Metropolis (1927)

Film

Czas trwania: 2 godz. 33 min.

Opis

Należący do nadrzędnej klasy myślicieli Freder odwiedza podziemia, gdzie żyją ciężko pracujący robotnicy. Zakochuje się w jednej z nich, Marii.

Oglądaj online za darmo

Wersja językowa: Lektor PL   Jakość: 720p

reżyseria Fritz Lang
scenariusz Fritz Lang / Thea von Harbou
gatunek Sci-Fi / Niemy
produkcja Niemcy
premiera 10 stycznia 1927 (świat)
boxoffice $1 236 166 w USA
na podstawie Thea von Harbou "Metropolis" (powieść)
dystrybucja Vivarto
studio Universum Film (UFA)
data produkcji 1927
tytuł oryg. Metropolis
Przyszłość. Ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa), oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość. Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył...
Akcja filmu dzieje się w 2000 roku. Ludzie dzielą się na dwie kategorie: ci z pierwszej tylko myślą, a z drugiej zajmują się wytwarzaniem nowych przedmiotów. Tworzą jeden świat, mimo, że żyją od siebie oddzieleni. Pewnego dnia jeden z myślicieli, Freder (Gustav Fröhlich), odwiedza podziemia. Tam spotyka Marie (Brigitte Helm) i zakochuje się w niej.
Film nakręcony w 1927 roku przez niemieckiego reżysera Fritza Langa. Film, który już od niemal stulecia stanowi inspirację dla pokoleń twórców filmowych, został całkowicie odrestaurowany, a symfoniczna ścieżka muzyczna nagrana na nowo w standardzie Dolby Surround 5.1 Nowa edycja filmu trwa 118 minut, zawiera odnalezione (zaginione po wojnie) sceny, a także krótkie opisy tych fragmentów, które zostały wycięte, wbrew woli reżysera, niedługo po premierze filmu w 1928 roku.
Historia rozgrywa się w Metropolis - mieście przyszłości, którego społeczeństwo podzielone jest na dwie kasty. Jedną stanowi uprzywilejowana grupa intelektualistów korzystająca z wygód i rozrywek miasta, drugą, pracujące pod ziemią rzesze robotników. Władze w mieście sprawuje dyktator, Jon Fredersen (Alfred Abel). Pewnego dnia, jego syn, Freder (Gustav Fröhlich), poznaje pochodzącą z wyzyskiwanej klasy robotniczej Marię (Brigitte Helm). Chcąc ponownie ją spotkać, udaje się do podziemi, gdzie po raz pierwszy styka się z prawdą o okrucieństwie systemu zmuszającego ludzi do niewolniczej pracy. Zdruzgotany Freder postanawia zburzyć porządek miasta zarządzony przez własnego ojca. Pomóc ma mu w tym Maria, która na odbywanych potajemnie zgromadzeniach dodaje strudzonym ludziom otuchy, zapowiadając nadejście Pośrednika, który połączy umysł i ręce, które zbudowały miasto. Sytuacja komplikuje się, kiedy Fredersen odkrywa prawdę i postanawia zwrócić robotników przeciwko Marii, zlecając szalonemu naukowcowi stworzenie jej złego sobowtóra - robota Futura.
Magnat przemysłowy Joh Fredersen (Alfred Abel) bezwzględnie panuje nad METROPOLIS - dwupoziomowym miastem, gdzie na powierzchni mieszkają panowie, zaś głęboko pod ziemią żyją i pracują robotnicy. Pewnego dnia w pełnych przepychu "Ogrodach Wieczności" Freder (Gustav Frohlich) (syn Fredersena) spotyka i zakochuje się w Marii (Brigitte Helm), kapłance podziemnego świata. Tymczasem jego ojciec pragnie zdusić żyjącą wśród robotników wiarę w mitycznego Rozjemcę, który ma przynieść pokój i wyzwolenie. Aby osiągnąć swój cel, przekonuje szalonego naukowca Rotwanga (Rudolf Klein-Rogge), by nadał skonstruowanemu przez siebie robotowi wygląd Marii... Sobowtór powoduje wybuch rewolty przeciw Fredersenowi, dając mu powód do użycia siły przeciw robotnikom. Rozwścieczony tłum niszczy maszyny, ale jednocześnie wywołuje powódź zalewającą ich domy...
Futurystyczna wizja potężnego miasta, w którym wąska grupa uprzywilejowanych obywateli wspięła się na szczyt technicznych zdobyczy industrializmu. Życie toczy się tu pod samym niebem, mieszkańcy dawno oderwali się od przyziemnej codzienności, ciesząc się doskonale funkcjonującym mechanizmem miejskiej maszynerii. Futurystyczna idylla ma jednak swoją cenę. Ktoś musi przecież wprawiać cały mechanizm w ruch i pilnować, by wszystko poruszało się w idealnym rytmie. Głęboko pod ziemią, w zimnych, ciemnych korytarzach tkwi żywa siła wielkiego Metropolis, która niebawem ujrzy światło dzienne.
Aktor Postać
Alfred Abel Joh Fredersen
Gustav Fröhlich Freder, syn Joha
Brigitte Helm Twórca / Robot Futura / Śmierć / Siedem grzechów głównych / Maria
Rudolf Klein-Rogge C.A. Rotwang, wynalazca
Fritz Rasp Szczupły mężczyzna
Theodor Loos Josaphat
Heinrich George Grot, strażnik serca maszyny
Erwin Biswanger George 11811
Grete Berger Pracująca kobieta
Rolf von Goth Syn w wiecznym ogrodzie
Helen von Münchofen Kobieta z wiecznego ogrodu
Helene Weigel Pracująca kobieta
Hilde Woitscheff Kobieta z wiecznego ogrodu
Anny Hintze Kobieta z wiecznego ogrodu
Georg John Pracujący mężczyzna, który spowodował wybuch maszyny M
Walter Kuehle Pracujący mężczyzna
Margarete Lanner Dama w samochodzie / Kobieta z wiecznego ogrodu
Rose Lichtenstein Pracująca kobieta
Hanns Leo Reich Marinus
Curt Siodmak Pracujący mężczyzna
Henrietta Siodmak Pracująca kobieta
Olaf Storm Jan
Erwin Vater Pracujący mężczyzna
Fritz Alberti Przekonywujący wynalazca
Olly Boeheim Pracująca kobieta
Max Dietze Pracujący mężczyzna
Ellen Frey Pracująca kobieta
Beatrice Garga Kobieta z wiecznego ogrodu
Heinrich Gotho Mistrz ceremonii
Dolly Grey Pracująca kobieta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *