Beats of Freedom – Zew wolności (2010)

Film

Czas trwania: 1 godz. 15 min.

Opis

„Beats of Freedom – Zew wolności” to fascynujący obraz narodzin rocka w Polsce w latach 80., ukazujący gwiazdy tamtego okresu w pełnej krasie. Reżyserzy Leszek Gnoiński i Wojciech Słota przeprowadzają widzów przez niezwykłą podróż muzyczną i społeczną, odkrywając unikalne historie oporu wobec reżimu politycznego oraz kształtowania się enklaw młodzieżowej wolności.

W filmie, który wciąga od pierwszej minuty, legendy polskiego rocka wypowiadają się na temat epoki lat 80. Widzowie mają okazję usłyszeć niepowtarzalne relacje o konfrontacji z politycznymi ograniczeniami i tworzeniu miejsc, gdzie młodzi ludzie mogli swobodnie wyrażać swoje poglądy i pasje. Bogactwo archiwalnych materiałów wideo, w tym fragmenty z festiwalu w Jarocinie, przenosi widzów w atmosferę buntu i twórczej ekspresji, która stała się integralną częścią historii.

To poruszający dokument, który rzuca światło na narodziny rocka w Polsce. Wciągająca podróż przez historię muzyczną, umożliwiona dzięki unikalnym i często poruszającym nagraniom z ostatnich pięćdziesięciu lat. Barwne wspomnienia kultowych muzyków i ich zaskakujące wyznania sprawiają, że ten film pozostaje w pamięci na długo. To zaproszenie do odkrycia potężnego brzmienia i otwarcia się na przesłanie, jakie niesie polski rock.

„Beats of Freedom” to opowieść o tym, jak za pomocą muzyki rockowej można było przeciwstawić się totalitarnemu reżimowi. Jak dźwięki gitary mogły zmieniać układ polityczny kraju? Czy w świecie totalitarnym można było odzyskać osobistą wolność dzięki muzyce? Film stawia również pytania o wpływ cenzury na jakość tekstów i muzyki rockowej. Fenomen alternatywnej muzyki rockowej w Polsce lat 80. wychodzi poza granice kontroli i wybucha siłą, która zaskakuje w skali całego bloku komunistycznego.

Muzyka rockowa buduje własny niezależny świat, gdzie władza i cenzura nie są w stanie narzucić swojej woli. Powstają utwory, które odnoszą się do wszystkiego – od ideologii partyjnej po tradycje religijne i pragnienia młodych pokoleń. To czas, kiedy rozwijały się różnorodne gatunki rocka, od klasycznych form po eksperymentalne odmiany industrialne. Setki zespołów, tysiące fanów, tworząc podziemne kręgi koncertowe i wydawnicze, przecinające się z oficjalną propagandą i cenzurą.

W ramach solidarności z młodzieżą polską do kraju zjeżdżają muzycy z całego świata, od Iron Maiden po Genesis P. Orridge’a. „Beats of Freedom” ukazuje niezwykły czas w historii Polski, wykorzystując unikalne materiały archiwalne, które pozwoliły na dynamiczną rekonstrukcję tego okresu. To czas wielkiego, spontanicznego zrywu młodzieży, który nie dotyczył wyłącznie polityki, lecz przede wszystkim dążenia do godności i osobistej wolności, pomimo trudnych realiów stanu wojennego i braku perspektyw.

W filmie rozbrzmiewają piosenki lat 80., a niemal wszyscy ważni aktorzy sceny rockowej dzielą się swoimi wspomnieniami. Nie zabrakło także fragmentów koncertów z legendarnej imprezy w Jarocinie, która stanowiła ważne forum dla młodych talentów. „Beats of Freedom – Zew wolności” to nie tylko film o muzyce, to opowieść o determinacji, wolności i sile, jaką może mieć sztuka w konfrontacji z reżimem.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Leszek Gnoiński / Wojciech Słota
scenariusz Leszek Gnoiński / Wojciech Słota
gatunek Dokumentalny / Muzyczny
produkcja Polska
premiera 12 marca 2010 (świat)
dystrybucja ITI Cinema Sp. z o.o.
studio Instytut im. Adama Mickiewicza / TVN
data produkcji 2010
tytuł oryg. Beats of Freedom - Zew wolności
"Beats of Freedom - Zew wolności" to film, w którym legendy polskiej muzyki rockowej opowiadają o epoce lat 80. Widzowie usłyszą jedyne w swoim rodzaju historie o stawianiu czoła politycznemu reżimowi i tworzeniu enklaw młodzieżowej wolności. Film bogaty jest w archiwalne zdjęcia m.in. z festiwalu w Jarocinie. O czasach buntu i tworzenia muzyki, która stała się częścią historii opowiedzą m.in. Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Jurek Owsiak i Kora Jackowska.
Porywający film o narodzinach rocka w Polsce. Niezapomniana muzyczna podróż w czasie, która stała się możliwa dzięki zachowanym unikalnym i nierzadko wstrząsającym nagraniom z ostatnich 50 lat. Barwne wspomnienia kultowych muzyków i ich zaskakujące zwierzenia sprawiają, że film ten długo zapada w pamięci. Daj się porwać ostremu brzmieniu. Otwórz oczy i posłuchaj jak polski rock tworzył historię.
"Beats of Freedom", czyli jak obalić reżim totalitarny za pomocą wzmacniacza domowej roboty. Jak muzyka rockowa może zmienić ustrój polityczny? Czy da się z pomocą rocka ocalić wolność osobistą w totalitarnym państwie? Jak cenzura wpływa na jakość muzyki i tekstów rockowych? Niebywały fenomen europejskiej kultury lat 80. Alternatywna muzyka rockowa w Polsce wymyka się spod kontroli i wybucha z siłą niespotykaną nigdzie indziej w bloku komunistycznym. Rock buduje swój niezależny świat, którego władza i cenzura nie umieją kontrolować. Muzyka powstaje wszystkim i wszystkiemu - ideologii partii komunistycznej, kościoła katolickiego i starszych pokoleń Polaków. Rozwijają się wtedy wszystkie gatunki muzyki rockowej – od najbardziej klasycznych form, przez reggae, dub, punk rocka, nową falę, aż do najbardziej awangardowych odmian muzyki industrialnej. Setki zespołów, setki tysięcy fanów. Tworzy się podziemny obieg nagrań, koncertów i wydawnictw. W oficjalnym programie państwowego radia powstaje lista przebojów, która co tydzień przedstawia ranking najlepszych polskich i światowych przebojów. W ramach solidarności z polską młodzieżą do kraju chętnie przyjeżdżają z koncertami muzycy z całego świata - od Iron Maiden do Genesisa P. Orridge'a. Dokument "Beats of Freedom" pokazuje ten niezwykły w Polsce czas. Korzystając z unikalnych materiałów archiwalnych autorzy dynamicznie zrekonstruowali obraz wielkiego, spontanicznego zrywu młodzieży. Zrywu, który wcale nie dotyczył polityki, tylko poczucia godności i wolności osobistej. Wbrew stanowi wojennemu, kryzysowi i brakowi jakichkolwiek perspektyw. "Beats of Freedom" rozbrzmiewa wieloma piosenkami z lat 80. O tych czasach opowiadają w filmie niemal wszyscy ci muzycy, którzy tworzyli historię polskiego rocka. Pokazane są również fragmenty koncertów z "polskiego Woodstock", czyli corocznego festiwalu w Jarocinie, na którym debiutowali najwięksi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *