Kler (2018)

Film

Czas trwania: 2 godz. 13 min.

Opis

Kler (2018) to film Wojciecha Smarzowskiego, który przedstawia obraz polskiego Kościoła katolickiego w XXI wieku. Osią fabuły są losy trzech księży, reprezentujących różne podejścia do wiary chrześcijańskiej i skażonych grzechem.

Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście. Marzy o karierze kościelnej i wyjeździe do Watykanu. Jest człowiekiem ambitnym i pragnie osiągnąć sukces. Jednak jego plany krzyżuje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), skorumpowany i bezwzględny dostojnik kościelny. Mordowicz wykorzystuje Lisowskiego do realizacji swoich własnych interesów, a młody ksiądz staje przed trudnym wyborem.

Trybus (Robert Więckiewicz) jest wiejskim proboszczem. Sprawuje posługę w miejscu pełnym ubóstwa i biedy. Trybus jest człowiekiem dobrym i oddanym swojej parafii. Jednak coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Zaczyna pić, aby zapomnieć o problemach.

Kukule (Arkadiusz Jakubik) jest wikariuszem w niewielkiej parafii. Jest człowiekiem żarliwie wierzącym, ale jednocześnie naiwnym i łatwowiernym. Kukule jest coraz bardziej rozczarowany Kościołem, który nie spełnia jego oczekiwań.

Losy trójki księży łączą się ponownie, kiedy w ich parafiach dochodzi do tragedii. Lisowski musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań, Trybus staje przed wyborem, czy chce nadal być księdzem, a Kukule traci zaufanie parafian.

Film Smarzowskiego to mocny i kontrowersyjny obraz Kościoła katolickiego. Reżyser nie oszczędza księży, ukazując ich jako ludzi skażonych grzechem, którzy często wykorzystują swoją pozycję do osiągania własnych celów. Jednak jednocześnie pokazuje, że są to również ludzie, którzy przeżywają radości i smutki, którzy kochają i cierpią.

Motywe

  • Grzeszność Kościoła: Film Smarzowskiego pokazuje, że Kościół katolicki nie jest wolny od grzechu. Księża reprezentują różne oblicza zła: chciwość, korupcję, alkoholizm, pedofilię.
  • Konflikt duchowości i ludzkiej natury: Księża to ludzie, którzy muszą pogodzić swoją wiarę z ludzką naturą. Często są to ludzie słabi i ulegający pokusom.
  • Problemy społeczne: Film porusza również ważne problemy społeczne, takie jak ubóstwo, bieda, korupcja.

Ocena

Kler to film, który z pewnością nie wszystkim się spodoba. Jest to film mocny i kontrowersyjny, który nie oszczędza Kościoła katolickiego. Jednak jest to również film dobrze zrealizowany, z doskonałą obsadą i ważnym przesłaniem.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Wojciech Smarzowski, Wojciech Rzehak
gatunek Obyczajowy
produkcja Polska
premiera 18 września 2018 (Światowa) 28 września 2018 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $30 114 115 na świecie$30 114 115 poza USA
dystrybucja Kino Świat
studio Atlas Sztuki (koprodukcja) / Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (koprodukcja) / Kino Świat (koprodukcja) /
tytuł oryg. Kler
inne tytuły Clergy Miedzynarodowe

Kler to film fabularny z 2018 roku w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Obraz opowiada o losach trzech księży katolickich, reprezentujących różne postawy wobec wiary i kapłaństwa. Film był bardzo kontrowersyjny, a jego premiera wywołała w Polsce liczne dyskusje.

Trójka bohaterów

Głównymi bohaterami filmu są:

  • Lisowski (Jacek Braciak) – ksiądz z kurii warszawskiej, ambitny i zaangażowany w działalność kościelną. Marzy o karierze w Watykanie, ale na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), skorumpowany i bezwzględny hierarcha kościelny.
  • Trybus (Robert Więckiewicz) – wiejski proboszcz, który w swojej pracy oddaje się bez reszty. Jednakże, zmagając się z biedą i zaniedbaniem parafian, coraz częściej ulega ludzkim słabościom.
  • Kukule (Arkadiusz Jakubik) – młody ksiądz, który jest żarliwym wyznawcą wiary. Jednakże, jego ślepa wiara prowadzi go do tragedii.

Losy bohaterów

Losy trójki księży przeplatają się na przestrzeni filmu. Lisowski, który jest zaangażowany w budowę nowego sanktuarium, stopniowo odkrywa prawdę o skorumpowanym arcybiskupie Mordowiczu. Trybus, zmagając się z biedą i zaniedbaniem parafian, coraz częściej sięga po alkohol. Kukule, który jest żarliwym wyznawcą wiary, zostaje oskarżony o molestowanie seksualne.

Kontrowersje

Film Kler wywołał w Polsce liczne kontrowersje. Obraz został skrytykowany przez niektórych członków Kościoła katolickiego, którzy zarzucili mu szkalowanie wizerunku duchownych. Jednakże, film został również doceniony przez wielu widzów, którzy uznali go za realistyczne i poruszające przedstawienie ciemnych stron Kościoła katolickiego.

Analiza

Film Kler można interpretować na wiele sposobów. Obraz można odczytywać jako krytykę Kościoła katolickiego, który jest przedstawiany jako instytucja skorumpowana i nieczuła na ludzkie cierpienie. Film można również odczytywać jako osobistą opowieść o trzech księżach, którzy zmagają się z ludzkimi słabościami i grzechem.

Niezależnie od interpretacji, Kler to film, który porusza ważne kwestie i skłania do refleksji. Obraz jest znakomitym przykładem kina społecznego, które podejmuje trudne tematy i nie boi się konfrontacji z rzeczywistością.

Oto kilka dodatkowych uwag na temat filmu:

  • W filmie wykorzystano wiele autentycznych zdjęć i nagrań z archiwum Polskiego Radia i Telewizji.
  • W rolach epizodycznych wystąpili m.in.: Jan Frycz, Andrzej Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Chyra i Katarzyna Figura.
  • Film był nominowany do 11 nagród Polskiej Akademii Filmowej, z których zdobył 7, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz.

Podsumowanie

Kler to film, który z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym. Obraz jest poruszający, ale też szokujący. Film skłania do refleksji i dyskusji o ważnych kwestiach społecznych.

Aktor Postać
Ksiądz Andrzej Kukuła
Ksiądz Tadeusz Trybus
Ksiądz Leszek Lisowski
Arcybiskup Mordowicz
Hanka Tomala
Wikary Jan
Natalia
Rysiek Malinowski
Ojczym Ryśka
Bożena
Pielęgniarka Kaczorowska
Dziennikarka Anna Zakrzewska
Starszy posterunkowy Borek
Nauczycielka etyki
Ksiądz Bogdan
Lizus
Ksiądz Stanisław w latach 80-tych
Komendant Bury
Kuraś
Rzecznik kurii
Kolega
Sara
Lekarz
Recepcjonistka
Uczennica
Uczeń Waliszko
Ratownik
Parafianin
Mrozowska
Sierżant
Komendant posterunku
Mechanik Zajdel
Grzelakowa
Syn Grzelakowej
Jadzia
Michał
Ksiądz Teodor
Ksiądz Marian
Ksiądz "Petarda"
Ksiądz Skiba
Syn Nowakowej
Uczeń Bury
Sierżant Madecki
Żenia
Grabarz
Ksiądz z akordeonem
Sekretarz arcybiskupa
Kleryk
Kanclerz
Ksiądz Petrycki
Ksiądz "Dziękuję"
Kukuła w latach 80-tych
Matka
Ojciec
Jukunda, matka przełożona ośrodka wychowawczego
Zakonnica
Krzyś
Winny
Wymierzający karę
Wyrostek
Mały Leszek Lisowski
Ksiądz Stanisław
Ksiądz dyżurny
Ksiądz Leman
Ksiądz "Rwanda"
Ksiądz w ośrodku
Ksiądz w ośrodku
Ksiądz w ośrodku
Ksiądz w ośrodku
Ksiądz w ośrodku
Ksiądz w ośrodku
Ksiądz w ośrodku
Arcybiskup Śliż
Pan Edward
Kierownik budowy
Inspektor budowy
"Mocarz"
X
Proboszcz parafii miejskiej
Pasażer
Babcia z wnukiem
Wilusz
Frau Bettina Szmidt
Herr Gunther Szmidt
Czeska recepcjonistka
Ginekolog
Domina
Włoski pilot
Henio
Szukający sprawiedliwości
Uczeń Goleń
Uczeń Dyrdycz
Uczeń Matysik
Uczeń Urbaniak
Pielęgniarka
Czekaj
Romański
Szef zakładu pogrzebowego
Włoski dziennikarz
Urzędniczka
Policjant w szpitalu
Poseł
Poseł
Pani minister
Narzeczony
Dyrektor Caritasu
Kierowca ciężarówki
Zakonnica
Zakonnica
Wiesiek
Chłopiec
Ksiądz spiker
Ksiądz Żaba
Matka Hanki
Dziennikarka katolicka
Mężczyzna szturchający księdza Kukułę na pogrzebie
Ofiara
Dziennikarz - ofiara
Ofiara
Dziennikarz - ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Ofiara
Zakonnica - ofiara
Ofiara
Policjant
Arcybiskup
Ksiądz towarzyszący księdzy Marianowi w parafii księdza Kukuły
Mężczyzna szturchający księdza Kukułę na pogrzebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *