Avatar (2009)

Film

Czas trwania: 2 godz. 42 min.

Opis

Jake, sparaliżowany były komandos, zostaje wysłany na planetę Pandora, gdzie zaprzyjaźnia się z lokalną społecznością i postanawia jej pomóc.

Oglądaj online za darmo

Wersja językowa: Lektor PL   Jakość: 720p

reżyseria James Cameron
scenariusz James Cameron
gatunek Sci-Fi
produkcja USA / Wielka Brytania
premiera 10 grudnia 2009 (świat)
boxoffice $2 847 246 203 na świecie$760 507 625 w USA$2 086 738 578 poza USA
budżet $237 000 000
dystrybucja Imperial - Cinepix
studio Dune Entertainment (współudział) / Ingenious Film Partners (współudział) / Lightstorm Entertainment /
data produkcji 2009
tytuł oryg. Avatar
inne tytuły Avatar Polska Avatar: An IMAX 3D Experience (wersja IMAX) USA Project 880 (tytuł roboczy) USA Avatar: Special Edition (inny tytuł) USA Avatar: An IMAX 3D Experience (wersja IMAX) USA Project 880 (wersja IMAX) USA Avatar (wersja IMAX) USA Avatar: Special Edition (wersja IMAX) USA James Cameron's Avatar (wersja IMAX) USA
Długo oczekiwany film Jamesa Camerona zrealizowany z wielkim rozmachem porównywalnym do "Titanica". Szacowany budżet na poziomie 237 milionów dolarów daje mu trzecie miejsce pod tym względem w historii kina. "Avatar" został wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej 2D i zupełnie nowej technice 3D. Zdjęcia do filmu zostały wykonane w 2007 roku, natomiast na postprodukcję przeznaczono dwa lata. "Avatar" opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. W rolach głównych między innymi Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez.
Ludzkość odkrywa planetę o nazwie "Pandora". Nowy świat, zamieszkały przez humanoidalną rasę zwaną Na'vi, kryje wiele skarbów i surowców, które dla człowieka mają nieocenioną wartość. Ale tak jak puszka, od której planeta wzięła swoją nazwę, "Pandora" niesie ze sobą ryzyko nieszczęścia dla tych, którzy się z nią zetkną. Zbadanie nowej cywilizacji zostaje powierzone byłemu żołnierzowi marines, Jake'owi. Wysłany wbrew swojej woli weteran znajdzie się w trudnej sytuacji, gdy przyjdzie mu się zmierzyć z tajemnicami planety i będzie musiał walczyć o przetrwanie.
Główny bohater, Jake Sully, to dawny marine, sparaliżowany od pasa w dół w wyniku walki na Ziemi. Otrzymuje rozkaz uczestniczenia w programie Avatar, który da mu zdrowe ciało. Zadaniem Jake'a jest podróżowanie po Pandorze, bujnej planecie porośniętej lasem deszczowym, wypełnionej niezwykłymi istotami. Jest domem Na'vi, człekopodobnej rasy, która według ludzi żyje na prymitywnym poziomie. W rzeczywistości to rasa dużo bardziej zaawansowana. Wysokie na dziesięć stóp, o błękitnej skórze, Na'vi żyją harmonijnie w obrębie ich świata zachowanego w nienaruszonym stanie. Niestety, za sprawą ludzi, poszukujących cennych minerałów na terenie Pandory, egzystencja Na'vi jest poważnie zagrożona. Jake nieświadomie staje się częścią tej ingresji. Odkąd ludzie są niezdolni do oddychania na Pandorze, stworzyli hybrydy zwane Avatarami. Dzięki technologii łączącej umysł człowieka z ciałem Avatara, może on bez problemu przebywać na obcej planecie. Jake za jego pośrednictwem znów staje na nogach. Ponadto, zakochuje się w młodej Na'vi o imieniu Neytiri. Ponieważ Jake coraz bardziej przystaje do jej klanu, znajdzie się pomiędzy siłami militarnymi Ziemi a Na'vi - zostanie zmuszony do wybrania stron w epickiej bitwie, która przesądzi o losie całego świata.
Akcja filmu rozgrywa się na planecie Pandora. W większości pokryta przez lasy, planeta kryje w sobie surowce naturalne, których brakuje na Ziemi. Ludzie zamierzają więc je wydobywać, a rdzenni mieszkańcy, Na'vi, próbują bronić swój świat przed zagładą. Wydają się jednak nie mieć większych szans z nowoczesnym uzbrojeniem kolonizatorów. Powietrze na Pandorze jest zabójcze dla ludzi. Powstaje więc specjalny program badawczy, który umożliwia przeniesienie umysłu człowieka w ciało Na'vi. Dzięki temu ludzie będą mogli bez przeszkód poruszać się po planecie i infiltrować przeciwnika. Propozycję udziału w projekcie otrzymuje Jake Sully, sparaliżowany od pasa w dół były żołnierz piechoty morskiej. Po dotarciu na Pandorę Jake przejmuje kontrolę nad swoim avatarem i zostaje wysłany do dżungli, gdzie poznaje styl życia tubylców. Z czasem zakochuje się w księżniczce o imieniu Neytiri. Wkrótce zostanie zmuszony do dokonania dramatycznego wyboru.
Rok 2154. Jake Sully, sparaliżowany były żołnierz piechoty morskiej, otrzymuje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym. Ma trafić na Pandorę, planetę zamieszkiwaną przez Na'vi - człekopodobną, pokrytą niebieską skórą rasę, żyjącą w zgodzie z zachowaną w nienaruszonym stanie naturą. Pandora, księżyc planety Polyphemus w układzie Alfa-Centauri, jest bogata w złoża niezwykle cennego minerału, który mógłby rozwiązać światowy kryzys energetyczny. Ponieważ ludzie nie są zdolni do oddychania na Pandorze, stworzyli specjalne hybrydy zwane avatarami, którymi mogą sterować. Umożliwia im to swobodne poruszanie się po planecie. Jake dołącza do pułkownika Milesa Quadritcha, dowodzącego tajną jednostką Secops, i rozpoczyna infiltrowanie Na'vi. Kiedy jednak poznaje Neytiri, wojowniczkę z klanu Omaticaya, która ratuje mu życie i dzięki której coraz lepiej poznaje tubylców, zaczyna wątpić w słuszność swojej misji. Staje przed trudnym wyborem: stanąć w obronie dobra czy wypełnić swoje zadanie...
Oczekiwany z ogromnym zainteresowaniem pierwszy od czasu "Titanica" film Jamesa Camerona. Zrealizowana z niezwykłym rozmachem - w nowej technice kina trójwymiarowego - opowieść o komandosie, który uwikłany zostaje w wojnę dwóch pozaziemskich cywilizacji. W rolach głównych: Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez (serial TV "Zagubieni"), Giovanni Ribisi ("Szeregowiec Ryan"), Wes Studi ("Tańczący z wilkami"), Zoe Saldana ("Terminal") i CCH Pounder ("Bagdad Café").
Bohater, który wcale nie chce nim być. Niezwykła wyprawa. Wielka przygoda. Wybór pomiędzy życiem, które zostawił a niezwykłym nowym światem, który poznaje i uczy się nazywać swoim domem. Oto "Avatar" Jamesa Camerona - najwspanialszy przygodowy film wszech czasów.
"Avatar" opowiada historię Jake'a Sully'ego - sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym... Jake trafia na Pandorę: planetę zamieszkiwaną przez Na'vi - człekopodobna rasę, która według ludzi żyje na prymitywnym poziomie, a w rzeczywistości jest dużo bardziej zaawansowana. Wysokie na dziesięć stóp, pokryte niebieską skórą Na'vi żyją w swoim świecie w zgodzie z naturą zachowaną w nienaruszonym stanie. Niestety ludzie poszukujący na terenie Pandory cennych minerałów zagrażają egzystencji Na'vi. Ponieważ ludzie są niezdolni do oddychania na Pandorze, stworzyli hybrydy zwane Avatarami. Opracowali technologię łączącą umysł człowieka z ciałem Avatara, dzięki czemu przebywanie na obcej planecie staje się możliwe. Dzięki Avatarowi Jake znowu staje na nogach. Jake poznaje Neytiri - piękną Na'vi, która ratuje mu życie i choć początkowo jest do Sully'ego negatywnie nastawiona, ich relacja ulega zmianie… Dzięki Neytiri Jake coraz lepiej poznaje rasę Na'vi. W końcu będzie musiał opowiedzieć się za jedną ze stron i wziąć udział w bitwie, która przesądzi o losach całego świata.
Rok 2154, Pandora – księżyc planety Polyphemus w układzie Alfa-Centauri – miejsce nadzwyczaj bogate w złoża minerału mogącego rozwiązać narastający na Ziemi kryzys energetyczny. Z racji, że ekosystem uniemożliwia swobodną egzystencję człowieka, prowadzony jest specjalny program o nazwie „Avatar”. Na wzór zamieszkującej tu humanoidalnej rasy Na'vi, genetycy stworzyli specjalne hybrydy – istoty sterowane myślą człowieka. Do tej funkcji zostaje wyznaczony m.in. Jake – sparaliżowany komandos, mogący w ten sposób odzyskać swe dawne ciało. Gdy podczas misji Jake odłącza się samotnie od grupy, poznaje Neytiri – wojowniczkę z klanu Omaticaya. Ucząc go zwyczajów i praw, którymi rządzi się życie plemienia, wprowadza go ona w świat Pandory, jakim widzą go tubylcy. W miarę jak rodzi się między nimi uczucie, pojawia się także dylemat: wybór pomiędzy lojalnością w stosunku do armii i wpojoną wiarą w słuszność wydawanych rozkazów, a podążaniem za głosem uczuć, obroną tubylców i miłości.
Aktor Postać
Sam Worthington Jake Sully
Zoe Saldana Neytiri
Sigourney Weaver Dr Grace Augustine
Stephen Lang Pułkownik Miles Quaritch
Michelle Rodriguez Trudy Chacon
Giovanni Ribisi Parker Selfridge
Joel David Moore Norm Spellman
CCH Pounder Moat
Wes Studi Eytukan
Laz Alonso Tsu'Tey
Dileep Rao Dr Max Patel
Matt Gerald Kapral Lyle Wainfleet
Sean Anthony Moran Szeregowy Fike
Lucy Briant Członek centrum operacyjnego
Peter Dillon Szef drużyny lotniczej
Kelson Henderson Pilot samolotu bojowego Dragon
Julene Renee Technik medyczny
Dean Knowsley Pilot Samsona
Sean Patrick Murphy Drugi pilot wahadłowca
Michael Blain-Rozgay Facet w garniturze
Jon Curry Facet w garniturze
Kevin Dorman Operator traktora / Członek trupy
Scott Lawrence Szef ekipy rozpoznawczej
Jacob Tomuri Nawigator samolotu bojowego Dragon
David Van Horn Strzelec w samolocie bojowym Dragon
Woody Schultz Technik w nastrojowym pokoju / Członek trupy
Luke Hawker Technik w nastrojowym pokoju
Kelly Kilgour Żołnierz w areszcie
Sonia Yee Technik pomieszczenia łącznościowego
Kyla Warren Dziecko Na'vi
James Patrick Pitt Pilot wahadłowca
Jason Whyte Technik medyczny komory kriogenicznej
Peter Mensah Lider klanu jeźdźców
Ilram Choi Avatar grający w koszykówkę
Nikie Zambo Na'vi
Brandon Jelkes Tancerz
Chris Mala Członek trupy
Mike Bodnar Górnik weteran
Jamie Harrison Żołnierz
Joseph Mika-Hunt Żołnierz
Terry Notary Banshee
Kai Pantano Żołnierz
Logan Pithyou Technik układu startowego
Alicia Vela-Bailey Przywódczyni klanu Ikranów
Nicole Dionne Na'vi
Bravita A. Threatt Tancerka
April Marie Thomas Tancerka
Christa Oliver Tancerka
Christopher Nolen Tancerz
Hanniyah Muhammad Tancerka
Micah Moch Tancerz
Melvin Leno Clark III Tancerz
Carvon Futrell Tancerz
Tamica Washington-Miller Członkini trupy
Sara Wilson Członkini trupy
Austin Wilson Członek trupy
Frankie Torres Członek trupy
Joseph Brady Madden Członek trupy
Cullen B. Madden Członek trupy
Julie Lamm Członkini trupy
Jodie Landau Członkini trupy
Taylor Kibby Członek trupy
Lisa Roumain Członkini trupy
Debra Wilson Członkini trupy
James Gaylyn Członek centrum operacyjnego
Jahnel Curfman Avatar grający w koszykówkę / Członkini trupy
Nathan Meister Członek centrum operacyjnego
Gerry Blair Członek centrum operacyjnego
Matthew Chamberlain Członek centrum operacyjnego
Paul Yates Członek centrum operacyjnego
Wray Wilson Członek centrum operacyjnego
Richard Whiteside Geolog
Anthony Ingruber Technik obsługi naziemnej
Colin Bleasdale Prezes przedsiębiorstwa górniczego
Matt Clayton Richard
Allan Henry Żołnierz
Ashley Jeffery Mechanik lotniczy
Raja Bohater
Gareth Ruck Pracownik centrum operacyjnego
Rhian Sheehan Inżynier
Jodie Taylor Żołnierz piechoty morskiej
Lasco Atkins Żołnierz
T.J. Storm Pułkownik Quaritch w mechu
Eoin Bates Naukowiec w laboratorium biologicznym
Hamish Denston Górnik
Mia Dodson Żołnierz
Joshua Farcone Żołnierz marine
Tim Mansell Górnik
Wiebe Marinus Mechanik
Ken Ohara Na'vi
Luis G. Portillo Naukowiec w laboratorium biologicznym
David Sampen Avatar
Tim Simpson Górnik
Jessica J. Immanuel Osoba z personelu w centrum OP
Rowan Bettjeman Żołnierz
Robert Catto Technik Biolab
Jimmy Star Policjant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *