Valmont (1989)

Film

Czas trwania: 2 godz. 15 min.

Opis

„Valmont” to film z 1989 roku, wyreżyserowany przez utalentowanego Miloša Formana, który przedstawia zawiłe relacje i intrygi w kręgach arystokracji francuskiej pod koniec XVIII wieku. Markiza de Merteuil (wspaniale zagrana przez Annette Bening), kobieta pełna intryg, zostaje porzucona przez swego kochanka. Zniewolona pragnieniem zemsty, knuje ona sprytny plan, angażując w niego swego byłego kochanka, hrabiego de Valmont (w kreacji Colina Firtha).

Akcja filmu rozgrywa się we Francji w roku 1788, w epoce, gdy obyczaje towarzyskie i moralność splatały się w labirynt intryg i pozorów. Markiza, niezwykle zręcznie manipulująca ludźmi i sytuacjami, postanawia wykorzystać Valmonta do zemsty. Proponuje mu układ: jeśli zdoła uwieść niewinną Cecile de Volanges (doskonale przedstawiona przez Fairuzę Balk), narzeczoną swojego byłego kochanka, to w zamian odzyska on dostęp do jej łóżka. Valmont, nie tylko zadowolony z perspektywy ponownego zbliżenia się do markizy, ale także kuszący cel zdobycia serca Madame de Tourvel (w kreacji Meg Tilly), zgadza się na tę niebezpieczną grę.

Historia ta toczy się w kręgu złożonych relacji między postaciami, gdzie miłość miesza się z intrygą, a zdrada splata się z pożądaniem. Valmont, choć na początku gra według zasad markizy, stopniowo ulega urokowi Madame de Tourvel, w której odkrywa coś więcej niż tylko łatwy cel swoich zalotów. W miarę jak intryga się komplikuje, a uczucia zacierają granice między uczciwością a manipulacją, Valmont musi zmierzyć się z własnymi emocjami i moralnością.

Film „Valmont” to adaptacja klasycznej powieści „Niebezpieczne związki” autorstwa Choderlosa de Laclos. Wyróżnia się on nie tylko wspaniałą grą aktorską i sugestywną reżyserią, ale także perfekcyjnie oddaną atmosferą epoki. Sceneria i kostiumy przenoszą widza w świat XVIII-wiecznej Francji, gdzie pozory i kurtuazja kryją mroczne motywy i skrywane pragnienia.

Forman ukazuje tę historię z wielkim rozmachem, podkreślając nie tylko zawiłość relacji między bohaterami, ale także społeczny kontekst epoki, w której odbywa się akcja. Rzucając widza w wir intryg i uczuć, reżyser buduje napięcie, które stopniowo narasta, prowadząc do dramatycznego finału, w którym bohaterowie stają przed konsekwencjami swoich decyzji.

„Nakręcony z wielkim rozmachem”, jak podkreślają recenzje, „Valmont” to nie tylko historia o miłości i zdradzie, ale także głębokie spojrzenie na ludzką naturę i moralność. Wielowątkowa fabuła, bogactwo charakterów oraz mistrzowskie wykonanie sprawiają, że ten film pozostaje niezapomnianym arcydziełem kina kostiumowego, które porusza i angażuje widza do samego końca.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Miloš Forman
scenariusz Miloš Forman / Jean-Claude Carrière
gatunek Kostiumowy / Melodramat
produkcja Francja / USA / Wielka Brytania
premiera 17 listopada 1989 (świat)
boxoffice $1 132 112 w USA
budżet $33 000 000
na podstawie Choderlos de Laclos "Niebezpieczne związki" (powieść)
studio Renn Productions / Timothy Burrill Productions
data produkcji 1989
tytuł oryg. Valmont
inne tytuły Valmont Polska
Francja, 1788 rok. Markiza de Merteuil (Annette Bening), porzucona przez kochanka (Jeffrey Jones), pragnie zemsty. Zawiera pakt z byłym adoratorem Vicontem de Valmont (Colin Firth). Ma on uwieść dziewiczą narzeczoną niewiernego kochanka, Cecile de Volanges (Fairuza Balk), w zamian za przywrócenie Valmontowi dostępu do sypialni markizy. Jednak prawdziwym celem hrabiego jest zdobycie cnotliwej mężatki Madame de Tourvel (Meg Tilly). Udaje mu się, ale mężczyzna zakochuje się w swojej zdobyczy.
Francja XVIII wiek. Byli kochankowie - markiza de Merteuil i hrabia de Valmont prowadzą dość swobodny tryb życia, ale nadal utrzymują przyjacielskie stosunki. Markiza, chcąc zemścić się na swoim niewiernym adoratorze, wymyśla sprytny plan, w który angażuje hrabiego. Prosi go, aby uwiódł młodziutką i niewinną Cecile, którą chce poślubić jeden z jej eks-wielbicieli. Valmont wiedząc, że nagrodą będzie miłosne spotkanie z markizą, zgadza się. Przedtem jednak zamierza podbić serce przyzwoitej i pięknej pani de Tourvel... Film jest ekranizacją klasycznej powieści "Niebezpieczne związki".
Zobacz nakręconą z wielkim rozmachem i nominowaną do Oscara© za najlepsze kostiumy wariację Milosa Formana na temat Niebezpiecznych związków Choderlosa de Laclos. Francja, rok 1788. Despotyczna Markiza de Merteuil zostaje porzucona przez kochanka. Pragnąc zemsty kobieta zawiera pakt z hrabią de Valmont. Jeśli uda mu się uwieść narzeczoną niewiernego adoratora, otrzyma on dostęp do alkowy Marikzy. Valmont przystaje na propozycję mając na uwadze jeszcze jeden cel - cnotliwą i zamężną Madame de Tourvel. Myśląc, że zna wszystkie karty w tej intrygującej grze, hrabia szybko przekonuje się, że zapomniał o najważniejszej regule igrania z uczuciami...
Aktor Postać
Valmont
Markiza de Merteuil
Madame de Tourvel
Cecile de Volanges
Madame de Volanges
Gercourt
Danceny
Madame de Rosemonde
Baron
Baronowa
Azolan
Ksiądz
Jean
José
Majordomus
Martine
Ślepy gitarzysta
Sługa
Wiktoria
Extra
Przewodniczący de Tourvel
Zbir
Przeorysza
Zbir
Rycerz Zakonu Maltańskiego
Sprzedawca na targu
Zbir
Rycerz Zakonu Maltańskiego
Żebrak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *