Żelazna Dama / The Iron Lady (2011)

Film

Czas trwania: 1 godz. 45 min.

Opis

Żelazna Dama to film biograficzny z 2011 roku w reżyserii Phyllidy Lloyd, opowiadający o życiu i karierze Margaret Thatcher, jedynej w historii kobiety, która została premierem Wielkiej Brytanii. W roli głównej wystąpiła nagrodzona Oscarem Meryl Streep.

Film rozpoczyna się od scen rozgrywających się w domu Margaret Thatcher w Grantham w Anglii. Bohaterka, zmagająca się z demencją, rozmawia ze zmarłym mężem, Denisem. Wspomina swoje dzieciństwo, młodość i błyskotliwą karierę polityczną.

Margaret Thatcher urodziła się w 1925 roku w rodzinie sklepikarza. Od najmłodszych lat była ambitna i pewna siebie. W szkole wyróżniała się w nauce i sporcie. Po ukończeniu studiów prawniczych rozpoczęła pracę w branży ubezpieczeniowej.

W 1951 roku Thatcher została wybrana do Izby Gmin. Szybko awansowała w szeregach Partii Konserwatywnej. W 1979 roku została wybrana na premiera, pokonując w wyborach lidera Partii Pracy, Jima Callaghana.

Thatcher była pierwszą kobietą na tym stanowisku i pierwszą osobą, która sprawowała urząd premiera przez trzy kadencje. Jej rządy były burzliwe i kontrowersyjne. Thatcher wprowadziła szereg reform gospodarczych, które doprowadziły do deregulacji gospodarki i wzrostu gospodarczego. Jej polityka została nazwana „thatcheryzmem” i miała znaczący wpływ na rozwój gospodarczy Wielkiej Brytanii.

Thatcher była również znana ze swojej silnej pozycji w polityce zagranicznej. Obrona praw człowieka i walka z terroryzmem były dla niej priorytetami. Thatcher prowadziła zdecydowaną politykę wobec Związku Radzieckiego, wspierając ruchy antykomunistyczne w Europie Wschodniej. Była również jedną z czołowych postaci wojny o Falklandy.

Rządy Thatcher zakończyły się w 1990 roku, gdy została zmuszona do dymisji przez własnych partyjnych kolegów. Po odejściu z polityki Thatcher pozostała aktywna publicznie. Do śmierci w 2013 roku była jedną z najbardziej wpływowych postaci w brytyjskiej polityce.

Film „Żelazna Dama” przedstawia złożony obraz Margaret Thatcher. Z jednej strony jest to portret silnej i ambitnej kobiety, która osiągnęła ogromny sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Z drugiej strony film pokazuje, jaką cenę Thatcher musiała zapłacić za swoje osiągnięcia. Jej polityka doprowadziła do polaryzacji społeczeństwa brytyjskiego i wywołała wiele kontrowersji.

Kreacja Meryl Streep w roli Margaret Thatcher jest absolutnie fenomenalna. Aktorka w mistrzowski sposób oddała złożoność charakteru swojej bohaterki. Streep otrzymała za swoją rolę Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA.

Film „Żelazna Dama” to poruszająca i inspirująca historia kobiety, która przełamała stereotypy i osiągnęła sukces w świecie mężczyzn. Jest to również film, który skłania do refleksji nad ceną, jaką trzeba zapłacić za władzę.

Oto kilka innych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Sceny z życia Thatcher są przeplatane scenami z jej wspomnień. Dzięki temu widzowie mogą zobaczyć, jak bohaterka kształtowała się jako osoba i jak jej poglądy zmieniały się na przestrzeni lat.
  • Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Wielu z nich chwaliło kreację Meryl Streep, ale również scenariusz i reżyserię.
  • Film był nominowany do pięciu Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz adaptowany. Ostatecznie otrzymał dwie statuetki: dla Meryl Streep i za charakteryzację.

Podsumowując, „Żelazna Dama” to film, który warto zobaczyć. To nie tylko świetne kino biograficzne, ale również poruszająca i inspirująca historia kobiety, która zmieniła świat.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Phyllida Lloyd
scenariusz Abi Morgan
gatunek Biograficzny, Dramat, Polityczny
produkcja Wielka Brytania, Francja
premiera 26 grudnia 2011 (Światowa) 10 lutego 2012 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $114 956 699 na świecie$30 017 992 w USA$84 938 707 poza USA
budżet $13 000 000
dystrybucja Best Film
studio Film4 (przedstawia) / UK Film Council (przedstawia) / Weinstein Company, The (przedstawia) /
tytuł oryg. The Iron Lady

Żelazna Dama

Krótki opis

Film Żelazna Dama opowiada o życiu i karierze politycznej Margaret Thatcher, pierwszej i jedynej do tej pory kobiety, która została premierem Wielkiej Brytanii. Film rozpoczyna się w 2008 roku, kiedy to Thatcher, schorowana i zapomniana, wspomina swoje życie. W kolejnych scenach obserwujemy jej młodość, zdobywanie wykształcenia, pierwsze kroki w polityce i wreszcie drogę do władzy.

Główne wątki

Film podejmuje kilka kluczowych wątków związanych z życiem i karierą Margaret Thatcher. Jednym z nich jest jej walka o uznanie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Thatcher była kobietą wyemancypowaną i niezależną, która nie bała się wyrażać swoich poglądów. Jej kariera polityczna była więc niejako aktem sprzeciwu wobec tradycyjnych patriarchalnych wartości.

Innym ważnym wątkiem jest polityka gospodarcza Thatcher, zwana tetaczemstwem. Thatcher uważała, że rząd powinien ograniczać swoją rolę w gospodarce i pozostawiać jej jak największą swobodę działania. Jej decyzje, takie jak prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych i podniesienie podatków, były kontrowersyjne, ale przyczyniły się do poprawy sytuacji gospodarczej Wielkiej Brytanii.

Postaci

Margaret Thatcher to główna bohaterka filmu. Jest to kobieta silna, zdecydowana i ambitna. Nie boi się podejmować trudnych decyzji i nie liczy się z opinią innych. Jej osobowość i polityczne poglądy stały się źródłem zarówno podziwu, jak i nienawiści.

Denis Thatcher to mąż Margaret. Jest to mężczyzna spokojny i rozsądny, który wspiera swoją żonę w jej karierze politycznej.

Carol Thatcher to córka Margaret. Jest to kobieta buntownicza i niezależna, która nie zawsze rozumie decyzje swojej matki.

Analiza

Żelazna Dama to film, który prezentuje złożony i kontrowersyjny obraz Margaret Thatcher. Film nie jest bezkrytycznym portretem Thatcher, ale pokazuje zarówno jej mocne, jak i słabe strony.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Meryl Streep została nagrodzona Oscarem za rolę Margaret Thatcher.

Ocena

Żelazna Dama to film, który warto obejrzeć, aby poznać sylwetkę jednej z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko, a Streep stworzyła wybitną kreację.

Żelazna Dama to film biograficzny z 2011 roku w reżyserii Phyllidy Lloyd, opowiadający o życiu Margaret Thatcher, pierwszej i jedynej jak dotąd kobiecie, która sprawowała urząd premiera Wielkiej Brytanii. W roli głównej wystąpiła nagrodzona Oscarem Meryl Streep.

Film rozpoczyna się w 2008 roku, kiedy Margaret Thatcher, zmagająca się z demencją, mieszka w domu opieki. Zdesperowana staruszka rozmawia z nieżyjącym mężem, Denisem, wspominając swoją błyskotliwą karierę polityczną.

Wspomnienia Thatcher wracają do jej dzieciństwa w Grantham, gdzie dorastała jako córka sklepikarza. Od najmłodszych lat była ambitna i silna, a jej marzeniem było zdobycie władzy. Po ukończeniu studiów prawniczych rozpoczęła karierę polityczną w Partii Konserwatywnej.


Thatcher szybko awansowała w partii, a w 1975 roku została jej przewodniczącą. W 1979 roku, po dziesięcioleciach rządów Partii Pracy, została wybrana na premiera.

Jako premier Thatcher wprowadziła szereg reform gospodarczych, które doprowadziły do deregulacji rynku i liberalizacji gospodarki. Jej polityka, znana jako "thatcheryzm", była kontrowersyjna, ale przyniosła Wielkiej Brytanii wzrost gospodarczy.

Thatcher była również znana ze swojej twardej polityki zagranicznej. W 1982 roku wysłała wojska na Falklandy, by odzyskać te wyspy od Argentyny. Jej działania spotkały się z powszechnym poparciem w Wielkiej Brytanii.

Thatcher sprawowała urząd premiera przez trzy kadencje, do 1990 roku. Jej rządy były burzliwe, ale pozostawiły trwały ślad w historii Wielkiej Brytanii.


Kreacja Meryl Streep

Meryl Streep stworzyła w filmie Żelazna Dama niezapomnianą kreację Margaret Thatcher. Aktorka z niezwykłą precyzją oddała charakter i osobowość tej niezwykłej kobiety. Jej Thatcher jest silna, zdyscyplinowana i pozbawiona sentymentów. Jednocześnie jest to kobieta samotna i wyobcowana, która za cenę władzy zapłaciła wysoką cenę.

Ocena filmu

Żelazna Dama to film wybitny, który ukazuje złożony obraz Margaret Thatcher. Film jest znakomicie zrealizowany, a kreacja Meryl Streep jest absolutnie fenomenalna. Film jest obowiązkową pozycją dla wszystkich, którzy interesują się historią Wielkiej Brytanii i współczesną polityką.

Wnioski

Żelazna Dama to film, który porusza wiele ważnych tematów. Przedstawia on historię kobiety, która pokonała wiele przeszkód, by osiągnąć sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Film pokazuje również, jaką cenę można zapłacić za władzę i wpływy.

Film jest niejednoznaczny w swoim wymowie. Z jednej strony przedstawia Thatcher jako silną i charyzmatyczną przywódczynię, która wyprowadziła Wielką Brytanię z kryzysu. Z drugiej strony pokazuje, jak jej polityka doprowadziła do polaryzacji społeczeństwa i pogłębienia nierówności społecznych.

Żelazna Dama to film, który warto obejrzeć, aby wyrobić sobie własną opinię o tej niezwykłej kobiecie.

Żelazna Dama (ang. The Iron Lady) to brytyjski dramat biograficzny z 2011 roku w reżyserii Phyllidy Lloyd, przedstawiający dojście do władzy oraz rządy Margaret Thatcher, trzykrotnej premier Wielkiej Brytanii. W roli głównej wystąpiła nagrodzona Oscarem Meryl Streep.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Margaret Thatcher, już po odejściu z urzędu, przebywa w domu opieki. Jest stara, schorowana i samotna. Jej umysł coraz częściej błądzi w przeszłości. Wspomina swoje dzieciństwo w Grantham w Lincolnshire, gdzie dorastała jako córka sklepikarza. W szkole była prymuską i od zawsze marzyła o karierze politycznej.

Po ukończeniu Oxfordu, Thatcher rozpoczęła pracę jako prawnik. W latach 60. XX wieku zaangażowała się w działalność polityczną i wstąpiła do Partii Konserwatywnej. W 1979 roku została wybrana na premier Wielkiej Brytanii, co było historycznym wydarzeniem, gdyż była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Thatcher rządziła Wielką Brytanią przez 11 lat. Jej rządy były burzliwe i pełne kontrowersji. Thatcher wprowadziła w życie szereg reform gospodarczych, które doprowadziły do deregulacji rynku i wzrostu gospodarczego. Jednak jej polityka spotkała się również z protestami, zwłaszcza ze strony związków zawodowych.

Thatcher była również znana ze swojej ostrej polityki zagranicznej. Była zwolenniczką silnej pozycji Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej. W 1982 roku doprowadziła do zwycięstwa w wojnie o Falklandy z Argentyną. W 1984 roku uchwaliła ustawę o zakazie strajków w służbach publicznych, co doprowadziło do wybuchu strajku górników.

W 1990 roku Thatcher została zmuszona do rezygnacji z urzędu premiera. Była to konsekwencja wewnętrznych konfliktów w jej partii. Po odejściu z polityki zajęła się pisaniem książek i udzielaniem wykładów.

Żelazna Dama to film, który przedstawia złożoną i kontrowersyjną postać Margaret Thatcher. Film nie idealizuje swojej bohaterki, ale stara się pokazać ją w sposób obiektywny. Meryl Streep stworzyła wspaniała kreację Thatcher, która przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nominowany do czterech Oscarów, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię. Ostatecznie zdobył Oscara dla Meryl Streep.

Oto niektóre z najważniejszych wątków filmu:

  • Młodość Margaret Thatcher: Film rozpoczyna się od scen przedstawiających dzieciństwo i młodość Thatcher. W tych scenach widać, że Thatcher była odważna, inteligentna i ambitna. Miała już wtedy jasno sprecyzowane plany na przyszłość. [Image of Margaret Thatcher jako nastolatka]
  • Kariera polityczna Thatcher: Film ukazuje karierę polityczną Thatcher od jej pierwszych kroków w polityce do momentu objęcia urzędu premiera. W tych scenach widać, że Thatcher była zdolną i charyzmatyczną polityk. [Image of Margaret Thatcher jako minister]
  • Rząd Thatcher: Film ukazuje rządy Thatcher, które były pełne kontrowersji. Thatcher była zwolenniczką silnej pozycji Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej. Jej polityka gospodarcza doprowadziła do deregulacji rynku i wzrostu gospodarczego. Jednak jej rządy spotkały się również z protestami, zwłaszcza ze strony związków zawodowych.
  • Starość Thatcher: Film kończy się scenami ukazującymi starość Thatcher. W tych scenach widać, że Thatcher jest samotna i zgorzkniała. Jej umysł coraz częściej błądzi w przeszłości.

Żelazna Dama to film, który warto zobaczyć, aby poznać postać Margaret Thatcher, jednej z najbardziej wpływowych kobiet w historii Wielkiej Brytanii.

Aktor Postać
Margaret Thatcher
Denis Thatcher
Carol Thatcher
Gordon Reece
June
Jim Prior
Airey Neave
Alfred Roberts
Michael Heseltine
Geoffrey Howe
Młody Denis Thatcher
Doktor
Michael Foot
Młoda Margaret Thatcher
Amanda
Ian Gilmour
Francis Pym
Minister Gabinetu Cieni
John Nott
Sprzątaczka
Susie
Muriel Roberts
Gospodarz (1949)
Hostessa (1949)
Gość (1949)
Gość w szarym garniturze (1949)
Gość (1949)
James R
William
James T
Peter
Młoda Carol
Młody Mark
Edward Heath
Przewodniczący Izby Gmin
Minister
Minister
Minister
Admirał Leach
Minister
Minister
Minister
Minister
Beatrice Roberts
Minister
Minister
Minister
Minister
Minister
Minister
Minister
Minister
Dziennikarz przeprowadzający wywiad
Minister
Trener głosu
Crawfie
Admirał Fieldhouse
Kenneth Kaunda
Alexander Haig
Attaché morski
Pracowniczka w rezydencji premiera
Pracowniczka w rezydencji premiera
Głowa państwa
Ronald Reagan
Poseł
Fryzjer
Protestujący
Poseł
Poseł Partii Pracy
Protestujący
Dziennikarz / Pracownik w fabryce lodów
Ochroniarz
Członek rządu z ramienia Partii Pracy
Poseł
Przechodzień / Protestujący na ulicy
Zagraniczny lider
Pracownica konserwatystów
Policjant
Budowniczy
Torys
Poseł Partii Pracy
Dziennikarz
Anne Heseltine

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *