E=mc² (2002)

Film

Czas trwania: 1 godz. 33 min.

Opis

E=mc² (2002) to polska komedia kryminalna w reżyserii Olafa Lubaszenki. Film opowiada historię Maxa (Olaf Lubaszenko), młodego naukowca, który dorabia do skromnej pensji pisaniem prac magisterskich i licencjackich. Pewnego dnia dostaje zamówienie na napisanie pracy na temat „Archetyp sierotki Marysi”. Zleceniodawcą jest piękna studentka Stella (Agnieszka Włodarczyk), która okazuje się być dziewczyną groźnego gangstera Ramzesa (Cezary Pazura).

Max i Stella szybko się zakochują, jednak ich szczęście staje pod znakiem zapytania, gdy Ramzes dowiaduje się o uczuciu swojego rywala. Gangster grozi Maksowi śmiercią, jeśli ten nie zgodzi się przygotować go do egzaminu doktorskiego. Max nie ma wyjścia i musi się zgodzić.

Współpraca Maxa i Ramzesa nie jest łatwa. Gangster jest leniwy i niezbyt inteligentny, a Max ma problemy z jego nieznośnym charakterem. Jednak z czasem między mężczyznami zaczyna się rodzić nić porozumienia. Obaj uczą się od siebie i zmieniają swoje podejście do życia.

W międzyczasie Stella zaczyna z wzajemnością interesować się Maksem. Kobieta jest rozczarowana Ramzesem, który nie spełnia jej oczekiwań. Max jest w trudnej sytuacji. Kocha Stellę, ale nie chce zdradzić Ramzesa.

W finale filmu Max i Ramzes zdają egzamin doktorski. Obaj uzyskują pozytywne oceny, a Stella wybiera Maxa. Gangster godzi się z decyzją swojej dziewczyny i życzy jej szczęścia.

Film E=mc² to zabawna i wzruszająca komedia, która porusza ważne tematy, takie jak miłość, zdrada i przemiana. Film jest dobrze zrealizowany i posiada wciągającą fabułę. Obsada aktorska jest również bardzo dobra. Olaf Lubaszenko, Cezary Pazura i Agnieszka Włodarczyk stworzyli wyraziste i zapadające w pamięć postacie.

Główne wątki filmu:

  • Miłość między Maxem a Stellą
  • Zmiana postaw życiowych Maxa i Ramzesa
  • Przemiana Stelli

Główne motywy:

  • Miłość
  • Przemiana
  • Zdrada
  • Gangsterzy
  • Nauka

Ocena filmu:

E=mc² to udany film, który warto obejrzeć. Jest to zabawna i wzruszająca komedia, która porusza ważne tematy. Film jest dobrze zrealizowany i posiada wciągającą fabułę. Obsada aktorska jest również bardzo dobra.

Ocena: 4/5

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Olaf Lubaszenko
scenariusz Robert Mąka
gatunek Komedia, Sensacyjny
produkcja Polska
premiera 23 sierpnia 2002 (Światowa)
dystrybucja Forum Film Poland
studio Best Film (koprodukcja) / Filmcontract Ltd. / HBO Polska (koprodukcja) /
tytuł oryg. E=mc²

E=mc² (2002) to polska komedia kryminalna w reżyserii Olafa Lubaszenki. Film opowiada o Maxie (Olaf Lubaszenko), doktorze filozofii, który dorabia do skromnej pensji pisaniem prac magisterskich. Pewnego dnia o pomoc zwraca się do niego Stella (Agnieszka Włodarczyk), studentka pedagogiki i dziewczyna gangstera Ramzesa (Cezary Pazura). Max, nieświadomy związku Stelli, zakochuje się w niej.

Początkowo Max i Ramzes są do siebie wrogo nastawieni. Gangster nie zgadza się na związek Stelli z doktorem, a Max nienawidzi gangsterów. Jednak w miarę upływu czasu ich relacja zaczyna się zmieniać. Max zaczyna doceniać inteligencję i ambicje Ramzesa, a gangster odkrywa, że Max nie jest takim słabym człowiekiem, jak mu się wydawało.

Wspólnie pracują nad doktoratem Ramzesa, który staje się dla nich okazją do poznania nowych rzeczy i zmiany swoich dotychczasowych postaw. Max zaczyna interesować się tematem swojej pracy, a Ramzes odkrywa, że nauka może być fascynująca.

W międzyczasie Stella również zaczyna interesować się Maxem. Kobieta jest znudzona swoim dotychczasowym życiem i szuka czegoś nowego. W Maxie znajduje zrozumienie i wsparcie, których brakowało jej w związku z Ramzesem.

Ostatecznie Max i Stella znajdują się w trudnej sytuacji. Mężczyzna kocha Stellę, ale wie, że nie może jej skrzywdzić. Ramzes jest dla niego przyjacielem, a jednocześnie rywalem.

Film kończy się happy endem. Max i Stella decydują się być razem, a Ramzes znajduje nową miłość.

Główne wątki filmu:

  • Miłość i romans: Max i Stella zakochują się w sobie, ale ich związek jest utrudniony przez obecność Ramzesa.
  • Przyjaźń i rywalizacja: Max i Ramzes początkowo są do siebie wrogo nastawieni, ale w miarę upływu czasu ich relacja zaczyna się zmieniać.
  • Zmianę postaw: Max i Ramzes odkrywają, że mogą się od siebie wiele nauczyć.

Motywy:

  • Przeciwstawienie świata nauki i przestępczości: Max i Ramzes reprezentują dwa zupełnie różne światy. Max jest naukowcem, który ceni sobie wiedzę i kulturę. Ramzes jest gangsterem, który żyje w świecie przemocy i brutalności.
  • Miłość i przyjaźń: Max i Stella, a także Max i Ramzes, uczą się, że miłość i przyjaźń mogą być silniejsze niż różnice między ludźmi.
  • Zmiana: Max i Ramzes przechodzą przez zmiany, które wpływają na ich życie.

Ocena filmu:

E=mc² to zabawna i wzruszająca komedia kryminalna. Film dobrze oddaje polską rzeczywistość i porusza ważne tematy, takie jak miłość, przyjaźń i zmiana. Aktorska obsada jest doskonała, a dialogi są błyskotliwe.

Aktor Postać
Max Kądzielski, doktor filozofii
Andrzej Nowicki "Ramzes"
Stella, dziewczyna "Ramzesa"
Jarek "Śledź", prawa ręka "Ramzesa"
Wanda, matka Maxa
Marta, żona "Ramzesa"
Profesor Sowa, dziekan wydziału
Stefek, goryl "Ramzesa"
Edward "Doktor X" Nowicki, ojciec "Ramzesa"
Sonia, córka "Ramzesa"
"Arnold"
Prorektor
Zając, kandydat na dyplomatę
"Landryna"
Jola, sekretarka profesora Sowy
Muzyk w filharmonii
Malwina, żona "Śledzia"
Wietnamczyk
Szermierz
Gość "Ramzesa"
Gość "Ramzesa"
Aktor w przedstawieniu teatralnym
Gangster
Policjant w pubie "Nie ma mocnych"
Policjant Heniek
Policjant Jerzyk
Bandyta
Bandyta
Bandyta
Gangster
Trener
Klown na przyjęciu urodzinowym Soni
Transwestyta w klubie
Śpiewak w "Don Giovannim"
Śpiewaczka w "Don Giovannim"
Mężczyzna
Tancerka go-go
Tancerka go-go
Tancerka go-go
Muzyk w filharmonii
Mężczyzna
Studentka Maxa
Doktor Adam Kuczka, kolega Maxa na wydziale
Aktor w przedstawieniu teatralnym
Aktorka w przedstawieniu teatralnym
Menel
Koleżanka Stelli
Profesor
Alosza
Gangster, tłumacz wietnamskiego
Mężczyzna przed Silver Screenem
Wietnamczyk
Student Maxa
Student Maxa
Dziewczyna "Landryny"
Członek komisji egzaminacyjnej
Dziewczyna "Landryny"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *