Piłkarski poker (1988)

Film

Czas trwania: 1 godz. 41 min.

Opis

„Piłkarski poker (1988)” to pełen humoru obraz, który przenosi nas w serce piłkarskiego środowiska ekstraklasy. Reżyser Janusz Zaorski snuje barwną opowieść o spisku, intrygach i kulisach tego fascynującego, lecz pełnego nieuczciwości świata futbolu. W filmie tym, prezesi kilku renomowanych klubów postanawiają połączyć siły, zakładając swoistą „spółdzielnię”, która ma wpływ na kulisy i rezultaty rozgrywek. Przez to nowo powstałe konsorcjum, przy wsparciu skorumpowanych sędziów, nabiera kontrolę nad wynikami meczów, rysując kruczkowate ścieżki dla swoich drużyn.

Obraz ten ukazuje nam klasyczną polską komedię, w której świat piłki nożnej staje się areną nie tylko sportowych zmagań, lecz także gier i machinacji kuluarowych. „Piłkarski poker” rzuca spojrzenie na „drukowane” mecze, gdzie wynik nie zależy już tylko od umiejętności zawodników, ale także od zawiłych intryg i układów zawartych przez prezesów klubów. Wykorzystując manipulacje sędziowskie oraz nieuczciwe praktyki działaczy, obraz ten prezentuje nam oblicze polskiej ligi piłkarskiej, które pozostaje dalekie od idealnej uczciwości.

W filmie tym, Janusz Zaorski nie tylko zręcznie snuje fabułę, ale także obdarza ją życiem poprzez udział plejady najlepszych polskich aktorów. Ich talent aktorski oraz umiejętność przedstawienia absurdalnych sytuacji sprawiają, że widzowie są świadkami zarówno dramatycznych jak i komediowych chwil, co nadaje filmowi niepowtarzalny charakter.

Akcja „Piłkarskiego pokera” toczy się w kręgach piłkarskich elit. Spiski, które prezesi knują za zamkniętymi drzwiami, stają się kamieniem węgielnym fabuły. To nie tylko opowieść o walce na boisku, ale także o walkach toczonej na zapleczu. Reżyser mistrzowsko przedstawia zawiłości gry, gdzie uczciwość staje się walutą wymienną, a zasady fair play tracą na znaczeniu.

Wśród bohaterów tego futbolowego dramatu nie brakuje postaci pełnych kontrastów. Od charyzmatycznego, ale równocześnie niemoralnego prezesa po skorumpowanego sędziego gotowego pójść na układy. Złote chłopaki i szemrane postaci układają się w karkołomną mozaikę relacji, gdzie każdy ma swoje ukryte asy w rękawie. Przejście od jednego wątku do drugiego sprawia, że film jest dynamiczny i nieustannie zaskakuje.

Warto również podkreślić, że „Piłkarski poker” porusza sprawy aktualne i gorące dla polskiego społeczeństwa. Problem korupcji w sporcie, szczególnie w piłce nożnej, był i nadal jest tematem zainteresowania mediów oraz kibiców. Film Janusza Zaorskiego, chociaż powstał w 1988 roku, wciąż pozostaje aktualny, co świadczy o uniwersalności poruszanych w nim problemów.

Jednym z najmocniejszych atutów tego obrazu jest doskonale skomponowany scenariusz, który nie tylko bawi, ale także zmusza do refleksji. Przenikliwe spojrzenie na kulisy piłkarskich rozgrywek odsłania przed widzem szereg nieetycznych praktyk, z którymi zmagają się zarówno zawodnicy, jak i działacze. Film ten stawia pytania o granice uczciwości w sporcie oraz konsekwencje, jakie niesie za sobą korupcja. W ten sposób staje się nie tylko komedią, ale również rodzajem ostrzeżenia przed złem, które może zatruć nawet najpiękniejszą grę świata.

Nie można pominąć również strony wizualnej „Piłkarskiego pokera”. Operator, wykorzystując zróżnicowane kadry, oddaje atmosferę stadionów, kulis meczów oraz zakulisowych negocjacji. Barwne stroje piłkarzy, emocje na trybunach i dynamiczne ujęcia podkreślają intensywność i dramatyzm sytuacji, w jakie wprowadza nas film.

„Piłkarski poker (1988)” to nie tylko komedia, ale także społeczny komentarz na temat etyki w sporcie oraz kondycji polskiej ligi piłkarskiej. Zaskakujący, pełen zwrotów akcji, a jednocześnie zanurzony w rzeczywistości problemów tamtych czasów, film Janusza Zaorskiego to pozycja obowiązkowa dla miłośników kina, futbolu oraz tych, którzy zastanawiają się, jak daleko może sięgać korupcja w świecie sportu.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Janusz Zaorski
scenariusz Jan Purzycki
gatunek Komedia, Sensacyjny, Sportowy
produkcja Polska
premiera 31 marca 1989 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Janusz Zaorski (dialogi) / Jan Purzycki (dialogi)
studio Studio Filmowe Dom
tytuł oryg. Piłkarski poker
inne tytuły Soccer Poker Miedzynarodowe

Piłkarski poker (1988) to klasyczna polska komedia reżyserii Janusza Zaorskiego, której akcja rozgrywa się w środowisku piłkarskim. Film przedstawia kulisy polskiej ekstraklasy, w której panuje korupcja i układy.

Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy prezesi kilku klubów ekstraklasy postanawiają zawiązać "spółdzielnię". Jej celem jest kontrolowanie wyników rozgrywek poprzez przekupywanie sędziów.

W skład "spółdzielni" wchodzą:

  • Janusz Kmita (Janusz Gajos), prezes Legii Warszawa
  • Janusz "Bolek" Kowalski (Janusz Rewiński), prezes Gwardii Warszawa
  • Jerzy "Kuba" Kubicki (Jerzy Zelnik), prezes Górnika Zabrze
  • Władysław "Sławek" Sławiński (Władysław Kowalski), prezes Lecha Poznań

Prezesi "spółdzielni" ustalają, że w każdej kolejce jeden z ich klubów będzie wygrywał, a drugi przegrywał. Dzięki temu będą mogli dowolnie manipulować tabelą ligową i zapewnić sobie awans do europejskich pucharów.

Wkrótce do "spółdzielni" przyłącza się również Józef "Jozek" Wróblewski (Czesław Wołłejko), prezes Powiśla Warszawa. Jozek to były piłkarz, który stracił miejsce w reprezentacji i teraz marzy o tym, aby jego klub zdobył mistrzostwo Polski.

"Piłkarski poker" to film, który ukazuje ciemną stronę polskiego futbolu. Reżyser nie szczędzi gorzkich słów pod adresem działaczy, którzy traktują piłkę nożną jako źródło zysków, a nie sport.

Film jest pełen humoru, ale także porusza poważne tematy, takie jak korupcja, nepotyzm i brak uczciwości.

Główne wątki filmu:

  • Korupcja w polskim futbolu
  • Układy i nepotyzm wśród działaczy piłkarskich
  • Walka o władzę i pieniądze w środowisku piłkarskim
  • Niezrealizowane marzenia i ambicje byłych piłkarzy

Bohaterowie filmu:

  • Janusz Kmita - prezes Legii Warszawa, inteligentny i przebiegły biznesmen, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.
  • Janusz "Bolek" Kowalski - prezes Gwardii Warszawa, prostolinijny i bezkompromisowy, który nie zgadza się na układy i korupcję.
  • Jerzy "Kuba" Kubicki - prezes Górnika Zabrze, pragmatyczny i realistyczny, który nie wierzy w zwycięstwa bez układów.
  • Władysław "Sławek" Sławiński - prezes Lecha Poznań, naiwny i łatwowierny, który wierzy, że w futbolu można osiągnąć sukces bez pomocy układów.
  • Józef "Jozek" Wróblewski - prezes Powiśla Warszawa, były piłkarz, który marzy o tym, aby jego klub zdobył mistrzostwo Polski.

Opinie o filmie:

"Piłkarski poker" to film, który został doceniony przez krytyków i widzów. Obraz otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Film jest uważany za jeden z najlepszych polskich filmów komediowych. Obraz jest zabawny, ale także porusza poważne tematy, które są aktualne do dziś.

Podsumowanie:

"Piłkarski poker" to klasyczny film, który warto obejrzeć. Obraz ukazuje ciemną stronę polskiego futbolu, ale także dostarcza wiele rozrywki.

Aktor Postać
Jan Laguna
Bolo
Kmita, prezes "Powiśla"
Irena Laguna
Prezes "Czarnych"
Stary Grom
Olek Grom
Bronek, działacz starej daty w "Powiślu"
Oficjel
Józef Grundol, piłkarz "Czarnych"
Żona Grundola
Sędzia Jaskóła
Prezes "Mutry"
Prezes "Oceanii"
Prezes "Koksu"
Dykta, piłkarz "Powiśla"
Komentator
Prezes "Odlewu"
Łapiński z Białegostoku
Brat Grundola
Piłkarz "Czarnych"
Bukmacher na Służewcu
Brat Grundola
Sędzia boczny
Dyrektor banku na Śląsku
Bramkarz "Czarnych"
Działacz na meczu
Skarbnik "Kokonu"
Taksówkarz w Białymstoku
Bukmacher na Służewcu
Brat Grundola
Lekarz w klubie "Powiśla"
Znajomy Łapińskiego
Kierownik sali w nocnym lokalu
Działacz
Sędzia boczny
Prezes "Kokonu"
"Narciarz", pracownik w klubie "Czarnych"
Trener "Powiśla"
Konferansjer w nocnym lokalu
Piłkarz "Powiśla", który otrzymał od Laguny czerwoną kartkę w meczu "Powiśle" - "Czarni"
"Wielki trener"
Sędzia Jerzy Eisenstein, przedstawiciel PZPN-u w studiu telewizyjnym
Cinkciarz
Modelka pozująca sędziemu Jaskóle
Komentator na meczu "Czarni" - "Powiśle"
Bramkarz "Powiśla"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *