Bandyta (1997)

Film

Czas trwania: 1 godz. 28 min.

Opis

Bandyta (1997) to polski film fabularny w reżyserii Macieja Dejczera, z Til Schweigerem w roli głównej. Film jest historią brutalnego przestępcy, który zostaje wysłany do Rumunii w ramach resocjalizacji. W tamtejszym sierocińcu dla Romów poznaje grupę dzieci, które są wykorzystywane przez międzynarodową sieć handlu ludźmi. Film został uznany za jeden z najważniejszych polskich filmów lat 90. XX wieku.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w początku lat 90. XX wieku. Brute (Til Schweiger) to pół-Anglik, pół-Polak, który od najmłodszych lat żyje w Londynie. Jest recydywistą, skazanym za liczne przestępstwa, w tym handel narkotykami i zabójstwo. W ramach resocjalizacji zostaje wysłany do Rumunii, do szpitala dla sierot w Bukareszcie.

Początkowo Brute nie chce współpracować z władzami. Jest agresywny i nieufny. Z czasem jednak zaczyna się przywiązywać do dzieci w sierocińcu. Poznaje ich historie i dowiaduje się, że są one wykorzystywane przez międzynarodową sieć handlu ludźmi. Dzieci są zabierane z sierocińca i sprzedawane na Zachodzie, gdzie są wykorzystywane jako niewolnicy seksualni lub robotnicy.

Brute postanawia pomóc dzieciom. Wspólnie z lekarką Marią (Polly Walker) i szefem sierocińca, Sincaiem (Pete Postlethwaite), rozpoczyna śledztwo w sprawie handlu ludźmi. Wkrótce odkrywają, że w tym procederze są zamieszani wysoko postawieni urzędnicy rumuńscy.

Motywy

Film Bandyta porusza wiele ważnych tematów, w tym:

  • Przemoc i resocjalizacja. Brute to postać złożona i pełna sprzeczności. Jest brutalnym przestępcą, ale jednocześnie ma dobre serce. W trakcie pobytu w Rumunii zaczyna się zmieniać. Dojrzewa i zaczyna rozumieć, że można wyjść z ciemności.
  • Handel ludźmi. Film ukazuje brutalne oblicze handlu ludźmi. Dzieci, które są ofiarami tego procederu, są pozbawiane wolności i godności. Są traktowane jak towar.
  • Dobro i zło. Film stawia pytanie o to, co jest dobrem, a co złem. Brute, który jest typowym przedstawicielem świata przestępczego, staje się bohaterem, który walczy z krzywdą dzieci.

Ocena

Bandyta to film dobrze zrealizowany i poruszający. Til Schweiger stworzył świetną kreację Brutego, który jest jednocześnie brutalnym przestępcą i empatycznym człowiekiem. Polly Walker również zagrała bardzo dobrze, wcielając się w postać Marii, lekarki, która pomaga Brutemu w walce z handlem ludźmi.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym:

  • Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1997 roku
  • Nagrodę za najlepszą rolę męską dla Til Schweigera na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1997 roku
  • Nagrodę za najlepszą scenografię dla Andrzeja Żuławskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1997 roku

Film Bandyta to ważna pozycja w polskim kinie. Jest to film poruszający, który zmusza do refleksji.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Film kręcono w Wielkiej Brytanii i w Polsce.
  • Wcielająca się w rolę Mary aktorka Polly Walker nauczyła się kilku słów w języku rumuńskim i w dialekcie romskim.
  • Film został nominowany do nagrody Europejskiego Filmu Roku w 1998 roku.

Jeśli szukasz filmu, który porusza ważne tematy i porusza serce, to Bandyta jest pozycją obowiązkową.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Maciej Dejczer
scenariusz Cezary Harasimowicz
gatunek Dramat obyczajowy, Psychologiczny
produkcja Francja, Niemcy, Polska, Wielka Brytania
premiera 7 listopada 1997 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Boje Buck Produktion / Canal+ Polska / Douek Productions /
tytuł oryg. Bandyta

Bandyta (1997) to polski dramat kryminalny w reżyserii Macieja Dejczera. Film opowiada historię Bruteca, polskiego gangstera, który zostaje wysłany do Rumunii w ramach resocjalizacji. Tam trafia do szpitala dla sierot, gdzie zaczyna pracować jako pielęgniarz. Wkrótce odkrywa, że wybrane dzieci z sierocińca są sprzedawane na Zachód. Brutec postanawia powstrzymać ten proceder, ryzykując własnym życiem.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Brutec (Til Schweiger) napada na bank w Londynie. Po udanej akcji zostaje aresztowany i skazany na 10 lat więzienia. W więzieniu zaprzyjaźnia się z Sincaiem (Pete Postlethwaite), który jest agentem służb specjalnych. Sincai proponuje Brutecowi współpracę i proponuje mu, aby po wyjściu z więzienia pojechał do Rumunii, gdzie ma pracować jako pielęgniarz w szpitalu dla sierot. Brutec zgadza się na propozycję i wyjeżdża do Rumunii.

W Rumunii Brutec trafia do szpitala dla sierot, gdzie zaczyna pracować jako pielęgniarz. Szybko okazuje się, że szpital jest prowadzony przez nieuczciwych ludzi, którzy sprzedają wybrane dzieci na Zachód. Brutec zaczyna podejrzewać, że w procederze tym zamieszany jest również Sincai.

Brutec postanawia powstrzymać proceder handlu dziećmi. W tym celu wiąże się z Marią (Polly Walker), która jest pielęgniarką w szpitalu. Maria pomaga Brutecowi w jego śledztwie. Wkrótce odkrywają, że za sprzedażą dzieci stoi międzynarodowa mafia.

Brutec i Maria postanawiają uciec z Rumunii z dziećmi, które mają zostać sprzedane. W tym celu muszą stawić czoła mafii i służbom specjalnym.

Bandyta to film o ludzkiej solidarności i walce o sprawiedliwość. Jest to także film o ciemnej stronie ludzkiej natury i o tym, jak łatwo można stać się ofiarą przemocy i korupcji.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. czterema nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tym za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszą główną rolę męską.

Oto niektóre z ważniejszych aspektów filmu:

  • Postać Bruteca: Brutec to skomplikowana postać, która przechodzi wewnętrzną przemianę. Na początku filmu jest to cyniczny i brutalny gangster. W Rumunii zaczyna jednak odczuwać empatię i współczucie dla dzieci z sierocińca. W końcu postanawia poświęcić swoje życie dla ich uratowania.
  • Temat handlu dziećmi: Film porusza ważny i aktualny temat handlu dziećmi. Handel dziećmi to globalny problem, który dotyczy wielu krajów, w tym Rumunii. Film pokazuje, jak łatwe jest stać się ofiarą tego procederu.
  • Krytyka nieuczciwości i korupcji: Film krytykuje nieuczciwość i korupcję, które są powszechne w Rumunii. Film pokazuje, jak łatwo można nadużyć władzy i zniszczyć życie innych ludzi.

Bandyta to film, który warto obejrzeć. Jest to dobrze zrobiony film, który porusza ważne i aktualne tematy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *