Jak być kochaną (1962)

Film

Czas trwania: 1 godz. 37 min.

Opis

Jak być kochaną to polski film psychologiczny z 1962 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, oparty na opowiadaniu Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem. Film opowiada o losach Felicji, młodej aktorki, która podczas okupacji niemieckiej w Polsce ukrywa u siebie Wiktora Rawicza, aktora podejrzewanego o zabójstwo kolaboranta. Felicja zakochuje się w Wiktorze, ale jej uczucie pozostaje nieodwzajemnione. Wiktor jest człowiekiem słabym i niestabilnym psychicznie, nie potrafi docenić poświęcenia Felicji i po zakończeniu wojny opuszcza ją.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Felicja leci samolotem do Paryża. Podczas lotu kobieta wspomina lata okupacji. Przypomina sobie, jak poznała Wiktora, jak go ukrywała, jak była przez niego traktowana.

Felicja jest młodą, początkującą aktorką. Jest zakochana w Wiktorze, ale ten nie zwraca na nią uwagi. Kiedy na Wiktorze pada podejrzenie o zabójstwo kolaboranta, Felicja postanawia go ukryć w swoim mieszkaniu. Wie, że to niebezpieczne, ale jest gotowa na wszystko, aby być blisko ukochanego.

Felicja musi stawić czoła wielu trudnościom. Musi ukrywać Wiktora przed Niemcami, którzy go szukają. Musi też wymyślić, co zrobić, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. W tym celu Felicja musi poświęcić siebie. Musi zrezygnować ze swojej kariery aktorskiej, musi wystąpić w niemieckim teatrze, co wiąże się z jej moralnym upokorzeniem.

Felicja jest gotowa na wszystko, aby być blisko Wiktora. Kiedy zostaje zgwałcona przez niemieckiego żołnierza, nie broni się, aby nie narazić Wiktora.

Wiktor jest człowiekiem słabym i niestabilnym psychicznie. Nie potrafi docenić poświęcenia Felicji. Po zakończeniu wojny opuszcza ją i popada w alkoholizm. W końcu popełnia samobójstwo.

Felicja pozostaje sama. Jest zdruzgotana śmiercią Wiktora. Nie potrafi odnaleźć dla siebie miejsca w życiu.

Motywy

W filmie Jak być kochaną pojawiają się następujące motywy:

  • Miłość – miłość jest centralnym motywem filmu. Felicja jest gotowa poświęcić wszystko dla miłości do Wiktora. Jej miłość jest bezwarunkowa i bezinteresowna.
  • Ofiara – Felicja dokonuje wielu ofiar dla Wiktora. Ukrywa go przed Niemcami, rezygnuje ze swojej kariery aktorskiej, zostaje zgwałcona. Jej ofiary są jednak bezowocne.
  • Przemoc – w filmie pojawia się motyw przemocy. Felicja jest gwałcona przez niemieckiego żołnierza. Wiktor jest bity i torturowany przez Niemców.
  • Okupacja – film ukazuje okupację niemiecką w Polsce. Felicja i Wiktor żyją w niebezpiecznych czasach. Muszą ukrywać się przed Niemcami i walczyć o przetrwanie.

Interpretacja

Film Jak być kochaną można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako opowieść o nieszczęśliwej miłości. Można też interpretować jako film o ofiarach, jakie ludzie są gotowi ponieść dla miłości. Film można też interpretować jako film o okupacji niemieckiej w Polsce.

Ocena

Jak być kochaną to film wybitny. Jest to film o sile miłości, o poświęceniu i o okrucieństwie wojny. Film jest dobrze zrealizowany, ma świetną obsadę i poruszającą historię.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wojciech Has
scenariusz Kazimierz Brandys
gatunek Melodramat, Obyczajowy, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 11 stycznia 1963 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Kazimierz Brandys (opowiadanie)
studio Zespół Filmowy "Kamera"
tytuł oryg. Jak być kochaną
inne tytuły How To Be Loved Miedzynarodowe

Jak być kochaną

(1962, reż. Wojciech Jerzy Has)

Scenariusz: Kazimierz Brandys

Obsada: Barbara Krafftówna, Zbigniew Cybulski, Artur Młodnicki

Film "Jak być kochaną" to poruszająca historia o miłości, poświęceniu i stracie. Opowieść o kobiecie, która dla ukochanego gotowa jest na wszystko, nawet na utratę własnej godności.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Felicja (Barbara Krafftówna), młoda aktorka, zakochuje się w Wiktorze Rawiczu (Zbigniew Cybulski), równie utalentowanym aktorze. Niestety, Wiktor zostaje oskarżony o zabójstwo kolaboranta i musi się ukrywać. Felicja postanawia ukryć go w swoim mieszkaniu.

Felicja jest gotowa na wszystko, aby zapewnić Wiktorowi bezpieczeństwo. Akceptuje nawet jego nieodwzajemnione uczucia. Kiedy Wiktor zostaje namierzony przez gestapo, Felicja idzie w jego ślady i ratuje mu życie. W zamian za to zostaje zmuszona do występów w niemieckim teatrze.

Felicja poświęca dla Wiktora wszystko. Traci swoją godność, sławę i ukochaną pracę. Jednak jej wysiłki nie są doceniane. Wiktor czuje się uwięziony w ciasnym mieszkaniu. Jest artystą, potrzebuje widowni. Miłość Felicji nie wystarczy mu do szczęścia.

Po wojnie Wiktor opuszcza Felicję i popada w alkoholizm. W końcu, nie mogąc znieść wspomnień o wojnie, popełnia samobójstwo. Felicja zostaje sama, z bagażem doświadczeń, które na zawsze odmieniły jej życie.

Film "Jak być kochaną" to nie tylko historia miłosna, ale także dramat o samotności i utracie. To film o tym, jak wielka miłość może prowadzić do zniszczenia.

Obrazy i dźwięki filmu tworzą gęstą, duszną atmosferę, która oddaje klimat okupowanej Warszawy. Gra aktorska Barbary Krafftówny jest zachwycająca. Aktorka stworzyła na ekranie przejmującą postać kobiety, która dla miłości gotowa jest na wszystko.

Film "Jak być kochaną" jest jednym z najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii. To film, który zapada w pamięć i porusza serca.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film powstał na podstawie opowiadania Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem.
  • Film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1963 roku.
  • Film został wpisany do kanonu polskiej kinematografii.

W filmie "Jak być kochaną" poruszane są następujące tematy:

  • Miłość
  • Poświęcenie
  • Strata
  • Samotność
  • Upadek człowieka
  • Okupacja

Film "Jak być kochaną" to film, który warto obejrzeć. To film, który zmusza do refleksji i pozostawia po sobie ślad w sercu.

Aktor Postać
Felicja
Wiktor Rawicz
Tomasz
Bakteriolog w samolocie
Żołnierz niemiecki gwałcący Felicję
Dziennikarz Zenon w samolocie
Fotoreporterka w samolocie
Aktor Peters
Dziewczyna słuchająca Rawicza w kawiarni
Stewardessa
Siostra zakonna Noela
Kelnerka w kawiarni aktorów
Młoda kobieta na lotnisku w Wiedniu
Niemiec przesłuchujący aktorów w kawiarni
Hans, Niemiec rozmawiający w kawiarni z Petersem
Żołnierz niemiecki przeprowadzający rewizję u Felicji
Mężczyzna słuchający Rawicza w kawiarni
Oficer niemiecki rozmawiający w kawiarni z Petersem
Aktor w kawiarni mówiący o rzekomej śmierci Rawicza
Dziewczyna w radio przynosząca listy dla Felicji
Niemiec legitymujący małżeństwo w lokalu
Kobieta grająca w barze na fortepianie
Mężczyzna słuchający Rawicza w kawiarni
Redaktorka w studio radiowym
Student w kawiarni
Aktor rozmawiający w kawiarni o Rawiczu / Członek sądu koleżeńskiego
Nauczyciel w kawiarni
Dziewczyna słuchająca Rawicza w kawiarni
Aktor rozmawiający w kawiarni o Rawiczu
Żona nauczyciela w kawiarni
Pasażer w samolocie
Pilot na lotnisku
Aktorka zamawiająca herbatę
Piosenkarz w kawiarni
Członek sądu koleżeńskiego
Barman
Realizator w Polskim Radiu
Barman na lotnisku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *