Janosik (1974)

Film

Czas trwania: 2 godz. 8 min.

Opis

Janosik (1974) to polsko-czeski film przygodowy-komediowy w reżyserii Jerzego Passendorfera, będący kinową wersją popularnego serialu telewizyjnego luźno nawiązującego do postaci słynnego karpackiego zbójnika Janosika, który żył na przełomie XVII i XVIII w.

Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku w Tatrach, wówczas będących częścią monarchii habsburskiej. Głównym bohaterem jest Janosik (Marek Perepeczko), młody zbójnik, który wraz ze swoją bandą łupi bogatych i pomaga biednym. Janosik jest sprawiedliwym i szlachetnym człowiekiem, który walczy o wolność i sprawiedliwość dla swojego ludu.

Film rozpoczyna się od ucieczki Janosika z wojska austriackiego. Janosik zostaje uwięziony za dezercję, ale udaje mu się uciec z więzienia. Po ucieczce Janosik dołącza do bandy zbójników dowodzonej przez Kwiczoła (Bogusz Bilewski).

Janosik szybko zyskuje sławę i popularność wśród ludu. Jest podziwiany za swoją odwagę, sprawiedliwość i pomoc biednym. Janosik staje się symbolem oporu przeciwko austriackiej władzy.

W filmie pojawiają się również inne postacie historyczne, takie jak Murgrabia (Marian Kociniak), okrutny starosta tatrzański, oraz Maryna (Ewa Lemańska), piękna córka Murgrabiego, w której zakochuje się Janosik.

Film „Janosik” to klasyczna opowieść o przygodzie, miłości i walce o wolność. Film jest pełen humoru, zabawnych scen, widowiskowych walk i szaleńczej jazdy na koniu.


Charakterystyka bohaterów

 • Janosik to tytułowy bohater filmu. Jest młodym, przystojnym i szlachetnym mężczyzną. Jest sprawiedliwy i odważny, a także ma dobre serce. Janosik jest symbolem oporu przeciwko austriackiej władzy i wolnością dla swojego ludu.
  [Image of Marek Perepeczko jako Janosik w filmie „Janosik (1974)”]

 • Maryna to córka Murgrabiego, w której zakochuje się Janosik. Jest piękną, inteligentną i niezależną kobietą. Maryna jest również odważna i nie boi się walczyć o swoje uczucia.

 • Kwiczoł to przywódca bandy zbójników, do której dołącza Janosik. Jest doświadczonym i mądrym mężczyzną. Kwiczoł jest lojalny wobec Janosika i zawsze mu pomaga.

 • Murgrabia to okrutny starosta tatrzański. Jest żądny władzy i bogactwa. Murgrabia nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele.
  [Image of Marian Kociniak jako Murgrabia w filmie „Janosik (1974)”]


Motywy

 • Wolność jest głównym motywem filmu. Janosik walczy o wolność dla swojego ludu i dla siebie.
 • Sprawiedliwość to kolejny ważny motyw filmu. Janosik jest sprawiedliwym człowiekiem, który zawsze staje po stronie słabszych.
 • Miłość jest również obecna w filmie. Janosik zakochuje się w Marynie, a jego miłość do niej jest silna i niezachwiana.

Ocena filmu

Film „Janosik” to klasyczna opowieść o przygodzie, miłości i walce o wolność. Film jest pełen humoru, zabawnych scen, widowiskowych walk i szaleńczej jazdy na koniu. Marek Perepeczko w roli Janosika jest doskonały. Jest przystojny, charyzmatyczny i ma w sobie coś z romantycznego bohatera.

Film „Janosik” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów polskich filmów przygodowych.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Passendorfer
scenariusz Tadeusz Kwiatkowski
gatunek Kostiumowy, Przygodowy
produkcja Polska
premiera 14 kwietnia 1974 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Zespół Filmowy "Panorama"
tytuł oryg. Janosik
inne tytuły Yanosik Miedzynarodowe

Janosik (1974) to polski film przygodowo-komediowy w reżyserii Jerzego Passendorfera, będący kinową wersją popularnego serialu luźno nawiązującego do postaci słynnego karpackiego zbójnika Janosika, który żył na przełomie XVII i XVIII w.

Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku, w czasach panowania Habsburgów w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Janosik (Marek Perepeczko), młody góral z Podhala, zostaje oskarżony o kradzież złota. Ucieka z więzienia i staje się zbójnikiem. Razem ze swoją bandą łupieżców napada na bogatych, by pomagać biednym.

Janosik jest postacią pełną sprzeczności. Z jednej strony jest Robin Hoodem tatrzańskich lasów, walczącym o sprawiedliwość i równość. Z drugiej strony jest przestępcą, który łamie prawo. Jego postać jest więc fascynująca i złożona.

Film jest pełen humoru, zabawnych scen i widowiskowych walk. Nie brakuje w nim również sceny szalonej jazdy na koniu. Janosik to film, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom przygód, komedii i historii.

Wątek historyczny

Film "Janosik" osadzony jest w realiach historycznych XVII wieku. W tym czasie Rzeczpospolita Obojga Narodów była podzielona na Rzeczpospolitą szlachecką, gdzie panowało prawo liberum veto, oraz Rzeczpospolitą chłopską, która była uciskana przez szlachtę.

Janosik jest przedstawicielem tej drugiej grupy społecznej. Jest młodym góralem, który nie ma szans na awans społeczny. Jest zmuszony do pracy w ciężkich warunkach, za marne wynagrodzenie.

W tym kontekście postać Janosika można interpretować jako symbol walki o sprawiedliwość i równość. Jest on postacią, która staje w obronie biednych i uciśnionych.

Wątek zbójnicki

Janosik jest również zbójnikiem. Razem ze swoją bandą napada na bogatych, by pomagać biednym.

Ta sprzeczność jest jedną z cech, które czynią postać Janosika tak fascynującą. Jest on jednocześnie Robin Hoodem i przestępcą.

Wątek zbójnicki w filmie "Janosik" jest przedstawiony w sposób sensacyjny i widowiskowy. Sceny napadów na bogatych są pełne akcji i zwrotów akcji.

Wątek miłosny

Oprócz wątku historycznego i zbójnickiego, w filmie "Janosik" pojawia się również wątek miłosny. Janosik zakochuje się w Marynie (Ewa Lemańska), córce bogatego kupca.

Ta miłość jest zakazana, ponieważ Janosik jest zbójnikiem. Maryna musi wybierać między miłością do Janosika a bezpieczeństwem i dostatkiem.

Wątek miłosny w filmie "Janosik" jest przedstawiony w sposób romantyczny i wzruszający.

Ocena filmu

Film "Janosik" jest jednym z najpopularniejszych polskich filmów. Został doceniony przez widzów i krytyków.

Film jest dobrze zrealizowany pod względem technicznym. Scenariusz jest ciekawy i wciągający. Aktorzy grają przekonująco.

"Janosik" to film, który z pewnością warto obejrzeć. Jest to film, który porusza ważne tematy, takie jak sprawiedliwość, równość i miłość.

Podsumowanie

Film "Janosik" to klasyczna polska produkcja, która od lat cieszy się dużą popularnością. Jest to film, który warto obejrzeć, zwłaszcza jeśli interesują Cię historie o zbójnikach, przygodach i miłości.

Aktor Postać
Maryna
Waluś Kwiczoł
Murgrabia
Zbójnik Kuśmider
Janosik
Jędruś Pyzdra
Generał austriacki
Gąsienica, przybrany ojciec Janosika
Hrabia Horvath
Włoski kupiec
Góral Józek
Karczmarz Jankiel
Włoski kupiec
Zbójnik Wróblik
Zbójnik Gąsior
Klarysa, córka hrabiego
Góral Bruzda
Zbójnik Słowak
Harnaś Bardos
Dowódca żandarmów
Pleban
Harnaś Jakubek
Włoski kupiec
Grzegorz, lokaj hrabiego
Dozorca więzienia hrabiego
Zbójnik
Strażnik
Adiutant generała
Góral
Hajduk
Dama do towarzystwa Klarysy
Sługa zastrzelony przez Jakubka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *