Gothika (2003)

Film

Czas trwania: 1 godz. 38 min.

Opis

Gothika (2003) to amerykański horror psychologiczny w reżyserii Mathieu Kassovitza. Film opowiada historię dr Mirandy Grey, szanowanej psycholog, która pewnego dnia budzi się jako pacjentka własnego szpitala psychiatrycznego. Nie pamięta morderstwa swojego męża, o które jest oskarżona. Miranda musi stawić czoła nie tylko władzom, ale i własnym demonom, aby oczyścić się z zarzutów i odkryć prawdę o tym, co się stało.

Fabuła

Film rozpoczyna się od wprowadzenia do postaci dr Mirandy Grey. Miranda jest zdolną i odnoszącą sukcesy psychiatrą, która pracuje w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet. Jest żoną Douga Greya, dyrektora szpitala. Pewnego dnia Miranda wraca do domu po pracy, gdy na drodze spotyka tajemniczą młodą dziewczynę. Dziewczyna jest mokra i pobita, a Miranda postanawia jej pomóc. Wkrótce po tym Miranda budzi się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie jest oskarżona o zamordowanie swojego męża.

Miranda nie pamięta nic z nocy morderstwa. Ma tylko zagadkowe wspomnienia o tajemniczej dziewczynie. Miranda postanawia udowodnić swoją niewinność i odkryć prawdę o tym, co się stało. Wkrótce zaczyna mieć dziwne wizje i halucynacje. Miranda zaczyna podejrzewać, że może zostać opętana przez jakąś nadnaturalną moc.

Miranda zwraca się o pomoc do swojej pacjentki, Chloe Savas. Chloe jest psychopatyczną morderczynią, która twierdzi, że jest opętana przez demona. Chloe pomaga Mirandzie w jej śledztwie.

Miranda i Chloe odkrywają, że tajemnicza dziewczyna, którą spotkała Miranda, to duch młodej kobiety o imieniu Abigail Williams. Abigail została zamordowana przez męża, który stał się demonem. Miranda i Chloe muszą powstrzymać demona, zanim ten zabije ponownie.

Motywy

Film porusza wiele motywów, w tym:

 • Niewinność oskarżonego: Miranda jest niewinną ofiarą, która zostaje wplątana w mroczny spisek.
 • Duch: Abigail Williams to duch, który pragnie zemsty na swoim mężu.
 • Demon: Demon jest siłą zła, która zagraża Mirandzie i Chloe.

Ocena

Gothika to dobrze zrealizowany horror psychologiczny. Film jest mroczny i tajemniczy, a historia jest pełna zwrotów akcji. Halle Berry daje przekonującą kreację Mirandy Grey, a Penelope Cruz jest doskonała w roli Chloe.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków. Recenzenci chwalili mroczny klimat, dobrą grę aktorską i ciekawą historię.

Podsumowanie

Gothika to dobry film, który przypadnie do gustu fanom horrorów psychologicznych. Film jest mroczny i tajemniczy, a historia jest pełna zwrotów akcji.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Mathieu Kassovitz
scenariusz Sebastian Gutierrez
gatunek Horror, Psychologiczny
produkcja USA
premiera 13 listopada 2003 (Światowa) 13 lutego 2004 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $141 591 324 na świecie$59 694 580 w USA$81 896 744 poza USA
budżet $40 000 000
studio Columbia Pictures Corporation (przedstawia) / Warner Bros. (przedstawia) / Dark Castle Entertainment
tytuł oryg. Gothika

Gothika (2003) to amerykański horror psychologiczny w reżyserii Mathieu Kassovitza. Film opowiada historię dr Mirandy Grey, cenionej psycholog pracującej w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet. Pewnego dnia Miranda budzi się w swoim miejscu pracy, ale nie jako lekarka, lecz jako pacjentka. Jest oskarżona o zamordowanie swojego męża, a dowody wskazują na jej winę. Miranda musi odzyskać pamięć i udowodnić swoją niewinność, ale wkrótce okazuje się, że sprawy są bardziej skomplikowane, niż mogło się jej wydawać.

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną, w której Miranda Grey rozmawia z Chloe Savas, młodą kobietą, która twierdzi, że jest opętana przez demona. Miranda nie wierzy w jej historię, ale Chloe zaczyna ją coraz bardziej niepokoić.

Tego samego wieczora Miranda wraca do domu, ale decyduje się wybrać inną drogę niż zwykle. Na ulicy zauważa młodą dziewczynę, która jest pobita i cała mokra od deszczu. Miranda próbuje jej pomóc, ale dziewczyna znika.

Następnego dnia Miranda budzi się w szpitalu psychiatrycznym, w którym pracuje. Jest oskarżona o zamordowanie swojego męża, Douga. Miranda nie pamięta, co się wydarzyło, ale wie, że jest niewinna.

W szpitalu Miranda zaczyna doświadczać dziwnych wizji. Widzi dziewczynę, którą spotkała na ulicy, a także inne osoby, które wydają się jej znajome. Miranda zaczyna podejrzewać, że wizje te mają związek z jej niepamięcią i śmiercią męża.

Wkrótce Miranda dowiaduje się, że Chloe została zamordowana w tym samym czasie, co Doug. Miranda zaczyna podejrzewać, że Chloe i jej mąż byli związani, a ich śmierć nie jest przypadkowa.

Miranda musi odzyskać pamięć i udowodnić swoją niewinność. Wkrótce jednak okazuje się, że sprawy są bardziej skomplikowane, niż mogło się jej wydawać.

Motywy

Film Gothika porusza wiele istotnych tematów, takich jak:

 • Niewinność i wina
 • Szaleńczosć i rozum
 • Obecność śmierci

Film ukazuje, jak łatwo można kogoś oskarżyć o zbrodnię, nawet jeśli jest niewinny. Miranda jest znaną i szanowaną lekarką, ale to nie chroni jej przed podejrzeniami.

Film również porusza temat szaleństwa. Miranda zaczyna wątpić w swoją poczytalność, gdy zaczyna doświadczać dziwnych wizji. Nie jest pewna, czy są one realne, czy tylko wytworem jej wyobraźni.

Konkluzja

Gothika to dobry film, który wciąga od pierwszych minut. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorstwo jest na wysokim poziomie. Halle Berry w roli dr Mirandy Grey wypada świetnie.

Film porusza ważne tematy w interesujący i niebanalny sposób. Gothika to film, który warto zobaczyć, jeśli lubicie horrory psychologiczne.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

 • Film został nakręcony w Montrealu w Kanadzie.
 • Halle Berry miała trudności z nakręceniem scen, w których pojawia się nago. Aktorka była wówczas w ciąży i nie czuła się komfortowo w rozbieranych scenach.
 • Film był krytykowany za nadużywanie efektów specjalnych. Niektórzy krytycy uważali, że efekty specjalne są zbyt widoczne i odwracają uwagę od fabuły.

Gothika (2003) to horror psychologiczny w reżyserii Mathieu Kassovitza, z Halle Berry w roli głównej. Film opowiada historię dr Mirandy Grey, cenionej psycholog pracującej w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet. Pewnego dnia Miranda budzi się jako pacjentka własnego szpitala, oskarżona o zamordowanie swojego męża. Kobieta nie pamięta nic z nocy morderstwa, a jedyną wskazówką, jaką posiada, jest wizja tajemniczej dziewczyny.

Początek

Miranda Grey jest szanowaną i odnoszącą sukcesy psycholog, która pracuje w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet w Woodward. Jej mąż, Doug, jest dyrektorem szpitala. Miranda jest ekspertem w sprawach logiki i racjonalności, dlatego nie wierzy w nadnaturalne zjawiska.

Pewnego dnia Miranda spotyka na ulicy tajemniczą dziewczynę, która twierdzi, że została zamordowana. Miranda próbuje jej pomóc, ale dziewczyna znika. Miranda nie pamięta nic z tego zdarzenia.

Noc morderstwa

W nocy Miranda budzi się w swoim domu. Jest naga i zakrwawiona. Wchodzi do łazienki i widzi w lustrze twarz swojego męża, który jest martwy.

Miranda nie pamięta, co się wydarzyło. Jest przerażona i nie wie, co robić. Wybiega z domu i idzie w kierunku szpitala.

Obłęd czy prawda?

Miranda budzi się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie jest oskarżona o zamordowanie męża. Nie pamięta nic z nocy morderstwa, a jedyną wskazówką, jaką posiada, jest wizja tajemniczej dziewczyny.

Miranda jest przekonana, że jest niewinna. Zaczynają się jej pojawiać dziwne wizje, które wydają się być związane z tajemniczą dziewczyną.

Rozwiązanie zagadki

Miranda zaczyna odkrywać prawdę o sobie i o tym, co się wydarzyło. Okazuje się, że jest związana z tajemniczą dziewczyną, która została zamordowana przez jej męża.

Miranda musi walczyć o swoją niewinność i o to, aby uchronić się przed siłami, które ją ścigają.

Ocena

"Gothika" to dobry film grozy z ciekawą historią i dobrymi aktorskimi kreacjami. Halle Berry stworzyła wyrazistą i przekonującą postać dr Mirandy Grey. Film jest pełen zwrotów akcji i niespodzianek.

Ciekawostki

 • Film był kręcony w Nowym Orleanie.
 • Halle Berry otrzymała za swoją rolę nominację do nagrody MTV Movie Awards w kategorii "Najlepsza aktorka w filmie horroru".
 • Film zarobił ponad 100 milionów dolarów na całym świecie.

Podsumowanie

"Gothika" to dobry film grozy, który warto obejrzeć. Film oferuje ciekawą historię, dobre aktorskie kreacje i zwroty akcji.

Gothika (2003) to amerykański horror psychologiczny w reżyserii Mathieu Kassovitza, z Halle Berry w roli głównej. Film opowiada historię dr Mirandy Grey, psychologa pracującego w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet. Pewnego dnia Miranda budzi się w szpitalu jako pacjentka, oskarżona o zamordowanie swojego męża. Nie pamięta, co się stało, ale szybko zdaje sobie sprawę, że w szpitalu dzieją się dziwne rzeczy.

Fabuła

Film rozpoczyna się od sceny, w której Miranda Grey przeprowadza rozmowę z pacjentką, Chloe Sullivan, oskarżoną o serię morderstw. Miranda nie wierzy w winę Chloe, uważając, że jej zachowanie jest wynikiem choroby psychicznej.

Tej samej nocy Miranda budzi się w szpitalu jako pacjentka. Nie pamięta, co się stało, ale szybko zdaje sobie sprawę, że jest oskarżona o zamordowanie swojego męża, Petera. Miranda jest zdeterminowana, aby udowodnić swoją niewinność, ale sprawy nie ułatwiają jej fakt, że jej szef, dr Pete Graham, nie wierzy w jej wersję wydarzeń.

Miranda zaczyna odkrywać tajemnice szpitala. Okazuje się, że Chloe nie jest jedyną pacjentką, która doświadcza nadprzyrodzonych zjawisk. W szpitalu krążą duchy, które nie mogą znaleźć spokoju.

Miranda zaczyna podejrzewać, że jej mąż nie był taki, jakim się wydawał. Dowiaduje się, że był on zaangażowany w okultyzm i że mógł być związany z tajemniczą grupą, która czci demona.

Miranda musi znaleźć sposób, aby pokonać demona i oczyścić swoje imię.

Postacie

 • Dr Miranda Grey (Halle Berry) - główna bohaterka filmu, psycholog pracujący w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet. Miranda jest inteligentna i pewna siebie, ale jej życie osobiste jest pełne tragedii.

 • Dr Pete Graham (Robert Downey Jr.) - szef Mirandy, który nie wierzy w jej wersję wydarzeń. Pete jest inteligentnym i szanowanym lekarzem, ale może być również cyniczny i bezwzględny.

 • Chloe Sullivan (Penélope Cruz) - pacjentka Mirandy, oskarżona o serię morderstw. Chloe jest piękną i tajemniczą kobietą, która może nie być tak niewinna, jak się wydaje.

 • Dr Robert Aldrich (Charles S. Dutton) - lekarz, który pracował w szpitalu, zanim został zamordowany. Aldrich był mądrym i doświadczonym lekarzem, który mógł wiedzieć więcej o tajemnicach szpitala, niż się wydaje.

Motywy

Film "Gothika" porusza wiele motywów, w tym:

 • Pamięć i tożsamość - Miranda traci pamięć o tym, co się stało, co prowadzi do kryzysu tożsamości. Musi dowiedzieć się, kim jest i co się stało, aby odzyskać swoje życie.
 • Zdrowie psychiczne - film bada granice między zdrowiem psychicznym a chorobą psychiczną. Miranda jest oskarżona o morderstwo, ale czy jest naprawdę winna? Czy może jej zachowanie jest wynikiem choroby psychicznej?
 • Demonologia - film zawiera elementy demonologii, takie jak duchy i okultyzm. Miranda musi walczyć z demonem, aby oczyścić swoje imię.

Ocena

Film "Gothika" otrzymał mieszane recenzje od krytyków. Niektórzy chwalili występ Halle Berry i atmosferę filmu, inni krytykowali fabułę i efekty specjalne.

Film zarobił ponad 140 milionów dolarów na całym świecie, stając się komercyjnym sukcesem.

Podsumowanie

Film "Gothika" to interesujący i mroczny horror psychologiczny. Halle Berry daje znakomity występ jako Miranda Grey, a atmosfera filmu jest pełna napięcia i niepewności. Film porusza wiele ważnych motywów, takich jak pamięć, tożsamość

Aktor Postać
Miranda Grey
Doktor Peter Graham
Dr Douglas Grey
Szeryf Ryan
Phil Parsons
Chloe Sava
Teddy Howard
Irene
Rachel Parsons
Turlington
Joe
Pielęgniarka
Reporter
Reporter
Mieszkaniec
Mieszkaniec
Strażnik
Strażnik
Strażnik
Strażnik
Strażnik
Tim
Strażnik
Tracey Seavers
Lekarz więzienny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *