Wstrząsy / Tremors (1990)

Film

Czas trwania: 1 godz. 36 min.

Opis

Wstrząsy (1990) to amerykański film akcji z elementami horroru i komedii, wyreżyserowany przez Rona Underwooda. Film opowiada o dwóch kumplach, Valu McKee i Earlu Bassetcie, którzy postanawiają opuścić swoje rodzinne miasteczko Perfection w stanie Nevada w poszukiwaniu lepszego życia. W drodze do celu zostają zaatakowani przez tajemnicze stwory, które wychodzą spod ziemi. Mężczyźni postanawiają zostać w miasteczku i stawić czoła krwiożerczym potworom.

Akcja filmu rozgrywa się w małym, odludnym miasteczku Perfection, położonym na pustyniach stanu Nevada. Miasteczko zamieszkuje zaledwie kilkadziesiąt osób, które żyją z ubożuchnej hodowli wielbłądów. Val McKee i Earl Bassett to dwie miejscowe „złote rączki”, które zajmują się drobnymi naprawami i remontami. Od lat marzy im się wyjazd do innego miasta, gdzie mogliby znaleźć lepszą pracę i lepsze życie.

Pewnego dnia Val i Earl jadą do miasta, aby naprawić studnię. W drodze powrotnej ich samochód zostaje zaatakowany przez olbrzymią mackę. Mężczyźni ratują się ucieczką, ale wiedzą, że to nie koniec. W miasteczku zaczynają mieć miejsce dziwne zdarzenia. Coraz częściej dochodzi do trzęsień ziemi, a w okolicy znikają ludzie.

Val i Earl szybko odkrywają, że za wszystkim stoją tajemnicze stwory. Potwory te żyją pod ziemią i wychodzą na powierzchnię, gdy ziemia się trzęsie. Są ogromne, ślepe i mają ostre zęby. Val i Earl postanawiają stawić czoła potworom i uratować mieszkańców Perfection.

Mężczyźni uzbrajają się w broń i zaczynają polować na potwory. Walczą z nimi za pomocą strzelb, dynamitek i innych dostępnych im środków. Wkrótce dołącza do nich Burt Gummer, miejscowy łowca dzikich zwierząt, który ma doświadczenie w walce z potworami.

Po wielu walkach Valowi, Earlowi i Burtowi udaje się pokonać potwory. Mieszkańcy Perfection są uratowani, a bohaterowie stają się lokalnymi bohaterami.

Film „Wstrząsy” to zabawna i pełna akcji opowieść o dwóch kumplach, którzy muszą stawić czoła krwiożerczym potworom. Film jest dobrze zrealizowany i ma ciekawy scenariusz. Nie brakuje w nim humoru, ale również scen akcji i grozy.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Film został wyprodukowany za niecałe 11 milionów dolarów, a jego budżet zwrócił się już w pierwszy weekend wyświetlania.
  • Film okazał się tak popularny, że doczekał się sześciu sequeli, serialu telewizyjnego oraz gry komputerowej.
  • W rolach głównych wystąpili Kevin Bacon i Fred Ward, którzy później zagrali razem jeszcze w kilku filmach, m.in. „Trzęsienie ziemi” i „Szklane pułapki”.

Film „Wstrząsy” to niezapomniana rozrywka dla fanów horrorów, komedii i filmów akcji. Jest to film, który można oglądać wielokrotnie i za każdym razem czerpać z niego przyjemność.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ron Underwood
scenariusz Brent Maddock, S.S. Wilson
gatunek Horror
produkcja USA
premiera 19 stycznia 1990 (Światowa)
boxoffice $48 572 000 na świecie$16 667 084 w USA$31 904 916 poza USA
budżet $11 000 000
na podstawie Ron Underwood (materiały do scenariusza, historia) / Brent Maddock (materiały do scenariusza, historia) ...więcej
studio Universal Pictures (przedstawia) / No Frills Film Production
tytuł oryg. Tremors

Wstrząsy to amerykański film z gatunku horroru, komedii i science fiction z 1990 roku w reżyserii Rona Underwooda. W rolach głównych wystąpili Kevin Bacon i Fred Ward.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkim miasteczku Perfection w stanie Nevada. Dwóch przyjaciół, Valentine McKee (Kevin Bacon) i Earl Bassett (Fred Ward), którzy zajmują się drobnymi pracami remontowymi, planują wyjazd w poszukiwaniu lepszego życia. Ich plany krzyżuje jednak seria tajemniczych wydarzeń, które mają miejsce w miasteczku.

Wraz z postępem akcji okazuje się, że za wszystkimi tajemniczymi incydentami stoją ogromne larwy żyjące pod ziemią. Larwy te są niezwykle silne i agresywne, a ich ataki prowadzą do śmierci kolejnych mieszkańców Perfection.

Gdy Val i Earl odkrywają prawdę o potworach, postanawiają stawić im czoło. Wspólnie z innymi mieszkańcami miasteczka, w tym z uzbrojonym po zęby Burtem Gummerem (Michael Gross), przygotowują się do ostatecznej bitwy z potworami.

Fabuła

Film rozpoczyna się od sceny, w której Val i Earl opuszczają Perfection w poszukiwaniu lepszego życia. W drodze powrotnej do miasta ich samochód zostaje zaatakowany przez olbrzymią mackę. Okazuje się, że to tylko jedna z wielu macek, które należą do ogromnych larw żyjących pod ziemią.

W Perfection Val i Earl spotykają się z miejscową sejsmolożką, Rhondą LeBeck (Finn Carter). Rhonda wyjaśnia im, że trzęsienia ziemi, które ostatnio nawiedziły okolicę, są spowodowane aktywnością larw. Larwy te wygrzebują się z ziemi pod wpływem wibracji wywołanych przez trzęsienia.

Wkrótce potem larwy zaczynają atakować mieszkańców Perfection. W miasteczku dochodzi do serii tajemniczych zabójstw. Val i Earl, którzy jako pierwsi odkryli prawdę o potworach, postanawiają zostać i walczyć z nimi.

Wraz z innymi mieszkańcami Perfection Val i Earl przygotowują się do ostatecznej bitwy z potworami. Burt Gummer, który jest zapalonym myśliwym i specjalistą od broni, dostarcza mieszkańcom miasteczka broń i amunicję.

W dniu bitwy larwy atakują Perfection z pełną mocą. Val, Earl i mieszkańcy miasteczka stawiają im czoło, korzystając z broni i pomysłowości. W końcu udaje im się pokonać potwory i uratować Perfection.

Bohaterowie

Val McKee to młody mężczyzna, który ma dość życia w Perfection. Marzy o lepszym życiu, ale nie ma pieniędzy na wyjazd. Jest odważny i pomysłowy, a w razie potrzeby potrafi być też bezwzględny.

Earl Bassett to starszy mężczyzna, który jest przyjacielem Vala. Jest twardy i doświadczony, ale też nieco leniwy. Jest jednak lojalny wobec przyjaciół i zawsze można na niego liczyć.

Rhonda LeBeck to sejsmolożka, która bada trzęsienia ziemi w okolicy Perfection. Jest inteligentna i odważna, a także nie boi się konfrontacji.

Burt Gummer to zapalony myśliwy i specjalista od broni. Jest bogaty i ma obsesję na punkcie broni. Jest również nieco ekscentryczny, ale jest oddany mieszkańcom Perfection.

Motywacje bohaterów

Val i Earl chcą wyjechać z Perfection, aby rozpocząć nowe życie. Są zmęczeni monotonią i chcą zobaczyć coś więcej.

Rhonda chce poznać przyczynę trzęsień ziemi, które nawiedziły okolicę. Jest przekonana, że trzęsienia te są spowodowane przez coś więcej niż tylko naturalne zjawiska.

Burt jest zdeterminowany, aby chronić mieszkańców Perfection przed potworami. Jest przekonany, że larwy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa miasteczka.

Tematyka

Wstrząsy to film, który łączy w sobie elementy horroru, komedii i science fiction. Film opowiada o walce ludzi z potworami, ale również o przyjaźni, odwadze i determinacji.

Film jest zabawny, ale też momentami przerażający.

Aktor Postać
Valentine McKee
Earl Bassett
Rhonda LeBeck
Burt Gummer
Heather Gummer
Melvin Plug
Nancy Sterngood
Miguel
Mindy Sterngood
Nestor Cunningham
Walter Chang
Edgar Deems
Stary Fred
Doktor Jim Wallace
Megan, żona doktora
Howard, robotnik drogowy
Carmine, robotnik drogowy
Grabboid

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *