizuje akta sprawy i pomaga Grahamowi zrozumieć sposób myślenia Czerwonego Smoka. Graham natomiast pomaga Lecterowi w uzyskaniu dostępu do niektórych udogodnień więziennych.

Współpraca Grahama i Lectera przynosi efekty. Grahamowi udaje się ustalić, że Czerwony Smok jest Francisem Dollarhydem (Tom Noonan), samotnym mężczyzną o zaburzonej osobowości. Dollarhyde jest zakochany w Reba McClane (Joan Allen), kobiecie, która jest dla niego niedostępna. Poprzez morderstwa Dollarhyde próbuje zwrócić na siebie uwagę Reby.

Graham i Crawford wpadają na trop Dollarhyde’a. Graham udaje się dostać do jego domu, gdzie znajduje dowody, które potwierdzają jego tożsamość. Crawford i policja obławiają dom Dollarhyde’a.

Podczas obławy Graham spotyka się z Dollarhyde’em. Dochodzi do konfrontacji, w której Graham zostaje ranny. Dollarhyde uchodzi z życiem.

Analiza

Czerwony smok to klasyczny thriller psychologiczny, który łączy w sobie elementy kryminału, horroru i dramatu. Film jest dobrze zrealizowany i ma świetną obsadę. William Petersen w roli Willa Grahama jest doskonały. Jego gra jest pełna emocji i napięcia. Brian Cox jako Hannibal Lecter jest również znakomity. Jego postać jest przerażająca i fascynująca zarazem.

Film porusza ważne tematy, takie jak natura zła i motywacje seryjnych morderców. Mann przedstawia Czerwonego Smoka jako postać złożoną i tragiczną. Dollarhyde nie jest po prostu bezmyślnym mordercą. Jest to człowiek, który został doprowadzony do zbrodni przez swoją chorobę psychiczną i nieszczęśliwe życie.

Czerwony smok to film, który zapada w pamięć. Jest to świetny przykład thrillera psychologicznego, który potrafi wzbudzić w widzu silne emocje.

Ocena

Czerwony smok to świetny film, który powinien zadowolić fanów thrillerów psychologicznych. Film jest dobrze zrealizowany, ma świetną obsadę i porusza ważne tematy. Polecam go każdemu, kto lubi dobre kino.

Ocena filmu: 9/10

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Michael Mann
scenariusz Michael Mann
gatunek Sensacyjny
produkcja USA
premiera 15 sierpnia 1986 (Światowa)
boxoffice $8 620 929 w USA
budżet $15 000 000
na podstawie Thomas Harris (powieść)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio De Laurentiis Entertainment Group (DEG) / Red Dragon Productions S.A.
tytuł oryg. Manhunter
inne tytuły Red Dragon (tytuł roboczy) USA Red Dragon: The Curse of Hannibal Lecter USA Red Dragon: The Pursuit of Hannibal Lecter

Czerwony smok (ang. Manhunter) to amerykański thriller psychologiczny z 1986 roku w reżyserii Michaela Manna, oparty na powieści Thomasa Harrisa pod tym samym tytułem. Film opowiada o byłym agencie FBI Willu Grahamie, który wraca do służby, aby pomóc w schwytaniu seryjnego mordercy zwanego Czerwonym Smokiem.

Akcja filmu rozpoczyna się, gdy morderca o pseudonimie "Zębowa Wróżka" morduje rodzinę z Indianapolis. Agent FBI Jack Crawford (Dennis Farina) prosi swojego byłego współpracownika, Willa Grahama (William Petersen), o pomoc w śledztwie. Graham jest specjalistą od spraw psychopatycznych morderców, ale jego zaangażowanie w poprzednią sprawę pozostawiło w nim głębokie ślady.

Graham rozpoczyna śledztwo od wizji morderstwa, które otrzymał od Czerwonego Smoka. Wizja ta pomaga mu ustalić, że morderca jest inteligentnym i wyrafinowanym człowiekiem, który dokładnie planuje swoje zbrodnie. Graham zdaje sobie sprawę, że aby go schwytać, musi wejść w jego umysł.

Graham kontaktuje się z doktorem Hannibalem Lecktorem (Brian Cox), psychopatycznym mordercą, którego sam wtrącił do więzienia. Lecter jest jedyną osobą, która może mu pomóc w zrozumieniu motywacji Czerwonego Smoka.

Graham i Lecter zaczynają prowadzić grę psychologiczną, w której każdy z nich próbuje wykorzystać drugiego do własnych celów. Graham chce zdobyć informacje, które pomogą mu schwytać Czerwonego Smoka, a Lecter chce wykorzystać Grahama do ucieczki z więzienia.

W międzyczasie Czerwony Smok przygotowuje się do kolejnego morderstwa. Graham i Crawford muszą znaleźć go, zanim będzie za późno.

Czerwony smok to film mroczny i przerażający, który wciąga widza w swoją gęstą atmosferę. Film jest znakomicie zrealizowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi. William Petersen w roli Willa Grahama stworzył postać pełną sprzeczności, która jest jednocześnie tragiczna i heroiczna. Brian Cox w roli Hannibala Lectera jest uosobieniem zła, ale jednocześnie fascynujący i charyzmatyczny.

Film jest także ważnym punktem zwrotnym w karierze Michaela Manna. Mann, który wcześniej specjalizował się w filmach akcji, stworzył w Czerwonym smoku dzieło o zupełnie innym charakterze. Film ten jest uważany za jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych w historii kina.

Oto kilka kluczowych motywów i wątków filmu:

  • Mroczna strona ludzkiej natury: Film przedstawia mroczną stronę ludzkiej natury, ukazując jak daleko może posunąć się człowiek, aby zaspokoić swoje żądze. Czerwony Smok to postać, która jest wcieleniem zła, ale jednocześnie jest on człowiekiem. Ma swoje pragnienia, uczucia i motywacje.
  • Psychologia zbrodni: Film eksploruje psychologię zbrodni, ukazując jak myśli i czuje seryjny morderca. Graham i Lecter to dwie osoby, które doskonale rozumieją motywację morderców. Są to jednak dwie bardzo różne osoby, które mają odmienne spojrzenie na świat.
  • Gra psychologiczna: Film jest rozgrywką psychologiczną, w której każdy z bohaterów próbuje wykorzystać drugiego do własnych celów. Graham chce schwytać Czerwonego Smoka, a Lecter chce uciec z więzienia. Ich gra jest pełna zwrotów akcji i zaskakujących momentów.

Czerwony smok to film, który nie pozostawia widza obojętnym. Jest to dzieło mroczne, przerażające, ale też fascynujące i pełne psychologicznych niuansów. Film jest uważany za jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych w historii kina i jest obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów tego gatunku.

Aktor Postać
Dr Hannibal Lecktor
Will Graham
Molly Graham
Jack Crawford
Freddie Lounds
Francis Dollarhyde
Kevin Graham
Reba McClane
Geehan
Policjant konny
Por. Fisk
Eileen
Jimmy Price
Pani Sherman
Kelnerka na lotnisku
Ralph Dandridge
Springfield
Zeller
Pomocnik
Spurgen
Detektyw z Atlanty
Dr Warfield
Beverly Katz
Sekretarka
Dr Frederick Chilton
Strażnik w magazynie
Strażnik w magazynie
Dziecko Leedsów
Chłopak Jacobich
Dziecko Leedsów
Dziecko Leedsów
Dziecko Shermanów
Chłopak Jacobich
Dziecko Shermanów
Chłopak Jacobich
Pan Sherman
Pani Leeds
Człowiek SWAT
Matka w samolocie
Mąż kupujący dom
Pan Leeds
Młoda kobieta kupująca dom
Technik
Sarah
Dr Sidney Bloom
Dziecko w samolocie
Bill
Strażnik
Członek SWAT
Lekarz
Członek SWAT
Członek SWAT
Członek SWAT
Członek SWAT
Policjant z Atlanty
Członek SWAT
Biegacz
Pilot śmigłowca
Pani Jacobi
Dr Dominick Princi
Pan Jacobi
Lloyd Bowman
Członek SWAT
Członek SWAT
Członek SWAT
Fotograf pisma "National Tattler"
Pasażer na lotnisku
Stewardessa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *