Bandyta (1997)
Film
Czas trwania: 1 godz. 28 min.
Opis
Bandyta (1997) to polski film fabularny w reżyserii Macieja Dejczera, z Til Schweigerem w roli głównej. Film jest historią brutalnego przestępcy, który zostaje wysłany do Rumunii w ramach resocjalizacji. W tamtejszym sierocińcu dla Romów poznaje grupę dzieci, które są wykorzystywane przez międzynarodową sieć handlu ludźmi. Film został uznany za jeden z najważniejszych polskich filmów lat 90. XX wieku.
Fabuła
Akcja filmu rozgrywa się w początku lat 90. XX wieku. Brute (Til Schweiger) to pół-Anglik, pół-Polak, który od najmłodszych lat żyje w Londynie. Jest recydywistą, skazanym za liczne przestępstwa, w tym handel narkotykami i zabójstwo. W ramach resocjalizacji zostaje wysłany do Rumunii, do szpitala dla sierot w Bukareszcie.
Początkowo Brute nie chce współpracować z władzami. Jest agresywny i nieufny. Z czasem jednak zaczyna się przywiązywać do dzieci w sierocińcu. Poznaje ich historie i dowiaduje się, że są one wykorzystywane przez międzynarodową sieć handlu ludźmi. Dzieci są zabierane z sierocińca i sprzedawane na Zachodzie, gdzie są wykorzystywane jako niewolnicy seksualni lub robotnicy.
Brute postanawia pomóc dzieciom. Wspólnie z lekarką Marią (Polly Walker) i szefem sierocińca, Sincaiem (Pete Postlethwaite), rozpoczyna śledztwo w sprawie handlu ludźmi. Wkrótce odkrywają, że w tym procederze są zamieszani wysoko postawieni urzędnicy rumuńscy.
Motywy
Film Bandyta porusza wiele ważnych tematów, w tym:
- Przemoc i resocjalizacja. Brute to postać złożona i pełna sprzeczności. Jest brutalnym przestępcą, ale jednocześnie ma dobre serce. W trakcie pobytu w Rumunii zaczyna się zmieniać. Dojrzewa i zaczyna rozumieć, że można wyjść z ciemności.
- Handel ludźmi. Film ukazuje brutalne oblicze handlu ludźmi. Dzieci, które są ofiarami tego procederu, są pozbawiane wolności i godności. Są traktowane jak towar.
- Dobro i zło. Film stawia pytanie o to, co jest dobrem, a co złem. Brute, który jest typowym przedstawicielem świata przestępczego, staje się bohaterem, który walczy z krzywdą dzieci.
Ocena
Bandyta to film dobrze zrealizowany i poruszający. Til Schweiger stworzył świetną kreację Brutego, który jest jednocześnie brutalnym przestępcą i empatycznym człowiekiem. Polly Walker również zagrała bardzo dobrze, wcielając się w postać Marii, lekarki, która pomaga Brutemu w walce z handlem ludźmi.
Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym:
- Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1997 roku
- Nagrodę za najlepszą rolę męską dla Til Schweigera na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1997 roku
- Nagrodę za najlepszą scenografię dla Andrzeja Żuławskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1997 roku
Film Bandyta to ważna pozycja w polskim kinie. Jest to film poruszający, który zmusza do refleksji.
Oto kilka ciekawostek na temat filmu:
- Film kręcono w Wielkiej Brytanii i w Polsce.
- Wcielająca się w rolę Mary aktorka Polly Walker nauczyła się kilku słów w języku rumuńskim i w dialekcie romskim.
- Film został nominowany do nagrody Europejskiego Filmu Roku w 1998 roku.
Jeśli szukasz filmu, który porusza ważne tematy i porusza serce, to Bandyta jest pozycją obowiązkową.