Paranormal Activity: Inny wymiar / Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 28 min.

Opis

Paranormal Activity: Inny wymiar to piąta część popularnej serii horrorów, która rozpoczęła się w 2007 roku. Film został wyreżyserowany przez Gregory’ego Plotkina, który nakręcił również poprzednie części.

Akcja filmu rozgrywa się w 2015 roku. Ryan i Emily są młodym małżeństwem, które postanawia kupić stary dom w Los Angeles. Po przeprowadzce do nowego domu, małżonkowie odnajdują w piwnicy kasety wideo i kamerę nagrywającą zjawiska paranormalne.

Kasety pochodzą z lat 80. i przedstawiają rodzinę Lutzów, która mieszkała w tym samym domu. Na nagraniach widać dziwne postacie, mrożące krew w żyłach dźwięki i niewytłumaczalne zdarzenia.

Ryan i Emily są początkowo sceptycznie nastawieni do nagrań. Jednak z czasem zaczynają doświadczać podobnych zjawisk. W ich domu zaczynają pojawiać się duchy, a małżonkowie czują, że są obserwowani.

Młode małżeństwo postanawia nagrać własne filmy dokumentujące to, co się dzieje. Ich nagrania stają się coraz bardziej przerażające. Ryan i Emily odkrywają, że w domu tkwi jakaś ciemna siła, która jest coraz bardziej niebezpieczna.

Fabuła filmu jest prosta, ale skuteczna. Reżyser Gregory Plotkin tworzy atmosferę grozy i napięcia, wykorzystując m.in. ciemność, ciszę i niespodziewane zwroty akcji.

Film jest utrzymany w konwencji found footage, czyli obrazu nagranego przez osoby biorące udział w wydarzeniach. Dzięki temu widz ma wrażenie, że jest świadkiem prawdziwych wydarzeń.

W filmie występują:

 • Chris J. Murray jako Ryan
 • Brit Shaw jako Emily
 • Ivy George jako Leila
 • Dan Gill jako Mike
 • Olivia Taylor Dudley jako Skyler
 • Chloe Csengery jako Katie
 • Jessica Tyler Brown jako Kristi
 • Don McManus jako Kent

Film Paranormal Activity: Inny wymiar spotkał się z mieszanymi recenzjami. Krytycy chwalili atmosferę grozy i napięcia, ale zarzucali filmowi przewidywalność i brak oryginalności.

Mimo to, film okazał się sukcesem komercyjnym. Zyskał ponad 109 milionów dolarów przy budżecie 10 milionów dolarów.

Oto kilka przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu:

 • Zamiast „Po przeprowadzce do nowego domu, rodzina odnajduje kasety wideo i kamerę nagrywającą zjawiska paranormalne”, można napisać: „Nowy dom przyniósł rodzinie niespodziankę w postaci kaset wideo i kamery nagrywającej zjawiska paranormalne”.
 • Zamiast „Kasety pochodzą z lat 80. i przedstawiają rodzinę Lutzów, która mieszkała w tym samym domu”, można napisać: „Kasety z lat 80. przedstawiają rodzinę Lutzów, która mieszkała w tym domu”.
 • Zamiast „Ryan i Emily są początkowo sceptycznie nastawieni do nagrań”, można napisać: „Ryan i Emily początkowo nie wierzą w nagrania”.
 • Zamiast „Z czasem zaczynają doświadczać podobnych zjawisk”, można napisać: „Z czasem zdają sobie sprawę, że w ich domu dzieją się dziwne rzeczy”.

Mam nadzieję, że opis filmu Paranormal Activity: Inny wymiar spełnia Twoje oczekiwania.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Gregory Plotkin
scenariusz Jason Pagan, Andrew Deutschman
gatunek Horror
produkcja USA
premiera 20 października 2015 (Światowa) 30 października 2015 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $78 099 553 na świecie$18 300 124 w USA$59 799 429 poza USA
budżet $10 000 000
na podstawie Brantley Aufill (materiały do scenariusza, historia) / Jason Pagan (materiały do scenariusza, historia) ...więcej
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Blumhouse Productions / Paramount Pictures
tytuł oryg. Paranormal Activity: The Ghost Dimension
inne tytuły Paranormal Activity 5 (tytuł roboczy) USA

Paranormal Activity: Inny wymiar

2015

Reżyseria: Gregory Plotkin

Scenariusz: Jason Harry Pagan, Andrew Deutschman, Adam Robitel, Gavin Heffernan

Obsada: Chris J. Murray, Brit Shaw, Ivy George, Dan Gill, Olivia Taylor Dudley, Chloe Csengery, Jessica Tyler Brown, Don McManus

Gatunek: horror, groza

Czas trwania: 88 minut

Budżet: 10 milionów dolarów

Zysk: 109 milionów dolarów

Ocena: 3,5/10

(Uwaga: opis zawiera spoilery)

Ryan i Emily są małżeństwem z dwójką dzieci, Leila i Wyattem. Po latach starań nareszcie udaje im się kupić dom marzeń. Jest to stary, opuszczony budynek, który wymaga generalnego remontu.

Podczas prac wykończeniowych Ryan odnajduje w piwnicy tajemniczą kolekcję kasety wideo. Na nich nagrane są dziwne zdarzenia, które miały miejsce w domu wiele lat wcześniej.

Ryan i Emily postanawiają obejrzeć kasety. Na nagraniach widać, jak w domu pojawia się duch kobiety o imieniu Katie. Katie jest postacią znaną z poprzednich filmów z serii "Paranormal Activity".

Ryan i Emily są przekonani, że Katie jest duchem ich córki, która zmarła w dzieciństwie. Zamierzają pomóc jej przejść na drugą stronę.

Ryan i Emily zainstalują w domu kamerę, aby nagrywać zjawiska paranormalne. Na nagraniach widać, jak Katie coraz bardziej nasila swoją działalność.

Katie zaczyna terroryzować rodzinę. Przeraża dzieci, a nawet próbuje zabić Ryana.

Ryan i Emily muszą znaleźć sposób, aby powstrzymać Katie. W przeciwnym razie ich rodzina może zostać zabita.


Film "Paranormal Activity: Inny wymiar" jest piątą częścią serii o zjawiskach paranormalnych. Film kontynuuje wątki z poprzednich części, ale wprowadza również pewne nowe elementy.

Jednym z najważniejszych nowości jest wprowadzenie postaci Katie. Katie jest postacią znaną z poprzednich filmów z serii. W "Paranormal Activity: Inny wymiar" Katie jest duchem, który terroryzuje rodzinę Ryana i Emily.

Kolejną nowością jest wprowadzenie kamery, która nagrywa zjawiska paranormalne. Kamera pozwala widzom zobaczyć, co dzieje się w domu Ryana i Emily.

Film "Paranormal Activity: Inny wymiar" jest typowym horrorem z serii "Paranormal Activity". Film jest utrzymany w mrocznym klimacie i pełny jest wstrząsających scen.

Film został oceniony przez krytyków jako słaby i przewidywalny. Krytycy zarzucali filmowi brak oryginalności i nudną fabułę.

Jednak film okazał się sukcesem kasowym. Film zarobił ponad 100 milionów dolarów na całym świecie.


Oto kilka scen z filmu, które mogą wstrząsnąć widzami:

 • Scena, w której Katie pojawia się w pokoju Leila i Wyatta. Katie stoi w ciemności i patrzy na dzieci.
 • Scena, w której Katie próbuje zabić Ryana. Katie rzuca się na Ryana i próbuje go zadusić.
 • Scena, w której Katie szarpie kamerę. Katie łapie kamerę w dłonie i zaczyna ją niszczyć.

Film "Paranormal Activity: Inny wymiar" to typowy horror z serii "Paranormal Activity". Film jest mroczny, wstrząsający i pełny napięcia. Film może nie być oryginalny, ale na pewno zapewni widzom kilka chwil grozy.

Aktor Postać
Ryan
Emily
Leila
Mike
Skyler
Katie
Kristi
Kent
Ojciec Todd
Babcia Lois
Hunter Rey
Laura
Tobi
Kobieta na sabacie czarownic
Reemigrant
Student
Moira
Wiedźma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *