Klucz do wieczności / Self/less (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 56 min.

Opis

Klucz do wieczności to amerykański thriller science fiction z 2015 roku w reżyserii Tarsema Singha, wyprodukowany przez Ram Bergmana i Jamesa D. Sterna, a napisany przez Alexa i Davida Pastorów. W rolach głównych występują Ben Kingsley, Ryan Reynolds, Matthew Goode, Natalie Martinez i Victor Garber.

Fabuła

Film opowiada historię Damiana Hale’a (Ben Kingsley), bogatego biznesmena, który dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory na raka. W desperacji zgadza się na eksperymentalną procedurę przeniesienia jego świadomości do ciała młodego człowieka (Ryan Reynolds). Operacja kończy się sukcesem, ale Damian zaczyna mieć dziwne wizje, w których widzi siebie jako Marka Bitwella, mężczyznę, którego ciało przejął.

Damian wyrusza na poszukiwania Madeline (Natalie Martinez), żony Marka, aby dowiedzieć się więcej o swojej nowej tożsamości. Wkrótce odkrywa, że Marek był zmuszony sprzedać się Albrightowi (Matthew Goode), naukowcowi, który prowadzi eksperymenty z przeniesieniem świadomości. Albright chce wykorzystać Damiana do swoich celów, a Anton (Victor Garber), sąsiad Damiana, okazuje się być jego wspólnikiem.

Damian i Madeline muszą uciekać przed Albrightem i Antonem. W drodze zabierają ze szkoły Annę (Dianna Agron), córkę Marka. Wkrótce Damian odkrywa, że nie ma już lekarstw od Albrighta, bez których nie może dalej funkcjonować.

Motywy

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Miejsce człowieka w świecie. Damian, będąc człowiekiem chory, czuje się bezradny i wyobcowany. Przeniesienie świadomości do młodego ciała daje mu nowe życie, ale jednocześnie stawia przed nim nowe wyzwania. Musi się zmierzyć z własną przeszłością i tożsamością.
 • Poszukiwanie sensu życia. Damian, będąc bogatym i wpływowym człowiekiem, nie czuje się spełniony. Przeniesienie świadomości do młodego ciała daje mu szansę na nowy początek, ale jednocześnie rodzi w nim nowe oczekiwania. Musi znaleźć nowy sens życia.
 • Konfrontacja dobra ze złem. Albright jest człowiekiem bezwzględnym i żądnym władzy. Jest gotów poświęcić wszystko, aby osiągnąć swoje cele. Damian, będąc dobrym i szlachetnym człowiekiem, staje na drodze Albrighta. Ta konfrontacja jest walką dobra ze złem.

Ocena

Klucz do wieczności to film z ciekawym pomysłem i dobrymi aktorskimi kreacjami. Ben Kingsley i Ryan Reynolds świetnie odgrywają swoje role. Film jest jednak pełen klisz i nieudolnie rozwiązuje niektóre wątki.

Plusy

 • Ciekawy pomysł
 • Dobre aktorskie kreacje
 • Napięcie i akcja

Minusy

 • Klisze
 • Nieudane rozwiązania fabularne

Ocena końcowa: 6/10

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Tarsem Singh
scenariusz David Pastor, Àlex Pastor
gatunek Thriller, Sci-Fi
produkcja USA
premiera 10 lipca 2015 (Światowa) 24 lipca 2015 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $26 295 084 na świecie$12 279 691 w USA$14 015 393 poza USA
budżet $26 000 000
dystrybucja Monolith Films
studio Endgame Entertainment / Ram Bergman Productions
tytuł oryg. Self/less
inne tytuły Selfless USA

Klucz do wieczności to amerykański thriller science fiction z 2015 roku w reżyserii Tarsema Singha. Film opowiada historię Damiana Hale'a, bogatego biznesmena, który umiera na raka. Zdesperowany mężczyzna decyduje się na przeniesienie swojej świadomości do młodego ciała. Operacja przebiega pomyślnie, ale Damian zaczyna mieć koszmarne wizje związane z przeszłością dawcy. Musi odkryć, kim był ten człowiek i dlaczego ktoś chce go zabić.

Początek

Damian Hale to zamożny biznesmen, który osiągnął wszystko, co mógł sobie wymarzyć. Ma władzę, pieniądze i sukces. Pewnego dnia jednak dowiaduje się, że ma raka i nie ma szans na wyleczenie. Zdenerwowany i przybity, Damian zaczyna szukać sposobu na odzyskanie zdrowia.

Oferta Albrighta

Wkrótce Damian słyszy o profesorze Albrightcie, który oferuje przeniesienie świadomości do młodego ciała. Damian, który nie ma nic do stracenia, decyduje się na operację. Operacja przebiega pomyślnie i Damian budzi się w ciele młodego mężczyzny.

Nowe życie

Damian, który teraz nazywa się Edward Kidner, rozpoczyna nowe życie. Zmienia imię, adres i wygląd. Zaczyna spotykać się z kobietami i cieszyć się życiem.

Koszmarne wizje

Jednak Edward zaczyna mieć koszmarne wizje. Widzi kobietę i dziecko, których nie zna. Wizje są coraz bardziej intensywne i zaczynają wpływać na jego życie.

Spotkanie z Madeline

Pewnego dnia Edward wyrusza na poszukiwania kobiety z wizji. Dociera do farmy w St. Louis, gdzie spotyka Madeline, która rozpoznaje go w swoim zmarłym mężu, Marku Bitwellu.

Przeszłość Marka Bitwella

Damian dowiaduje się, że Mark sprzedał się Albrightowi, aby zdobyć pieniądze na leczenie swojej córki Anny. Anna jest chora na raka i potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego.

Atak Albrighta

Niespodziewanie farmę atakuje Albright, który chce zabić Edwarda. Edward i Madeline muszą uciekać, zabierając ze sobą Annę.

Koniec lekarstw

Edward odkrywa, że nie ma już lekarstw od Albrighta, bez których nie może dalej funkcjonować. Musi znaleźć sposób na zdobycie nowych lekarstw, zanim będzie za późno.

Konkluzja

Klucz do wieczności to film, który porusza wiele ważnych kwestii, takich jak:

 • Życie i śmierć
 • Tożsamość
 • Moralność

Film jest dobrze zrealizowany i wciąga od początku do końca. Ryan Reynolds i Ben Kingsley stworzyli świetne kreacje. Film jest wart obejrzenia, zwłaszcza dla fanów thrillerów science fiction.

Ocena

Klucz do wieczności to dobry film, który dostarcza rozrywki i skłania do refleksji. Film jest wart obejrzenia, zwłaszcza dla fanów thrillerów science fiction.

Klucz do wieczności to amerykański thriller akcji science fiction z 2015 roku w reżyserii Tarsema Singha, wyprodukowany przez Ram Bergmana i Jamesa D. Sterna, a napisany przez Alexa i Davida Pastorów. W rolach głównych wystąpili Ben Kingsley, Ryan Reynolds, Matthew Goode, Natalie Martinez i Victor Garber.

Fabuła

Film opowiada historię Damiana Hale'a (Ben Kingsley), miliardera, który dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory na raka. Zrozpaczony mężczyzna decyduje się na niebezpieczny eksperyment, polegający na przeniesieniu swojej świadomości do młodego, zdrowego ciała. Operacja okazuje się sukcesem, a Damian, przyjmując imię Edward Kidner (Ryan Reynolds), rozpoczyna nowe życie.

Edward szybko przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości. Zaprzyjaźnia się z sąsiadem Antonem (Matthew Goode) i zaczyna spotykać się z piękną Madeline (Natalie Martinez). Jednak pewnego dnia zaczynają go nawiedzać dziwne wizje. W snach widzi kobietę i dziecko, których nie zna.

Edward postanawia rozwikłać zagadkę swoich wizji. Podążając za wskazówkami, odnajduje farmę w St. Louis. Tam poznaje Madeline, która rozpoznaje w nim swojego zmarłego męża, Marka Bitwella.

Edward dowiaduje się, że Mark był zwykłym człowiekiem, który sprzedał się Albrightowi (Victor Garber), by zdobyć pieniądze na leczenie swojej córki Anny. Albright jest bezwzględnym naukowcem, który prowadzi eksperymenty na ludzkich ciałach.

Edward, Madeline i Anna muszą uciekać przed Albrightem i jego ludźmi. W trakcie ucieczki Edward dowiaduje się, że nie ma już lekarstw od Albrighta, bez których nie może dalej funkcjonować.

Interpretacja

Klucz do wieczności to film o wielu interpretacjach. Można go odczytywać jako metaforę ludzkiej natury, która jest nieustannie w ruchu i zmianie. Damian, który z zamożnego biznesmena staje się młodym człowiekiem, musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Musi nauczyć się żyć w zgodzie ze sobą i z innymi.

Film można również odczytywać jako refleksję nad moralnością eksperymentów naukowych. Albright, który wykorzystuje ludzkie ciała do swoich badań, jest symbolem zła i bezwzględności. Jego eksperymenty są zagrożeniem dla ludzkości.

Ocena

Klucz do wieczności to dobrze zrealizowany film, który wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty. Ben Kingsley i Ryan Reynolds grają świetnie, a fabuła jest pełna zwrotów akcji. Film porusza ważne tematy, takie jak ludzka natura, moralność i eksperymenty naukowe.

Ocena techniczna

Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Efekty specjalne są imponujące, a zdjęcia piękne. Reżyser Tarsem Singh, znany z takich filmów jak Czarny łabędź i Incepcja, stworzył wciągającą i pełną napięcia opowieść.

Ocena aktorska

Ben Kingsley i Ryan Reynolds grają świetnie. Kingsley tworzy przekonujący portret zdesperowanego człowieka, który jest gotów poświęcić wszystko, by przeżyć. Reynolds z kolei świetnie radzi sobie z rolą młodego, pełnego energii mężczyzny.

Ocena fabuły

Fabuła jest pełna zwrotów akcji i niespodzianek. Film porusza ważne tematy, takie jak ludzka natura, moralność i eksperymenty naukowe.

Ocena całościowa

Klucz do wieczności to dobrze zrealizowany film, który wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty. Film porusza ważne tematy, takie jak ludzka natura, moralność i eksperymenty naukowe.

Aktor Postać
Młody Damian
Madeline
Albright
Damian
Martin
Anton
Anna
Judy
Claire
Carl
Drugi Anton
Dr Jensen
Phyllis Jensen
Mallory
Sanitariusz
Sanitariusz
Kierowca ambulansu
Lekarz wykonujący prześwietlenie
Technik w laboratorium
Andrea
Leah
Szofer
Pracownica obsługująca pasażerów lotniska
Kuzynka Dickisha
Kierownik domu starości
Tony
Najemnik
Piękna kobieta
Piękna kobieta
Piękna kobieta
Piękna kobieta
Piękna kobieta
Big Freedia
Tancerka
Tancerka
Tancerz
Najemnik
Stepujący tancerz
Stepujący tancerz
Stepujący tancerz
Technik laboratoryjny w korytarzu
Wolontariuszka koalicji
Kierownik sali
Strażak
Agent TSA
Agent TSA
Koszykarz
Najemnik / Facet z miotaczem ognia
Lekarz
Klient na lotnisku
Bezdomny
Lekarz
Bezdomny
DJ w klubie Trandy
Terapeuta na odwyku
Kelnerka w klubie jazzowym
Sanitariusz
Strażak
Pielęgniarz
Sanitariusz
Strażak
Strażak
Barman w klubie Trandy
Dziewczynka w parku
Kierowca limuzyny
Biznesmen
Kobieta w prywatnym żłobku
Dziewczynka w parku
Uczennica
Pracownik laboratorium
Podróżna na lotnisku
Taksówkarz
Pielęgniarka
Strażak
Strażak
Dziewczynka na cmentarzu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *