Sztos (1997)

Film

Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Opis

„Sztos” (1997) to barwna opowieść osadzona w Sopocie na początku lat 70. XX wieku, gdzie losy dwóch nieco szemranych postaci splatają się w labiryncie intryg, oszustw i życiowych przebiegłości. Reżyserem tego filmu jest utalentowany Olaf Lubaszenko, który brawurowo przedstawia świat pełen kantów, pokus i niebezpiecznych układów.

W centrum uwagi stoi trzydziestoletni Kazik Czarnecki, zwany „Synkiem” (Cezary Pazura), świeżo opuszczający mury więzienia. Jego pragnieniem jest szybkie odnalezienie się w życiu, zakup mieszkania i zawarcie związku małżeńskiego z ukochaną Beatą (Ewa Gawryluk). Jednak brak zapału do uciążliwej, słabo płatnej pracy w stoczni sprawia, że poszukuje on alternatywnych dróg do szybkiego sukcesu. Wprowadza nas do tej historii doświadczony oszust i cinkciarz Eryk (Jan Nowicki), postać dojrzałego hochsztaplara, który widzi w „Synku” potencjał do realizacji wspólnych planów.

Wspólnie, ta niecodzienna para rusza na ulice Sopotu, gdzie odbywają się ich nielegalne transakcje z wymiany walut. Przy użyciu przebiegłych trików, zastępowania prawdziwych banknotów pociętymi gazetami, udaje im się sprytnie okradać zachodnich turystów. Nieoczekiwanie jednak, kiedy jeden z klientów zostaje oszukany, rodzi się potrzeba zemsty. To zdarzenie staje się impulsem do stworzenia planu, który ma przynieść duże pieniądze i równocześnie pomścić krzywdę.

Obydwaj bohaterowie postanawiają przeprowadzić spektakularny numer zwany „sztosem”, mający na celu pokonanie Gruchy (Krzysztof Zaleski), kumpla Eryka, który wcześniej oszukał go w pokera. Grucha staje się celem zemsty, a jedyną szansą na przywrócenie honoru Eryka jest równie sprytny przekręt. „Synkowi” zależy jednak nie tylko na zrealizowaniu planu, ale również na osiągnięciu swoich osobistych celów, które towarzyszą mu od momentu opuszczenia więzienia.

Film w zabawny sposób ukazuje perypetie głównych bohaterów, poruszając tematy przyjaźni, zemsty, miłości i pragnienia lepszego życia. Wsciekła walka o pieniądze i przewaga umiejętności nad naiwnością rysują obraz świata pełnego pokus i intryg. Wraz z bohaterami przenosimy się do lat 70., gdzie klimat epoki przeplata się z dynamiczną akcją i inteligentnym humorem.

Cezary Pazura w roli „Synka” doskonale oddaje nie tylko charakter postaci, ale także ducha czasów. Jego partner, Jan Nowicki, wciela się w rolę doświadczonego Eryka z charyzmą i przekonaniem. Chemia między aktorami sprawia, że widz czuje się zaangażowany w ich przygody, śmieje się z ich karkołomnych pomysłów, ale także współczuje im w trudnych chwilach.

„Sztos” to nie tylko opowieść o przekrętach i oszustwach. To także barwne freski społeczeństwa lat 70., w którym marzenia o lepszym życiu i błyskotliwe kombinacje stawiają bohaterów w centrum uwagi. Olaf Lubaszenko zgrabnie układa elementy kryminału, komedii i dramatu, tworząc film, który bawi, wzrusza i zmusza do refleksji nad naturą ludzkich dążeń.

W trakcie ekranowej podróży po Sopocie z lat 70. XX wieku, widzowie będą świadkami nie tylko przebiegłych rozgrywek bohaterów, ale także subtelnych zmian w ich charakterach i wartościach. „Sztos” to film, który zachwyca nie tylko swoją kunsztem reżyserskim, ale także trafnym odwzorowaniem ducha tamtego okresu. Świetne dialogi, zaskakujące zwroty akcji i znakomita gra aktorska sprawiają, że ten kryminalno-komediowy obraz zyskuje miano klasyki polskiego kina.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Olaf Lubaszenko
scenariusz Jerzy Kolasa
gatunek Komedia, Sensacyjny
produkcja Polska
premiera 22 sierpnia 1997 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Best Film
studio Agencja Produkcji Filmowej (koprodukcja) / Canal+ Polska (koprodukcja) / Telewizja Polsat (koprodukcja)
tytuł oryg. Sztos
inne tytuły Cheat Miedzynarodowe
Na początku lat siedemdziesiątych, w scenerii polskiego Wybrzeża, splatają się losy dwóch takich, co nie jeden księżyc ukradli. "Synek" wyszedł z kicia i za wszelką cenę chce się dobrze w życiu urządzić. Starszy Eryk, wytrawny hochsztapler, musi się odegrać na kumplu, który go wykiwał w pokerze. Ale do tego jest potrzebna duża kasa. Obaj więc wyruszają w Polskę siejąc spustoszenie... w portfelach dewizowych turystów. Jeszcze tylko rozprawa z "Gruchą" czyli finałowy Sztos, a potem żyć nie umierać, trwoniąc łatwo zarobiony szmal. Plan jest przedni tyle, że na każdym planie można się przejechać.
Sopot, początek lat 70. XX wieku. Trzydziestoletni Kazik Czarnecki, zwany Synkiem (Cezary Pazura), wyszedł właśnie z więzienia i poszukuje jakiegoś zajęcia. Chciałby się urządzić, kupić mieszkanie i ożenić ze swoją dziewczyną Beatą (Ewa Gawryluk). Nie ma jednak ochoty trudzić się kiepsko płatną pracą w stoczni i czekać 30 lat na przydziałowe mieszkanie. Zgłasza się więc do Eryka (Jan Nowicki), doświadczonego cinkciarza i sprytnego oszusta. Wspólnie nabierają zachodnich turystów przy nielegalnej wymianie walut, podkładając w miejsce prawdziwych banknotów pocięte gazety. Pewnego razu kumpel Eryka, Grucha (Krzysztof Zaleski), ogrywa go w pokera. Wkrótce okazuje się, że z premedytacją go oszukał. Plamę na przestępczym honorze hochsztaplera może zmyć tylko podobny przekręt - Eryk zamierza odpłacić koledze pięknym za nadobne. Synek i jego mistrz ruszają więc we wspólną "trasę", podczas której mają zamiar zgromadzić pieniądze potrzebne do wykręcenia planowanego numeru - "sztosu".
Aktor Postać
Eryk
Czarnecki "Synek"
Beata
"Grucha"
Josef, kierownik niemieckiej wycieczki
Wacek
Basia, autostopowiczka
Prokurator
Współpracownik "Gruchy"
Edward "Markiz"
Adaś, przyjaciel Eryka
Muzyk w nocnym lokalu
Mężczyzna grający w kasynie "Gruchy"
Niemiecki turysta
Cinkciarz "Student"
Mietek, przyjaciel Eryka
Fałszerz
Matka Beaty
Sekretarka "Synka"
Kurt, goryl Josefa
Gracz w szulerni / Kierowca autokaru w Malborku
Kelner podający ciepłe piwo
Gracz w szulerni
Krupier w kasynie "Gruchy"
Brat "Synka"
Dziewczyna tańcząca z Adasiem
Mężczyzna grający w kasynie "Gruchy"
Sutener
Kochanek matki Beaty
Kelner podający zupę
Mężczyzna grający w kasynie "Gruchy"
Mężczyzna sprzątający w szulerni
Dziewczyna w restauracji "Baron"
Mężczyzna jedzący kanapki w szulerni
Dziewczyna w restauracji "Baron"
Oszukany klient
Mężczyzna witający się z Erykiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *