Władza / Broken City (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 49 min.

Opis

Władza to amerykański thriller polityczny z 2013 roku w reżyserii Allena Hughesa. Film opowiada historię byłego policjanta, który zostaje wplątany w skandal afery korupcyjnej.

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku. Billy Taggart (Mark Wahlberg) jest byłym policjantem, który został zmuszony do odejścia ze służby po tym, jak zabił gwałciciela i mordercę, Mikeya Tavareza (Aidan Quinn). Zabójstwo zostało uznane za samoobronę, ale burmistrz miasta, Nicholas Hostetler (Russell Crowe), zmusił Taggarta do rezygnacji, aby ukryć prawdę o tym, że Tavarez był jego wspólnikiem w nielegalnych interesach.

Siedem lat później Taggart pracuje jako prywatny detektyw. Jest zgorzkniały i cyniczny, a jego życie osobiste tonie w alkoholu i narkotykach. Pewnego dnia Hostetler kontaktuje się z Taggartem i zleca mu śledzenie swojej żony, Cathleen (Catherine Zeta-Jones), którą podejrzewa o zdradę. Taggart przyjmuje zlecenie, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie siebie i swojej dziewczyny, Natalie Barrow (Abbie Cornish).

Początkowo Taggartowi udaje się zdobyć dowody na niewierność Cathleen. Jednak wkrótce sprawa zaczyna się komplikować. Taggart odkrywa, że Cathleen jest zamieszana w niebezpieczną grę, w której stawką jest władza i pieniądze.

Taggart musi teraz zdecydować, czy będzie dalej wykonywał zlecenie dla Hostetlera, czy też pomoże Cathleen wyjść z opresji. Jego decyzja będzie miała wpływ nie tylko na jego własne życie, ale także na przyszłość Nowego Jorku.

Bohaterowie

 • Billy Taggart (Mark Wahlberg) – były policjant, który został wplątany w skandal afery korupcyjnej. Jest zgorzkniały i cyniczny, ale ma też poczucie sprawiedliwości.
 • Nicholas Hostetler (Russell Crowe) – burmistrz Nowego Jorku. Jest potężnym i bezwzględnym człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele.
 • Cathleen Hostetler (Catherine Zeta-Jones) – żona burmistrza. Jest piękna i inteligentna kobieta, która jest w niebezpieczeństwie.
 • Natalie Barrow (Abbie Cornish) – dziewczyna Taggarta. Jest młodą i utalentowaną aktorką, która stara się pomóc Billy’emu.

Motywacje bohaterów

 • Billy Taggart pragnie odkupienia za swoją dawną winę i wymierzenia sprawiedliwości na człowieku, który prawie go zniszczył.
 • Nicholas Hostetler chce utrzymać władzę nad miastem i ukryć prawdę o swoich nielegalnych interesach.
 • Cathleen Hostetler chce uciec od męża i rozpocząć nowe życie.
 • Natalie Barrow chce pomóc Billy’emu i uratować go przed upadkiem.

Problematyka

Film Władza porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Korupcja wśród elit – film pokazuje, jak władza może prowadzić do korupcji i nadużyć.
 • Siła i słabość jednostki – film pokazuje, jak jednostka może walczyć z systemem, który jest skorumpowany i niesprawiedliwy.
 • Miłość i poświęcenie – film pokazuje, jak miłość może być siłą napędową, która pozwala ludziom przetrwać nawet w najtrudniejszych chwilach.

Ocena

Film Władza to dobrze zrealizowany thriller polityczny, który wciąga widza w swoją intrygę. Mark Wahlberg i Russell Crowe grają świetnie, a Catherine Zeta-Jones jest piękna i charyzmatyczna. Film porusza ważne tematy, ale czasami jest zbyt schematyczny i przewidywalny.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Allen Hughes
scenariusz Brian Tucker
gatunek Kryminał, Thriller, Polityczny
produkcja USA
premiera 18 stycznia 2013 (Światowa) 15 marca 2013 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $34 737 199 na świecie$19 701 164 w USA$15 036 035 poza USA
budżet $35 000 000
dystrybucja Monolith Films
studio Emmett/Furla Films (przedstawia) / Inferno International (przedstawia) / Regency Enterprises (przedstawia) /
tytuł oryg. Broken City

Władza to amerykański thriller polityczny z 2013 roku w reżyserii Allena Hughesa. Film opowiada historię byłego policjanta, Billy'ego Taggarta, który zostaje wplątany w niebezpieczny skandal, związany z burmistrzem Nowego Jorku, Nicholasem Hostetlerem.

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku. Siedem lat temu Billy Taggart (Mark Wahlberg) został aresztowany za zabójstwo Mikeya Tavareza, który zgwałcił i zamordował siostrę jego dziewczyny. Billy działał w obronie własnej, ale burmistrz Hostetler (Russell Crowe) usunął dowody jego niewinności. W wyniku nacisków ze strony burmistrza Billy został zmuszony do odejścia z policji i rozpoczął pracę prywatnego detektywa.

Wkrótce po tym, jak Taggart otwiera swoją firmę, zwraca się do niego Hostetler. Burmistrz podejrzewa swoją żonę, Cathleen (Catherine Zeta-Jones), o zdradę. Zleca Taggartowi śledzenie żony i zdobycie dowodów jej niewierności.

Billy przyjmuje zlecenie, nie podejrzewając, że wciąga się w niebezpieczną intrygę. Wkrótce okazuje się, że Cathleen faktycznie ma romans. Jej kochankiem jest Paul Andrews (Kyle Chandler), prokurator generalny stanu Nowy Jork.

Taggart zaczyna prowadzić śledztwo i odkrywa coraz więcej mrocznych sekretów burmistrza i jego rodziny. Okazuje się, że Hostetler jest skorumpowanym politykiem, który jest zamieszany w szereg przestępstw, w tym w zabójstwo.

Billy staje przed trudnym wyborem. Może zignorować to, co odkrył, i nadal pracować dla burmistrza, lub może ujawnić prawdę i narazić się na niebezpieczeństwo.

Motywacje bohaterów

Głównymi bohaterami filmu są Billy Taggart i Nicholas Hostetler. Obaj są silnie zmotywowani do działania.

Billy Taggart jest zdeterminowany, aby odzyskać dobre imię i zemścić się na burmistrzu, który zniszczył jego życie. Jest to motywacja osobista, która determinuje jego działania.

Nicholas Hostetler jest zdeterminowany, aby utrzymać władzę i uniknąć skandalu. Jest to motywacja polityczna, która determinuje jego działania.

Konflikt

Główny konflikt filmu rozgrywa się między Billym Taggartem a Nicholasem Hostetlerem. Obaj bohaterowie są skonfliktowani ze sobą, ponieważ reprezentują odmienne wartości i interesy.

Billy Taggart jest symbolem sprawiedliwości i prawdy. Jest gotów poświęcić wszystko, aby walczyć o te wartości.

Nicholas Hostetler jest symbolem korupcji i władzy. Jest gotów zrobić wszystko, aby utrzymać swoje stanowisko i uniknąć skandalu.

Konkluzja

Władza to film o korupcji w polityce i o tym, jak władza może zepsuć ludzi. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Mark Wahlberg i Russell Crowe stworzyli przekonujące kreacje swoich bohaterów.

Film porusza ważne tematy, takie jak sprawiedliwość, prawda i władza. Jest to film, który skłania do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Aktor Postać
Billy Taggart
Burmistrz Nicholas Hostetler
Cathleen Hostetler
Carl Fairbanks
Jack Valliant
Katy Bradshaw
Natalie Barrow
Tony Jansen
Paul Andrews
Todd Lancaster
Sam Lancaster
Ryan
Murdock
Raul Barea
Matka Natalie
Valerie
Mikey Tavarez
Sędzia
Oskarżyciel
Pan Davies, prawnik Billy'ego
Policjantka na sali sądowej
Mężczyzna ze Staten Island
Sąsiad ze Staten Island
Jimmy
Kobieta ze Staten Island
Amber
Strażnik
Reporterka w ratuszu
Asystetka Vallianta
Dziennikarz
Asystent Kevin
Rzecznik YMCA
Reporterka w szpitalu
Przyjaciółka Cathleen
Odźwierny
Przyjaciel z obsady
Przyjaciółka z obsady
Harris Sargent
Mitch Rappaport
Żona Mitcha Rapapporta
Kelnerka w Four Seasons
Barman w klubie w Harvardzie
Policjant na miejscu zbrodni
Alex, nastolatek z Bolton
Nastolatek z Bolton
Pracownik Sama
Pracownik Sama
Pracownik Sama
Gliniarz z Brooklynu
Barman w hotelu
Moderator debaty
Barmanka
Reporterka Sr. Center
Reporter w biurze Vallianta
Prezenterka stacji NY1
Prowadzący premierę
Spiker radiowy
Nowojorski oficer policji
Sekretarka Hostetlera
Ochroniarz burmistrza Hosteltera
Ochroniarz burmistrza Hosteltera
Pielęgniarka
Pieszy
Kierowca BMW
Reporter
Pieszy
Mary
Reporter
Gość na obiedzie
Kasjer w sklepie z gazetami
Reporterka
Protestujący
Gość na imprezie dotyczącej pozyskiwania funduszy
Gość na imprezie dotyczącej pozyskiwania funduszy
Członkini obsady na przyjęciu
Manifestant
Detektyw
Klient baru
Członkini obsady
Robotnik budowlany
Robotnik budowlany
Widz w teatrze
Uczestniczka kwesty
Nowojorski policjant przy aparacie rentgenowskim
Gość na obiedzie u burmistrza
Członkini obsady
Podchodząca do próby
Rejestratorka w szpitalu
Oficer CSI
Uczestniczka premierowego przyjęcia
Uczestniczka lunchu
Manifestantka w Nowym Jorku
Uczestniczka kwesty
Uczestnik kwesty
Oficer dokonujący aresztowania
Pacjentka w szpitalu
Protestująca przed ratuszem / Pieszy
Obecny na debacie
Kelner
Prowadzący premierę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *