Kariera Nikosia Dyzmy (2002)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

„Kariera Nikosia Dyzmy (2002)” to pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji komedia, której reżyserem jest Jacek Bromski. Film opowiada historię Nikodema Dyzmy, pracownika zakładu pogrzebowego, który przypadkowo zostaje wplątany w świat polityki podczas ekskluzywnego przyjęcia. Cezary Pazura w roli tytułowego bohatera wyróżnia się nie tylko swoją komediową finezją, ale także zdolnością do przemawiania, co staje się kluczowym elementem jego nietypowej kariery.

Nikoś Dyzma, znakomity mówca pogrzebowy o skromnych aspiracjach życiowych, znajduje się na zakręcie swojego losu, gdy otrzymuje nieoczekiwane zaproszenie na bankiet. Jego celem jest jedynie dorobienie paru groszy na codzienne wydatki, ale los postanawia sprawić, że stanie się to o wiele więcej niż planował. W trakcie ekskluzywnej imprezy, nieświadomie obraża jednego z ministrów, co prowadzi do niespodziewanego zwrotu zdarzeń.

Incident, który na pozór mógł zniszczyć szanse Nikosia, staje się kluczowym momentem jego życia. Jego przypadkowe zwrócenie uwagi ważnych dygnitarzy i postaci politycznych sprawia, że staje się obiektem ich zainteresowania. Złota passa Nikosia rozpoczyna się od sytuacji, w której pod wpływem emocji obrzuca wyzwiskami wiceprezesa Macieja Terkowskiego, nie zdając sobie sprawy z tożsamości swojej ofiary.

W wyniku tego incydentu Dyzma staje się obiektem fascynacji i uwagi wielu wpływowych postaci, w tym przedsiębiorcy Romana Kilińskiego i senator Anny Walewskiej. To właśnie w tym momencie rozpoczyna się nieprawdopodobna kariera Nikosia Dyzmy jako człowieka, który zdolny jest załatwić wszystko. Jego niezwykły talent do przemawiania i wyjątkowy urok osobisty sprawiają, że staje się pionkiem w grze politycznej, gdzie zdobywa coraz większe uznanie i wpływy.

Dyzma nie tylko zdobywa przychylność wpływowych postaci, ale także zakochuje się, co dodaje nowego wymiaru jego życiu. Film, oprócz humorystycznych elementów, rysuje także portret bohatera, który pomimo swojej niezwykłej ścieżki kariery, pozostaje człowiekiem z aspiracjami uczuciowymi i tęsknotami.

„Kariera Nikosia Dyzmy” to pełna ironii opowieść o nieprzewidywalności losu i zdolności człowieka do obracania nawet najtrudniejszych sytuacji na swoją korzyść. Cezary Pazura w roli głównej doskonale oddaje zarówno poczucie humoru, jak i zdolności przekonywania, które sprawiają, że Nikodem Dyzma staje się postacią niezapomnianą. Film Jaceka Bromskiego to nie tylko satyra na świat polityki, ale także opowieść o tym, jak przypadkowe wydarzenia mogą zmienić bieg naszego życia.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jacek Bromski
scenariusz Jacek Bromski, Tomasz Kępski
gatunek Komedia
produkcja Polska
premiera 15 marca 2002 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jacek Bromski (dialogi) / Tomasz Kępski (dialogi) ...więcej
dystrybucja Vision Film Distribution
tytuł oryg. Kariera Nikosia Dyzmy
inne tytuły Career of Nikos Dyzma Miedzynarodowe
Nikodem Dyzma - pracownik małej firmy pogrzebowej i niezrównany mówca pogrzebowy nie ma wielkich oczekiwań wobec życia. Chce po prostu zarobić sobie dodatkowych parę groszy np. na lodówkę. Okazja trafia się sama w postaci przypadkiem zdobytego zaproszenia na koktajl dyplomatyczny. Z pozoru drobny incydent w czasie tegoż koktajlu stanie się punktem zwrotnym w karierze mistrza ceremonii pogrzebowych.
Tytułowy Nikoś Dyzma (Cezary Pazura) pracuje w zakładzie pogrzebowym, gdzie zajmuje się wygłaszaniem mów na pogrzebach. Pewnego dnia, zupełnie przez przypadek, na jego ręce trafia zaproszenie na bardzo wystawny bal. Nieświadomie obraża na nim jednego z ministrów, pozyskując przy tym przyjaźń wielu ważnych dygnitarzy. Dalsza kariera jest tylko kwestią czasu. Nikoś sprytnie to wykorzystuje posługując się swoim "intelektem" i "wrodzonym wdziękiem". Żeby tego było mało, zakochuje się...
Nikoś Dyzma (Cezary Pazura), pracownik zakładu pogrzebowego obdarzony zdolnością wygłaszania porywających przemówień, zdobywa zaproszenie na dyplomatyczny raut. Postanawia udać się na przyjęcie. Podczas imprezy ktoś oblewa go trunkiem. Wściekły Dyzma wywołuje awanturę, obrzucając winowajcę wyzwiskami. Ten z pozoru nic nie znaczący epizod staje się punktem zwrotnym w jego życiu. Okazuje się bowiem, że zwymyślał samego wiceprezesa Macieja Terkowskiego (Lew Rywin). Wieść o tym, że tajemniczy rudowłosy mężczyzna nie zawahał się publicznie ubliżyć wysoko postawionemu politykowi, szybko dociera do wszystkich uczestników bankietu. Odtąd o sympatię Nikosia zaczyna zabiegać wielu ludzi, między innymi przedsiębiorca Roman Kiliński (Andrzej Grabowski) i senator Anna Walewska (Ewa Kasprzyk). Dyzma szybko uznany zostaje za człowieka, który może wszystko załatwić. Jest to pierwszy krok Nikosia do osiągnięcia politycznego i finansowego sukcesu.
Aktor Postać
Nikodem "Nikoś" Dyzma
Jadzia, żona ministra Jaszuńskiego
Senator Anna Walewska
Roman Kiliński, prywatny przedsiębiorca
Jan Maria Jaszuński, minister rolnictwa
Premier
Wicepremier Maciej Terkowski
Pielęgniarka
Major Borewicz, były SB-ek
Kropiel, szef służb specjalnych
Lektor angielskiego
Frania, gosposia "Nikosia"
Lusia, żona ministra
Klemens Poraziński, asystent "Nikosia" w "Polskim Cukrze"
Mieczysław, goryl Kilińskiego
Kierownik zakładu pogrzebowego
Kazio, kierowca Nikosia
Gradkowski, polityk koalicyjny
Instruktor jazdy
Senator
Sąsiadka Nikosia
Ratownik
Sekretarka Nikosia
Dyrektor cukrowni
Konopielski
Urzędnik
Zosia, sekretarka Kilińskiego
Facet z koszem wódki
Goryl z BOR-u
Goryl z BOR-u
Sekretarka Jaszuńskiego
Gość na przyjęciu
Stanisław, goryl Kilińskiego
Magda, żona ministra
Grabarz "Niemrawy"
Grabarz Jan Władeczek
Prezes Sławomir Trędowaty
Roman Graczyk, szef Głównego Urzędu Ceł
Dostawca wódki
Kelner
Chłopak w pubie
Dziewczyna na basenie
Dziewczyna na basenie
Dziewczyna na basenie
Dziewczyna na basenie
Dziewczyna na basenie
Sekretarka Anny Walewskiej
Kurier
Ekspedientka w sklepie z męską odzieżą
Dziewczyna na basenie
Członek zespołu Rubinstein Quartet
Członek zespołu Rubinstein Quartet
Członek zespołu Rubinstein Quartet
Członek zespołu Rubinstein Quartet
Członek zespołu Rubinstein Quartet
Członek zespołu Rubinstein Quartet
Mężczyzna w pubie
Kelner roznoszący wódkę na przyjęciu
Prowadzący program tv
Redaktorka
Dziennikarka tv
Dziewczyna na basenie
Dziewczyna na basenie
Ambasador

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *