Kochanek / L’amant (1992)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Kochanek (1992) to francusko-brytyjsko-wietnamski melodramat erotyczny w reżyserii Jeana-Jacques’a Annauda, zrealizowany na podstawie autobiograficznej powieści Marguerite Duras. Film opowiada historię zakazanej miłości między 15-letnią Francuzką a 32-letnim Chińczykiem w Indochinach w latach 30. XX wieku.

Akcja filmu rozgrywa się w Sajgonie w latach 30. XX wieku. Główną bohaterką jest 15-letnia Francuzka, córka zubożałej rodziny. Dziewczyna przyjeżdża do miasta po wakacjach i wraca pociągiem do szkoły z internatem. W pociągu poznaje 32-letniego Chińczyka, bogatego biznesmena. Między nimi rodzi się uczucie, mimo że ich związek jest zakazany z powodu różnic kulturowych i społecznych.

Dziewczyna i Chińczyk spotykają się w tajemnicy, a ich romans staje się coraz bardziej intensywny. Mężczyzna wprowadza dziewczynę w świat erotyki, a ona odkrywa w sobie nowe doznania. Ich związek jest jednak skazany na zagładę. Chińczyk jest zaręczony z bogatą Chinką, a dziewczyna musi wrócić do szkoły.

Kochanek to film piękny i poruszający, który opowiada o zakazanej miłości, utracie niewinności i dojrzewaniu. Film zachwyca pięknymi zdjęciami, ujmującym klimatem i znakomitymi kreacjami aktorskimi.

Obsada

 • Jane March jako Dziewczyna
 • Tony Ka Fai Leung jako Chińczyk
 • Frédérique Meininger jako Matka
 • Arnaud Giovaninetti jako Starszy brat
 • Lisa Faulkner jako Helene Lagonelle
 • Xiem Mang jako Ojciec Chińczyka
 • Ann Schaufuss jako Anna Maria Stretter

Wyróżnienia

 • Oscar za najlepsze zdjęcia
 • Złoty Glob za najlepsze zdjęcia
 • Cezar za najlepsze zdjęcia
 • BAFTA za najlepsze zdjęcia

Ocena

Kochanek to film wybitny, który zasługuje na uwagę każdego fana kina. To piękna i poruszająca historia o zakazanej miłości, która na długo zapada w pamięć.

Analiza

Motyw zakazanej miłości

Motyw zakazanej miłości jest jednym z najczęstszych w literaturze i kinie. W Kochanku motyw ten jest ukazany w sposób niezwykle realistyczny i przejmujący. Dziewczyna i Chińczyk pochodzą z różnych światów i ich związek jest skazany na zagładę. Jednak mimo to nie mogą się od siebie oderwać. Ich miłość jest zakazana, ale jednocześnie niezwykle intensywna i pasjonująca.

Motyw utraty niewinności

Motyw utraty niewinności jest kolejnym ważnym motywem w Kochanku. Dziewczyna, która do tej pory żyła w skromnej rodzinie, poznaje dzięki Chińczykowi świat erotyki. Ich związek jest dla niej doświadczeniem pełnym ekscytacji i fascynacji, ale jednocześnie powoduje, że traci swoją niewinność.

Motyw dojrzewania

Kochanek to również film o dojrzewaniu. Dziewczyna, która do tej pory była dzieckiem, pod wpływem miłości do Chińczyka zaczyna dojrzewać. Staje się bardziej pewna siebie i niezależna. Odkrywa w sobie nowe możliwości i zaczyna rozumieć świat w bardziej złożony sposób.

Podsumowanie

Kochanek to film piękny, poruszający i dojrzały. To historia o zakazanej miłości, utracie niewinności i dojrzewaniu. Film zachwyca pięknymi zdjęciami, ujmującym klimatem i znakomitymi kreacjami aktorskimi.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jean-Jacques Annaud
scenariusz Jean-Jacques Annaud, Gérard Brach
gatunek Biograficzny, Erotyczny, Melodramat
produkcja Francja, Wielka Brytania, Wietnam
premiera 22 stycznia 1992 (Światowa)
boxoffice $4 899 194 w USA
na podstawie Marguerite Duras (powieść)
studio Films A2 / Grai Phang Film Studio / Renn Productions /
tytuł oryg. L'amant
inne tytuły The Lover Miedzynarodowe The Lover USA The Lover Wielka Brytania The Lover Kanada The Lover Hongkong

Kochanek (1992) to francusko-brytyjsko-wietnamski melodramat erotyczny w reżyserii Jean-Jacques’a Annauda, oparty na autobiograficznej powieści Marguerite Duras. Film opowiada o zakazanej miłości piętnastoletniej Francuzki i trzydziestodwulatego Chińczyka w kolonialnych Indochinach w latach 30. XX wieku.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1930 roku w Sajgonie, stolicy francuskich Indochin. 15-letnia Francuzka, nazywana Dziewczyną (Jane March), przyjeżdża do miasta po wakacjach spędzonych w rodzinnym domu w prowincji. Jest to jej pierwszy raz w mieście i czuje się w nim zagubiona i samotna.

Pewnego dnia Dziewczyna wsiada do łodzi, aby dostać się do szkoły z internatem. Na pokładzie poznaje Chińczyka, nazywanego Chińczykiem (Tony Ka Fai Leung). Chińczyk jest żonaty i ma dziecko, ale jest zauroczony Dziewczyną. Dziewczyna również czuje do niego przyciąganie.

Między nimi rodzi się namiętny romans. Spotykają się w tajemnicy, w luksusowym hotelu, należącym do ojca Chińczyka. Ich związek jest zakazany, zarówno ze względu na różnicę wieku, jak i różnice kulturowe.

Mimo to, Dziewczyna i Chińczyk są szczęśliwi. Kochają się i nie boją się pokazać swoich uczuć. Ich romans trwa przez dwa lata, dopóki Chińczyk nie zostaje wysłany do Chin.

Po rozstaniu Dziewczyna nigdy więcej nie widzi Chińczyka. Jednak ich miłość pozostaje z nią na zawsze.

Motywy i symbolika

Miłość jest głównym motywem filmu. Miłość między Dziewczyną i Chińczykiem jest zakazana, ale jednocześnie jest to miłość prawdziwa i namiętna. Ich związek jest symbolem przekraczania granic i pokonywania przeciwności losu.

Różnica wieku jest kolejnym ważnym motywem filmu. Dziewczyna jest jeszcze dzieckiem, a Chińczyk jest dorosłym mężczyzną. Ich związek jest więc nietypowy i budzi kontrowersje. Jednak to właśnie ta różnica wieku sprawia, że ich miłość jest tak intensywna i pełna pasji.

Różnice kulturowe również odgrywają ważną rolę w filmie. Dziewczyna jest Francuzką, a Chińczyk jest Chińczykiem. Ich związek jest więc próbą połączenia dwóch różnych światów.

Otoczenie jest również istotnym elementem filmu. Akcja toczy się w Indochinach w latach 30. XX wieku. To okres, w którym kolonializm jest u schyłku, a nastroje antykolonialne rosną. To właśnie w tym kontekście rozgrywa się zakazana miłość Dziewczyny i Chińczyka.

Wykonanie

Jane March w roli Dziewczyny daje przejmujący i pełny emocji występ. Jej gra aktorska jest jednym z największych atutów filmu.

Tony Ka Fai Leung również dobrze radzi sobie w roli Chińczyka. Jest charyzmatyczny i tajemniczy, a jego spojrzenie jest pełne pożądania.

Jean-Jacques Annaud sprawnie reżyseruje film. Wykorzystuje on piękne zdjęcia, aby stworzyć atmosferę egzotycznego i pełnego pasji świata.

Podsumowanie

Kochanek to piękny i poruszający film o zakazanej miłości. To historia o tym, że miłość może pokonać wszelkie przeszkody, nawet różnicę wieku i różnice kulturowe. Film jest dobrze zrealizowany i posiada świetną obsadę.

Aktor Postać
Dziewczyna
Chińczyk
Matka
Starszy brat
Helene Lagonelle
Ojciec Chińczyka
Anna Maria Stretter
Kierowca
Dyrektorka
Pianista
Kochanka
Młody chłopak
Pisarka (początek)
Pisarz (koniec)
Kapitan promu
Kierowca Anny Marii Stretters
Panna młoda
Kierowca autobusu
Kontroler w autobusie
Młodszy brat
Młoda dziewczynka zajmująca się przenoszeniem ciężkich przedmiotów
Kobieta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *