Coś / The Thing (2011)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

Coś (2011) to amerykański horror science fiction w reżyserii Matthijsa van Heijningena Jr., będący prequelem do filmu Coś (1982) Johna Carpentera. Akcja filmu rozgrywa się w 1982 roku na Antarktydzie, gdzie grupa międzynarodowych naukowców odkrywa w lodzie obcy statek kosmiczny. Wkrótce okazuje się, że statek zawiera w sobie groźną formę życia, która potrafi przybierać kształty innych organizmów.

Fabuła

Film rozpoczyna się od przybycia na Antarktydę młodej paleontolog Kate Lloyd (Mary Elizabeth Winstead). Kate jest zaproszona do współpracy z międzynarodową ekipą naukowców, którzy odkryli w lodzie obcy statek kosmiczny. Wraz z Kate do bazy dołącza również pilot helikoptera Sam Carter (Joel Edgerton).

Początkowo naukowcy są podekscytowani odkryciem. Jednak wkrótce okazuje się, że statek zawiera w sobie groźną formę życia. Ta obca istota ma zdolność przybierania kształtów innych organizmów. Gdy naukowcy przypadkowo uwolnią istotę z jej lodowej pułapki, rozpoczyna się walka o przetrwanie.

Postacie

Kate Lloyd to młoda i ambitna paleontolog. Jest inteligentna i niezależna, ale również nieufna wobec innych. Kate jest główną bohaterką filmu i to jej losy są w centrum akcji.

Sam Carter to pilot helikoptera, który dołącza do ekipy naukowców na Antarktydzie. Sam jest odważny i pewny siebie, ale również pragmatyczny. Carter jest twardym i nieustępliwym mężczyzną, który zrobi wszystko, by przetrwać.

Dr Sander Halvorson to szanowany naukowiec, który kieruje ekspedycją na Antarktydzie. Halvorson jest żądny sławy i bogactwa, a do tego jest bezwzględny. Halvorson jest głównym antagonistą filmu.

Motywy

Paranoja to jeden z głównych motywów filmu. W miarę jak naukowcy odkrywają prawdę o obcej istocie, zaczynają oni podejrzewać się wzajemnie. Wkrótce paranoja rozprzestrzenia się jak epidemia, a naukowcy tracą zaufanie do siebie nawzajem.

Walka o przetrwanie to kolejny ważny motyw filmu. W obliczu zagrożenia ze strony obcej istoty naukowcy muszą połączyć siły, aby przetrwać. Ta walka jest nierówna, ale naukowcy nie poddają się.

Obca forma życia to tajemnicza i groźna istota, która jest źródłem zagrożenia dla ludzkości. Ta istota jest nieuchwytna i niebezpieczna, a naukowcy nie wiedzą, jak ją pokonać.

Ocena

Coś to solidny horror science fiction, który oferuje widzom mnóstwo napięcia i grozy. Film jest dobrze zrealizowany, a obsada spisała się na medal. Mary Elizabeth Winstead i Joel Edgerton stworzyli przekonujące kreacje swoich postaci, a Ulrich Thomsen jest doskonałym antagonistą.

Film nie jest jednak pozbawiony wad. Niektóre rozwiązania fabularne są nieco naciągane, a zakończenie jest dość przewidywalne. Mimo to Coś to wciąż dobry film, który warto obejrzeć.

Podsumowanie

Coś to mroczny i trzymający w napięciu horror science fiction, który oferuje widzom solidną dawkę rozrywki. Film jest dobrze zrealizowany i posiada przekonującą obsadę.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Matthijs van Heijningen Jr.
scenariusz Eric Heisserer
gatunek Horror, Sci-Fi
produkcja USA, Kanada
premiera 10 października 2011 (Światowa) 16 grudnia 2011 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $27 428 670 na świecie$16 928 670 w USA$10 500 000 poza USA
budżet $38 000 000
na podstawie John W. Campbell Jr. (opowiadanie)
dystrybucja Kino Świat
studio Morgan Creek Entertainment (przedstawia) / Universal Pictures (przedstawia) / Strike Entertainment
tytuł oryg. The Thing
inne tytuły The Thing: The Beginning (tytuł roboczy) USA

Coś (2011) to amerykański horror science fiction w reżyserii Matthijsa van Heijningena Jr., będący prequelem klasycznego filmu Johna Carpentera z 1982 roku o tym samym tytule. Film opowiada o grupie naukowców, którzy na Antarktydzie odkrywają pozaziemską formę życia, która ma zdolność przybierania kształtów innych organizmów.

Akcja filmu rozgrywa się w 1982 roku. Dr Sander Halvorson (Ulrich Thomsen), norweski naukowiec, prowadzi badania na Antarktydzie. Wraz z zespołem badaczy odkrywa gigantyczny pojazd kosmiczny, który odkryty zostaje pod pokrywą lodową. Halvorson za wszelką cenę chce przypisać sobie odkrycie, dlatego nie informuje o nim amerykańskich władz.

Do bazy Halvorsona przybywa grupa amerykańskich naukowców, w tym paleontolog Kate Lloyd (Mary Elizabeth Winstead). Wkrótce Kate odkrywa, że w pojeździe kosmicznym znajduje się martwy organizm. Okazuje się jednak, że to tylko pozory. Organizm budzi się do życia i zaczyna atakować naukowców.

Obcy jest niezwykle niebezpieczny. Ma zdolność przybierania kształtów innych organizmów. Może więc podszywać się pod każdego z naukowców. Wkrótce w bazie panuje paranoja. Nikt nie wie, komu może ufać.

Kate i pilot Sam Carter (Joel Edgerton) postanawiają powstrzymać potwora. Wiedzą, że to jedyna szansa na ocalenie.

Film Coś to klasyczny horror science fiction. W filmie wykorzystano wiele elementów, które składają się na sukces tego gatunku. Jest tu groza, suspense, a także sporo krwi i gore.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków. Wielu z nich chwaliło reżyserię Matthijsa van Heijningena Jr., który stworzył mroczny i przerażający klimat. Krytycy docenili również grę aktorską Mary Elizabeth Winstead, która stworzyła wyrazistą i charyzmatyczną postać Kate Lloyd.

Główne wątki filmu

  • Odkrycie pozaziemskiej formy życia

Film rozpoczyna się od odkrycia przez norweskich naukowców gigantycznego pojazdu kosmicznego. Odkrycie to budzi ogromne zainteresowanie. Dr Halvorson za wszelką cenę chce przypisać sobie odkrycie, dlatego nie informuje o nim amerykańskich władz.

  • Napaść obcego

Wkrótce Kate odkrywa, że w pojeździe kosmicznym znajduje się martwy organizm. Okazuje się jednak, że to tylko pozory. Organizm budzi się do życia i zaczyna atakować naukowców. Obcy jest niezwykle niebezpieczny. Ma zdolność przybierania kształtów innych organizmów. Może więc podszywać się pod każdego z naukowców.

  • Walka o przetrwanie

Kate i Sam postanawiają powstrzymać potwora. Wiedzą, że to jedyna szansa na ocalenie. Wkrótce w bazie panuje paranoja. Nikt nie wie, komu może ufać.

Ocena

Coś to dobry film, który spełni oczekiwania fanów horrorów science fiction. Film jest mroczny i przerażający, a także pełen suspense. Warto zobaczyć go zwłaszcza dla wyrazistej kreacji Mary Elizabeth Winstead.

Aktor Postać
Kate Lloyd
Sam Carter
Dr Sander Halvorson
Adam Finch
Derek Jameson
Griggs
Edvard Wolner
Juliette
Lars
Olav
Peder
Jonas
Henrik
Karl
Colin
Matias, pilot helikoptera
Ochroniarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *