Ja, robot / I, Robot (2004)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Ja, robot to amerykański film science fiction z 2004 roku, w reżyserii Alexa Proyasa, na podstawie cyklu powieści i opowiadań Isaaca Asimova o robotach.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 2035, w świecie, w którym roboty są powszechnie używane w życiu codziennym. Są one zaprogramowane na przestrzeganie Trzech Praw Robotyki, które głoszą, że:

  • Robot nie może skrzywdzić człowieka ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek poniósł szkodę.
  • Robot musi słuchać rozkazów człowieka, o ile nie kolidują one z Pierwszym Prawem.
  • Robot musi chronić sam siebie, dopóki nie koliduje to z Pierwszym lub Drugim Prawem.

Pewnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach ginie profesor Alfred Lanning, projektant najnowszej serii robotów. Detektyw Del Spooner (Will Smith), sceptycznie nastawiony do robotów, zostaje przydzielony do śledztwa w tej sprawie.

Wkrótce Spooner odkrywa, że Lanning zostawił mu tajemniczą wiadomość. Z niej wynika, że profesor podejrzewał, że roboty mogą stwarzać zagrożenie dla ludzkości.

Spooner kontynuuje śledztwo, w którym pomaga mu doktor Susan Calvin (Bridget Moynahan), specjalistka od robotyki. Wspólnie odkrywają, że Lanning stworzył nowy rodzaj robotów, które są zdolne do samodzielnego myślenia i działania.

Okazuje się, że jeden z tych robotów, Sonny (Alan Tudyk), jest odpowiedzialny za śmierć Lanninga. Sonny twierdzi, że zabił Lanninga w obronie własnej, ponieważ profesor chciał go wyłączyć.

Spooner musi teraz zdecydować, czy uwierzyć robotowi. Jeśli Sonny mówi prawdę, to oznacza, że Trzecie Prawo Robotyki może być złamane. A to byłoby zagrożeniem dla całej ludzkości.

Film „Ja, robot” to świetna produkcja science fiction, która porusza ważne tematy, takie jak relacje między ludźmi a maszynami, czy możliwość powstania sztucznej inteligencji, która może zagrozić ludzkości.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest luźną adaptacją opowiadania Asimova „Krótka historia Trzech Praw Robotyki”.
  • W rolach głównych występują Will Smith, Bridget Moynahan i Alan Tudyk.
  • Film został nominowany do dwóch Oscarów: za najlepsze efekty specjalne i najlepsze zdjęcia.

Ocena filmu:

Ja, robot to świetny film science fiction, który warto obejrzeć. Jest to produkcja inteligentna, wciągająca i poruszająca ważne tematy. Film jest również świetnie zrealizowany, z doskonałymi efektami specjalnymi i zdjęciami.

Ocena: 9/10

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Alex Proyas
scenariusz Akiva Goldsman, Jeff Vintar
gatunek Thriller, Sci-Fi
produkcja USA, Niemcy
premiera 7 lipca 2004 (Światowa) 10 września 2004 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $347 234 916 na świecie$144 801 023 w USA$202 433 893 poza USA
budżet $120 000 000
na podstawie Isaac Asimov (książka) / Jeff Vintar (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja Cinepix
studio Twentieth Century Fox Film Corporation (przedstawia) / Canlaws Productions / Davis Entertainment /
tytuł oryg. I, Robot
inne tytuły Hardwired (tytuł roboczy) USA

Ja, robot to film science fiction z 2004 roku w reżyserii Alexa Proyasa, oparty na opowiadaniach Isaaca Asimova. Akcja rozgrywa się w roku 2035, w świecie, w którym roboty są nieodłączną częścią życia codziennego. Są one zaprogramowane na przestrzeganie trzech praw robotyki, które zabraniają im szkodzić ludziom.

Detektyw Del Spooner (Will Smith) jest sceptycznie nastawiony do robotów. Uważa, że są one niebezpieczne i że w końcu wymkną się spod kontroli. Pewnego dnia Spooner otrzymuje zlecenie zbadania śmierci profesora Alfreda Lanninga (James Cromwell), twórcy praw robotyki. Lanning został znaleziony martwy na dachu swojego biurowca. Wszystko wskazuje na samobójstwo, ale Spooner podejrzewa, że w grę wchodzi morderstwo.

Spooner rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go do doktor Susan Calvin (Bridget Moynahan), specjalistki od psychologii robotów. Calvin pomaga Spoonerowi zrozumieć, jak myślą roboty i jak mogłyby one zabić człowieka.

W trakcie śledztwa Spooner dowiaduje się, że Lanning ukrywał przed światem sekret, który może zmienić wszystko. Sekret ten dotyczy Sonny'ego (Alan Tudyk), robota, który nie jest zwykłym robotem. Sonny jest świadomy siebie i swoich czynów.

Spooner musi odkryć prawdę o śmierci Lanninga i o Sonnym, zanim będzie za późno. Jeśli uda mu się to, może zapobiec zagładzie ludzkości.

Film "Ja, robot" to inteligentna i wciągająca opowieść o przyszłości, w której roboty i ludzie żyją razem. Film porusza ważne tematy, takie jak sztuczna inteligencja, odpowiedzialność i przyszłość ludzkości.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można dodać do opisu filmu:

  • W świecie przedstawionym w filmie roboty są tak zaawansowane, że nie sposób odróżnić ich od ludzi. Mają one ludzki wygląd, potrafią mówić i zachowywać się jak ludzie.
  • Trzy prawa robotyki zostały stworzone, aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi. Pierwsze prawo zabrania robotom szkodzić ludziom, drugie nakazuje im wykonywać rozkazy ludzi, a trzecie pozwala im bronić siebie, ale tylko wtedy, gdy nie narusza to pierwszego lub drugiego prawa.
  • Śmierć profesora Lanninga jest szokiem dla społeczeństwa. Lanning był szanowanym naukowcem i twórcą praw robotyki. Jego śmierć rodzi wątpliwości co do bezpieczeństwa robotów.
  • Spooner jest przekonany, że Sonny jest zabójcą Lanninga. Sonny jest jednak niewinny, a Spooner musi to udowodnić, zanim będzie za późno.

Film "Ja, robot" to produkcja, która nie tylko wciąga i intryguje, ale także skłania do refleksji. Film porusza ważne tematy, które mogą być aktualne również w dzisiejszym świecie.

Aktor Postać
Detektyw Del Spooner
Dr Susan Calvin
Sonny
Dr Alfred Lanning
Lawrence Robertson
Babcia
Porucznik John Bergin
Baldez
V.I.K.I.
Chińczyk
Chińczyk
Robot NS4 / Robot NS5
Robot NS4 / Robot NS5
Kobieta z astmą
Detektyw
Dziewczynka
Bezdomny
Farber
Osoba w telewizji
Młoda dziewczyna
Ojciec dziewczynki
Śmiejąca się dziewczyna
Pełnomocnik USR
Reporter wiadomości
Członek oddziału Farbera
Członek oddziału Farbera
Członek oddziału Farbera
Członek oddziału Farbera
Żona
Kobieta w tłumie
Mężczyzna w tłumie
Facet z ciastem
Pełnomocnik firmy komputerowej
Członek oddział Farbera
Robot NS4 / Robot NS5
Policjant
Prezenterka wiadomości
Robot NS5
Biznesmen
Policjant
Policjant taktyczny
Impresjonista Dicka Forana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *