80 milionów (2011)

Film

Czas trwania: 1 godz. 42 min.

Opis

„80 Milionów” to film opowiadający historię związku Solidarność w Polsce w czasach stanu wojennego, skupiający się na dramatycznej próbie wypłacenia 80 milionów złotych z banku przez działaczy opozycji przed zamrożeniem konta. Reżyser Waldemar Krzystek przedstawia niezwykle intensywny okres polityczny i społeczny, ukazując odwagę młodych działaczy Solidarności oraz złożoność sytuacji w kraju.

Film przenosi nas do Dolnego Śląska w jesieni 1981 roku, gdzie napięcie między opozycją a komunistycznymi władzami narasta. Działacze Solidarności, zauważając groźbę wprowadzenia stanu wojennego, podejmują desperacką decyzję o wyprowadzeniu 80 milionów złotych z banku przed ewentualnym zablokowaniem ich kont. To zadanie staje się wyzwaniem, którego nie sposób lekceważyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę nieustanne inwigilowanie przez Służbę Bezpieczeństwa.

Akcja filmu rozwija się w tempie gorącego politycznego thrilleru, gdzie działacze Solidarności stawiają wszystko na jedną kartę, próbując uniknąć aresztowań i represji ze strony reżimu. Prowokacje SB, prowadzące do konfrontacji między opozycją a komunistami, nadają filmowi dodatkowego napięcia. Widzowie śledzą ich zmagania, mając nadzieję na sukces, jednocześnie zdając sobie sprawę z ryzyka związanego z ich działaniami.

W filmie Krzystka połączono elementy politycznego dramatu z elementami thrilleru, tworząc pełnokrwistą opowieść o młodych bohaterach, którzy odważnie stawiają czoła reżimowi. Dodatkowy element w postaci duchownych i cinkciarzy, zaangażowanych w tę pasjonującą rozgrywkę, dodaje narracji głębi i zróżnicowania. Każda ze stron konfliktu ma swoje asy w rękawie, co sprawia, że obraz staje się jeszcze bardziej fascynujący.

„80 Milionów” to nie tylko opowieść o bohaterstwie i oporze wobec reżimu komunistycznego, ale także studium społecznych i politycznych realiów tamtych czasów. Film Krzystka rzuca światło na trudne decyzje, z jakimi musieli zmierzyć się ówcześni opozycjoniści, jednocześnie pokazując determinację i siłę Solidarności w walce o wolność.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Waldemar Krzystek
scenariusz Waldemar Krzystek, Krzysztof Kopka
gatunek Sensacyjny, Polityczny
produkcja Polska
premiera 25 listopada 2011 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Canal+ Polska (koprodukcja) / Mediabrigade / Odra Film (koprodukcja) /
tytuł oryg. 80 milionów
inne tytuły 80 Million Miedzynarodowe 80 Millions USA

Akcja filmu "80 Milionów" (2011), wyreżyserowanego przez Waldemara Krzystka, rozgrywa się na Dolnym Śląsku, jesienią 1981 roku, w gorącym okresie politycznych napięć. Po serii prowokacji ze strony Służby Bezpieczeństwa, opozycja Solidarności stoi w obliczu nieuchronnej konfrontacji z reżimem komunistycznym. W obliczu zbliżającego się ogłoszenia stanu wojennego, młodzi działacze związku postanawiają podjąć ryzykowną decyzję o brawurowej akcji wyprowadzenia z banku 80 milionów złotych, zanim rachunki zostaną zablokowane przez władze.

Rozpoczyna się niezwykle emocjonująca gra, w której każdy ruch ma znaczenie. Służba Bezpieczeństwa śledzi ich działania z determinacją, a atmosfera napięcia sprawia, że zarówno duchowni, jak i osoby z marginesu społecznego zostają wplątane w tę dramatyczną sytuację. Opozycjoniści nie mają innego wyjścia niż stawić czoła reżimowi, a każda ze stron ma swoje asy w rękawie, gotowe do użycia w walce o wolność i godność.

Tło filmu stanowi fala strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku, która doprowadziła do powstania Solidarności. Pomimo ustępstw władz PRL, komuniści nie zamierzają łatwo zrezygnować z kontroli nad krajem. Służba Bezpieczeństwa rozpoczyna prowokacje mające na celu zdyskredytowanie związkowców i uzasadnienie brutalnych działań przeciwko nim. Atmosfera polityczna jest coraz bardziej napięta, a Dolnośląski oddział Solidarności otrzymuje ostrzeżenie o nadchodzącym stanie wojennym. Postanawiają więc działać szybko i sprytnie, próbując wypłacić z banku ogromną sumę pieniędzy, zanim komuniści przejmą nad nimi kontrolę.

Film "80 Milionów" to nie tylko opowieść o dramatycznych wydarzeniach związanych z walką o wolność i godność człowieka, ale także głęboki portret społeczeństwa skonfrontowanego z brutalną siłą reżimu. Reżyser Waldemar Krzystek w mistrzowski sposób ukazuje zawiłości politycznej gry, w której ludzie z różnych sfer życia zostają wplątani, walcząc o wspólny cel. Ostatecznie, film ten to hołd dla odwagi i determinacji tych, którzy śmiałym działaniem stawiali opór w obliczu represji i przemocy.

Aktor Postać
Józef Pinior
Stanisław Huskowski
Piotr Bednarz
Tomek
Władysław Frasyniuk
Stanisław Sobczak, kapitan SB
Anka, żona Stanisława
Maria, dziewczyna Józefa
SB-eczka Czerniak
SB-ek Zubek
Ksiądz "Żegota"
Tadeusz Markuć "Kmicic"
Major Bagiński
Ksiądz kardynał
Maks
Natalia
Ordynator "Czajka"
Drukarz Bogdan
Matka Staszka
Komendant KW MO
Dyrektor banku
Ojciec Anki
SB-ek "Gapa"
Cinkciarz Wiesiek
Główna kasjerka
Kasjerka
Dowódca ZOMO na moście
"Plastyk"
Spikerka "Wriemii"
SB-ek
SB-ek
SB-ek
SB-ek
SB-ek
SB-ek
SB-ek
Kobieta z grupy "Poligon"
Kasjerka
Cheval, francuski dziennikarz
Docent
Kierownik Pewexu
Siostra Celestyna
Andrzej
Kasia
Operator kamery "Wriemia"
Pułkownik radziecki
Redaktor Paka
Kapitan WSW
Kierowca ojca Anki
Plakaciarz
Salowa
Cinkciarz Lech
Cinkciarz Mundek
Cinkciarz Jasiek
Cinkciarz Zdzich
Sanitariusz
Kolejkowicz
Kolejkowicz
Pani Ola
"Staruch"
Pacjentka
Pacjentka
Strażnik w banku
Działacz
Dozorca
Milicjant
Milicjant
Milicjant
Milicjant
Towarzysz Jemioła
Mężczyzna oglądający relację w telewizji radzieckiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *