Buena Vista Social Club (1999)

Film

Czas trwania: 1 godz. 41 min.

Opis

Tytuł filmu „Buena Vista Social Club” reżysera Wima Wendersa ukazuje bogatą scenę muzyczną Kuby, ożywioną przez doświadczonych artystów, których losy splatają się w fascynujący sposób. Produkcja ta, będąca dziełem Wendersa, przybliża historię wyjątkowej grupy kubańskich muzyków, których życie artystyczne zaczęło się przed rewolucją. Kamera podąża śladem miejsc, gdzie kiedyś rozbrzmiewała ludowa muzyka rytmiczna, przedstawiając jednocześnie współczesne oblicze byłych gwiazd. Film oddaje również emocje z wywiadów z artystami, by w końcu osiągnąć kulminacyjny punkt – koncert weteranów w słynnym Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Dokument Wendersa porusza serca widzów opowieścią o kubańskich muzykach, którzy po latach przerwy ponownie znaleźli się razem, zainspirowani amerykańskim gitarzystą i kompozytorem Raya Cooderem. To on, odkrywca talentów, przekonał ich do wspólnej pracy, choć nie występowali razem od ponad czterdziestu lat, a ich średnia wieku przekraczała siedemdziesiąt lat. Efektem tego ponownego zjednoczenia był album, który natychmiast stał się sensacją. Film Wendersa ukazuje triumfalny powrót z zapomnienia artystycznego – wypowiedzi muzyków, fragmenty dwóch znakomitych koncertów oraz malownicze obrazy współczesnej Hawany.

W świecie pełnym egzotyki, Wendersowska oda przesycona jest magią kubańskiego ducha. Bogactwo uczuć, prezentowane w tym filmie, przewyższa nawet dotychczasowe dokonania reżysera. Muzyka najlepszych kubańskich artystów to podróż ulicami starej Hawany, gdzie dźwięki opowiadają o pierwszym pocałunku na plaży, słodko-gorzkich chwilach podarowanych kwiatów gardenii czy historiach nieszczęśliwej miłości sprzed lat.

Współpraca między Rayem Cooderem a Wimem Wendersem, trwająca od dwudziestu lat, zaowocowała nie tylko muzyką do filmów „Paris, Texas” i „Koniec przemocy”, lecz również fascynującym projektem dokumentalnym na kubańskie tematy. Opowieść o Buena Vista Social Club to zapis wyprawy Coodera na Kubę, gdzie wraz z grupą utalentowanych muzyków nagrał album, który stał się fenomenem. Film Wendersa stanowi hołd dla kubańskiej kultury, podkreślając nie tylko artystyczną, lecz także ludzką wymowę ich dzieł.

„Buena Vista Social Club” to nie tylko opowieść o życiowej drodze każdego z muzyków, ale przede wszystkim o ich muzyce, która zdobyła serca słuchaczy na całym świecie. Wypełniony głębokimi, szczerymi i poruszającymi dźwiękami, ten dokument niezwykle trafnie oddaje niepowtarzalny charakter Kuby, stanowiącej unikalne miejsce na mapie naszej planety.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wim Wenders
scenariusz Wim Wenders
gatunek Dokumentalny, Muzyczny
produkcja Niemcy, USA, Kuba, Wielka Brytania, Francja
premiera 17 lutego 1999 (Światowa) 24 listopada 1999 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $23 002 182 na świecie$7 002 182 w USA$16 000 000 poza USA
studio Channel Four Films (niewymienione w czołówce) / Instituto Cubano del Arte e Industrias Cinematográficos (ICAIC) (współudział) / Kintop Pictures (współudział) /
tytuł oryg. Buena Vista Social Club
inne tytuły Havana Rhapsody (tytuł roboczy) USA Ry Cooder & the Buena Vista Social Club (tytuł roboczy) USA
Film dokumentalny poświęcony grupie wiekowych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall.
Przejmujący dokument o grupie kubańskich muzyków grających ze sobą jeszcze w przedrewolucyjnych czasach, wydobytych z zapomnienia przez znanego amerykańskiego gitarzystę i kompozytora muzyki filmowej Raya Coodera. Za jego namową muzycy niewystępujący ze sobą od 40 lat (ich średnia wieku wynosi ponad 70 lat) nagrali płytę, która z miejsca stała się sensacją. Film Wendersa jest opowieścią o triumfalnym wyjściu z artystycznego niebytu: wypowiedzi muzyków, fragmenty ich dwóch znakomitych koncertów i obrazki pięknej ruiny, jaką jest współczesna Hawana. [gazeta.pl]
Ry Cooder i Wim Wenders znają się od 20 lat. Cooder napisał muzykę do Paris, Texas i Koniec przemocy. Podczas wspólnej pracy nad drugim z wyżej wymienionych filmów często, z dużym entuzjazmem, opowiadał Wendersowi o swojej wyprawie na Kubę i płycie, którą tam nagrał z grupą miejscowych muzyków "starej daty" - średnia wieku przekracza grubo 70 lat. Buena Vista Social Club została nagrana w ciągu zaledwie sześciu dni. Stała się sukcesem na skalę światową, uhonorowano ją nagrodą Grammy. Cooder umieścił na płycie najpopularniejsze kubańskie piosenki utrzymane w bardzo różnorodnych stylistykach. Ich wspólną cechą jest wyrazisty rytm. Zespół nie posiada jednego lidera - skład ulega ciągłym zmianom - każdy z gwiazdorów śpiewa jeden, dwa utwory.
Ta mistrzowsko sfilmowana oda Wendersa poświęcona jest magii kubańskiego ducha. Nic w jego wcześniejszych filmach - jakkolwiek znakomitych - nie może się równać z bogactwem uczuć, które są tutaj prezentowane. Oglądając i słuchając najlepszych muzyków Kuby, podróżujemy pełnymi egzotyki ulicami starej Hawany. Ich muzyka nie opiewa wypadków zimnej wojny ani walki politycznej, są to jedynie wspomnienia pierwszego pocałunku na plaży, słodko-gorzkich podarków w postaci kwiatów gardenii czy też historii nieszczęśliwej miłości sprzed lat.
Film opowiada o historii życia każdego z członków zespołu, który swoją muzyką podbił serca wielu słuchaczy na całym świecie. Dokument ten przepełniony jest głęboką, szczerą i poruszającą muzyką. Kuby nie da się porównać do żadnego innego miejsca na naszej planecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *