Czerwony kapitan / Rudý kapitán (2016)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Czerwony kapitan to czesko-polsko-słowacki film sensacyjno-kryminalny z 2016 roku w reżyserii Michala Kollára, zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Dominika Dána pod tym samym tytułem. Film opowiada o młodym detektywie Richardzie Krauzie, który podejmuje się rozwiązania zagadki zbrodni, która łączy się z brutalną przeszłością komunistycznej Czechosłowacji.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1992 roku, tuż przed podziałem Czechosłowacji. Na miejskim cmentarzu zostają znalezione zwłoki zakrystiana Kloknera z gwoździem w głowie. Śledztwo prowadzi młody detektyw Richard Krauz, który szybko odkrywa, że związek z tą zbrodnią ma była czechosłowacka służba bezpieczeństwa. Krauz dowiaduje się, że policja szantażowała kościół, wykorzystując materiały zebrane przez służbę bezpieczeństwa. Wśród tych materiałów znajdują się również nagrania z przesłuchań, które prowadził owiany złą sławą „Czerwony kapitan”.

Krauz postanawia odnaleźć „Czerwonego kapitana”, aby dowiedzieć się więcej o zbrodni. W jego poszukiwaniach pomaga mu jego partner, Ivan Canis. Detektywi przemierzają rozpadającą się Czechosłowację, śladami „Czerwonego kapitana”. Wkrótce odkrywają, że w grę wmieszali się również najwyższy rangą funkcjonariusze policji i Kościoła.

Film „Czerwony kapitan” to mroczna i pełna napięcia opowieść o brutalnej przeszłości komunistycznej Czechosłowacji. Jest to również historia o walce o sprawiedliwość i o tym, jak przeszłość może wracać i mścić się za grzechy popełnione w teraźniejszości.

Oto kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę podczas oglądania filmu:

  • Film ukazuje realia Czechosłowacji w 1992 roku, na kilka miesięcy przed jej podziałem. Jest to czas pełny niepewności i chaosu.
  • Film porusza tematykę brutalności służby bezpieczeństwa w czasach komunizmu. „Czerwony kapitan” był jednym z najbardziej bezwzględnych funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.
  • Film to również historia o walce o sprawiedliwość. Krauz jest zdeterminowany, aby doprowadzić do ukarania winnych zbrodni.

Film „Czerwony kapitan” został pozytywnie przyjęty przez krytyków i widzów. Został doceniony za mroczny klimat, napięcie i wiarygodne przedstawienie realiów komunistycznej Czechosłowacji.

Oto kilka cytatów z filmu, które warto zapamiętać:

  • „Przeszłość zawsze wraca.”
  • „Nie ma mniejszych zbrodni.”
  • „Sprawiedliwość musi zwyciężyć.”

Jeśli lubisz mroczne kryminały, to film „Czerwony kapitan” jest pozycją obowiązkową. Jest to film dobrze zrealizowany, z ciekawą fabułą i znakomitą obsadą.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Michal Kollar
scenariusz Miro Šifra, Anna Fifkova
gatunek Kryminał, Polityczny
produkcja Czechy, Słowacja, Polska
premiera 10 marca 2016 (Światowa) 26 sierpnia 2016 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Dominik Dán (powieść)
dystrybucja Kino Świat
studio Barrandov Studios (koprodukcja) / Ceská Televize (koprodukcja) / FognDesire Films /
tytuł oryg. Rudý kapitán
inne tytuły The Red Captain Miedzynarodowe

Czerwony kapitan to czesko-polsko-słowacki thriller kryminalny z 2016 roku w reżyserii Michala Kollára. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Dominika Dána o tym samym tytule.

Akcja filmu rozgrywa się w Czechosłowacji w 1992 roku, w okresie po upadku komunizmu. Wtedy to, na cmentarzu w Pradze, zostają odnalezione zwłoki zakrystiana Kloknera. Na ciele ofiary widnieją ślady tortur, a w jego głowie utkwiony jest gwóźdź. Sprawę bada młody detektyw Richard Krauz (Maciej Stuhr), który szybko orientuje się, że zbrodnia ma związek z dawną czechosłowacką służbą bezpieczeństwa.

Krauz odkrywa, że zakrystian Klokner był świadkiem szantażu, jakiego policja dokonywała na klerze. Szantażowano ich materiałami z archiwum służby bezpieczeństwa, które zawierały informacje o współpracy księży z komunistami.

Krauz podejrzewa, że za zabójstwem Kloknera stoi "Czerwony kapitan", owiany złą sławą specjalista od brutalnych przesłuchań. Mężczyzna ten zniknął po upadku komunizmu, ale Krauz jest przekonany, że nadal żyje i chroni tajemnicę służby bezpieczeństwa.

Detektyw rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez całą Czechosłowację. Po drodze spotyka się z wieloma ludźmi, którzy byli związani z dawną służbą bezpieczeństwa. Niektórzy z nich są skłonni mu pomóc, inni jednak starają się mu przeszkodzić.

Im bliżej Krauz zbliża się do prawdy, tym bardziej niebezpieczne staje się jego śledztwo. Mężczyzna musi uważać nie tylko na "Czerwonego kapitana", ale także na ludzi, którzy są gotowi zrobić wszystko, aby ukryć prawdę o przeszłości.

Motyw detektywistyczny

Głównym wątkiem filmu jest śledztwo prowadzone przez Richarda Krauza. Detektyw jest zdeterminowany, aby rozwikłać zagadkę morderstwa zakrystiana Kloknera i doprowadzić sprawców do sprawiedliwości.

Krauz jest młodym i ambitnym policjantem. Jest przekonany, że może zmienić świat i uczynić go lepszym miejscem. Śledztwo w sprawie "Czerwonego kapitana" jest dla niego szansą na udowodnienie swoich umiejętności i dokonanie czegoś ważnego.

Śledztwo Krauza jest pełne zwrotów akcji. Detektywowi nieustannie przytrafiają się nowe przeszkody, które utrudniają mu dotarcie do prawdy. Musi on nie tylko zmierzyć się z brutalnymi przestępcami, ale także z ludźmi, którzy są gotowi zrobić wszystko, aby ochronić tajemnicę.

Motyw polityczny

Film "Czerwony kapitan" porusza także tematykę polityczną. Akcja filmu rozgrywa się w okresie po upadku komunizmu, kiedy to Czechosłowacja przechodziła przez trudny okres transformacji.

W filmie ukazane jest, jak trudne jest rozliczanie się z przeszłością. Ludzie, którzy byli związani z dawną służbą bezpieczeństwa, starają się zatuszować swoje zbrodnie. Robią to, wykorzystując wpływy, jakie wciąż posiadają.

Film "Czerwony kapitan" pokazuje, że nawet po upadku komunizmu, jego dziedzictwo wciąż ma wpływ na życie ludzi.

Motyw psychologiczny

Film "Czerwony kapitan" jest także opowieścią o ludzkiej psychice. Richard Krauz jest człowiekiem, który jest zdeterminowany, aby osiągnąć swój cel. Jest gotów poświęcić wszystko, aby doprowadzić sprawców morderstwa do sprawiedliwości.

Śledztwo Krauza ma jednak na niego destrukcyjny wpływ. Mężczyzna staje się coraz bardziej cyniczny i podejrzliwy. Coraz trudniej mu odróżnić dobro od zła.

Film "Czerwony kapitan" to dobrze zrealizowany thriller kryminalny, który porusza ważne tematy społeczno-polityczne. Jest to film, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Aktor Postać
Porucznik Richard Krauz
Vlastimil Miloucký / Czerwony kapitan
Kapitan Eduard Burger
Ivan Canis
Marika Kovacicova / Malachowska
Major Raninec
Janetka
Sylvia Krauzová
Laura Krauzová
Volak
Biskup Jastrab
Kapitan - major
Oto Hanzel
Stríbro
Doktor Lengyel
Teodor
Ferenc
Dozorca cmentarza
Brat Czerwonego kapitana
Edo Stojka
Brat Milan
Porucznik "Gruby" Vana
Majster
Paco Kukucka
Péta
Jumbo
Pediatra
Lacibáci
DJ w radio
Operator koparki
Kopacz Laco
Pielęgniarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *