Podróż na Księżyc / Le voyage dans la lune (1902)

Film

Czas trwania: 14 min.

Opis

Grupa naukowców udaje się na Księżyc. Po wylądowaniu tamtejsi mieszkańcy biorą ich do niewoli.

reżyseria Georges Méliès
scenariusz Georges Méliès
gatunek Przygodowy / Sci-Fi / Krótkometrażowy / Niemy
produkcja Francja
premiera 1 września 1902 (świat)
na podstawie Juliusz Verne "Z Ziemi na Księżyc" (powieść) (niewymieniony w czołówce) / H.G. Wells "Pierwsi ludzie na księżycu" (powieść) (niewymieniony w czołówce)
studio Star-Film
data produkcji 1902
tytuł oryg. Le voyage dans la lune
inne tytuły Podróż na Księżyc Polska A Trip to Mars USA A Trip to the Moon USA
Film opisuje podróż grupy naukowców na księżyc. Podobni do owadów mieszkańcy księżyca biorą ich do niewoli. Agresorzy rozpadają się przy dotknięciu czubkiem parasola --- odkrycie to pozwala naukowcom pokonać wroga i wrócić na Ziemię.
Opowieść fantastyczna o podróży na księżyc, osnuta na tle powieści Juliusza Verne'a "Podróż na księżyc" i H.G.Wellsa "Pierwsi ludzie na księżycu". Film składa się z 30 niezwykłych obrazów. Znajdziemy wśród nich m.in. międzynarodowy kongres astronomów, lądowanie na księżycu, zejście astronomów przez krater wulkanu do wnętrza księżyca i walkę z selenitami. "Podróż" cieszyła się ogromnym powodzeniem i była wyświetlana we Francji i w Ameryce, a Melies wkrótce zdobył międzynarodową sławę i uznanie, torując drogę dalszej ewolucji widowiska filmowego. Georges Melies często nazywany jest wielkim magiem ekranu. Ten reżyser, aktor i producent, człowiek teatru, a także iluzjonista jako pierwszy tworzył filmy fabularne, filmy będące przełożeniem na język kina nie rzeczywistości, lecz artystycznych wizji twórcy. Zakłada w 1898 roku w Montreuil pod Paryżem pierwsze atelier filmowe, w którym realizuje wszystkie swoje filmy, w tym te najbardziej znane: "Podróż na księżyc", "Podróż do krainy niemożliwości", "Zdobycie bieguna". Filmy Francuza odznaczają się niezwykłą pomysłowością zarówno w wyborze tematów, jak i bogactwie technicznych rozwiązań, są dziwną mieszaniną złego smaku, wulgarnego komizmu, fantastyki rodem z Grandville'a, lubującego się w dziwacznych wizjach przyszłości. Melies, twórca widowiska kinowego, przyczynił się w sposób decydujący do rozwoju sztuki filmowej. Wynalazł dziesiątki tricków do dziś dnia stosowanych w technice zdjęciowej, wprowadził kolor do filmu, ręcznie barwiąc klatki filmowe, wypracował całą teorię gry aktorskiej - to wszystko stanowiło siedmiomilowe kroki na drodze rozwoju filmu.( na podst. J.Toeplitz, "Historia sztuki filmowej" t.1)
Jest to 14-minutowy film oparty na dwóch powieściach fantastycznych: "Podróży na Księżyc" Juliusza Verne i "Pierwszych ludziach na księżycu" H. G. Wellsa. Film opowiada historię grupy naukowców, którzy wybrali się na Księżyc. Ich rakieta ląduje na Srebrnym Globie, a właściwie w jego oku. Księżycowi tubylcy biorą naukowców w niewolę, ale istnieje łatwy sposób ich unieszkodliwienia. Pomocny w akcji ratunkowej może okazać się parasol.
Film opowiada o podróży grupy uczonych na księżyc. Zostają oni wystrzeleni ogromną armatą i trafiają w jego powierzchnię - dokładniej w oko. Mieszkańcy księżyca biorą podróżników w niewolę, jednak istnieje łatwy sposób unieszkodliwienia nieprzyjaciół - należy dotknąć ich czubkiem parasola.
Aktor Postać
Georges Méliès Prof. Barbenfouillis / Księżyc
Victor André
Depierre
Bleuette Bernon Dama na księżycu
Henri Delannoy Kapitan rakiety
Jeanne d'Alcy
François Lallement Oficer marines
Jules-Eugène Legris Lider parady
Farjaut Astronom
Kelm Astronom
Brunnet Astronom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *