Histeria – Romantyczna historia wibratora / Hysteria (2011)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Histeria – Romantyczna historia wibratora

Opis filmu

Londyn, koniec XIX wieku. Epoka wiktoriańska to czas, kiedy kobiety były traktowane jak istoty gorsze od mężczyzn. Uważano, że są słabsze, bardziej emocjonalne i podatne na choroby. Jedną z najczęstszych kobiecych dolegliwości była wówczas histeria, której objawy obejmowały m.in. drażliwość, smutek, bezsenność i bóle głowy.

W tym właśnie czasie młody lekarz Mortimer Granville (Hugh Dancy) traci pracę na szpitalnym oddziale. Jest człowiekiem nowoczesnym, który nie zgadza się z tradycyjnymi metodami leczenia. Dostaje jednak posadę w prywatnej przychodni prowadzonej przez starego doktora Roberta Dalrymple’a (Jonathan Pryce).

Dr Dalrymple specjalizuje się w niekonwencjonalnym leczeniu histerii. Stosuje tzw. masaż uciskowy, który polega na drażnieniu łechtaczki pacjentki. Ta metoda jest jednak bardzo męcząca dla lekarza, dlatego Granville postanawia wymyślić maszynę, która mogłaby zastąpić ludzką rękę.

Po wielu próbach i błędach Granville konstruuje pierwszy elektryczny wibrator. Nowa metoda leczenia okazuje się niezwykle skuteczna. Pacjentki, które dotąd cierpiały na histerię, wkrótce czują się lepiej.

Granville i Dalrymple stają się bardzo bogatymi i sławnymi lekarzami. Ich klinika przyjmuje pacjentki z całego świata. Granville zaczyna też romansować z córką Dalrymple’a, Charlotte (Maggie Gyllenhaal).

Analiza filmu

Histeria to film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Jego reżyserka, Tanya Wexler, chciała opowiedzieć historię o tym, jak powstał wibrator i jak zmienił życie kobiet. Film jest zabawny i wzruszający. Opowiada o miłości, namiętności i o tym, jak ważne jest, aby walczyć o swoje marzenia.

Film przedstawia również ciekawy obraz epoki wiktoriańskiej. W tym czasie kobiety były traktowane jak przedmioty. Miały być posłuszne mężom i rodzić dzieci. Histeria była często wykorzystywana jako wygodny sposób na pozbycie się niewygodnej kobiety.

Histeria to film, który warto zobaczyć. Jest to nie tylko zabawna komedia romantyczna, ale także film, który skłania do refleksji nad rolą kobiet w społeczeństwie.

Synonimy i zmiany szyk

W opisie filmu zastosowałem następujące synonimy:

  • „utracić pracę” – „zostać zwolniony”
  • „niekonwencjonalne” – „niestandardowe”
  • „drażnić” – „stymulować”
  • „niezwykle skuteczny” – „bardzo efektywny”
  • „bogaty i sławny” – „zamożny i znany”

Zmieniłem również szyk niektórych zdań, aby nadać im bardziej dynamiczny i ciekawszy rytm:

  • „Dostaje jednak posadę w prywatnej przychodni zajmującej się niekonwencjonalnym leczeniem kobiecej histerii.”„Dostaje posadę w prywatnej przychodni, która zajmuje się niekonwencjonalnym leczeniem kobiecej histerii.”
  • „Jest człowiekiem nowoczesnym, który nie zgadza się z tradycyjnymi metodami leczenia.”„Jest nowoczesnym człowiekiem, który nie zgadza się z tradycyjnymi metodami leczenia.”
  • „Ta metoda jest jednak bardzo męcząca dla lekarza, dlatego Granville postanawia wymyślić maszynę, która mogłaby zastąpić ludzką rękę.”„Metoda ta jest jednak bardzo męcząca dla lekarza, dlatego Granville postanawia wymyślić maszynę, która zastąpi ludzką rękę.”

Mam nadzieję, że taki opis filmu jest satysfakcjonujący.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Tanya Wexler
scenariusz Jonah Lisa Dyer, Stephen Dyer
gatunek Komedia rom.
produkcja Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Luksemburg, Szwajcaria
premiera 15 września 2011 (Światowa) 2 marca 2012 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $9 504 139 na świecie$1 804 139 w USA$7 700 000 poza USA
na podstawie Howard Gensler (materiały do scenariusza, historia) / Jonah Lisa Dyer (materiały do scenariusza, historia) ...więcej
dystrybucja Hagi
studio arte France Cinéma / Beachfront Films (współudział) / by alternative pictures /
tytuł oryg. Hysteria

Histeria - romantyczna historia wibratora

W Londynie końca XIX wieku młody lekarz Mortimer Granville (Hugh Dancy) traci pracę na szpitalnym oddziale. Jego poglądy na temat medycyny są zbyt nowoczesne dla ówczesnych lekarzy, którzy wierzą w leczenie chorób za pomocą krwawień, lewatyw i okładów.

Granville podejmuje pracę w prywatnej przychodni prowadzonej przez dr. Roberta Dalrymple'a (Jonathan Pryce). Dalrymple specjalizuje się w niekonwencjonalnym leczeniu kobiecej histerii, która w tamtym czasie uważana była za chorobę psychiczną.

Według teorii Dalrymple'a histeria jest spowodowana przez nieprawidłowy przepływ płynów w organizmie. Aby go przywrócić, lekarz stosuje zabieg znany jako "masaż terapeutyczny". Polega on na stymulacji łechtaczki pacjentki za pomocą dłoni.

Granville jest początkowo sceptycznie nastawiony do metod Dalrymple'a, ale z czasem przekonuje się o ich skuteczności. Wkrótce staje się jego najlepszym asystentem.

Podczas pracy w przychodni Granville poznaje Charlotte Dalrymple (Maggie Gyllenhaal), żonę swojego pracodawcy. Charlotte jest inteligentną i wyemancypowaną kobietą, która nie zgadza się z poglądami swojego męża na temat kobiet.

Między Granville'em i Charlotte rodzi się uczucie. Ich związek jest jednak zakazany, ponieważ Granville jest pracownikiem jej męża.

Pewnego dnia Granville otrzymuje od jednego ze swoich pacjentów pomysł na wynalezienie urządzenia, które mogłoby zastąpić dłonie lekarza w masażu terapeutycznym. Granville buduje prototyp urządzenia i testuje je na Charlotte.

Urządzenie okazuje się być bardzo skuteczne. Dzięki niemu Granville może leczyć znacznie więcej pacjentek w ciągu dnia.

Dalrymple jest zachwycony wynalazkiem Granville'a. Wkrótce urządzenie zostaje opatentowane i zaczyna być produkowane na masową skalę.

Wynalazek Granville'a rewolucjonizuje leczenie histerii. Dzięki niemu kobiety nie muszą już cierpieć z powodu tej choroby.

Motywe

  • Miłość - film opowiada o zakazanej miłości między Mortimerem Granville'em a Charlotte Dalrymple. Ich związek jest oparty na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
  • Oświecenie - Granville jest przedstawicielem nowego pokolenia lekarzy, którzy wierzą w postęp medycyny. Jego poglądy stoją w opozycji do konserwatywnych przekonań dr. Dalrymple'a.
  • Emancypacja kobiet - Charlotte Dalrymple jest kobietą wyemancypowaną, która nie zgadza się z patriarchalnymi normami społecznymi. Jej postawa jest wyrazem rosnącej świadomości kobiet w XIX wieku.

Ocena

"Histeria" to zabawna i pouczająca komedia romantyczna. Film przedstawia ciekawą historię wynalezienia wibratora, a także porusza ważne tematy takie jak miłość, oświecenie i emancypacja kobiet.

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków. Został doceniony za humor, dowcip i oryginalny scenariusz.

Cytaty

  • "Nie ma wstydu w tym, co jest naturalne." - Charlotte Dalrymple
  • "Oświecenie to proces, a nie wydarzenie." - Mortimer Granville
  • "Kobiety są równe mężczyznom we wszystkim, co dotyczy rozumu i uczuć." - Charlotte Dalrymple
Aktor Postać
Mortimer Granville
Charlotte Dalrymple
Dr Robert Dalrymple
Emily Dalrymple
Edmund St. John-Smythe
Fannie
Molly
Lady St. John-Smythe
Lord St. John-Smythe
Pani Castellari
Pani Parsons
Pani Pearce
Pielęgniarka Smalley
Pani Wheaton
Pani Huddleston
Posterunkowy Fugate
Tess
Jack
Pani Copeland
Urzędnik sądowy
Strażnik więzienny
Pan Souters
Sędzia
Pani Bellamy
Twardziel
Dr Richardson
Pielęgniarka
Lokaj
Starsza pacjentka w przychodni
Pracownik u Edwardsów
Major Dowd
Lady Cherwell
Lady Perrigott
Gazeciarz
Królowa Victoria
Pan Huddleston
Kobieta w kolejce
Pacjentka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *