Nazywał się Bagger Vance / The Legend of Bagger Vance (2000)

Film

Czas trwania: 2 godz. 6 min.

Opis

Weteran I wojny światowej zamierza wziąć udział w turnieju golfowym. Podczas przygotowań towarzyszy mu Bagger Vance, mężczyzna udzielający wielu życiowych rad.

Oglądaj online za darmo

Wersja językowa: Lektor PL   Jakość: 720p

reżyseria Robert Redford
scenariusz Jeremy Leven
gatunek Melodramat / Sportowy
produkcja USA
premiera 29 października 2000 (świat)
boxoffice $39 459 427 na świecie$30 919 168 w USA$8 540 259 poza USA
budżet $80 000 000
na podstawie Steven Pressfield "The Legend of Bagger Vance" (powieść)
studio DreamWorks SKG (przedstawia) / Epsilon Motion Pictures (przedstawia) / Twentieth Century Fox Film Corporation (przedstawia) /
data produkcji 2000
tytuł oryg. The Legend of Bagger Vance
inne tytuły Nazywał się Bagger Vance Polska
W czasach Wielkiego Kryzysu w Savannah rozgrywa się historia o upadłym bohaterze, utraconej miłości, gwiazdach golfa i prawdziwej magii. Opowiada ją dziś Hardy Graves, wówczas chłopiec od szukania piłek na polu golfowym. Rannulph Junuh (Matt Damon) jest gwiazdą Savannah, najbardziej obiecującym młodym golfistą, zaręczonym z prześliczną Adele Invergorden (Charlize Theron). Kiedy w Europie wybucha I wojna światowa, Rannulph jako ochotnik wyjeżdża na front. Powraca z niego jako emocjonalny wrak, bliski dna. W 1931 roku w turnieju golfowym jako miejscowy amator staje do walki z mistrzami: Walterem Hagenem i Bobby Jonesem (Joel Gretsch, Bruce McGill). Junuh byłby skazany na porażkę, gdyby nie pojawił się ktoś, kto pomógł mu powrócić do formy sprzed lat. Jest nim tajemniczy Bagger Vance (Will Smith), caddy - pomocnik gracza, który udziela mu rad pozornie związanych z grą, a w rzeczywistości odnoszących się do życia.
Rannulph Junuh z dnia na dzień staje się gwiazdą Savannah, najbardziej obiecującym młodym golfistą, kroczącym od zwycięstwa do zwycięstwa. Sukcesom na polu golfowym towarzyszy szczęście w miłości - z wzajemnością zakochuje się w prześlicznej Adele Invergorden, najlepszej partii w mieście. Kiedy w Europie wybucha I wojna światowa, Rannulph jako ochotnik wyjeżdża na front. Powraca z niego jako emocjonalny wrak i odsuwając się od życia i ludzi, popada w odrętwienie. Kiedy bliski jest osiągnięcia dna, w 1931 roku poproszony zostaje o udział w turnieju golfowym rozgrywanym z okazji otwarcia nowego pola golfowego. Ma stanąć w szranki z mistrzami: Walterem Hagenem i Bobby Jonesem, co prawie przesądza o jego niechybnej porażce. Pojawia się jednak ktoś, kto chce pomóc Rannulphowi powrócić do formy sprzed lat. Tym kimś jest tajemniczy Bagger Vance, caddy - pomocnik gracza, który udziela rad pozornie związanych z grą, a w rzeczywistości odnoszących się do życia.
Weteran i bohater Pierwszej Wojny Światowej Rannulph Junuh ma zagrać w golfa z dwoma największymi golfistami jego czasów - 1931 rok - Walterem Hagenem i Bobbym Jonesem z okazji otwarcia lokalnego klubu golfowego. Pomaga mu Bagger Vance, który nie tylko dzieli się z Rannulphem swoją "tajemną wiedzą" i znajomością różnych golfowych sztuczek, ale staje się jego duchowym mistrzem.
Rannulph Junnah (Matt Damon) swego czasu był wiodącym spokojne życie najlepszym golfistą w Savannah. Wszystko zmieniła I Wojna Światowa, podczas której walczył w dalekiej Europie, a przeżycia wojenne zmieniły go w nadużywającego alkoholu człowieka. Gdy po piętnastu latach pojawia się w rodzinnych stronach, postanawia wziąć udział w turnieju, w którym wystąpią najlepsi gracze. Rozpoczyna więc treningi, w których pomaga mu ciemnoskóry chłopak Bagger Vance (Will Smith).
Rannulph Junuh był szczęśliwym człowiekiem - zakochany z wzajemnością w pięknej Adele Invergorden, najbardziej obiecujący, młody golfista w USA. Niestety od powrotu z I Wojny Światowej nie może się pozbierać, odcina się od świata, stracił wiarę w siebie. Sytuacja zmusza go do stania w szranki golfowe po raz kolejny. Tym razem ma walczyć z dwoma mistrzami Stanów, a ceną jest kwestia być lub nie być całego miasteczka, a przede wszystkim hotelu Adele, w które uderzył kryzys lat 30. I nagle znikąd pojawia się niejaki Bagger Vance, zgłasza się na ochotnika do noszenia kijów i niczym dobry duch próbuje tchnąć życie w Junuh i resztę zrezygnowanych obywateli. [Opis Dystrybutora]
Aktor Postać
Will Smith Bagger Vance
Matt Damon Rannulph Junuh
Charlize Theron Adele Invergordon
Bruce McGill Walter Hagen
Joel Gretsch Bobby Jones
Lane Smith Grantland Rice
J. Michael Moncrief Hardy Greaves
Peter Gerety Neskaloosa
Thomas Jay Ryan Spec Hammond
Trip Hamilton Frank Greaves
Dermot Crowley Douglas McDermont
Harve Presnell John Invergordon
Bob Penny Laidlaw
Dan Beene Willy
John Bennes Citizen
Shane Brown Obywatel
E. Roger Mitchell Aaron
J. Don Ferguson Obywatel
Michael O'Neill O.B. Keeler
Danny Nelson McManus
Carrie Preston Idalyn Greaves
Andrea Powell Mary Jones
George Green Mężczyzna
Elliott Street Carter
Wilbur Fitzgerald Roy
Julie Jones Kobieta
Jack Lemmon Stary Hardy Greaves
Jack Lemmon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *