Podróż na Księżyc / Le voyage dans la lune (1902)

Film

Czas trwania: 14 min.

Opis

Podróż na Księżyc to jeden z pierwszych i najważniejszych filmów science fiction w historii kina. Powstał w 1902 roku w reżyserii Georges’a Mélièsa i jest uznawany za arcydzieło nie tylko tego gatunku, ale i kina w ogóle.

Film opowiada historię grupy naukowców, którzy postanawiają odbyć podróż na Księżyc. Do tego celu wykorzystują potężną armatę, która strzela nimi wprost w przestrzeń kosmiczną. Po długiej i pełnej przygód podróży, naukowcy lądują na powierzchni Srebrnego Globu, a dokładniej w jego oku.

Na Księżycu naukowcy spotykają jego mieszkańców, przypominających wyglądem olbrzymie mrówki. Selenici, bo tak się ich nazywa, biorą przybyszów z Ziemi do niewoli.

Naukowcy nie tracą jednak nadziei na ucieczkę. Odkrywają, że Selenici są bardzo wrażliwi na dotyk czubkiem parasola. Wykorzystując tę wiedzę, udaje im się pokonać swoich wrogów i wrócić na Ziemię.

**Film Mélièsa jest dziełem niezwykle oryginalnym i pomysłowym. Reżyser wykorzystał w nim wiele efektów specjalnych, które były wówczas nowatorskie i zachwycały widzów. Wśród nich znalazły się m.in.:

 • scena startu rakiety z Ziemi,
 • lądowanie na Księżycu,
 • walka z Selenitami,
 • podróż przez wnętrze Księżyca.

Dzięki tym efektom specjalnym film sprawia wrażenie niezwykle realistycznego i wciągającego.**

Podróż na Księżyc nie tylko zachwyciła współczesnych widzów, ale i wywarła ogromny wpływ na rozwój kina. Film ten wyznaczył nowe standardy w zakresie techniki filmowej i gatunku science fiction.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

 • Film powstał na podstawie dwóch powieści fantastycznych: Podróży na Księżyc Juliusza Verne’a i Pierwszych ludzi na księżycu H. G. Wellsa.
 • Film składa się z 30 scen.
 • Film był wyświetlany w wielu krajach świata i cieszył się ogromnym powodzeniem.
 • Film jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł kina nie tylko w gatunku science fiction, ale i w ogóle.

Podróż na Księżyc to film, który warto zobaczyć. Jest to nie tylko dzieło o niezwykłej wartości artystycznej, ale i film, który bawi i fascynuje do dziś.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Georges Méliès
scenariusz Georges Méliès
gatunek Przygodowy, Sci-Fi, Krótkometrażowy, Niemy
produkcja Francja
premiera 1 września 1902 (Światowa)
na podstawie Juliusz Verne (powieść) (niewymieniony w czołówce) / H.G. Wells (powieść) (niewymieniony w czołówce)
studio Star-Film
tytuł oryg. Le voyage dans la lune
inne tytuły A Trip to the Moon Miedzynarodowe A Trip to the Moon USA A Trip to the Moon Wielka Brytania A Trip to Mars USA Voyage to the Moon

Podróż na Księżyc to jeden z najsłynniejszych filmów science fiction w historii kina. Powstał w 1902 roku i jest dziełem francuskiego reżysera Georges'a Mélièsa. Film opowiada o podróży grupy naukowców na Księżyc, a jego fabuła opiera się na powieściach Juliusza Verne'a Podróż na Księżyc i H.G. Wellsa Pierwsi ludzie na księżycu.

Akcja filmu rozpoczyna się w paryskim obserwatorium astronomicznym. Grupa naukowców, w tym profesor Barbenfouillis, doktor Michel Ardan i pan Albert, planuje wyprawę na Księżyc. Aby zrealizować swój plan, naukowcy budują wielką armatę, którą nazwali Kanonem Barbenfouillisa. Po załadowaniu statku kosmicznego do armaty, naukowcy zostają wystrzeleni w przestrzeń kosmiczną.

Po kilku dniach lotu statek kosmiczny ląduje na Księżycu. Naukowcy są zachwyceni widokiem Srebrnego Globu. Po krótkim spacerze po powierzchni księżyca, naukowcy spotykają mieszkańców Księżyca, którzy przypominają wielkościom owady. Selenitowie, bo tak nazywają się mieszkańcy Księżyca, biorą naukowców do niewoli i przewożą ich do swojej stolicy.

W stolicy Selenitów naukowcy zostają uwięzieni w więzieniu. Niedługo potem do więzienia trafia także grupa Ziemian, którzy zostali uwięzieni przez Selenitów. Wspólnie naukowcy planują ucieczkę.

Podczas ucieczki naukowcy odkrywają, że Selenitowie są bardzo wrażliwi na dotyk parasolem. Wykorzystując tę wiedzę, naukowcy udaje im się pokonać Selenitów i uciec z Księżyca.

Naukowcy powracają na Ziemię i opowiadają o swojej niezwykłej przygodzie. Ich historia staje się sensacją i przynosi im sławę i uznanie.

Film Podróż na Księżyc jest dziełem przełomowym w historii kina. Méliès był pionierem w dziedzinie efektów specjalnych i wykorzystał w filmie wiele nowatorskich rozwiązań technicznych. Film był również pierwszym filmem fabularnym, który zdobył międzynarodową sławę.

Podróż na Księżyc to film fantastyczny, który zachwyca widzów do dziś. Jest to opowieść o marzeniach, przygodzie i odkrywaniu nowych światów. Film jest również cennym dokumentem historii kina, który pokazuje, jak bardzo sztuka filmowa ewoluowała w ciągu ostatnich stu lat.

**Oto kilka ciekawostek na temat filmu Podróż na Księżyc:

 • Film został nakręcony w studiu Mélièsa w Montreuil pod Paryżem.
 • Film składa się z 30 scen.
 • W filmie wykorzystano wiele efektów specjalnych, w tym animację poklatkową, podwójną ekspozycję i maskowanie.
 • Film był wyświetlany w kinach na całym świecie i cieszył się ogromnym powodzeniem.
 • Film zdobył wiele nagród, w tym Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Paryżu w 1902 roku.

Podróż na Księżyc to film, który na zawsze zmienił oblicze kina. Jest to dzieło, które zachwyca i inspiruje widzów do dziś.

Aktor Postać
Prof. Barbenfouillis / Księżyc
Dama na księżycu
Kapitan rakiety
Oficer marines
Lider parady
Astronom
Astronom
Astronom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *