Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969)

Film

Czas trwania: 3 godz. 56 min.

Opis

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969) to polska komedia wojenna w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego Przygody kanoniera Dolasa. Film opowiada o przygodach szeregowca Franka Dolasa, który wskutek komicznych zbiegów okoliczności wydaje się, że wybuch II wojny światowej. Pragnąc się za wszelką cenę zrehabilitować, pakuje się w coraz to nowe tarapaty.

Część I

Film rozpoczyna się w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku. Szeregowy Franek Dolas, wskutek przemęczenia, zasypia w pociągu towarowym i przejeżdża granicę polsko-niemiecką. Wkrótce po przebudzeniu widzi Niemców i strzela z karabinu. Niemcy są przekonani, że to sygnał do ataku na Polskę, co rozpoczyna II wojnę światową.

Franek zostaje aresztowany i trafia do niemieckiego obozu jenieckiego. Wkrótce próbuje się uciec, ale zostaje schwytany i skazany na karę trzech tygodni karceru. W tym czasie stosunek kolegów do Franka zmienia się. Zamiast szykanować go, zaczynają go traktować jak bohatera.

W końcu Franek udaje mu się uciec z obozu. Jednak zamiast do Francji, do której zmierzał, trafia do Austrii. Tam zostaje przygarnięty przez grupę partyzantów jugosłowiańskich.

Część II

Wkrótce Franek trafia do Jugosławii, gdzie zostaje wcielony do Legii Cudzoziemskiej. Legioniści są niezadowoleni z warunków panujących w Legii. Dolas, aby poprawić ich morale, organizuje bunt, który kończy się sukcesem.

Jednak bunt nie podoba się francuskim oficerom, którzy skazują Franka na karę więzienia. W tym czasie Legia Cudzoziemska zostaje wysłana do walki w Syrii.

Franek ucieka z więzienia i dołącza do Legii. Wkrótce zostaje wysłany na front, gdzie bierze udział w wielu walkach.

Część III

W czasie walki z włoskimi komandosami Franek zostaje wzięty do niewoli. Udaje mu się jednak uciec z obozu i przedostać do Włoch. Tam zostaje przygarnięty przez partyzantów włoskich.

Wkrótce Franek zostaje wysłany na misję do Polski. W czasie misji poznaje piękną partyzantkę Teresę.

Franek i Teresa przeprowadzają wspólną akcję rozminowania mostu. Akcja kończy się sukcesem, a Franek zostaje bohaterem.

Charakterystyka postaci

Franek Dolas to główny bohater filmu. Jest to pechowy szeregowiec, który ma dobre serce, ale nieustannie przydarza mu się pech. Franek jest przekonany, że rozpętał II wojnę światową, co sprawia, że jest jeszcze bardziej zdesperowany, aby udowodnić swoją wartość.

Józek Kryska to kolega Franka z obozu jenieckiego. Jest to inteligentny i sprytny mężczyzna, który zawsze potrafi znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Józek jest oddanym przyjacielem Franka i zawsze go wspiera.

Teresa to piękna i odważna partyzantka, w której zakochuje się Franek. Teresa jest również zauroczona Frankiem, ale jest nieufna wobec mężczyzn.

Analiza filmu

Jak rozpętałem drugą wojnę światową to film, który łączy w sobie elementy komedii i kina wojennego. Film jest zabawny, ale również porusza tematy poważne, takie jak wojna i heroizm.

Film jest utrzymany w konwencji farsy. Fabuła jest pełna komicznych sytuacji i gagów. Bohaterowie filmu są często w śmiesznych sytuacjach, które sprawiają, że widzowie się śmieją.

Jednak film nie jest tylko komedią. Opowiada również o wojnie i jej tragicznym wpływie na ludzi. Franek Dolas, który początkowo jest nieśmiałym i niezdarnym szeregowcem, w czasie wojny staje się bohaterem. Film pokazuje, że nawet najprostsza osoba może dokonać

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Tadeusz Chmielewski
scenariusz Tadeusz Chmielewski
gatunek Komedia, Przygodowy, Wojenny
produkcja Polska
premiera 2 kwietnia 1970 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Kazimierz Sławiński (powieść)
studio Maksim Gorki Central Studio for Childrens and Youth Films / Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"
tytuł oryg. Jak rozpętałem drugą wojnę światową
inne tytuły How I Unleashed World War II Miedzynarodowe How I Unleashed World War II Holandia

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

Reżyseria: Tadeusz Chmielewski

Scenariusz: Tadeusz Chmielewski, na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa"

Obsada: Marian Kociniak, Wirgiliusz Gryń, Elżbieta Starostecka, Emil Karewicz, Kazimierz Rudzki, Wacław Kowalski, Joanna Jędryka

Gatunek: komedia wojenna

Rok produkcji: 1969

Czas trwania: 218 minut

Kraj produkcji: Polska

Ocena: 8/10

Opis filmu

Franek Dolas (Marian Kociniak) to szeregowy żołnierz Wojska Polskiego, który w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku, po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu, przypadkowo strzela z karabinu w kierunku granicy polsko-niemieckiej. Niemcy, przekonani, że jest to sygnał do ataku, wkraczają do Polski, rozpoczynając tym samym II wojnę światową.

Franek zostaje wzięty do niewoli i trafia do niemieckiego obozu jenieckiego. Od tej pory jego życie to ciągła seria absurdalnych zdarzeń i niesamowitych przygód. Franek próbuje uciec z obozu, ale za każdym razem kończy się to niepowodzeniem. Trafia do Austrii, Jugosławii, a następnie do Legii Cudzoziemskiej. W Afryce bierze udział w buncie legionistów, a następnie zostaje wcielony do armii włoskiej.

Mimo wszystkich przeciwności losu Franek nie traci ducha i wciąż marzy o tym, aby zostać bohaterem. W końcu jego marzenie się spełnia. W czasie akcji rozminowania mostu w Polsce Franek ratuje życie kilku osobom, w tym radiotelegrafistki Teresie (Joanna Jędryka). Oboje zostają bohaterami narodowymi.

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to jedna z najpopularniejszych polskich komedii wojennych. Film odznacza się błyskotliwym humorem, wartką akcją i ciekawymi postaciami. Marian Kociniak w roli Franka Dolasa stworzył postać, która na stałe zapisała się w historii polskiego kina.

Ocena

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to świetna komedia wojenna, która zapewni widzom wiele rozrywki. Film jest pełen humoru, absurdu i niesamowitych przygód. Marian Kociniak w roli Franka Dolasa jest wprost genialny. Jego kreacja to prawdziwy majstersztyk aktorski.

Film jest również ciekawym obrazem czasów II wojny światowej. Pokazuje on, że nawet w tak tragicznych okolicznościach można znaleźć miejsce na humor i odwagę.

Podsumowując, "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów polskiego kina i dobrej komedii.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969) to polska komedia wojenna w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa". Film opowiada o przygodach polskiego żołnierza Franka Dolasa, który na skutek komicznych zbiegów okoliczności wydaje się, że to przez niego wybuchła II wojna światowa. Pragnąc się za wszelką cenę zrehabilitować, pakuje się w coraz to nowe tarapaty.

Głównym bohaterem filmu jest szeregowy Franek Dolas (Marian Kociniak), młody, prostoduszny żołnierz, który ma wielkie serce, ale też olbrzymi pech. Pewnej nocy, gdy Franek wraca z libacji do koszar, zasypia w pociągu i przejeżdża granicę polsko-niemiecką. Gdy budzi się i widzi Niemców, strzela z pistoletu. Niemcy, przekonani, że to sygnał do ataku, rozpoczynają wojnę z Polską.

Franek trafia do niemieckiego obozu jenieckiego, skąd stara się uciec. Pierwsza próba kończy się niepowodzeniem, ale w końcu udaje mu się zbiec. Jednak zamiast do Francji, dociera do Austrii. Tam poznaje Józka Kryskę (Wirgiliusz Gryń), z którym wpada w kolejne tarapaty.

Franek i Józek uciekają z Austrii do Jugosławii, gdzie trafiają w ręce włoskiej marynarki wojennej. Zostają wcieloni do Legii Cudzoziemskiej i wysłani na front w Syrii. Tam Franek zostaje wybrany kucharzem. Jego kulinarne umiejętności nie zachwycają jednak legionistów, którzy w końcu uciekają z fortu. Franek i Józek dołączają do nich i trafiają do obozu jenieckiego.

W czasie ataku włoskich komandosów Franek ucieka z obozu. Wraz z rannym Włochem dociera do polskiego partyzanckiego oddziału. Tam Franek poznaje Teresę (Joanna Jędryka), w której się zakochuje.

W ostatniej części filmu Franek pomaga partyzantom w rozminowaniu mostu. Akcja kończy się sukcesem, a Franek zostaje bohaterem.

Film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to zabawna i pełna humoru opowieść o przygodach pechowego szeregowca Franka Dolasa. Film jest adaptacją powieści Kazimierza Sławińskiego, która została napisana w latach 50. XX wieku. W 1967 roku powieść została zekranizowana w ZSRR, a w 1969 roku w Polsce.

Film Chmielewskiego jest wierną adaptacją powieści Sławińskiego. Reżyser zachował w filmie większość wątków i postaci z książki. Jedyną znaczącą zmianą jest zakończenie filmu. W powieści Franek Dolas wraca do Polski i zostaje żonaty z Teresą. W filmie natomiast Franek zostaje w Anglii, gdzie kontynuuje swoją karierę wojskową.

Film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to jeden z najpopularniejszych polskich filmów komediowych. Film został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, a także otrzymał Złotą Kaczkę za najlepszy film roku.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969) to polska komedia wojenna w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, zrealizowana na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego Przygody kanoniera Dolasa. Film składa się z trzech części, każda z nich opowiada o dalszych losach tytułowego bohatera, Franciszka Dolasa.

Część I

Akcja pierwszej części rozgrywa się w 1939 roku. Franek Dolas, szeregowiec Wojska Polskiego, spędza noc w pociągu towarowym. Rano budzi się w towarzystwie pijanego niemieckiego oficera, którego przypadkowo zabija strzałem z pistoletu.

Wystraszony Dolas ucieka z miejsca zbrodni i dociera do pobliskiego miasteczka. Tam zostaje aresztowany przez Niemców i oskarżony o zamordowanie oficera. W więzieniu poznaje Józka Kryskę, innego polskiego żołnierza.

Dolas i Kryska uciekają z więzienia i postanawiają przedostać się do Warszawy. Po drodze napotykają na szereg przygód, m.in. zostają wzięci do niewoli przez Rosjan, a następnie uciekają z transportu jeńców.

Ostatecznie Dolas i Kryska docierają do Warszawy, gdzie biorą udział w obronie miasta. Po upadku Warszawy Dolas zostaje wzięty do niewoli przez Niemców.

Część II

Akcja drugiej części rozgrywa się w 1940 roku. Dolas przebywa w obozie jenieckim w Austrii. Tam poznaje kapitana Ralfa Peacocka, brytyjskiego oficera, który pomaga mu uciec z obozu.

Dolas i Peacock dołączają do ruchu oporu w Austrii. Wspólnie biorą udział w szeregu akcji sabotażowych, m.in. wysadzają most kolejowy i kradną niemiecki transport broni.

Ostatecznie Dolas i Peacock zostają schwytani przez Niemców. Dolas zostaje skazany na karę śmierci, ale Peacock udaje mu się uratować. [Image of Marian Kociniak jako Franek Dolas w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"]

Część III

Akcja trzeciej części rozgrywa się w 1943 roku. Dolas ucieka z więzienia i dociera do Jugosławii, gdzie wstępuje do Legii Cudzoziemskiej.

W Legii Dolas poznaje sierżanta Kiedrosa, który pomaga mu dostać się do Afryki. Tam Dolas bierze udział w walkach przeciwko Niemcom.

Ostatecznie Dolas zostaje ranny i trafia do szpitala. Tam poznaje Teresę, pielęgniarkę, w której się zakochuje.

Po wyzdrowieniu Dolas wraca do Polski, gdzie bierze udział w walkach o wyzwolenie kraju.

Tematyka filmu

Jak rozpętałem drugą wojnę światową to film o humorze absurdalnym. Główny bohater, Franek Dolas, to postać, która mimo wielu przeciwności losu zawsze wychodzi z opresji obronną ręką.

Film porusza również tematykę wojennej rzeczywistości. Dolas i jego towarzysze przeżywają szereg dramatycznych wydarzeń, takich jak wojna, obozy jenieckie i walki partyzanckie.

Odbiór filmu

Jak rozpętałem drugą wojnę światową to jeden z najpopularniejszych polskich filmów komediowych. Film został pozytywnie przyjęty przez krytykę i publiczność.

Film zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1969 roku.

Wpływ filmu

Jak rozpętałem drugą wojnę światową wywarł znaczny wpływ na polską kulturę popularną. Film został nakręcony w barwach, co było wówczas nowością w polskim kinie.

Film stał się również inspiracją dla wielu innych polskich filmów komediowych, m.in. Miś (1981) Stanisława Barei.

Podsumowanie

Jak rozpętałem drugą wojnę światową to zabawny i pouczający film o humorze absurdalnym. Film porusza również tematykę wojennej rzeczywistości.

Aktor Postać
Franek Dolas
Józek Kryska
Piosenkarka w tawernie
Oficer gestapo w Austrii
Kapitan Ralf Peacoock
Kiedros, sierżant Legii Cudzoziemskiej
Teresa
Letoux, kapitan Legii Cudzoziemskiej
Dimo Stojadinovic, kapitan jugosłowiańskiego statku
Władzio Wachocki, członek "grupy ucieczkowej" Józka Kryski
Włoski żołnierz poddający się Frankowi
Jóźwiak
Żołnierz włoski
Partyzant "Kosa"
Kapitan włoski
Żołnierz Legii Cudzoziemskiej
Ojciec Sebastian
Brat Gulkego
Przewodniczący niemieckiego sądu wojskowego
Oficer jugosłowiański
Niemiecki generał
Sierżant Hopkins
Jóźwiakowa
Tancerka w burdelu
Feldfebel w stalagu
Tłumacz "Uśmiechniętego Alfreda"
Hans Langner, ranny żołnierz niemiecki
Gestapowiec "Uśmiechnięty Alfred"
Pułkownik w ambasadzie polskiej w Belgradzie
Strażnik dezerterów
Oficer niemiecki na odprawie w wagonie
Matula, zbieracz min
Jugosłowianin
Kapitan statku francuskiego
Herbert Gulke
Szefowa burdelu we włoskim obozie
Strażnik w stalagu
Adiutant kapitana Letouxa
Scharführer
Elżbieta
Woydyłło, członek "grupy ucieczkowej" Józka Kryski
Mirella
Żołnierz
Żołnierz
Partyzant "Wilk"
Partyzant
Radiotelegrafista
Palacz na jugosłowiańskim statku
Partyzant
Partyzant "Wilga"
Marynarz w stalagu
Porucznik Regulski, dowódca oddziału przybyłego na granicę polsko-niemiecką
Żołnierz brytyjski
Karczmarz
Brat furtian
Oficer w stalagu
Leonelli, żołnierz włoski
Gestapowiec Hans zapisujący na maszynie dane "Grzegorza Brzęczyszczykiewicza"
Polski kapitan na granicy polsko-niemieckiej
Żandarm
Polski oficer na granicy
Żołnierz w oflagu sprzedający kiełbasę
Więzień stalagu
Dowódca oddziału partyzanckiego
Zawiadowca Bolek
Oficer na odprawie w wagonie
Gestapowiec, adiutant generała
Jędrzej Grzyb, chłop przewożący bydło
Urzędnik w ambasadzie polskiej w Belgradzie
Turek werbujący w tawernie na niemiecki statek
Marynarz w tawernie
Karczmarz w tawernie
Lotnik w stalagu
Młody zakonnik / Partyzant
Zawiadowca Bolek
Kapral brytyjski
Matula, zbieracz min
Żołnierz
Helmut, gestapowiec eskortujący Franka w pociągu
Ojciec Dominik, przeor klasztoru
Chcący się pomodlić w obozowej kaplicy
Lekarz na francuskim statku
Partyzant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *