Uwikłanie (2011)

Film

Czas trwania: 2 godz. 8 min.

Opis

Uwikłanie (2011) to polski film kryminalny w reżyserii Jacka Bromskiego, zrealizowany na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. Film opowiada o śledztwie w sprawie morderstwa Henryka Telaka, członka grupy terapeutycznej prowadzonej przez psychoterapeutę Cezarego Rudzkiego.

Akcja filmu rozpoczyna się w Krakowie, gdzie w trakcie terapii ustawień Berta Hellingera zostaje zamordowany Henryk Telak. Okoliczności jego śmierci są zagadkowe, a jedynym świadkiem jest Jadwiga Telakowa, żona zabitego.

Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi prokurator Agata Szacka, córka znanego profesora prawa. Współpracuje z nią komisarz Sławomir Smolar, jej kolega ze studiów i były kochanek.

Z początku podejrzanymi o zabójstwo są pozostali uczestnicy seansu, ale z czasem ślady prowadzą w stronę PRL-owskiej przeszłości i zakorzenionego w niej współczesnego biznesu. Jego przedstawicielem jest Witold Osuchowski, wpływowy prezes firmy doradczej, niebezpieczny człowiek z tajemniczą przeszłością.

Prowadząc najtrudniejsze w karierze śledztwo, prokurator Szacka dociera do spraw, o których od lat krążą legendy. Przy okazji wychodzą na jaw skrywane przez lata tajemnice.

Fabuła

Film rozpoczyna się od seansu terapeutycznego, w którym uczestniczy grupa osób zmagających się z różnymi problemami. Wśród nich jest Henryk Telak, bogaty biznesmen, który cierpi na depresję.

W trakcie seansu Telak zostaje zamordowany. Okoliczności jego śmierci są zagadkowe, a jedynym świadkiem jest Jadwiga Telakowa, żona zabitego.

Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi prokurator Agata Szacka. Jest ona córką znanego profesora prawa, ale dopiero niedawno rozpoczęła pracę w prokuraturze. Współpracuje z nią komisarz Sławomir Smolar, jej kolega ze studiów i były kochanek.

Z początku podejrzanymi o zabójstwo są pozostali uczestnicy seansu. Jednak z czasem ślady prowadzą w stronę PRL-owskiej przeszłości i zakorzenionego w niej współczesnego biznesu.

Okazuje się, że Telak był zamieszany w nielegalne interesy, które mogły mieć związek z jego śmiercią. Jego biznesowi partnerem był Witold Osuchowski, wpływowy prezes firmy doradczej. Osuchowski jest człowiekiem z tajemniczą przeszłością, który nie cofnie się przed niczym, aby ochronić swoje interesy.

Bohaterowie

Prokurator Agata Szacka

Agata Szacka jest główną bohaterką filmu. Jest młodą prokurator, która dopiero niedawno rozpoczęła karierę. Jest ambitna i zdeterminowana, aby rozwiązać sprawę morderstwa Telaka.

Komisarz Sławomir Smolar

Sławomir Smolar jest kolegą ze studiów i byłym kochankiem Agaty Szackowej. Jest doświadczonym policjantem, który pomaga Agacie w śledztwie.

Jadwiga Telakowa

Jadwiga Telakowa jest żoną zabitego Henryka Telaka. Jest zrozpaczona śmiercią męża i chce poznać prawdę o tym, co się wydarzyło.

Witold Osuchowski

Witold Osuchowski jest wpływowym prezesem firmy doradczej. Jest podejrzewany o udział w zabójstwie Telaka.

Ocena

„Uwikłanie” to dobrze zrealizowany film kryminalny, który wciąga widza od pierwszych minut. Fabuła jest interesująca i pełna zwrotów akcji. Aktorzy grają przekonująco, a ich kreacje są wiarygodne.

Film porusza również ważne tematy, takie jak:

  • ciemna strona ludzkiej natury
  • odpowiedzialność za własne czyny
  • władza i jej wpływ na człowieka

„Uwikłanie” to film, który warto obejrzeć. Jest to dobry przykład polskiego kina kryminalnego, który może śmiało konkurować z produkcjami z zagranicy.

Synonimy i zmiany szyk

W tekście wykorzystałem następujące synonimy:

  • „uwikłanie” – „uwikłanie w tajemnicę”, „uwikłanie w zbrodnię”
  • „morderstwo
Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jacek Bromski
scenariusz Jacek Bromski, Juliusz Machulski
gatunek Kryminał
produkcja Polska
premiera 3 czerwca 2011 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Zygmunt Miłoszewski (powieść)
dystrybucja ITI Cinema Sp. z o.o.
studio Canal+ Polska (koprodukcja) / Krakowskie Biuro Festiwalowe (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. Uwikłanie
inne tytuły Entanglement Miedzynarodowe

Uwikłanie (2011), reż. Jacek Bromski, to polski film kryminalny oparty na bestsellerowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. Głównymi bohaterami są prokurator Agata Szacka (Maja Ostaszewska) i komisarz Sławomir Smolar (Marek Bukowski), którzy prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa Henryka Telaka (Krzysztof Globisz), jednego z uczestników terapii grupowej prowadzonej przez dr. Cezarego Rudzkiego (Olgierd Łukaszewicz).

Zaczyna się niewinnie

Wszystko zaczyna się od zwykłej wizyty w gabinecie psychoterapeuty. Henryk Telak, zamożny biznesmen, przychodzi na sesję ustawień systemowych, aby poradzić sobie z problemami w życiu osobistym. W trakcie terapii, która polega na odgrywaniu scen z przeszłości, Telak zostaje zamordowany.

Oskarżenia

Pierwszym podejrzanym jest jeden z uczestników terapii, Karol Wenzel (Krzysztof Stroiński). Jest to młody mężczyzna, który ma romans z żoną Telaka, Jadwigą (Danuta Stenka). Jednak Wenzel szybko zostaje wykluczony z kręgu podejrzanych.

Nowe tropy

Śledztwo prowadzi prokurator Agata Szacka, która specjalizuje się w przestępczości gospodarczej. Współpracuje z nią komisarz Sławomir Smolar, jej były kochanek i kolega ze studiów.

Z czasem ślady prowadzą do Witolda Osuchowskiego (Andrzej Seweryn), wpływowego prezesa firmy doradczej. Osuchowski to człowiek z tajemniczą przeszłością, związany z PRL-owskim establishmentem.

Tajemnice wychodzą na jaw

Prowadzone przez Szacką i Smolara śledztwo ujawnia wiele tajemnic. Okazuje się, że Telak był zamieszany w nielegalne interesy, które miały miejsce w czasach PRL. Osuchowski również miał w tym swój udział.

Finałowy zwrot akcji

W końcu, pod koniec filmu, dochodzi do finałowego zwrotu akcji. Okazuje się, że mordercą Telaka jest... ktoś, kogo nikt nie podejrzewał.

Ocena

Uwikłanie to dobry film kryminalny, który wciąga widza od pierwszych minut. Jest to dobrze zrealizowana ekranizacja powieści Miłoszewskiego, która wiernie oddaje atmosferę i klimat książki.

Zalety filmu to:

  • Dobrze napisana historia, która jest pełna zwrotów akcji.
  • Świetna obsada, w której na uwagę zasługują kreacje Mai Ostaszewskiej i Marka Bukowskiego.
  • Dobrze zrealizowane zdjęcia i muzyka.

Wady filmu to:

  • Niektóre wątki fabularne są nieco naciągane.
  • Film jest momentami zbyt długi i rozwlekły.

Ogólnie rzecz biorąc, Uwikłanie to solidny film kryminalny, który warto obejrzeć.

Aktor Postać
Prokurator Agata Szacka
Komisarz Sławomir Smolar
Jadwiga Telakowa
Psychoterapeuta Cezary Rudzki
Henryk Telak
Prezes Witold
Igor, człowiek Witolda
Karol Wenzel
Antoni Szacki
Hanna Kwiatkowska
Barbara Jarczyk
Kaim
Leszek Kopeć, archiwista w IPN
Naczelnik w prokuraturze
Komendant
Agnieszka Szacka
Kobieta Mamcarza
Kapitan Mamcarz
Komisarz Walendziak
Policjant Kumerski
Policjant Wolniak
Portier w Przegorzałach
Bibliotekarka
Kamil Sosnowski
Patolog
Lekarz w latach 80-tych
Więzień w latach 80-tych
Menel
Strażnik miejski
Strażnik miejski
Policjant
Dziennikarz Gienio
Technik
Lekarz sądowy
Strażniczka na lotnisku
Sekretarka w firmie Telaka
Blondyna, kobieta prezesa
Milicjant
Policjant w Przegorzałach
Jadwiga Telakowa w latach 80-tych
Telak w latach 80-tych
Osiłek
Profesor Andrzej Zieleniecki
Lekarka w szpitalu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *