Ziemia obiecana (1974)

Film

Czas trwania: 2 godz. 59 min.

Opis

„Ziemia obiecana” to epicki portret Łodzi końca XIX wieku, przedstawiony przez niezwykły obiektyw reżysera Andrzeja Wajdy w adaptacji powieści Władysława Reymonta. Film, pierwotnie zrealizowany w 1974 roku, został poddany nowej, reżyserskiej wersji, skróconej o dwadzieścia minut, co dodatkowo wzmocniło jego walory artystyczne.

Fabuła filmu skupia się wokół trzech przyjaciół – Karola, Maksa i Moryca, którzy z jednym wspólnym celem zakładają fabrykę w Łodzi, dążąc do szybkiego wzbogacenia się. To trio reprezentuje trzy różne narodowości – Polaka, Żyda i Niemca. Choć różni ich pochodzenie, to jednak złączeni wspólnym pragnieniem sukcesu i bogactwa, są gotowi zrezygnować z młodzieńczych ideałów i podporządkować się bezwzględnym regułom walki o pieniądze.

Andrzej Wajda, legenda polskiego i światowego kina, podejmuje się trudnego zadania przeniesienia na ekran tej wielowymiarowej opowieści. Jego reżyseria przenika przez pryzmat trzech młodych mężczyzn, ukazując ich desperacką walkę o sukces, nie baczącą na żadne zahamowania czy moralne dylematy. Wajda ukazuje Łódź jako miasto przesiąknięte konfliktami kapitalistycznymi, gdzie ludzie gotowi są poświęcić wiele, by osiągnąć zamierzone cele.

Bohaterowie filmu, niezależnie od swojego pochodzenia, zmierzają ku wspólnemu celowi, niejednokrotnie napotykając na trudności, zarówno miłosne, jak i egzystencjalne. Ich życiowe rozterki, zawirowania losu oraz różnice charakterów sprawiają, że historia nabiera głębi i uniwersalności. To opowieść o wspólnym dążeniu do fortuny, o konfliktach i kompromisach, które trzeba podjąć w imię sukcesu.

Film Wajdy doskonale oddaje ducha epoki, przedstawiając realistyczny obraz dnia powszedniego klasy robotniczej i wyższej społeczności Łodzi na przełomie wieków. Reżyser posługuje się mistrzowską techniką, aby ukazać zarówno surowość życia fabrycznego, jak i przepych miejskich salonów. Jego umiejętność przedstawienia społecznych napięć i kontrastów sprawia, że widzowie przenoszą się w czasie i przestrzeni, do atmosfery rozkwitu przemysłowej potęgi Łodzi.

„Ziemia obiecana” nie tylko porusza kwestie ekonomiczne i społeczne tamtego okresu, ale również stawia pytania o cenę sukcesu i moralne wybory, jakie trzeba podjąć w drodze do osiągnięcia zamierzonych celów. Wajda, poprzez skomplikowane losy głównych bohaterów, zmusza widza do refleksji nad naturą ludzką i jej zdolnością do poświęceń.

Ta nowa, skrócona wersja klasycznego już filmu „Ziemia obiecana” to hołd dla dziedzictwa polskiego kina. Wajda, znany ze swojego głębokiego zrozumienia ludzkiej natury i społecznych realiów, tworzy dzieło, które nie tylko bawi i porusza, ale również zmusza do przemyśleń na temat wartości, jakie kierują jednostkami i społeczeństwem. To film, który mimo upływu lat pozostaje aktualny i ważny, ukazując uniwersalność ludzkich dążeń i konfliktów.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Andrzej Wajda
gatunek Obyczajowy
produkcja Polska
premiera 21 lutego 1975 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Władysław Reymont (powieść)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Film Polski / Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg. Ziemia obiecana
inne tytuły The Promised Land Miedzynarodowe The Promised Land USA Promised Land Wielka Brytania
Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka, Żyda i Niemca, którzy za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz zdobywają fortunę. Jest to nowa, skrócona o 20 minut, reżyserska wersja klasycznego już filmu z 1974 r.
Andrzej Wajda postać w światku filmu polskiego jak i zachodniego której przedstawiać chyba nie trzeba , decyduje się przenieść na ekran dzieło Władysława Reymonta poprzez pryzmat trzech młodych mężczyzn , głodnych sukcesu i pieniędzy , którzy nie baczą na nic w dążeniu do celu.Bohaterowie filmu trzej odmienni narodowościowo panowie , miewają rozterki miłosne i problemy egzystencjalne.Mimo wielu zawirowań życiowych i odmiennych charakterów dochodzą wspólnymi siłami do wyznaczonego przez siebie celu.Po mistrzowsku przedstawiony dzień powszedni klasy robotniczej i wyższej Łodzi końca XIX.
Aktor Postać
Karol Borowiecki
Moryc Welt
Maks Baum
Anka
Ojciec Karola
Mada Muller
Muller, ojciec Mady
Mullerowa
Wilhelm Muller, brat Mady
Herman Buchholz
Buchholzowa
Lucy Zuckerowa
Zucker
Grunspan
Ojciec Maksa
Trawiński
Kessler
Von Horn, praktykant w kantorze fabryki Bucholca
Wilczek
Stein
Ksiądz Szymon
Zajączkowski
Kaczmarek, nabywca Kurowa
Zośka Malinowska
Adam Malinowski, brat Zośki
Malinowska, matka Zośki
Malinowski, ojciec Zośki
Bum-Bum
Wdowa po robotniku fabryki Bucholca
Gitla
Kupiec rosyjski
Grosgluck
Grosgluckowa
Kipman
Halpern
Endelman
August, służący Buchholza
Mateusz, służący Borowieckiego
Służąca Anki
Socha, chłop z Kurowa
Stary farbiarz
Majster Kesslera
Lekarz Buchholza
Sochowa, chłopka z Kurowa
Śpiewaczka w teatrze
Śpiewak w teatrze
Malinowski, ojciec Zośki
Inżynier
Kochanka Maksa Bauma
Grunspanowa
Endelmanowa
Kancelista
Stangret
Widz w teatrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *