Job, czyli ostatnia szara komórka (2006)
Film
Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Opis
Job, czyli ostatnia szara komórka (2006) to polska komedia reżyserii Konrada Niewolskiego, opowiadająca o losach trzech przyjaciół-nieudaczników. Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków i publiczność, a jego humor został doceniony przez widzów w każdym wieku.
Bohaterowie
Głównymi bohaterami filmu są:
- Adi (Tomasz Borkowski), młody mężczyzna, który nie ma szczęścia do pracy. Po raz kolejny zostaje wyrzucony z pracy, tym razem z chińskiego baru. Jego narzeczona, Górzyńska (Agnieszka Włodarczyk), załatwia mu rozmowę kwalifikacyjną w pewnej renomowanej firmie, ale Adi ma niewielkie pojęcie o języku angielskim, w którym ma odbyć się rozmowa.
[Image of Adi (Tomasz Borkowski) z filmu Job, czyli ostatnia szara komórka (2006)] - Pele (Andrzej Andrzejewski), były piłkarz, który nie może poradzić sobie z egzaminem na prawo jazdy. Na każdym egzaminie popełnia ten sam błąd, co sprawia, że staje się obiektem kpin i drwin.
[Image of Pele (Andrzej Andrzejewski) z filmu Job, czyli ostatnia szara komórka (2006)] - Chemik (Borys Szyc), młody mężczyzna, który pasjonuje się chemią. Nie może się skupić na nauce, ponieważ jego sąsiadka ma hałaśliwego psa, który nieustannie szczeka.
[Image of Chemik (Borys Szyc) z filmu Job, czyli ostatnia szara komórka (2006)]
Fabuła
Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie. Adi, Pele i Chemik to przyjaciele od dzieciństwa. Mieszkają w jednym osiedlu i spędzają razem większość czasu. Wspólnie przeżywają wzloty i upadki, wspierając się nawzajem w trudnych chwilach.
Adi jest załamany, ponieważ znów stracił pracę. Jego narzeczona Górzyńska stara się go pocieszyć, ale Adi jest przerażony perspektywą bezrobocia. Pele z kolei nie może zdać egzaminu na prawo jazdy, co sprawia, że czuje się jak nieudawca. Chemik natomiast nie może się skupić na nauce, ponieważ jego sąsiadka ma hałaśliwego psa, który nieustannie szczeka.
W pewnym momencie przyjaciele postanawiają wziąć udział w teleturnieju „Sąsiedzi”, którego główną nagrodą jest pięciominutowa sesja dewastacyjna w domu sąsiadów. Adi, Pele i Chemik są przekonani, że wygrają teleturniej i w końcu odegrają się na swojej sąsiadce.
Humor
Humor w filmie jest absurdalny i groteskowy. Nie brakuje w nim gagów słownych, sytuacji, które graniczą z absurdem, a także postaci, które są karykaturami.
Jednym z przykładów absurdalnego humoru w filmie jest scena, w której Adi przygotowuje się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim. Adi nie zna angielskiego, więc próbuje nauczyć się go z płyty DVD. Niestety, płyta jest w języku polskim, co sprawia, że Adi uczy się angielskiego z polskich tłumaczeń.
Innym przykładem absurdalnego humoru jest scena, w której Pele zostaje zatrzymany przez policję. Pele jest przekonany, że został zatrzymany za jazdę bez prawa jazdy, ale policjant informuje go, że został zatrzymany za… głośne śpiewanie.
Morał
Film „Job, czyli ostatnia szara komórka” to opowieść o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach warto mieć w sobie nadzieję i nie poddawać się. Adi, Pele i Chemik to bohaterowie, którzy pomimo wielu przeciwności losu nigdy nie tracą nadziei na lepsze jutro.
Film jest również o tym, że przyjaźń jest najważniejsza. Adi, Pele i Chemik to przyjaciele, którzy zawsze mogą na siebie liczyć. Wspierają się nawzajem w trudnych chwilach i zawsze są gotowi do pomocy.
Podsumowanie
„Job, czyli ostatnia szara komórka” to zabawna i wzruszająca komedia, która przypadnie do gustu każdemu, kto lubi absurdalny humor i film