RoboCop (1987)

Film

Czas trwania: 1 godz. 42 min.

Opis

RoboCop (1987) to amerykański film science fiction w reżyserii Paula Verhoevena, na podstawie scenariusza Edwarda Neumeiera i Michaela Minera. Film opowiada o Alexie Murphym, policjancie z Detroit, który zostaje ciężko ranny w walce z gangiem Clarence’a Boddickera. Jego ciało zostaje przekształcone w cyborga, który zostaje wysłany z powrotem na ulice miasta, aby walczyć z przestępczością.

Film rozpoczyna się w dystopijnym Detroit w 2028 roku. Miasto jest pogrążone w chaosie i przemocy. Policja jest bezradna w walce z gangami, które kontrolują ulice. Alex Murphy jest jednym z niewielu policjantów, którzy nadal walczą o praworządność.

Pewnego dnia Murphy i jego partnerka Anne Lewis zostają zaatakowani przez gang Boddickera. Murphy zostaje śmiertelnie postrzelony, a Lewis zostaje ciężko ranna.

Firma OCP, która zajmuje się produkcją broni i technologii wojskowej, wykorzystuje ciało Murphy’ego do stworzenia cyborga. RoboCop jest wyposażony w potężną broń i pancerz, który czyni go praktycznie niezniszczalnym.

RoboCop zostaje wysłany na ulice Detroit, aby walczyć z przestępczością. Początkowo RoboCop jest maszyną bez uczuć, która nieustannie powtarza swoje programy. Jednak z czasem RoboCop zaczyna odzyskiwać wspomnienia z życia Murphy’ego.

RoboCop zaczyna kwestionować swoje przeznaczenie. Czy jest on maszyną, czy też człowiekiem? Czy powinien walczyć z przestępczością, czy też powinien odejść od OCP?

Motywy i tematy

RoboCop to film, który porusza wiele ważnych tematów, w tym:

  • Konflikt między człowiekiem a maszyną. Film bada, jak człowiek może zachować swoją tożsamość i godność, gdy jest połączony z maszyną.
  • Kryzys wiary. Film opowiada o człowieku, który traci wiarę w siebie i w świat.
  • Walka o praworządność. Film pokazuje, jak trudna może być walka z przestępczością, nawet dla najsilniejszych.

Krytyka i sukces

RoboCop został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Film został uznany za zabawny, brutalny i inteligentny. Film odniósł również sukces kasowy, zarabiając ponad 53 miliony dolarów w Stanach Zjednoczonych.

Wpływ

RoboCop wywarł znaczny wpływ na kulturę popularną. Film został nakręcony w stylu neo-noir, który później został wykorzystany w wielu innych filmach science fiction. Film jest również uważany za jeden z pierwszych filmów cyberpunkowych.

RoboCop jest klasycznym filmem science fiction, który nadal jest popularny do dziś. Film jest zabawny, brutalny i inteligentny, a także porusza ważne tematy.

Analiza

RoboCop to film, który można interpretować na wiele sposobów. Film można zobaczyć jako satyryczną krytykę kapitalizmu i władzy korporacji. Można go również zobaczyć jako metaforę dla walki człowieka z maszyną.

Film można podzielić na dwie części. Pierwsza część to opowieść o transformacji Murphy’ego w RoboCopa. Druga część to opowieść o próbie odzyskania przez RoboCopa swojej tożsamości i godności.

Pierwsza część filmu jest pełna akcji i przemocy. Film pokazuje, jak Murphy zostaje przekształcony w cyborga. Jest to proces bolesny i nieodwracalny.

Druga część filmu jest bardziej refleksyjna. Film pokazuje, jak RoboCop zaczyna odzyskiwać wspomnienia z życia Murphy’ego. RoboCop zaczyna rozumieć, że jest człowiekiem, a nie maszyną.

Koniec filmu

Koniec filmu jest otwarty. Nie wiadomo, co stanie się z RoboCopem. Czy pozostanie on maszyną, czy też odzyska swoją tożsamość i godność?

Koniec filmu pozostawia widza z wieloma pytaniami. To właśnie sprawia, że ​​film jest tak intrygujący i angażujący.

Ocena

RoboCop to film, który warto obejrzeć. Jest to zabawny, brutalny i inteligentny film, który porusza ważne tematy. Film jest również klasycznym przykładem science fiction.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Paul Verhoeven
scenariusz Edward Neumeier, Michael Miner
gatunek Sensacyjny, Sci-Fi
produkcja USA
premiera 17 lipca 1987 (Światowa) 30 grudnia 1987 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $53 424 681 w USA
budżet $13 000 000
studio Orion Pictures Corporation
tytuł oryg. RoboCop
inne tytuły Robocop: The Future of Law Enforcement (tytuł roboczy) USA

RoboCop (1987) to amerykański film akcji science fiction w reżyserii Paula Verhoevena, na podstawie scenariusza Edwarda Neumeiera i Michaela Minera. Film opowiada historię Alexa Murphy'ego, policjanta z Detroit, który zostaje zabity w akcji przez gang Clarence'a Boddickera. Jego ciało zostaje przekształcone w cyborga, który zostaje przywrócony do służby jako RoboCop, nowy superbohater miasta.

Akcja filmu rozgrywa się w dystopijnym Detroit, które jest kontrolowane przez korporacje. Miasto jest przepełnione przestępczością i korupcją. Murphy jest jednym z kilku policjantów, którzy walczą o utrzymanie porządku. W jednej z akcji zostaje śmiertelnie postrzelony przez Boddickera i jego gang.

Po śmierci Murphy'ego jego ciało zostaje zakupione przez korporację Omni Consumer Products (OCP). OCP chce stworzyć nowego superżołnierza, który będzie w stanie zwalczać przestępczość w Detroit. Murphy zostaje przekształcony w cyborga, który jest uzbrojony w karabin laserowy, wyrzutnię granatów i tarczę ochronną.

RoboCop zostaje przywrócony do służby w policji. Jest skutecznym policjantem, ale cierpi na amnezji. Nie pamięta swojego życia przed przemianą. Powoli zaczyna odzyskiwać wspomnienia, co prowadzi go do konfrontacji z Boddickerem i OCP.

RoboCop to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Przemoc w społeczeństwie
  • Korupcja władzy
  • Problemy z technologią

Film jest również satyrą na konsumpcjonizm i kapitalizm. OCP jest korporacją, która traktuje ludzi jak produkty. RoboCop jest symbolem tego, jak korporacje mogą wykorzystać technologię do kontroli społeczeństwa.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał nominację do Oscara za najlepsze efekty specjalne.

Oto kilka kluczowych scen z filmu:

  • Scena otwierająca filmu przedstawia akcję, w której Murphy i jego partnerka Anne Lewis ścigają gang Boddickera. Murphy zostaje śmiertelnie postrzelony, a Lewis jest ciężko ranna.
  • Scena, w której Murphy zostaje przekształcony w cyborga. Jest to brutalna scena, która pokazuje, jak okrutna może być technologia.
  • Scena, w której RoboCop odzyskuje wspomnienia. Jest to scena emocjonalna, która pokazuje, jak Murphy walczy o to, aby odzyskać swoją tożsamość.
  • Scena finału filmu, w której RoboCop walczy z Boddickerem. Jest to scena pełna akcji, która pokazuje, jak RoboCop może być zarówno siłą dobra, jak i zła.

RoboCop to film, który nadal jest aktualny i poruszający. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zrozumieć, jak technologia może być wykorzystywana do dobra i zła.**

Oto kilka ciekawostek o filmie:

  • Peter Weller, który wciela się w RoboCopa, musiał nosić ciężki kostium, który ważył ponad 30 kilogramów.
  • W filmie wykorzystano wiele nowatorskich efektów specjalnych, które były przełomem w tamtym czasie.
  • Film był inspirowany komiksem "RoboCop" stworzonym przez Franka Millera i Mike'a Mignoli.

RoboCop to klasyk science fiction, który powinien być obowiązkowym punktem programu dla wszystkich fanów tego gatunku.

Aktor Postać
Alex J. Murphy / RoboCop
Anne Lewis
Dick Jones
Clarence J. Boddicker
Bob Morton
Sierżant Warren Reed
Leon C. Nash
Johnson
Emil M. Antonowsky
Joe P. Cox
Starzec
Tawney
Chandra
Dr McNamara
Tyler
Roosevelt
Kaplan
Steve Minh
Walker
Sal
Kinney
Cecil, urzędnik
Szachista
Peter, właściciel mieszkania
Matka z zakupami
Ofiara gwałciciela
Lekarz pogotowia
Pracownik stacji benzynowej
Lekarz pogotowia
Ojciec na zakupach
Technik
Sprzedawca
Ramirez
Starkweather
Ron Miller
Manson
Porucznik Hedgecock
Dougy
Nieprzyjemny prawnik
Casey Wong
Jesse Perkins
Jimmy Murphy
Ellen Murphy
Justin Ballard-Watkins
Pielęgniarka
Bixby Snyder
Bobby
Więzień
Technik
Ochroniarz Sala
ED-209
Barbara
Agent SWAT
Młodszy kierownik w toalecie
Kierownik na sali konferencyjnej
Strzelec Sala
Agent SWAT
Keva Rosenberg
Ojciec występujący w reklamie "Nuke-'em"
Tancerz w dyskotece
Młoda dziewczyna
Dzieciak na ulicy
Zboczeniec
Poręczyciel kaucji
Narkoman
Tajny gliniarz
Członek ekipy wiadomości
Keva Rosenberg
Nukem
Dziewczyna żonglująca ciastem na pizzę
Zbir z tlenionymi włosami
Estevez
Pieszy
Członek oddziału S.W..A.T.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *