Życie jak dom / Life as a House (2001)

Film

Czas trwania: 2 godz. 6 min.

Opis

Życie jak dom to amerykański film z 2001 roku w reżyserii Irwina Winklera. Film opowiada historię architekta George’a Monroe, który dowiaduje się, że jest chory na raka i ma przed sobą niewiele czasu. Mężczyzna postanawia wykorzystać ten czas na naprawienie relacji z dorastającym synem i zbudowanie domu swoich marzeń.

Rozdział 1: Przełom

Film rozpoczyna się od prezentacji głównego bohatera, George’a Monroe. Jest to rozwiedziony 50-latek, który mieszka samotnie w ruderze na obrzeżach miasta. George jest architektem, ale jego kariera zawodowa nie układa się najlepiej. Mężczyzna jest niezadowolony z życia i nie wie, co dalej z nim zrobić.

Pewnego dnia George dostaje telefon z pracy. Dowiaduje się, że zostaje zwolniony. To kolejny cios dla mężczyzny, który już wcześniej zaczynał wątpić w siebie.

Wkrótce potem George dowiaduje się, że jest chory na raka. Diagnoza lekarzy jest szokiem dla mężczyzny. George wie, że ma przed sobą niewiele czasu i postanawia wykorzystać go na to, co dla niego najważniejsze.

Rozdział 2: Nowe plany

George postanawia zbudować dom swoich marzeń. Mężczyzna ma w głowie konkretny projekt, ale nie ma pieniędzy na jego realizację. George postanawia sprzedać dom, w którym mieszka, i zainwestować w nowy projekt.

George prosi o pomoc swoją byłą żonę, Robin. Kobieta jest zszokowana wiadomością o chorobie męża, ale postanawia mu pomóc. Robin zgadza się zaopiekować synem George’a, Samem.

George i Sam zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu. Mężczyzna stara się naprawić relacje z synem, który jest nastolatkiem i buntuje się przeciwko dorosłym.

Rozdział 3: Dom na plaży

George znajduje idealne miejsce na budowę swojego domu. Jest to działka położona nad morzem. Mężczyzna zaczyna pracę nad projektem i szybko okazuje się, że jest to zadanie wymagające i trudne.

George pracuje ciężko, ale nie traci zapału. Mężczyzna jest zdeterminowany, aby zrealizować swój plan.

W międzyczasie George i Sam coraz lepiej się rozumieją. Mężczyzna zaczyna uczyć syna o życiu i wartościach. Sam zaczyna doceniać ojca i coraz bardziej go rozumie.

Rozdział 4: Wybaczenie i pożegnanie

Budowa domu dobiega końca. George jest z siebie dumny. Mężczyzna wie, że spełnił swoje największe marzenie.

Wkrótce potem George dostaje kolejne złe wieści. Choroba postępuje i mężczyzna ma coraz mniej czasu.

George spędza ostatnie chwile z bliskimi. Mężczyzna przeprasza Robin za błędy, jakie popełnił w przeszłości. George też przebacza Samemu i prosi go, aby był dobrym człowiekiem.

George Monroe umiera, ale jego dom pozostaje. Jest symbolem jego życia, miłości i nadziei.

Koniec

Motywacje postaci

George Monroe jest postacią złożoną i pełną sprzeczności. Jest to mężczyzna, który popełnił błędy w życiu, ale jest też osobą, która jest w stanie się zmienić i naprawić swoje relacje z bliskimi.

Motywacją George’a do zbudowania domu jest pragnienie spełnienia marzenia i naprawienia relacji z synem. Mężczyzna wie, że ma przed sobą niewiele czasu i chce wykorzystać go na to, co jest dla niego ważne.

Robin Monroe jest kobietą, która jest zraniona przez George’a. Kobieta ma żal do męża za to, że ją porzucił. Jednak Robin jest też osobą, która potrafi wybaczyć. Kobieta postanawia pomóc George’owi, ponieważ wie, że to dla niego ważne.

Sam Monroe jest nastolatkiem, który buntuje się przeciwko dorosłym. Chłopiec nie rozumie ojca i jest do niego zazdrosny. Jednak Sam jest też osobą, która potrafi docenić miłość i poświęcenie. Chłopiec zaczyna rozumieć ojca i coraz bardziej go kocha.

Tematyka filmu

Film „Życie jak dom” porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • **Choroba
Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Irwin Winkler
scenariusz Mark Andrus
gatunek Melodramat
produkcja USA
premiera 9 września 2001 (Światowa)
boxoffice $23 903 791 na świecie$15 667 270 w USA$8 236 521 poza USA
budżet $27 000 000
studio Winkler Films
tytuł oryg. Life as a House

Życie jak dom to amerykański dramat z 2001 roku w reżyserii Irwina Winklera. Film opowiada historię George'a Monroe, rozwiedzionego architekta, który dowiaduje się, że jest chory na raka. Mężczyzna postanawia wykorzystać pozostały mu czas, by wybudować dom swoich marzeń i naprawić relacje z synem.

George Monroe to samotny, 50-letni mężczyzna, który mieszka w nędznej ruderze na wybrzeżu Oregonu. Jest rozwiedziony z Robin, z którą ma syna Sama. George jest niespełnionym architektem, który nigdy nie zrealizował swoich marzeń.

Pewnego dnia George dowiaduje się, że jest chory na raka płuc. Ma przed sobą zaledwie kilka miesięcy życia. Ta wiadomość wstrząsa mężczyzną i skłania go do refleksji nad swoim życiem. George postanawia, że wykorzysta pozostały mu czas, by zrobić coś ważnego.

George postanawia wybudować dom swoich marzeń. Wybiera piękny kawałek ziemi w pobliżu plaży i zaczyna prace budowlane. Wkrótce dołącza do niego Sam, który ma z ojcem spędzić lato.

Budowa domu staje się dla George'a i Sama okazją do budowania relacji. Mężczyzna zaczyna uczyć syna o architekturze i życiu. Sam z kolei pomaga ojcu w pracach budowlanych.

W czasie budowy domu George zbliża się także do Robin. Kobieta jest w nowym związku, ale wciąż kocha George'a.

Budowa domu dobiega końca. George jest wdzięczny, że udało mu się zrealizować swoje marzenie. Jest również dumny z syna, który wyrósł na odpowiedzialnego mężczyznę.

Samodzielność

Życie jak dom to film o samodzielności. George Monroe to mężczyzna, który przez całe życie był zależny od innych. Od swojej rodziny, od swojego zawodu, od swojej przeszłości. Choroba i budowa domu zmuszają go do samodzielnego myślenia i działania. George musi dokonać wyborów, które zaważą na jego przyszłości.

Miłość

Film opowiada również o miłości. George i Robin kochają się, ale ich miłość jest skomplikowana. Choroba George'a sprawia, że muszą podjąć decyzję o przyszłości swojego związku. Sam także szuka miłości. Zakochuje się w Alyssa, dziewczynie, którą poznaje na plaży.

Dom

Dom to symbol bezpieczeństwa i stabilizacji. George Monroe zawsze marzył o domu, który będzie jego własnym, wymarzonym miejscem. Budowa domu daje mu nadzieję na lepsze jutro.

Życie jak dom to poruszający film o miłości, stracie i nadziei. To historia o tym, że nigdy nie jest za późno, by zacząć od nowa.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Oregonie.
  • Kevin Kline został nagrodzony za rolę George'a Monroe nagrodą Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszego aktora w roli pierwszoplanowej.
  • Film został nominowany do nagrody Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego dla Haydena Christensena.

**Podsumowując, Życie jak dom to film, który warto obejrzeć. To wzruszająca historia o tym, jak nawet w najtrudniejszych chwilach można znaleźć nadzieję i miłość.

Aktor Postać
Sam Monroe
George Monroe
Robin Kimball
Ryan Kimball
Alyssa Beck
Colleen Beck
Adam Kimball
Oficer Kurt Walker
Tom
Josh
Peter Kimball
Corey
Pielęgniarka
David Dokos
Bryan Burke
Bob Larson
Barbara
Steven Gardner
Dale
Sekretarka
Lois
Recepcjonistka
Przyjaciółka Alyssy
Marek
Oficer
Pielęgniarka
Młoda kobieta
Przedsiębiorca budowlany
Młody Sam na kasecie video
Spiker radiowy
Inspektor budowlany
Facet z pola kempingowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *