Uciekaj! / Get Out (2017)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

Uciekaj! to amerykański thriller z 2017 roku w reżyserii Jordana Peele’a. Film opowiada historię Chrisa Washingtona, czarnoskórego fotografa, który wybiera się z białą dziewczyną Rose Armitage na weekend do posiadłości jej rodziców. Chris szybko zaczyna odczuwać, że coś jest nie tak w tym domu, a jego obawy zaczynają się materializować.

Początek

Chris i Rose są parą od kilku miesięcy. Chris jest czarnoskórym fotografem, a Rose jest białą lekarką. Oboje są zakochani, ale Chris wciąż nie poznał rodziców Rose. Rose uważa, że najwyższy czas, aby to się stało, i zaprasza Chrisa na weekend do posiadłości jej rodziców w Nowym Jorku.

Chris jest początkowo niepewny, czy to dobry pomysł. Boi się, że rodzice Rose nie będą zadowoleni z jego koloru skóry. Rose zapewnia go jednak, że nie ma się czego obawiać, że jej rodzice są tolerancyjni i otwarci.

Przybycie do posiadłości

Chris i Rose przyjeżdżają do posiadłości w sobotni poranek. Chris jest zaskoczony, że dom jest tak duży i odosobniony. Rodzice Rose, Missy i Dean, przyjmują ich uprzejmie i ciepło. Chris zaczyna się rozluźniać, myśląc, że jego obawy były nieuzasadnione.

Pierwszy dzień

W ciągu dnia Chris spędza czas z Rose i jej rodziną. Missy i Dean są mili i gościnni, ale Chris nie może pozbyć się uczucia, że coś jest nie tak. Zwraca mu uwagę podejrzane zachowanie dwojga czarnoskórych służących, który pracują w domu.

Wieczorem Chris i Rose spędzają czas razem. Chris zwierza się Rose, że wciąż czuje się nieswojo w domu jej rodziców. Rose zapewnia go, że wszystko jest w porządku, że jej rodzice są po prostu trochę dziwni.

Drugi dzień

W niedzielę rano Chris budzi się i nie może znaleźć Rose. Wchodzi do pokoju jej rodziców i widzi, że Rose rozmawia z czarnoskórym mężczyzną. Chris jest zszokowany, że Rose zna tego mężczyznę. Rose przedstawia go jako Andre, przyjaciela rodziny.

Chris zaczyna podejrzewać, że w domu Armitage’ów dzieje się coś złego. W rozmowie z Andre dowiaduje się, że Andre jest lekarzem, który zajmuje się operacjami plastycznym. Chris zaczyna obawiać się, że Andre może przeprowadzać operacje plastyczne na czarnoskórych ludziach, aby wyglądali jak biali.

Zagrożenie

Chris próbuje uciec z posiadłości, ale zostaje schwytany przez rodziców Rose i Andre. Chris dowiaduje się, że rodzice Rose są członkami tajnej sekty, która wierzy, że czarni ludzie są fizycznie i intelektualnie podrzędni białym. Sekta przeprowadza operacje plastyczne na czarnoskórych ludziach, aby wyglądali jak biali.

Chris jest uwięziony w piwnicy domu Armitage’ów. Rose przynosi mu jedzenie i wodę, ale Chris wie, że nie może jej ufać. Chrisowi udaje się uciec z piwnicy i zabić Andre. Chris ucieka z posiadłości, ale jest ścigany przez rodziców Rose.

Ostatnia scena

Chris zostaje uratowany przez policję. Policjanci zabijają rodziców Rose. Chris wraca do domu, ale już nigdy nie będzie taki sam. Doświadczenia w domu Armitage’ów zmieniły jego sposób patrzenia na świat.

Interpretacja

Uciekaj! to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak rasizm, nietolerancja i przemoc. Film jest metaforą współczesnego społeczeństwa amerykańskiego, w którym rasizm wciąż jest obecny, choć w ukrytych formach.

Film można również interpretować jako opowieść o traumie. Chris przeżywa w domu Armitage’ów koszmar, który na zawsze zmieni jego życie. Film pokazuje, jak trauma może wpływać na psychikę człowieka.

Ocena

Uciekaj! to jeden z najlepszych filmów grozy ostatnich lat. Film jest dobrze zrealizowany, ma świetną obsadę i porusza ważne tematy. Film jest obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów kina grozy.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jordan Peele
scenariusz Jordan Peele
gatunek Horror
produkcja USA
premiera 23 stycznia 2017 (Światowa) 28 kwietnia 2017 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $255 745 157 na świecie$176 196 665 w USA$79 548 492 poza USA
budżet $4 500 000
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Universal Pictures (przedstawia) / Blumhouse Productions / Dentsu (współudział) /
tytuł oryg. Get Out

Uciekaj! (2017) to amerykański horror psychologiczny w reżyserii Jordana Peele'a, który zadebiutował w roli reżysera. Film opowiada historię młodego czarnoskórego mężczyzny, Chrisa Washingtona, który udaje się ze swoją białą dziewczyną, Rose Armitage, do posiadłości jej rodziców. Chris szybko orientuje się, że atmosfera domu jest dziwna i niezręczna, a zachowanie rodziny Armitage'ów budzi jego niepokój. Wkrótce odkrywa, że w domu Armitage'ów dzieje się coś złego, a on sam jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Akcja filmu rozpoczyna się w Nowym Jorku, gdzie Chris, odnoszący sukcesy fotograf, spotyka się z Rose, młodą i atrakcyjną białą kobietą. Para spotyka się od kilku miesięcy i Chris zaczyna myśleć o przyszłości. Rose zaprasza go do swojego rodzinnego domu na weekend, aby w końcu przedstawić go swoim rodzicom. Chris nie jest pewien, jak zareagują na jego ciemny kolor skóry, ale Rose zapewnia go, że nie będą mieli z tym problemu.

Chris i Rose wyjeżdżają do posiadłości Armitage'ów, położonej w odosobnionej okolicy nad jeziorem. Dom jest duży i luksusowy, a państwo Armitage, Missy (Catherine Keener) i Dean (Bradley Whitford), wydają się być miłymi i gościnnymi ludźmi. Chrisowi jednak nie uchodzi uwadze, że Missy i Dean zachowują się nieco sztucznie i nienaturalnie.

Do Chrisa dołączają również dwaj czarnoskórzy służący, Georgina (Betty Gabriel) i Walter (Marcus Henderson). Chris od razu odczuwa do nich sympatię, ale ich zachowanie również budzi jego niepokój. Georgina jest zbyt uprzejma i uслужлива, a Walter zbyt tajemniczy i nieufny.

Wkrótce Chris zaczyna odkrywać niepokojące prawdy o rodzinie Armitage'ów. Okazuje się, że państwo Armitage są członkami tajnego kultu, który wierzy, że czarnoskórzy ludzie są obdarzeni nadprzyrodzonymi mocami. Kultyści zabierają czarnoskórych ludzi do swojego domu, aby przeprowadzić na nich eksperymenty i wyłudzić z nich ich moce.

Chris staje się celem kultu. Rose, która jest członkinią kultu, zdradza go swoim rodzicom. Chris musi znaleźć sposób, aby uciec z domu Armitage'ów i przeżyć.

Uciekaj! to film, który porusza ważne kwestie rasizmu i przemocy. Film jest również znakomicie zrealizowany, z doskonałą grą aktorską i trzymającą w napięciu fabułą.

Oto kilka dodatkowych informacji na temat filmu:

  • Film został nakręcony w ciągu 25 dni.
  • Budżet filmu wyniósł 4,5 miliona dolarów.
  • Film zarobił ponad 255 milionów dolarów na całym świecie.
  • Film zdobył wiele nagród, w tym Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków, którzy chwalili jego oryginalność, humor i poruszające przesłanie.

Uciekaj! to film, który warto zobaczyć. To inteligentny i przerażający thriller, który porusza ważne kwestie społeczne.

Uciekaj! to amerykański film grozy z 2017 roku w reżyserii Jordana Peele'a. Film opowiada historię Chrisa Washingtona, czarnoskórego fotografa, który udaje się ze swoją białą dziewczyną, Rose Armitage, na weekend do posiadłości jej rodziców. Chris szybko zaczyna podejrzewać, że w domu Armitage'ów dzieje się coś złego.

Początek

Chris i Rose są w związku od czterech miesięcy. Rose jest córką bogatej rodziny, która mieszka w odosobnionym domu nad jeziorem. Chris jest niepewny, jak rodzice Rose zareagują na jego czarny kolor skóry, ale Rose zapewnia go, że nie będzie problemu.

Kiedy Chris i Rose przyjeżdżają do posiadłości Armitage'ów, są mile powitani przez rodziców Rose, Deana i Missy. Dean jest lekarzem, a Missy jest gospodynią domową. Chris jest zaskoczony, że rodzice Rose są tak otwarci i przyjaźni.

Pierwszy dzwonek alarmowy

Pierwsze niepokojące sygnały pojawiają się, gdy Chris próbuje zadzwonić do swojego przyjaciela Roda. Telefon jednak nie działa. Chris pyta Rose o to, dlaczego, ale ona nie ma na to odpowiedzi.

Kolejnym niepokojącym sygnałem jest zachowanie dwojga czarnoskórych służących, Georgina i Waltera. Chris zauważa, że są oni bardzo milczący i sprawiają wrażenie, jakby byli zastraszeni.

Niespodziewana wizyta

W sobotę do posiadłości przyjeżdża grupa przyjaciół rodziny Armitage'ów. Chris szybko orientuje się, że wszyscy oni są białymi ludźmi. Pojawiają się spekulacje, że Chris jest tam, aby zostać sprzedany jako organ do przeszczepu.

Kulminacja

W nocy Chris zostaje obudzony przez dziwne dźwięki dochodzące z piwnicy. Kiedy schodzi do piwnicy, odkrywa, że Georgina i Walter są przetrzymywani w zamknięciu. Chris uwalnia ich, ale obaj są zbyt przerażeni, aby mówić.

Chris ucieka z posiadłości Armitage'ów, ale zostaje schwytany przez Deana i Missy. Chrisowi udaje się jednak uciec i zadzwonić na policję.

Koniec

Policja przyjeżdża do posiadłości Armitage'ów i zatrzymuje Deana i Missy. Okazuje się, że Armitage'owie są członkami sekty, która praktykuje rytualne morderstwa na czarnoskórych ludziach.

Interpretacja

Uciekaj! to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak rasizm, przemoc i kontrola społeczna. Film można interpretować na wiele różnych sposobów.

Jedną z interpretacji filmu jest taka, że jest on ostrzeżeniem przed rasistowskim terrorem. Armitage'owie są przedstawicielami nowej rasistowskiej ideologii, która jest bardziej subtelna i trudna do wykrycia niż tradycyjny rasizm.

Inną interpretacją filmu jest taka, że jest on opowieścią o kontroli społecznej. Armitage'owie wykorzystują Chrisa jako ofiarę w swoim rytualnym mordzie. Chris jest symbolem wszystkich tych, którzy są kontrolowani i wykorzystywani przez system.

Ocena

Uciekaj! to znakomity film, który jest zarówno przerażający, jak i poruszający. Film jest dobrze zrealizowany i aktorstwo jest znakomite. Daniel Kaluuya jest szczególnie dobry w roli Chrisa.

Film jest również bardzo aktualny. W czasach rosnącego rasizmu i nienawiści film jest ważną przypomnieniem, że rasizm nadal jest realnym problemem.

Aktor Postać
Chris Washington
Rose Armitage
Missy Armitage
Dean Armitage
Jeremy Armitage
Walter
Georgina
Andrew Logan King
Jim Hudson
Rod Williams
Lisa Deets
Gordon Greene
Emily Green
April Dray
Parker Dray
Philomena King
Hiroki Tanaka
Roman Armitage
Detektyw Latoya
Detektyw Drake
Detektyw Garcia
Porucznik Ryan
Policjant
Policjant
11-letni Chris
Richard Shaw
Szofer
Nancy Shaw
Oficer Gause
Oficer Frostie
Frederick Walton
Nelson Deets
Imprezowicz
Detektyw
Joshua Shaw
Przyjaciel Derrick
Podróżny
Bogaty imprezowicz
Martwy były chłopak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *