Pułkownik Kwiatkowski (1995)

Film

Czas trwania: 2 godz. 3 min.

Opis

W roku 1945, w cieniu zgliszcz wojny, rozgrywa się niezwykła historia pełna sprytu, humoru i nieoczekiwanych zwrotów. „Pułkownik Kwiatkowski,” w reżyserii Kazimierza Kutza, przenosi nas w świat chaosu powojennego, gdzie tytułowy bohater, lekarz wojskowy Andrzej Kwiatkowski, decyduje się na nietypową mistyfikację.

Andrzej Kwiatkowski, operujący w koszarowym szpitalu na Ziemiach Zachodnich, zdobywa uznanie za udany zabieg, co przynosi mu tygodniowy urlop. Razem z przyjacielem rusza do zrujnowanej Warszawy, gdzie w ruinach własnego domu spotyka Krysię, sąsiadkę z czasów sprzed wojny. To spotkanie stawia w ruch serię wydarzeń, które wprowadzą Kwiatkowskiego w świat niebezpiecznej gry.

Aby ratować ludzi z stalinowskich więzień, a także zdobyć serce pięknej Krysi, Kwiatkowski postanawia podszyć się pod wysoko postawionego pułkownika UB – Kiziora. Mistyfikacja zaczyna się od udanego balu w ocalałym hotelu „Polonia,” gdzie Kwiatkowski, chcąc uniknąć konfliktu z rosyjskim oficerem, udaje urzędnika UB. To zaledwie początek serii nieprawdopodobnych wydarzeń, które zaczynają przynosić rezultaty.

W filmie Kutza, Kwiatkowski staje się nie tylko bohaterem mistyfikacji, ale także symbolem pragnienia wyjścia z kręgu wojny i śmierci, pragnienia pokojowego życia. Poprzez swoje działania, Kwiatkowski wyśmiewa absurdalność i tchórzostwo nowych stróżów prawa, jednocześnie grając na nosie systemowi. Jego mistyfikacje stają się formą buntu i próbą przetrwania w nowej rzeczywistości.

Przypadkowe zdekonspirowanie przez pułkownika UB – Kiziora, którego Kwiatkowski zoperował, stawia bohatera w trudnej sytuacji. Mimo to, Kizior, wdzięczny za uratowanie życia, traktuje Kwiatkowskiego łagodnie, co sprawia, że tytułowy bohater nadal może kontynuować swoją mistyfikację. Alternatywą jest bowiem długoletnie więzienie.

„Pułkownik Kwiatkowski” to nie tylko opowieść o mistyfikacji i odwadze, ale także spojrzenie na Polskę powojenną, gdzie ludzie próbują odbudować swoje życie w chaosie i zgliszczach wojny. Film Kutza zachwyca nie tylko inteligentnym scenariuszem, ale także doskonałą kreacją aktorską. Oparta na faktach historia Kwiatkowskiego ukazuje ludzką siłę w obliczu trudności oraz pokazuje, że nawet w najtrudniejszych czasach można odnaleźć iskierkę nadziei.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Kazimierz Kutz
scenariusz Jerzy Stefan Stawiński
gatunek Komedia obycz., Polityczny
produkcja Polska
premiera 10 maja 1996 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jerzy Stefan Stawiński (dialogi)
studio Agencja Produkcji Filmowej / Ikam Ltd. / Telewizja Polska
tytuł oryg. Pułkownik Kwiatkowski
inne tytuły Colonel Kwiatkowski Miedzynarodowe

Pułkownik Kwiatkowski (1995) to polski film komediowy w reżyserii Kazimierza Kutza. Opowiada historię Andrzeja Kwiatkowskiego, lekarza wojskowego, który podszywa się pod wysoko postawionego pułkownika UB, aby ratować ludzi ze stalinowskich więzień i zdobyć serce pięknej Krysi.

Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Kwiatkowski, zmobilizowany do wojska, operuje w koszarowym szpitalu na Ziemiach Zachodnich pułkownika Kiziora, oficera UB. W nagrodę za udany zabieg otrzymuje tygodniowy urlop. Wraz z przyjacielem jedzie wyszabrowaną ciężarówką do Warszawy. W ruinach swojego domu spotyka sąsiadkę sprzed wojny, Krysię, i natychmiast się w niej zakochuje.

[Image of Andrzej Kwiatkowski (Marek Kondrat) w filmie "Pułkownik Kwiatkowski"]

Zaprasza dziewczynę na bal do ocalałego hotelu "Polonia" i tam, po awanturze z rosyjskim oficerem, chcąc ratować skórę, udaje wysoko postawionego pułkownika UB. Mistyfikacja okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Kwiatkowski zyskuje zaufanie władz komunistycznych i zaczyna wykorzystywać swoją pozycję, aby pomagać innym.

Udaje mu się wydostać z więzienia wielu niewinnych ludzi, w tym swojego przyjaciela Dudka, który został aresztowany za działalność antykomunistyczną. Kwiatkowski pomaga też Krysi, której rodzina została wysiedlona z rodzinnego miasta.

Jednakże Kwiatkowski coraz bardziej zaczyna odczuwać presję związaną z prowadzeniem podwójnego życia. Z jednej strony chce pomagać innym, z drugiej strony boi się, że zostanie zdekonspirowany.

Ostatecznie, podczas wizyty w więzieniu, Kwiatkowski zostaje rozpoznany przez Kiziora. Pułkownik UB, ze względu na dług wdzięczności za uratowanie życia, traktuje Kwiatka łagodnie, podtrzymując dawną propozycję wstąpienia do UB. Alternatywą jest długoletnie więzienie.

Kwiatkowski, wyczerpany psychicznie i fizycznie, decyduje się przyjąć propozycję Kiziora. W ostatniej scenie filmu widzimy go, jak w mundurze UB wychodzi z więzienia.

Pułkownik Kwiatkowski to film oparty na prawdziwych wydarzeniach. W latach 1945-1956 w Polsce panował stalinizm, a ludzie, którzy byli przeciwni władzy komunistycznej, byli represjonowani. Film przedstawia historię człowieka, który postanowił walczyć z tym systemem, wykorzystując swoją spryt i poczucie humoru.

Film jest utrzymany w konwencji komedii, ale porusza też ważne tematy społeczne i polityczne. Jest to obraz, który wciąż jest aktualny i poruszający.

Oceny filmu

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1995 roku.

Występy aktorskie

Marek Kondrat w roli Kwiatkowskiego stworzył kreację, która przeszła do historii polskiego kina. Jego gra jest pełna humoru, ale też głębi psychologicznej. Renata Dancewicz jako Krysia jest piękna i ujmująca. Zbigniew Zamachowski jako Dudek jest autentyczny i przekonujący.

Podsumowanie

Pułkownik Kwiatkowski to film, który warto obejrzeć. Jest to historia o miłości, przyjaźni i walce o wolność. To film, który bawi i wzrusza.

Aktor Postać
"Pułkownik" Andrzej Kwiatkowski
Krysia
Dudek
Pułkownik Kizior
Kapitan Malec
Mieczysław Moczar
Lekarz
Blondyna, kobieta Dudka
Oficer radziecki kradnący meble w Spale
Oprawca w powiatowym UB
Wartownik
Ksiądz
Adiutant Kiziora
Porucznik Brzóska
Właścicielka pensjonatu w Spale
Dowódca posterunku
Komendant transportu repatriantów zza Buga
Repatriant zza Buga
Milicjant z posterunku
Pielęgniarka
Oficer polski w hotelu "Polonia"
Oficer w "Polonii"
Administrator hotelu "Pod Orłem"
Szatniarz
Major, dowódca Kwiatkowskiego
Pułkownik Kawałek, oficer w hotelu "Polonia"
Recepcjonista w hotelu "Polonia"
Zawiadowca stacji
Wartownik w łódzkim UB
"Wacek", dowódca "leśnych"
Sierżant Tomaszek
Porucznik Szydłowski
Kierownik restauracji w hotelu "Polonia"
Członek grupy Kwiatkowskiego
Major Rozen
Karolew, oficer radziecki w hotelu "Polonia"
Major Kowalski, zastępca szefa urzędu wojewódzkiego UB
"Sierżant" Kowicki
Kapitan Jajec z powiatowego UB
Kapitan Stefańczuk, komendant wiejskiego UB
Kapitan Bąkiewicz w urzędzie wojewódzkim UB
Członek grupy Kwiatkowskiego
Podwładny "Wacka"
Organista
Repatriantka zza Buga
Kolejarz
Kobieta w restauracji w hotelu "Polonia"
Kościelny
Repatriantka zza Buga
Zawiadowca stacji
"Kapral" Bidak
Kustosz w pałacu prezydenta Mościckiego w Spale
Żołnierz w jednostce
Siostra właściciela hotelu "Pod Orłem"
Matka Romana Sankowskiego
Członek komisji lekarskiej
Aresztant z AK
Wartownik
Repatriantka z dzieckiem
Milicjant
Oficer radziecki w hotelu "Polonia"
Żołnierz
Członek komisji lekarskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *