Wyjście awaryjne (1982)

Film

Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Opis

Wyjście awaryjne

(1982, reż. Roman Załuski)

Opis filmu

Prowincjonalne miasteczko z początku lat osiemdziesiątych. Wśród jego mieszkańców jest rodzina Kolędów. Pani Jadwiga Kolęda jest energiczną naczelniczką gminy, jej mąż Władysław jest poczciwym safandułą, a córka Dorota jest ładną i niepracującą panną.

Pewnego dnia pani Kolęda dowiaduje się, że Dorota jest w ciąży. Dziewczyna nie chce zdradzić, kim jest ojciec dziecka. Przerażona naczelnik postanawia znaleźć córce męża, który w zamian za odpowiednią sumkę zgodzi się potem na rozwód.

Pan Kolęda przywozi z miasta redaktora Bronka Sikorę, który okazuje się być byłym więźniem. Pani Kolęda jest zdeterminowana, aby jej plan się powiódł. Dorota i Bronek początkowo traktują się z rezerwą, ale z czasem zaczynają się do siebie zbliżać.

W międzyczasie do miasteczka przyjeżdża ważny urzędnik. Pani Kolęda musi za wszelką cenę uniknąć skandalu. Zbliża się ślub Doroty i Bronka.

Czy plan pani Kolędy się powiedzie? Czy Dorota i Bronek będą szczęśliwi?


Analiza filmu

„Wyjście awaryjne” to komedia satyryczna, która ukazuje moralność i obyczajowość mieszkańców polskiej prowincji. Film jest przede wszystkim opowieścią o ambicji i władzy. Pani Jadwiga Kolęda jest kobietą, która za wszelką cenę chce zachować swój autorytet. Jest gotowa zrobić wszystko, aby uniknąć skandalu, nawet jeśli to oznacza, że musi poświęcić szczęście swojej córki.

Film jest również opowieścią o miłości. Dorota i Bronek są postaciami kontrastowymi. Dorota jest rozpieszczoną panną, a Bronek jest byłym więźniem. Jednak mimo różnic między nimi, zaczynają się kochać. Ich miłość jest prawdziwa i szczera, a to jest coś, co przewyższa wszelkie różnice społeczne.

„Wyjście awaryjne” to film dobrze zrealizowany i zabawny. Gra aktorska jest znakomita, a przede wszystkim Bożena Dykiel w roli pani Kolędy stworzyła kreację, która przeszła do historii polskiego kina.


Ciekawostki

  • Film został nakręcony w miejscowościach: Szczawnica, Szczawnik i Stary Sącz.
  • W filmie wystąpili m.in.: Bożena Dykiel, Jerzy Michotek, Maria Gładkowska, Andrzej Golejewski, Krzysztof Kowalewski, Jadwiga Skupnik, Zbigniew Buczkowski i Bolesław Płotnicki.
  • Film był nominowany do Złotej Kaczki w kategorii najlepszy film fabularny.

Ocena

„Wyjście awaryjne” to film, który warto obejrzeć. Jest to komedia satyryczna, która bawi, ale także skłania do refleksji. Film jest dobrze zrealizowany i ma znakomitą obsadę.

Ocena: 8/10

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Roman Załuski
scenariusz Andrzej Mularczyk
gatunek Komedia
produkcja Polska
premiera 26 grudnia 1982 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Zespół Filmowy "Kadr"
tytuł oryg. Wyjście awaryjne
inne tytuły The Emergency Escape Miedzynarodowe

Wyjście awaryjne to polska komedia satyryczna z 1982 roku w reżyserii Romana Załuskiego. Film opowiada o Jadwidze Kolędowej, energicznej i ambitnej naczelnik gminy, która dowiaduje się, że jej jedyna córka Dorota jest w ciąży. Chcąc uniknąć skandalu, kobieta wysyła swojego męża Władysława w poszukiwaniu męża dla Doroty. Ten, nie mając innego wyjścia, przyprowadza Bronka Sikorę, sympatycznego młodzieńca, który okazuje się być byłym więźniem.

Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku na początku lat osiemdziesiątych. Jadwiga Kolęda jest osobą niezwykle wpływową i cieszy się powszechnym szacunkiem. Jej córka Dorota jest natomiast ładną, ale niezbyt inteligentną dziewczyną. Nie pracuje i mieszka z rodzicami.

Gdy Jadwiga dowiaduje się o ciąży Doroty, jest przerażona. Boi się, że skandal zniszczy jej reputację i spowoduje, że straci stanowisko. Postanawia więc znaleźć córce męża, który zgodzi się na szybki ślub i jeszcze szybszy rozwód.

Władysław Kolęda jest człowiekiem uległym i niezbyt bystrym. Nie ma pomysłu, jak znaleźć męża dla Doroty, więc udaje się do miasta, aby poradzić się kolegów z pracy. Ci, chcąc pomóc, polecają mu Bronka Sikorę, redaktora gazety.

Bronek jest sympatycznym i miłym młodzieńcem, ale ma za sobą kryminalną przeszłość. Niedawno wyszedł z więzienia i szuka pracy. Gdy słyszy o propozycji Kolędy, nie waha się jej przyjąć.

Jadwiga Kolęda jest zachwycona Bronkiem. Wydaje jej się, że jest idealnym kandydatem na męża dla Doroty. Nie wie jednak, że mężczyzna jest byłym więźniem.

Bronek i Dorota zaczynają spotykać się. Dziewczyna od razu się w nim zakochuje. Bronek również zaczyna darzyć Dorotę sympatią, ale nie chce jej krzywdzić. Boi się, że gdy prawda o jego przeszłości wyjdzie na jaw, Dorota go opuści.

W międzyczasie w miasteczku zjawia się ważny urzędnik. Jadwiga Kolęda jest przerażona, że skandal wyjdzie na jaw. Zwiększa więc presję na Bronka, aby jak najszybciej ożenił się z Dorotą.

Bronek nie ma innego wyjścia. Postanawia wziąć ślub z Dorotą. Uroczystość odbywa się w tajemnicy, aby nikt nie dowiedział się o przeszłości Bronka.

Po ślubie Bronek i Dorota zamieszkują razem. Jadwiga Kolęda jest zadowolona, że udało jej się uniknąć skandalu. Nie wie jednak, że Dorota i Bronek są w sobie zakochani.

Wyjście awaryjne to film satyryczny, który ukazuje obyczajowość i mentalność mieszkańców polskiej prowincji w latach osiemdziesiątych. Film jest zabawny, ale również przewrotny. Jadwiga Kolęda to postać karykaturalna, ale jednocześnie tragiczna. Jest to kobieta, która dla zachowania pozorów jest gotowa poświęcić szczęście swojej córki.

Film jest również świetną okazją do obserwacji gry aktorskiej Bożeny Dykiel. Aktorka stworzyła w tym filmie jedną ze swoich najlepszych kreacji. Jej Jadwiga Kolęda to postać wyrazista i pełna emocji.

Aktor Postać
Jadwiga Kolęda, naczelnik gminy
Władysław Kolęda, mąż Jadwigi
Dorota, córka Kolędów
Bronek Sikora "Szklarz"
Komendant MO
Helena Felczerowa, sąsiadka Kolędów
"Kalafior", kumpel Bronka
Ksiądz proboszcz
Lekarz
Petent w urzędzie gminy
Taksówkarz
Maleszko, urzędnik gminy
Portier w akademiku
Chłopak na zabawie mający "walczyć" z Bronkiem
Ksiądz, opiekun grupy seminarzystów
Pracownica biura matrymonialnego
Aktor w mundurze carskim w telewizyjnej toalecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *