Gorzkie gody / Bitter Moon (1992)

Film

Czas trwania: 2 godz. 20 min.

Opis

Gorzkie gody to film Romana Polańskiego z 1992 roku, oparty na powieści Pascala Brucknera o tym samym tytule. Jest to historia dwóch małżeństw, które poznają się podczas rejsu statkiem po Morzu Śródziemnym.

Pierwszy związek to małżeństwo Amerykanina Oscara (Peter Coyote) i Francuzki Mimi (Emmanuelle Seigner). Oscar jest sparaliżowany od pasa w dół, a ich związek jest pełen burzliwych emocji. Mimi jest młoda i piękna, ale również niebezpiecznie zaborcza.

Drugi związek to małżeństwo Brytyjczyków Fiony (Kristin Scott Thomas) i Nigela (Hugh Grant). Fiona i Nigel są znudzeni sobą, ale nie potrafią się rozstać. Fiona jest inteligentna i wyrafinowana, ale również rozczarowana życiem. Nigel jest skryty i nieśmiały, ale również zafascynowany Mimi.

Oskar i Nigel szybko zaprzyjaźniają się. Pewnego wieczoru Oskar zaczyna opowiadać Nigelowi o swoim związku z Mimi. Jego opowieści są pełne pikantnych szczegółów, które stopniowo odsłaniają prawdziwą naturę ich związku.

Nigel jest początkowo zgorszony opowieściami Oskara, ale z czasem zaczynają go one fascynować. Jest coraz bardziej zaintrygowany Mimi, a jednocześnie coraz bardziej zazdrosny o Oscara.

Opowieść Oskara jest pełna gorzkich ironii. Mówi o miłości, namiętności, ale również o bólu, zdradzie i zemście. Jego opowieści są jak lustro, w którym Nigel może zobaczyć swoje własne małżeństwo.

Film Polańskiego to śmiała i prowokacyjna opowieść o miłości, zdradzie i zazdrości. Jest to film, który nie pozostawia widza obojętnym.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można wykorzystać w opisie filmu:

 • Film został nakręcony w stylu neonoir.
 • W filmie wykorzystano wiele symboli, takich jak lustro, statek czy wózek inwalidzki.
 • Film został przyjęty z mieszanymi reakcjami. Niektórzy krytycy uznali go za arcydzieło, inni za skandal.

Oto kilka przykładowych synonimów, które można wykorzystać w opisie filmu:

 • „Amerykańsko-francuskie” można zastąpić przez „międzynarodowe” lub „zróżnicowane”.
 • „Niepokojąco szczery” można zastąpić przez „niepokojący”, „wywrotowy” lub „prowokujący”.
 • „Znudzone” można zastąpić przez „niespełnione”, „zagubione” lub „obezwładnione”.
 • „Pikantne” można zastąpić przez „wyuzdane”, „erotyczne” lub „przewrotne”.
 • „Zgorszony” można zastąpić przez „zbulwersowany”, „zszokowany” lub „zażenowany”.
 • „Żywe zainteresowanie” można zastąpić przez „pożądanie”, „fascynację” lub „uległość”.
 • „Ekshibicjonistyczną” można zastąpić przez „wyzywającą”, „przesadną” lub „nieprzyzwoitą”.
 • „Tłumione namiętności” można zastąpić przez „skrywane pragnienia”, „niewypowiedziane uczucia” lub „ukryte emocje”.

Oto kilka przykładowych zmian szyku zdania, które można wykorzystać w opisie filmu:

 • „W czasie morskiej podróży amerykańsko-francuskie małżeństwo nawiązuje znajomość z brytyjską parą ogarniętą rutyną” można zastąpić przez „Amerykańsko-francuskie małżeństwo, ogarniętymi rutyną Brytyjczykami, poznało się podczas morskiej podróży”.
 • „Niepokojąco szczery Oscar opowiada Nigelowi o swoim związku” można zastąpić przez „Oscar opowiadał Nigelowi o swoim związku, szczerością niepokojąco”.
Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Roman Polański
scenariusz Roman Polański, John Brownjohn
gatunek Erotyczny, Melodramat
produkcja Francja, Wielka Brytania
premiera 12 lipca 1992 (Światowa) 31 grudnia 1992 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $1 862 805 w USA
budżet $5 000 000
na podstawie Pascal Bruckner (powieść)
studio Canal+ (współudział) / Columbia Pictures Corporation / Les Films Alain Sarde (współudział) /
tytuł oryg. Bitter Moon

Gorzkie gody to film Romana Polańskiego z 1992 roku, oparty na powieści Pascala Brucknera. Opowiada historię dwóch małżeństw, które poznają się podczas rejsu statkiem do Stambułu.

Oscar to sparaliżowany amerykański pisarz, który podróżuje ze swoją młodą, francuską żoną, Mimi. Fiona i Nigel to brytyjskie małżeństwo z siedmioletnim stażem, które zmaga się z rutyną i brakiem namiętności.

Oscar i Mimi szybko nawiązują znajomość z Fioną i Nigelem. Oscar jest czarującym i charyzmatycznym mężczyzną, który szybko zdobywa zaufanie Nigela. Nigel jest z kolei przystojny i wyrafinowany, co przyciąga uwagę Mimi.

W ciągu kilku kolejnych wieczorów Oscar opowiada Nigelowi pikantne opowieści o swoim związku z Mimi. Nigel jest początkowo zszokowany i oburzony, ale z czasem zaczyna być coraz bardziej zainteresowany Oscarem i Mimi.

Mimi jest piękną i uwodzicielską kobietą, która świadomie wykorzystuje swoją seksualność, aby manipulować mężczyznami. Nigel jest coraz bardziej zafascynowany Mimi, ale jednocześnie czuje się winny i zagubiony.

Gorzkie gody to film o miłości, namiętności i zdradzie. To także film o tym, jak łatwo jest dać się ponieść iluzji i jak trudno zachować wierność.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

Rozpoczęcie

Film rozpoczyna się sceną, w której Oscar i Mimi rozmawiają o swoim związku. Oscar przyznaje, że ich małżeństwo nie jest idealne, ale wierzy, że Mimi jest miłością jego życia. Mimi jest bardziej sceptyczna, ale nadal kocha Oscara.

Poznanie się

Następnego dnia Oscar i Mimi spotykają Fioną i Nigela na pokładzie statku. Nigel jest początkowo zauroczony Mimi, ale Fiona jest bardziej sceptyczna.

Pierwsze wieczory

Oscar i Nigel szybko nawiązują bliższą znajomość. Oscar opowiada Nigelowi pikantne opowieści o swoim związku z Mimi. Nigel jest początkowo zszokowany i oburzony, ale z czasem zaczyna być coraz bardziej zainteresowany Oscarem i Mimi.

Mimi jest świadoma zainteresowania Nigela, ale nie daje mu się uwieść. Fiona jest coraz bardziej zazdrosna o Mimi.

Przełom

W jednej z nocy Oscar i Nigel piją zbyt dużo alkoholu i zaczynają się kłócić. Nigel wyznaje Oscarowi, że jest zafascynowany Mimi. Oscar jest wściekły, ale jednocześnie czuje się urażony.

Finał

Oscar i Mimi opuszczają statek w Stambule. Nigel i Fiona pozostają na pokładzie.

Gorzkie gody to film o złożonych relacjach między ludźmi. To film o tym, jak łatwo jest dać się ponieść iluzji i jak trudno zachować wierność.

Motywy

W filmie pojawiają się następujące motywy:

 • Miłość: Oscar i Mimi kochają się, ale ich miłość jest burzliwa i pełna namiętności.
 • Namiętność: Mimi jest uwodzicielską kobietą, która świadomie wykorzystuje swoją seksualność, aby manipulować mężczyznami.
 • Zdrada: Nigel jest zafascynowany Mimi, co prowadzi do zdrady jego małżeństwa.
 • Rutyna: Fiona i Nigel są małżeństwem z siedmioletnim stażem, które zmaga się z rutyną i brakiem namiętności.

Oceny

Gorzkie gody zostały pozytywnie ocenione przez krytyków. Film został uznany za inteligentny i subwersywny

Gorzkie gody (1992) to film w reżyserii Romana Polańskiego, który opowiada o dwóch małżeństwach, które poznają się podczas rejsu statkiem po Morzu Śródziemnym.

Pierwszy związek to małżeństwo Amerykanów, Oscara (Peter Coyote) i Mimi (Emmanuelle Seigner). Oscar jest sparaliżowany od pasa w dół w wyniku wypadku samochodowego. Mimi jest młoda i atrakcyjna, ale ich związek jest burzliwy i pełny namiętności.

Drugi związek to małżeństwo Brytyjczyków, Fiony (Kristin Scott Thomas) i Nigela (Hugh Grant). Fiona i Nigel są małżeństwem od siedmiu lat, ale ich związek jest nudny i pozbawiony pasji.

Podczas rejsu Oscar i Mimi poznają Fionę i Nigela. Szybko nawiązują ze sobą znajomość, a ich rozmowy stają się coraz bardziej intymne.

Oscar zaczyna opowiadać Nigelowi o swoim związku z Mimi. Jego opowieści są pełne pikantnych szczegółów, które początkowo szokują Nigela. Jednak z czasem zaczynają go one coraz bardziej fascynować.

Oskar opisuje, jak poznał Mimi. Była ona wtedy młodą i naiwną dziewczyną, która dopiero zaczynała swoją karierę modelki. Oscar był od niej dużo starszy, ale zauroczył ją swoją charyzmą i pewnością siebie.

Ich związek od początku był burzliwy. Oskar był chorobliwie zazdrosny i kontrolujący. Mimi zaś była niezależna i nie lubiła być ograniczana.

Ich relacja była pełna namiętności, ale także bólu i cierpienia. Oskar i Mimi kochali się, ale ich miłość była destrukcyjna.

Opowieści Oscara zaczynają uwodzić Nigela. Zaczyna on fantazjować o Mimi, a jego żona zaczyna go coraz bardziej niepokoić.

W końcu Nigel ulega pokusie i spędza noc z Mimi. Dochodzi między nimi do romansu, który jeszcze bardziej komplikuje ich relacje.

Gorzkie gody to film o miłości, namiętności i zdradzie. To także film o tym, jak łatwo można utracić kontrolę nad swoim życiem.

Film jest zrealizowany w stylowej scenografii i z wykorzystaniem sugestywnej muzyki. Dzięki temu tworzy on atmosferę tajemniczości i napięcia.

Gorzkie gody to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To film, który skłania do refleksji nad naturą miłości i ludzkiej natury.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

 • Film jest adaptacją powieści Pascala Brucknera z 1981 roku.
 • Polański nakręcił film w stylu neonoir, który charakteryzuje się mroczną atmosferą i skomplikowanymi relacjami między bohaterami.
 • Film został nagrodzony Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1992 roku.

Film Gorzkie gody to dzieło odważne i kontrowersyjne. To film, który nie pozostawia widza obojętnym. To film, który skłania do refleksji nad naturą miłości i ludzkiej natury.

Gorzkie gody (1992) to film fabularny w reżyserii Romana Polańskiego, nakręcony na podstawie powieści Pascala Brucknera o tym samym tytule. Film opowiada o burzliwej relacji między sparaliżowanym amerykańskim pisarzem Oscarem i jego młodą francuską żoną Mimi.

Akcja filmu rozpoczyna się na pokładzie statku pasażerskiego, który płynie z Paryża do Stambułu. Oscar i Mimi poznają tam parę Brytyjczyków: Fionę i Nigela. Nigel jest znudzony swoim małżeństwem i zafascynowany Mimi. Oscar, z kolei, chętnie opowiada mu o swojej burzliwej przeszłości z żoną.

Oskar i Mimi poznali się w Paryżu, gdy ona była jeszcze nieletnią prostytutką. Oscar był wówczas zamożnym pisarzem, który szukał nowych doznań. Mimi była piękna, młoda i uległa. Szybko stali się kochankami. Ich związek był pełen namiętności, ale także bólu i cierpienia.

Oscar był chorobliwie zazdrosny o Mimi. Kontrolował ją i ograniczał jej swobodę. Mimi, z kolei, była uzależniona od jego pieniędzy i jego uwagi. Ich związek był toksyczny i destrukcyjny.

Nigel, słuchając opowieści Oscara, zaczyna rozumieć, że jego własne małżeństwo jest puste i bezbarwne. Fiona jest piękna i inteligentna, ale jest też nudna i przewidywalna. Nigel zaczyna fantazjować o Mimi.

W końcu Nigel nie może powstrzymać się przed zdradą żony. Zaczyna romansować z Mimi. Ich romans jest burzliwy i namiętny. Jednak, podobnie jak związek Oscara i Mimi, kończy się bólem i cierpieniem.

Gorzkie gody to film o miłości, namiętności, zdradzie i zemście. Jest to film dojrzały i niepokojący, który porusza trudne tematy. Film jest również bardzo dobrze zrealizowany. Roman Polański stworzył dzieło o silnym wyrazie artystycznym.

Analiza

Postacie

Oscar i Mimi to dwie bardzo złożone postaci. Oscar jest inteligentnym i błyskotliwym mężczyzną, ale jest też chorobliwie zazdrosny i kontrolujący. Mimi jest piękną i uległą kobietą, ale jest też manipulującą i uzależnioną od mężczyzn.

Nigel i Fiona to dwie postaci bardziej jednowymiarowe. Nigel jest nudnym i przewidywalnym mężczyzną, który szuka nowych doznań. Fiona jest piękną i inteligentną kobietą, ale jest też naiwną i uległą.

Relacje między postaciami

Relacja między Oscarem i Mimi jest burzliwa i pełna namiętności. Ich związek jest jednak toksyczny i destrukcyjny.

Relacja między Nigelem i Mimi jest również burzliwa i pełna namiętności. Ich związek jest jednak równie toksyczny i destrukcyjny.

Relacja między Nigelem i Fioną jest słaba i niesatysfakcjonująca. Fiona jest niezadowolona ze swojego małżeństwa i szuka nowych doznań.

Motywy

Miłość

Miłość to główny motyw filmu. Film opowiada o różnych obliczach miłości, zarówno o jej pięknych, jak i o jej ciemnych stronach.

Narcyzm

Narcyzm to kolejny ważny motyw filmu. Oscar jest narcyzem, który widzi świat wyłącznie z perspektywy własnego ego.

Zemsta

Zemsta to motyw, który pojawia się w finale filmu. Mimi chce zemścić się na Oscarze za to, co jej zrobił.

Ocena

Gorzkie gody to film, który pozostawia widza z mieszanymi uczuciami. Jest to film dojrzały i niepokojący, który porusza trudne tematy. Film jest również bardzo dobrze zrealizowany. Roman Polański stworzył dzieło o silnym wyrazie artystycznym.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków. Został doceniony za dojrzały i niepokojący temat, a także za doskonałą realizację. Film został nominowany do nagrody Cezara dla najlepszego filmu.

Podsumowanie

Gorzkie gody to film, który warto zobaczyć. Jest to film, który zapada w pamięć i zmusza do refleksji.

Aktor Postać
Oscar Benton
Micheline "Mimi" Bouvier
Nigel Dobson
Fiona Dobson
Pan Singh
Amrita Singh
Steward
Dado
Cindy
Lider zespołu muzycznego
Prostytutka
Burmistrz
Modelka
Basil
Tajski kierownik sali
Kucharz
Sąsiad z psem
Przyjaciel Oscara
Uczestnik przyjęcia
Brunetka
Dziewczyna w butiku
Kontroler biletów
Gracz w brydża
Dyspozytor lotu
Kobieta grająca w brydża
Euroazjatka
Gospodyni domowa
Beverly
Lokaj
Pasażer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *